|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: «بانك جهاني» منتشر كرد: چشم انداز ۲۰۱۸ بازار كالاها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


«بانك جهاني» منتشر كرد: چشم انداز ۲۰۱۸ بازار كالاها


نويسنده: نيما صبوري


    
    دنياي اقتصاد : گزارش بانک جهاني از «چشم انداز ۲۰۱۸ بازار کالاها» نشان مي دهد اقدامات سياستي نظير افزايش تعرفه هاي واردات که اين روزها مطرح است، کاهش سطح توليدات و وضع تحريم ها از جمله عوامل ريسک ساز در بازار جهاني به حساب مي آيند. بر اساس پيش بيني هاي «بانک جهاني» قيمت نيمي از کالاها در سال ۲۰۱۸ افزايش خواهد يافت. با اين حال قيمت چهار پنجم از اين کالاها در سطحي کمتر از رکورد قيمتي سال ۲۰۱۱ باقي خواهد ماند.
    روز سه شنبه «بانک جهاني» جديدترين گزارش خود با عنوان «چشم انداز بازار کالا ها» را براي سال ۲۰۱۸ منتشر کرد. بر اساس اين گزارش در فصل نخست ۲۰۱۸ قيمت کالاها تقويت شد. افزايش فراگير قيمت کالاها از هر دوعامل طرف عرضه و تقاضا ناشي شده است. شتاب رشد اقتصادي جهان موجب افزايش تقاضاي برخي کالاها شده است، در حالي که برخي ديگر از کالاها با محدوديت عرضه روبه رو شده اند. درخصوص قيمت نفت و فلزات گرانبها نيز نگراني ها درخصوص تشديد ريسک هاي ژئوپليتيک از ديگر عوامل افزايش قيمت اين محصولات بوده است. بر اين اساس، انتظار مي رود ميانگين قيمت نفت خام در سال ۲۰۱۸ به بشکه اي ۶۵ دلار برسد (بالاتر از ميانگين ۵۳ دلاري سال ۲۰۱۷)، قيمتي که براي سال ۲۰۱۹ نيز در همان مقدار پيش بيني شده است. همچنين در سال ۲۰۱۸ قيمت محصولات کشاورزي پس از تجربه سه سال ثبات نسبي، افزايشي دو درصدي را تجربه خواهد کرد. بر اساس پيش بيني هاي «بانک جهاني»، اقدامات سياستي نظير افزايش تعرفه هاي واردات که اين روزها مطرح است، کاهش سطح توليدات و وضع تحريم ها از جمله عواملي هستند که ريسک هايي را براي چشم انداز کوتاه مدت ايجاد مي کنند. در اين گزارش همچنين سياست هاي کشورهاي صادرکننده در واکنش به سقوط قيمت نفت در سال ۲۰۱۴ مورد ارزيابي قرار گرفته است. نتيجه اين بررسي ها نشان مي دهد صادرکنندگان نفتي که از نظام نرخ ارز شناور، ضربه گيرهاي مالي بزرگ و اقتصاد متنوع شده بهره مي برند، عملکرد بهتري در زمان کاهش قيمت نفت دارند. تجربه ۴ سال گذشته يادآور آن است که تا چه حد متنوع سازي اقتصاد و چارچوب هاي سياستي مالي و پولي قدرتمند براي کشورهاي صادرکننده نفت اهميت دارد.
    
