|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: تله اي با شاخه زيتون؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


تله اي با شاخه زيتون؟


نويسنده: مارك لندر *


    
    پايان هفته گذشته رهبر کره شمالي با اعلام متوقف کردن آزمايش هاي موشکي و هسته اي خود در آستانه مذاکرات آتي با ترامپ، عملا يک امتياز ديپلماتيک کسب کرد زيرا خود را آشتي جو نشان داد اما مقامات آمريکا، کره جنوبي، ژاپن و چين درباره هيچ چيز مطمئن نيستند. برخي معتقدند اقدام رهبر کره شمالي در آستانه مذاکره با ترامپ و رئيس جمهوري کره جنوبي اقدامي نمادين است که در آن قصدي واقعي براي عمل به درخواست هاي غرب يعني خلع سلاح هسته اي وجود ندارد.
    اين نگراني وجود دارد که موضع گيري کره شمالي سبب شود ترامپ در مذاکرات آتي در موضع ضعف قرار گيرد. در عمل پيونگ يانگ با متوقف کردن آزمايش هاي موشکي و هسته اي خود هيچ امتياز واقعي به غرب نداده و اين اقدام يک تله محسوب مي شود. ارائه «شاخه زيتون» از سوي رهبر کره شمالي که تنها ۴ ماه پيش به آمريکا هشدار داد که آماده شليک موشک هاي هسته اي به خاک اين کشور است، اين پرسش را بار ديگر مطرح کرده که واقعا رهبري کره شمالي چه مي خواهد؟ در واشنگتن و کنگره، مقامات و کارشناسان معتقدند رهبر کره شمالي مصمم است جايگاه کشورش را به عنوان يک قدرت هسته اي مستحکم کند و همزمان از تحريم هاي شديدي که سبب وخامت اوضاع اقتصادي اين کشور شده و اخيرا شدت يافته بکاهد. به باور آنها اعلام توقف آزمايش هاي موشکي و هسته اي با هدف وادار کردن آمريکا به کاهش فشارهاي اقتصادي حتي قبل از عاري شدن کره شمالي از سلاح هاي غيرمتعارف انجام شده است. اما ترامپ قول داده چنين اقدامي انجام ندهد. البته اطرافيان او مي گويند ترامپ به احتمال کسب يک موفقيت تاريخي و يک دستاورد بزرگ در شبه جزيره کره فکر مي کند و ممکن است وسوسه شود امتيازهايي به طرف کره اي بدهد.
    هفته پيش ترامپ تلاش هاي رهبر کره شمالي براي رسيدن به پيمان صلح با کره جنوبي را ستود. اين پيمان به طور رسمي به ۶۸ سال وضعيت جنگي بين دو کره پايان مي دهد. در کاخ سفيد برخي نگران اين موضوع هستند که کره شمالي از وعده هاي صلح براي دور کردن کره جنوبي از آمريکا و خنثي کردن تلاش ها براي وادار کردن پيونگ يانگ به کنار گذاشتن سلاح هاي هسته اي استفاده کند. ترامپ خطاب به نخست وزير ژاپن گفته است از ميان رفتن تنش ها بين کره شمالي از يکسو و کره جنوبي و ژاپن از سوي ديگر، اتفاقي مثبت است که از آن حمايت مي کند. اما نخست وزير ژاپن چنين ديدگاهي ندارد و به شدت نسبت به انگيزه هاي رهبر کره شمالي بدبين است. در حقيقت او همچنين نگران آن است که امنيت ژاپن در هرگونه توافق احتمالي بين کره شمالي و آمريکا و کره شمالي و کره جنوبي، ناديده گرفته شود. مقامات ژاپن به خبر اعلام توقف آزمايش هاي موشکي و هسته اي کره شمالي واکنش مثبت نشان ندادند زيرا آن را ناکافي مي دانند. در خبر منتشر شده از سوي کره شمالي، به اينکه آيا اين توقف شامل موشک هاي کوتاه برد و ميان برد که قادر است خاک ژاپن را هدف قرار دهد مي شود هيچ اشاره اي نشده است.
