|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: رصد دلار در تورم و تجارت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


رصد دلار در تورم و تجارت
صادرات رشد كرد؛ تورم تك رقمي ماند    
    دنياي اقتصاد : رصد قيمت دلار در تورم و تجارت کشور در اولين ماه از سال ۹۷ نتايج قابل توجهي را به دست مي دهد. از يکسو، گزارش بانک مرکزي از شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران نشان مي دهد که تورم نقطه به نقطه در کف ۲۲ماهه ايستاده و به زير ۸درصد رسيده است. رشد شاخص قيمت در فروردين ماه در حالي به طور نسبي متوقف شده که نرخ ارز از ماه ها قبل، روند پرنوسان صعودي را در پيش گرفته بود. آمارها نشان مي دهد که در ۴ماه منتهي به فروردين ماه امسال، نرخ دلار حدود ۲۵درصد رشد داشته است. بنابراين از اين حيث که شاخص قيمت همزمان با التهابات ارزي آرامش خود را حفظ کرده، سناريوي عدم تبعيت مستقيم تورم از نرخ دلار، حداقل در کوتاه مدت را تقويت مي کند. در عين حال، براساس گزارش عملکرد گمرک از تجارت خارجي ايران در فروردين ماه امسال، صادرات کشور رشد بيش از ۱۵درصدي را ثبت کرده است. ارزيابي ها حکايت از آن دارد که چاشني ارزي به عنوان مهم ترين متغير اثرگذار در تجارت، اثرش را در رشد صادرات و مثبت شدن تراز تجاري کشور گذاشته است. «دنياي اقتصاد» در دو گزارش جداگانه ردپاي دلار در تورم و تجارت را مورد بررسي قرار داده است.
    آمار تجارت خارجي در نخستين ماه سال ۹۷ حکايت از تراز مثبت تجاري دارد. به گونه اي که ارزش صادرات، ۶۰۴ ميليون دلار بيشتر از واردات بوده است. حجم تجارت در فروردين ۹۷ نيز معادل ۵ ميليارد و ۶۶۲ ميليون دلار است. آمارها نشان مي دهد همچنان رشد صادراتي مديون رشد صدور ساير کالاهاست نه کالاهاي با پايه نفت و گاز. هرچند بخشنامه هاي ارزي از نيمه دوم فروردين ابلاغ شده، اما نمي توان تاثير عملکرد اين بخشنامه ها را بر اين آمار بررسي کرد. چراکه هنوز متوليان ارزي کشور درحال ابلاغ جزئيات بخشنامه ها هستند و در برخي از دستگاه ها نيز اين بخشنامه ها اجرا نشده است. ضمن اينکه واردات انجام شده نيز مربوط به ثبت سفارش هاي گذشته است. بنابراين تصوير تجارت نخستين ماه سال جاري مربوط به قبل از تصميم دولت در مورد تک نرخي کردن دلار با قيمت ۴۲۰۰ تومان است و همچنان افزايش صادرات در اين ماه نيز تحت تاثير نوساناتي است که سال گذشته شروع شد و تا سال جديد ادامه پيدا کرده بود. اين نوسانات اثر خود را به عنوان متغير کليدي بر صادرات گذاشته است.
     به نظر مي رسد تاثير اين بخشنامه ها و مشکلات ثبت سفارش در آمار ماه بعد نشان داده خواهد شد. اما تجارت خارجي در فروردين نسبت به اسفند ۹۶ (ماه قبل) چه در صادرات و چه در واردات افت داشته است. ارزش صادرات در اسفند ماه سال ۹۶ معادل ۵ ميليارد و ۲۴۱ ميليون دلار بوده و ارزش واردات ۶ ميليارد و ۶۴۵ ميليون دلار رقم خورده است. حال آنکه در فروردين امسال ۷ ميليون و ۹۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۳ ميليارد و ۱۳۳ ميليون دلار به بازارهاي هدف صادر شده و در مقابل، شاهد ورود يک ميليون و ۹۳۳ هزار تن کالا به ارزش ۲ ميليارد و ۵۲۹ ميليون دلار بوده ايم.