    چشم انداز و ريسک آينده بازارهاي کالا
    بر اساس پيش بيني هاي «بانک جهاني» قيمت نيمي از کالاها در سال ۲۰۱۸ افزايش خواهد يافت. با اين حال قيمت چهار پنجم از اين کالاها در سطحي کمتر از رکورد قيمتي سال ۲۰۱۱ باقي خواهد ماند. قيمت هاي انرژي نيز در سال ۲۰۱۸ تا ۲۰ درصد افزايش خواهد يافت. به علاوه قيمت کالاهاي غير از دسته بندي انرژي پيش از ثباتي که در سال ۲۰۱۹ تجربه خواهند کرد، در سال ۲۰۱۸ بيش از ۴ درصد افزايش خواهد يافت. البته در صورت اعمال تعرفه هاي اضافي و وضع تحريم ، چشم انداز کوتاه مدت کالاها با چالش مواجه خواهد شد. در بلندمدت اما از آنجايي که مصرف کنندگان و توليدکنندگان کانال هاي توزيع، بازارهاي صادرات يا منابع تامين مالي جديد مي يابند اين اثرات کمرنگ خواهند شد. چشم انداز قيمت محصولات کشاورزي از ديگر پيش بيني هاي حائز اهميت گزارش جديد «بانک جهاني» است. در اين رابطه پيش بيني شده است قيمت اين محصولات در سال ۲۰۱۸ افزايشي ۳/ ۲ درصدي را تجربه کند و ۳/ ۱ درصد اضافي نيز در سال ۲۰۱۹ رشد کند. قيمت حبوبات نيز در اين سال تحت تاثير کاهش سطح کاشت، افزايشي ۸ درصدي را تجربه خواهد کرد. از جمله مهم ترين ريسک هاي اين بخش مي توان به افزايش تعرفه دانه هاي روغني سويا از سوي دولت چين در واکنش به سياست هاي تعرفه اي ترامپ اشاره کرد.
    
