|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: وام ارزان تر براي خانه اول
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


وام ارزان تر براي خانه اول
«دنياي اقتصاد» بررسي مي كند؛ شرط پرداخت وام جديد خريد مسكن چيست؟


دنياي اقتصاد : وام ارزان تر براي خريد «خانه اول»، با تصويب دو تصميم در شوراي پول و اعتبار، وارد بازار مسکن مي شود. با تصويب «کاهش نرخ سود تسهيلات صندوق پس انداز مسکن يکم»، اين وام براي گروه بيشتري از خانه اولي ها به «وام در استطاعت» تبديل شد. نرخ سود وام در بافت هاي فرسوده از ۸ به ۶ درصد و در ساير نقاط شهري از ۵/ ۹ به ۸ درصد کاهش پيدا کرده است. اين چهارمين مرتبه کاهش نرخ سود وام يکم محسوب مي شود. شرايط پرداخت و همچنين مبلغ قسط وام جديد در ۲۴ حالت اعلام شده است.
    دامنه پوشش «خانه اولي»ها در صندوق پس انداز مسکن، با تصويب طرح کاهش نرخ سود وام «يکم»، بزرگ تر شد. به گزارش «دنياي اقتصاد» شوراي پول و اعتبار سرانجام با پذيرش پيشنهاد سال گذشته دولت در دستور کار جلسه سه شنبه گذشته خود، نرخ سود وام خريد مسکن «يکم» را در بافت هاي فرسوده ۲ واحد درصد و در ساير مناطق شهري، ۵/ ۱ واحد درصد کاهش داد. اين چهارمين مرتبه کاهش نرخ سود وام يکم از زمان راه اندازي صندوق پس انداز مسکن يکم (خرداد ۹۴) تاکنون محسوب مي شود که در اين مرحله به دليل قطعي بودن بروز کسري منابع صندوق، لازم است مرحله اصلي جراحي وام خريد مسکن به دنبال مصوبه شوراي پول و اعتبار، براي تخصيص منابع کمکي به صندوق، تصويب و به اجرا گذاشته شود.
    بر اساس اين مصوبه، بانک عامل بخش مسکن موظف شد در تهران وام هاي ۸۰ و ۱۶۰ ميليون توماني مخصوص خانه اولي ها را در بافت فرسوده پايتخت با سود ۶ درصد و در خارج از بافت نيز با سود ۸ درصد پرداخت کند. اين دو نرخ سود در بقيه شهرها که وام يکم در سقف هاي کمتر پرداخت مي شود نيز اعمال مي شود. سابقه نحوه اجراي مصوبات شوراي پول و اعتبار در بانک عامل بخش مسکن نشان مي دهد از زمان تصويب تغييرات در وام مسکن، دست کم 30روز تا ابلاغ مصوبه و تنظيم ضوابط داخلي بانک براي ابلاغ به شعب، زمان صرف مي شود بنابراين متقاضيان دريافت وام يکم در صورت تمايل به استفاده از وام با نرخ سود جديد، بايد تا زمان ابلاغ شرايط جديد به شعب بانک عامل بخش مسکن منتظر بمانند.
    پيگيري هاي «دنياي اقتصاد» از عوامل صندوق پس انداز مسکن يکم در روز گذشته مشخص کرد: نرخ سودهاي جديد وام خريد مسکن مشمول سپرده گذاران کنوني صندوق يکم نيز مي شود به طوري که، از زمان ابلاغ، همه تسهيلات اين صندوق با نرخ هاي ۶ و ۸ درصد به سپرده گذاران پرداخت مي شود، اما نرخ سود براي افرادي که درحال حاضر وام را دريافت کرده و در حال بازپرداخت اقساط آن هستند، کماکان با نرخ هاي ۸ و ۵/ ۹ درصد اعمال مي شود. در چند هفته گذشته که موضوع «تلاش وزارت راه و شهرسازي براي کاهش نرخ سود وام يکم» در بازار مسکن مطرح شده بود، خانه اولي ها با اين تصور که هر نوع تغييرات کاهشي نرخ سود به سپرده گذاران قبلي صندوق يکم تعلق نمي گيرد از افتتاح حساب در اين صندوق خودداري کرده بودند، اما اکنون مشخص شده حتي سپرده گذار سال ۹۶ در اين صندوق، در صورتي که هنوز تسهيلات خود را از بانک دريافت نکرده باشد، چنانچه بعد از ابلاغ نرخ هاي جديد مراجعه کند در زمان اخذ آن –وام يکم- از نرخ هاي کاهش يافته منتفع خواهد شد.