    
    عوامل رشد صادرات
    آمارهاي منتشر شده ازسوي گمرک ايران نشان مي دهد ارزش صادرات در فروردين امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، بيش از ۱۵ درصد رشد داشته است. البته وزن صادرات با افت حدود يک درصدي مواجه بوده است، اما آمارهاي صادرات اقلام به تفکيک ميعانات گازي، پتروشيمي و ساير کالاها حاکي از آن است که در دو گروه کالايي اول که کالاهاي با پايه هاي نفت و گاز هستند(ميعانات گازي و پتروشيمي)، هم به لحاظ ارزشي و هم به لحاظ وزني، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افت صدور کالا را تجربه کرده ايم. اين درحالي است که وزن و ارزش صادرات در ساير کالاها که شامل کالاهاي صنعتي، معدني، کشاورزي، صنايع دستي و فرش است، با رشد قابل توجهي روبه رو بوده است.
    بر اساس آمارهاي منتشر شده، در ماه نخست سال جاري، يک ميليون و ۹۶۴ هزار تن کالاهاي زير مجموعه پتروشيمي به ارزش يک ميليارد و ۴۰ ميليون دلار به بازارهاي هدف صادر شده است. سهم وزني اين گروه کالايي از کل صادرات بيش از ۳۳ درصد و سهم ارزشي آن بيش از ۲۴.۵ درصد است. در عين حال آمار صادرات کالاهاي زير مجموعه پتروشيمي در فروردين ۹۷ افت ۰۹/ ۰ درصدي در وزن و افت ۸۹/ ۰ درصدي در ارزش را نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته نشان مي دهد. البته صادرات کالاهاي پتروشيمي در فروردين نسبت به ماه گذشته خود رشد داشته است. ارزش صادرات اسفند ۹۶(ماه قبل) ۹۲۷ ميليون دلار بوده است.
    صادرات ساير کالاها، بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است. در فروردين امسال، ۵ ميليون و ۱۶۱ هزار تن کالاي مربوط به اين گروه، به ارزش يک ميليارد و ۶۴۶ ميليون دلار به بازارهاي هدف صادر شده و توانسته سهم وزني حدود ۶۵ درصد و سهم ارزشي بيش از ۵/ ۵۲ درصدي را از کل صادرات به خود اختصاص دهد. رشد وزني حدود ۷ درصدي و رشد ارزشي بيش از ۳۹ درصدي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته نيز حاصل عملکرد صادرکنندگان در اين گروه کالايي است. البته بر اساس آمارهاي اسفندماه ۹۶، صادرات ساير کالاها ۳ ميليارد و ۵۶۵ ميليون دلار بوده که در فروردين نسبت به ماه گذشته خود افت داشته است. علاوه بر اين گروه هاي کالايي، صدور ۸۶۰ هزار تن ميعانات گازي به ارزش ۴۴۸ ميليون دلار در کارنامه تجارت خارجي نخستين ماه امسال ثبت شده که از سهم وزني حدود ۱۱ درصدي و سهم ارزشي بيش از ۱۴ درصدي برخوردار است. صادرات در اين گروه کالايي به لحاظ وزني افت بيش از ۳۱/ ۵ درصدي و به لحاظ ارزشي افت بيش از ۹ درصدي را تجربه کرده است. اين آمار در حالي در فروردين امسال رقم خورده که ماه ماقبل آن ميعانات گازي صادرات ۷۴۹ ميليون دلاري را به ثبت رسانده است.
    از سويي در جديدترين آمار منتشر شده، ميعانات گازي مانند هر ماه همچنان در سرليست اقلام عمده صادراتي قرار دارد. پس از آن «پروپان مايع شده» به ارزش ۱۶۳ ميليون دلار و سهم ارزشي بيش از ۵ درصد، «پلي اتيلن گريد فيلم» به ارزش ۱۳۷ ميليون دلار و سهم ارزشي بيش از ۴ درصد، «اتيلن گليکون(اتان دي ئول)» به ارزش ۱۰۵ ميليون دلار و سهم ارزشي بيش از ۳ درصد، «بوتان مايع شده» به ارزش ۹۴ ميليون دلار و سهم ارزشي حدود ۳ درصد، عمده ترين کالاهاي صادراتي در بازه زمان مذکور هستند.
     چين، امارات، عراق، هند و کره جنوبي عمده ترين مقاصد صادراتي ايران هستند. صادرات يک ميليون و ۹۶۴ هزار تن کالا به ارزش يک ميليارد و ۴۰ ميليون دلار به چين، سهم وزني حدود ۲۲ درصد و سهم ارزشي بيش از۲۳ درصد از کل صادرات را به اين کشور اختصاص داده است.