    نگاهي به بازار کالاهاي ايران
    بررسي روند تاريخي – ۱۹۷۰ تا آخرين آمارهاي در دسترس – توليد يا تجارت ۳۰ قلم کالا از ديگر موارد مهمي است که در ضميمه گزارش جديد «بانک جهاني» ارائه شده است. در اين رابطه در برخي موارد آمارهاي بازارهاي کالاي ايران نيز به چشم مي خورد. در سال ۲۰۱۵ ايران بيش از ۲۲۰ هزار تن واردات موز داشت که با اين مقدار واردات در جايگاه دهم بزرگ ترين واردکنندگان اين محصول در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت. بيشترين مقدار واردات موز در سال ۲۰۱۰ با بيش از ۶۴۰ هزار تن و کمترين مقدار آن نيز در سال ۱۹۸۰ با واردات صفر صورت گرفت. يکي ديگر از آمارهاي ارائه شده، رتبه بندي بزرگ ترين توليدکنندگان نفت خام در دنيا است. در سال ۲۰۱۶ ايران با ميانگين توليد ۶/ ۴ ميليون بشکه در روز [نفت خام + ميعانات گازي]پس از آمريکا (۳۵/ ۱۲ميليون بشکه)، عربستان (۳۴/ ۱۲ ميليون بشکه) و روسيه (۲۲/ ۱۱ ميليون بشکه) در جايگاه چهارمين توليدکنندگان بزرگ نفت خام دنيا قرار گرفت. اين مقدار همچنين بيشترين ميزان توليد نفت خام تاريخ ايران را رقم زد (پيش از اين بيشترين مقدار در سال ۲۰۱۰ با ۴۱/ ۴ ميليون بشکه در روز حاصل شده بود). در بخش مصرف نفت خام کشور در سال ۲۰۱۶ ايران با مصرف حدود ۸۵/ ۱ ميليون بشکه در روز در رده دوازدهم بزرگ ترين مصرف کنندگان نفت خام دنيا جاي گرفت. بيشترين مقدار مصرف نفت خام ايران نيز به سال ۲۰۱۳ با ۲ ميليون بشکه در روز مربوط مي شود. در توليد گاز طبيعي در سال ۲۰۱۶ ايران با توليد بيش از ۲۰۲ ميليارد متر مکعب گاز پس از آمريکا (۷۴۹ ميليارد متر مکعب) و روسيه (۵۷۹ ميليارد متر مکعب) سومين توليدکننده بزرگ اين محصول در جهان لقب گرفت. همچنين در اين سال ايران با مصرف ۲۰۱ ميليارد متر مکعب گاز طبيعي پس از آمريکا، روسيه و چين در جايگاه چهارم بزرگ ترين مصرف کنندگان گاز طبيعي قرار گرفت.
    در سال ۲۰۱۵ ايران با توليد بيش از ۹/ ۱ ميليون تن کود نيتروژن در جايگاه دهم بزرگ ترين توليدکنندگان جهاني اين محصول ايستاد. در بخش ساخت طلا نيز ايران با ساخت ۴۷ تن طلا در سال ۲۰۱۶ هشتمين سازنده بزرگ اين محصول در دنيا لقب گرفت. اين در حالي است که در سال ۲۰۱۳ ساخت طلاي ايران به رکورد ۹۳ تن رسيده بود. بر اساس آمارهاي گزارش جديد «بانک جهاني» توليد سنگ آهن ايران از ۲ ميليون تن در سال ۱۹۹۰ به ۴۹ تن در سال ۲۰۱۳ و پس از آن با اندکي کاهش به ۳۹ تن در سال ۲۰۱۵ رسيد، مقداري که ايران را در کنار آمريکا در جايگاه دهم بزرگ ترين توليدکنندگان اين محصول قرار داد. در بخش توليد فولاد خام نيز رکورد ۱۸ ميليون در سال ۲۰۱۶ براي ايران به ثبت رسيد (چهاردهمين توليدکننده بزرگ اين محصول در ۲۰۱۶)، در حالي که توليد اين محصول در اوايل انقلاب در سطحي کمتر از يک ميليون تن قرار داشت.
    گرچه ايران در توليد و صادرات ذرت جايگاهي در رتبه هاي برتر ندارد، اما با ذخيره ۷/ ۵ ميليون تن ذرت در سال ۲۰۱۸/ ۲۰۱۷ چهارمين ذخيره بزرگ اين محصول را در دنيا داشته است. البته شايد بخشي از ذخاير ذرت ايران به حجم واردات برگردد جايي که ايران با ۵/ ۸ ميليون تن واردات در سال ۲۰۱۸/ ۲۰۱۷ هفتمين واردکننده بزرگ اين محصول لقب گرفت.
    در توليد چاي، ايران با توليد بيش از ۷۵ هزار تن در سال ۲۰۱۶ يازدهمين توليدکننده بزرگ اين محصول در اين سال بود. البته رکورد توليد چاي ايران در سال ۲۰۰۰ با ۲۲۳ هزار تن حاصل شد. در بخش مصرف چاي نيز که آخرين آمارهاي آن مربوط به سال ۲۰۱۳ است، ايران با مصرف ۲۲۸ هزار تن چاي در اين سال پنجمين مصرف کننده بزرگ اين محصول بود. در نهايت آخرين آمار ارائه شده در اين گزارش مربوط به توليد و تجارت گندم است. در اين رابطه ايران با ذخيره گندم ۵/ ۵ ميليون تني در سال ۲۰۱۸/ ۲۰۱۷ – مقداري که نسبت به ۷/ ۸ ميليون تن سال قبل کاهشي چشمگير داشته است – هفتمين ذخيره بزرگ اين محصول را در دنيا داشته است.
    
    

    
    «بانك جهاني» منتشر كرد: چشم انداز ۲۰۱۸ بازار كالاها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بارآثار ديگري از "نيما صبوري"

  آنكتاد گزارش كرد: ارزيابي تلفات جنگ تجاري
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/4/97
مشاهده متن    
  «بلومبرگ» معرفي كرد: بازندگان تجاري تحريم ها
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 5/3/97
مشاهده متن    
  ۳ ميلياردر عامل خروج از «برجام» / «لوبلاگ» شواهد جديدي از پشت پرده تصميم ترامپ فاش كرد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  ۲۹ اقتصاد ثروتمند دنيا / در گزارش هاي ۶ ماهه صندوق بين المللي پول اعلام شد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  آمريكايي ها در صدر / مشهورترين مديران عامل جهان در ۲۰۱۸ معرفي شدند
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 30/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 42)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است