    هرچند سقف ريالي تسهيلات خريد مسکن يکم در مصوبه شوراي پول و اعتبار افزايش پيدا نکرده اما «وام 6 درصد در بافت فرسوده» و همچنين «وام 8 درصد در نقاط عادي شهر»، به يک دليل -قسط کمتر- عملا تسهيلات جديد محسوب مي شود. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» درباره نفع خانه اولي ها از وام هاي جديد يکم نشان مي دهد: مبلغ قسط بازپرداخت تسهيلات 80 و 160 ميليون توماني در بافت فرسوده تحت تاثير کاهش 2 واحد درصدي نرخ سود، 10 درصد کمتر مي شود. در اين حالت قسط ماهانه وام 80 ميليوني از 866 هزار تومان به 780 هزار تومان کاهش مي يابد و قسط وام 160 ميليون توماني نيز از يک ميليون و 732 هزار تومان به يک ميليون و 561 هزار تومان تبديل مي شود. به اين ترتيب، قسط ماهانه بازپرداخت وام 80 ميليون توماني تقريبا به قسط وام جعاله 20 ميليون توماني نزديک شده است که از اين بابت باتوجه به قدرت خريد آن، به شکل نسبي، مبلغ قسط تا حدودي به سطح قابل قبول رسيده است.
    مبلغ قسط وام هاي 80 و 160 ميليون تومان در نقاط عادي شهرها که با نرخ جديد 8 درصد پرداخت مي شود نيز 2/ 7 درصد کاهش يافته است. قسط ماهانه وام 80 ميليون توماني در خارج از بافت فرسوده که به جاي نرخ 5/ 9 درصد فعلي، با اجراي مصوبه شوراي پول و اعتبار با نرخ 8 درصد پرداخت خواهد شد، از 933 هزار تومان به 866 هزار تومان کاهش پيدا مي کند. همچنين قسط وام زوجين (160 ميليون توماني) نيز از يک ميليون و 866 هزار تومان به يک ميليون و 732 هزار تومان تغيير مي کند. به گزارش «دنياي اقتصاد»، کاهش مبالغ اقساط وام خريد مسکن يکم ناشي از اجراي مصوبه کاهش نرخ سود اين تسهيلات، چون که اين وام را براي دسته بيشتري از خانه اولي ها به «وام در استطاعت» تبديل مي کند، افزايش تصاعدي استقبال از ورود به صندوق پس انداز مسکن يکم را در پي دارد. تجربه سه بار کاهش نرخ سود وام يکم از سال 94 تا پيش از مصوبه اخير شوراي پول و اعتبار نشان مي دهد: پايين آمدن مبالغ اقساط وام يکم ناشي از کاهش نرخ سود باعث افزايش دست کم 30 درصدي تعداد ثبت نام کننده ها و سپرده گذاران ماهانه در اين صندوق مي شود.
    اين افزايش تقاضا به معني تقويت تقاضاي قطعي خريد مسکن در ميان مدت است که نتيجه آن کمک به رونق معاملات مصرفي و تحريک جريان سرمايه گذاري ساختماني است. وام يکم در بافت فرسوده، علاوه بر خانه اولي ها به ساير متقاضيان خريد مسکن نيز پرداخت مي شود. هدف از حذف شرط خانه اولي در بافت فرسوده، کمک به تغيير چهره اجتماعي محله هاي پايين، قديمي و فرسوده شهرها از يک سو و ايجاد انگيزه در سازنده ها براي ورود به بافت و اجراي طرح هاي تخريب و نوسازي است. با اين حال وام 6 درصد طبق آنچه در متن مصوبه شوراي پول و اعتبار تصريح شده، در بافت فرسوده فقط به خانه اولي ها تعلق مي گيرد. در اين صورت غيرخانه اولي ها در بافت فرسوده مشمول وام 8 درصد خواهند شد مگر آنکه فرض بر آن شود اشتباه نگارشي در متن اتفاق افتاده که در اين صورت بايد مجددا متن تنظيم و تصويب شود.
    براساس بررسي هاي «دنياي اقتصاد»، صندوق پس انداز مسکن يکم خرداد سال 94 راه اندازي شد و در آن سال روزانه حدود 170 نفر در اين صندوق اقدام به افتتاح حساب کردند. آن زمان، نرخ سود وام يکم، 14 درصد تعيين شده بود، اما در بهار سال 95 نرخ سود اين تسهيلات به 13 درصد کاهش پيدا کرد. با اين کاهش، حجم افتتاح حساب روزانه در صندوق 21 درصد افزايش پيدا کرد و از 200 نفر در روز گذشت. در اوايل تابستان 95 نرخ سود وام يکم به 11 درصد رسيد که با اين کاهش 2 واحد درصدي، روند ثبت نام متقاضيان در صندوق يکم نزديک به دو برابر شد. در اواخر تابستان مجددا سطح نرخ سود وام يکم به دو سطح 5/ 9 درصد و 8 درصد کاهش پيدا کرد. شروع اوليه پيش رونق معاملات مسکن از يکسو و تک رقمي شدن نرخ سود وام يکم از سوي ديگر باعث افزايش ثبت نام خانه اولي ها در اين صندوق به سطح بالاي 500 نفر در روز شد.