     البته صدور کالا به چين در اين ماه نسبت به فروردين ۹۶ افت حدود ۱۴ درصدي در وزن و رشد بيش از ۱۸ درصدي در ارزش را تجربه کرده است. امارات نيز سهم ارزشي بيش از ۵/ ۱۷ درصدي از کل صادرات دارد و صدور اين کالا نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزني افت حدود ۱۴ درصد و به لحاظ ارزشي رشد حدود ۱۱ درصد داشته است. صادرات به عراق داراي سهم ارزشي حدود ۱۳ درصد از کل صادرات است و افت وزني بيش از ۷ درصدي و رشد ارزشي بيش از ۳ درصدي را نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل داشته است. سهم ارزشي صادرات به هند نيز بيش از ۷ درصد است و تنها کشوري است که افت ارزش صادرات را در فروردين امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (بيش از ۱۱ درصد) تجربه کرده، اما وزن صدور کالا به اين کشور حدود ۲۰ درصد است. کره جنوبي با سهم ارزشي بيش از ۶ درصد از کل صادرات از ديگر مقاصد صادراتي به شمار مي رود. رشد ارزشي بيش از ۳۱/ ۵ درصد و رشد وزني بيش از ۱۲ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته نيز حاصل صدور کالا به اين کشور آسيايي است. ساير کشورها نيز سهمي حدود ۳۳ درصد از کل ارزش صادرات را به خود اختصاص داده اند که صادرات به اين کشورها به لحاظ وزني رشد حدود ۱۱ درصد و به لحاظ ارزشي رشد حدود ۲۶ درصدي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته را نشان مي دهد. متوسط قيمت هر تن کالاي صادراتي ۳۲۹ دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل حدود ۱۶ درصد افزايش داشته است.
    
     دو تازه وارد طرف معامله
    آمار واردات نخستين ماه امسال حکايت از حضور دو تازه وارد به جمع کشورهاي عمده طرف معامله ايران دارد؛ روسيه و سوئيس. بر اين اساس، بيشترين کالاهايي که به ايران وارد شده اند از کشورهاي چين، امارات، روسيه، سوئيس و کره جنوبي بوده است. سهم چيني ها از کل ارزش واردات کشور حدود ۲۵ درصد و سهم اماراتي ها بيش از ۱۲ درصد بوده است. همچنين روسيه سهمي حدود ۵/ ۶ درصد، سوئيس سهم ارزشي بيش از ۶ درصد و کره جنوبي سهمي حدود ۶ درصد را به خود تخصيص داده اند.
    حضور تازه واردها هم به لحاظ وزني و هم به لحاظ ارزشي داراي رشد قابل توجهي است. وزن کالاهاي وارد شده از روسيه، رشد حدود ۲۶ درصد و ارزش آنها رشد بيش از ۶۳۰ درصد نسبت به فروردين ۹۶ داشته است. واردات از سوئيس نيز به لحاظ وزني با رشد حدود ۴۵ درصد و به لحاظ ارزشي با رشد بيش از ۷۵ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل روبه رو بوده است. همچنين اقلام عمده وارداتي طي يک ماه نخست سال ۹۷ شامل «لوبياي سويا» به ارزش ۱۵۵ ميليون دلار و سهم ارزشي بيش از ۶ درصد، «ذرت دامي» به ازشي ۱۳۸ ميليون دلار و سهم ارزشي بيش از ۵ درصد، «قطعات منفصله براي توليد اتومبيل سواري رديف ۸۷۰۳ بنزيني با حجم سيلندر ۲۰۰۰CC با ساخت داخل کمتر از ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثناي لاستيک» به ارزش ۱۲۱ ميليون دلار و سهم ارزشي حدود ۵ درصد، «اجرا و قطعات رآکتورهاي هسته اي» به ارزش ۷۷ ميليون دلار و سهم بيش از ۳ درصد و «برنج» به ارزش ۶۹ ميليون دلار و سهم ارزشي حدود ۳ درصد بوده است. متوسط قيمت هر تن کالاي وارداتي ۱۳۰۸ دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل بيش از ۱۶ درصد افزايش در ارزش دلاري داشته است.
    
    
    رصد دلار در تورم و تجارت / صادرات رشد كرد؛ تورم تك رقمي ماند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 520، هفته چهارم ارديبهشت1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است