    شينزو آبه، نخست وزير ژاپن پس از مذاکرات دو روزه با ترامپ در آمريکا اعلام کرد: «صرفا به اين دليل که کره شمالي به مذاکره واکنش مثبت نشان داده نبايد سبب شود به اين کشور پاداش داده شود. ضروري است حداکثر فشار ادامه پيدا کند و بايد اقداماتي سختگيرانه براي عاري شدن کره شمالي از سلاح هسته اي انجام شود.» حتي چين که بدون تاثير پذيرفتن از دخالت هاي ديگر قدرت ها با کره شمالي در تعامل است از سرعت رويدادها و گرم شدن روابط بين کره شمالي و آمريکا متعجب شده است. مقامات چيني نگران آن هستند که در مذاکرات آتي بين رهبر کره شمالي و ترامپ، به بازي گرفته نشوند و کيم جونگ اون پيماني با آمريکا منعقد کند که سبب شود کره شمالي به آمريکا نزديک تر از چين بشود. بخش بزرگي از نگراني ها در ژاپن و چين حاصل غيرقابل پيش بيني بودن اقدامات کره شمالي و آمريکاست. ترامپ که چند ماه پيش تهديد کرده بود اقدامات تند و غيرمنتظره عليه کره شمالي انجام خواهد داد اکنون از حسن نيت بين واشنگتن و پيونگ يانگ سخن مي گويد. از سويي رهبر کره شمالي در نزديک شدن به کره جنوبي و آمريکا، بسيار بيش از آنچه کارشناسان انتظار داشته اند جلو رفته است. مشاور پيشين باراک اوباما رئيس جمهوري قبلي آمريکا مي گويد: «هر دو طرف تلاش کرده اند منطقي به نظر برسند اما مشخص نيست چه اهدافي در سر دارند. محتمل ترين هدف کره شمالي پذيرفته شدن به عنوان يک قدرت هسته اي و لغو تحريم هاي اقتصادي است.»
    يکي ديگر از عوامل ابهام، تغييرات در تيم امنيت ملي آمريکاست. چند روز پس از آنکه ترامپ به درخواست ملاقات کيم جونگ اون پاسخ مثبت داد وزير خارجه يعني رکس تيلرسون را برکنار کرد و مشاور امنيت ملي آمريکا يعني ژنرال مک مستر مجبور به استعفا شد. ترامپ قصد دارد سکان سياست خارجي آمريکا را به دست مايک پمپئو، رئيس سازمان سيا بدهد در حالي که بسياري از نمايندگان کنگره با اين تصميم او مخالف هستند. پمپئو اخيرا سفري يک روزه به کره شمالي داشت و يکي از مقامات ارشد آمريکايي گفته است پمپئو در اين سفر به موضوع آمريکايي هاي بازداشت شده در کره شمالي اشاره کرده است. اما بخش اعظم صحبت ها به مقدمات سفر ترامپ از جمله زمان سفر و ... مربوط بوده است. جان بولتون، جانشين ژنرال مک مستر که فردي تندرو محسوب مي شود بر ابهام ها درباره افق روابط کره شمالي و آمريکا افزوده است. او دو هفته قبل از انتخاب به عنوان مشاور امنيت ملي ترامپ گفت: «ملاقات رهبر کره شمالي و ترامپ مفيد است تنها به اين دليل که اين ملاقات به شکل اجتناب ناپذير بي نتيجه خواهد بود و بعد از آن آمريکا مي تواند به سرعت وارد فاز بعدي يعني مقابله نظامي با کره شمالي شود. مذاکرات بين ترامپ و رهبر کره شمالي ممکن است طولاني و بي فايده يا کوتاه و بي فايده باشد.»
    البته مقامات کاخ سفيد مي گويند از زماني که جان بولتون وارد کاخ سفيد شده طبق رويه سنتي يک مشاور امنيت ملي عمل کرده يعني پيشنهادهايي را به ترامپ ارائه مي کند. حتي مقاماتي که از بروز جنگ نگران هستند مانند بولتون معتقدند شکست فوري مذاکره رويدادي ارزشمند خواهد بود زيرا نبايد به کره شمالي شش ماه يا يک سال ديگر فرصت داده شود به توسعه موشک هاي بالستيک و دوربرد خود بپردازد. اما حضور جان بولتون در کاخ سفيد سبب نشده ترامپ به ستايش از کره شمالي و ابراز خوش بيني درباره افق مذاکرات نپردازد. مقامات آمريکايي بر حفظ ارتباط نزديک با رئيس جمهوري کره جنوبي که نقش ميانجي را بين کره شمالي و آمريکا بازي مي کنند تاکيد دارند.
    
    * نيويورک تايمزتله اي با شاخه زيتون؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "مارك لندر "

  تاثير شنود بر مركل
مارك لندر، اعتماد 11/8/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 119-120، خرداد الي شهريور 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است