    در حال حاضر روزانه بيش از 900 نفر در صندوق پس انداز مسکن يکم افتتاح حساب و سپرده گذاري انجام مي دهند. بنابراين، پيش بيني عوامل صندوق آن است که در ماه هاي آينده ورودي تقاضا به صندوق پس انداز مسکن يکم دست کم 30 درصد افزايش يابد. افزايش ثبت نام و استقبال از سپرده گذاري در صندوق پس انداز مسکن يکم با وضعيت فعلي صندوق باعث بي تعادل شدن منابع و مصارف آن خواهد شد و مي تواند به جريان پرداخت تسهيلات آسيب وارد کند. ظرفيت سالانه پرداخت تسهيلات در صندوق يکم مطابق فرمولي که براي رعايت تعادل منابع و مصارف آن در نظر گرفته شده، بين 84 تا 95 هزار فقره وام است. اين در حالي است که سال گذشته بيش از 200 هزار نفر در اين صندوق افتتاح حساب انجام دادند که با افزايش تصاعدي ثبت نام ها، تعهد پرداخت سالانه تسهيلات يکم به بيش از دو برابر گنجايش صندوق، افزايش پيدا مي کند. مصوبه شوراي پول و اعتبار براي کاهش نرخ سود وام يکم، مرحله اول رفع نقص فني از اين صندوق است که بايد اتفاق مي افتاد تا اين وام براي خانه اولي ها به وام در استطاعت تبديل شود اما مرحله بعدي و اصلي براي تجهيز مالي صندوق يکم، «تخصيص منابع کمکي توسط دولت» براي تضمين تداوم تعادل منابع و مصارف صندوق است تا از اين طريق جريان پرداخت تسهيلات کماکان پايدار و منظم باشد.
    محاسباتي که متولي بخش مسکن بر ااس آن، طرح کاهش نرخ سود وام يکم را به شوراي پول و اعتبار ارائه کرد نشان مي دهد: براي حفظ تعادل منابع و مصارف صندوق يکم در زمان افزايش تقاضا ناشي از کاهش نرخ سود، لازم است يکي از دو راه تامين منابع کمکي به سرانجام برسد. راه اول، برداشت از صندوق توسعه ملي معادل دست کم ۲۵۰۰ ميليارد تومان به شکل وجوه اداره شده نزد صندوق يکم و راه دوم افزايش سرمايه نقدي بانک مسکن از سوي دولت است. از آنجا که شرايط براي برداشت از صندوق توسعه ملي در مقطع فعلي، به مراتب مهياتر از کمک نقدي دولت به صندوق يکم است. بنابراين متولي بخش مسکن از امروز لازم است پيگيري براي تامين منابع کمکي صندوق را بيش از قبل ادامه دهد. عدم موفقيت در استفاده از منابع غيرتورمي براي صندوق يکم ممکن است به استفاده اجباري از خط اعتباري براي جبران کسري اين صندوق منجر شود. به گزارش «دنياي اقتصاد»، وام جديد يکم (تسهيلات با سقف قبلي اما با نرخ سود جديد کاهش يافته) اثر دو منظوره بر بازار مسکن خواهد گذاشت.
    اثر مستقيم آن، افزايش تقاضاي قطعي خريد مسکن از جامعه خانه اولي ها است، اما اثر غيرمستقيم آن مي تواند تحريک سرمايه گذاري ساختماني در پي رونق معاملات خريد به خصوص در بافت هاي فرسوده باشد. با اين حال نگراني هايي از بابت تقويت بيشتر تقاضاي خريد مسکن و تاثير احتمالي آن بر التهاب قيمت وجود دارد. هر چند سهم خانه اولي ها از کل معاملات خريد مسکن در تهران ۹ درصد است، اما دسته اي از آپارتمان ها در بازار که مقصد عمده خريد خانه اولي ها محسوب مي شود با کمبود عرضه مواجه است. اين نگراني اگر چه نبايد به پاک کردن صورت مساله از طريق توقف پرداخت تسهيلات خريد منجر شود اما براي رفع آن لازم است سياست هاي تحريک عرضه مسکن که يک مورد آن ابتداي امسال با آغاز پرداخت وام ساخت بدون سپرده به شکل هدفمند (اولويت دادن به ساخت و سازهاي کوچک متراژ) به اجرا درآمد، مدنظر متولي بخش مسکن قرار بگيرد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، متولي بخش مسکن در مراحل بعدي، به دنبال افزايش طول دوره بازپرداخت تسهيلات خريد مسکن به حداقل ۱۵ تا ۲۰ سال و همچنين افزايش سقف وام يکم از ۸۰ ميليون به ۱۰۰ ميليون و از ۱۶۰ براي زوجين به ۲۰۰ ميليون تومان است. همچنين در جلسه شوراي پول و اعتبار افزايش سقف وام مسکن روستايي تا ۲۵ ميليون تومان به تصويب رسيد
    
    

    
    وام ارزان تر براي خانه اول / «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند؛ شرط پرداخت وام جديد خريد مسكن چيست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 60 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي تونل و فضاهاي زيرزميني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است