|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: قرائن جديد به نفع برجام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


قرائن جديد به نفع برجام
رسانه هاي نزديك به ترامپ خبر دادند    
    دنياي اقتصاد : به دنبال ديدار دونالد ترامپ و امانوئل مکرون، روساي جمهور آمريکا و فرانسه در کاخ سفيد که با محوريت برجام انجام شد، برخي رسانه هاي آمريکايي از جمله فاکس نيوز که به ترامپ نزديک است، از احتمال تغيير نظر ترامپ درباره برجام خبر داده اند. اين رسانه آمريکايي، در گزارشي نوشت که احتمالا ترامپ آمادگي لازم را براي توافق با اروپا براي آنچه اصلاح برجام ناميده مي شود، پيدا کرده است. همزمان در ايران، حسن روحاني، واکنش شديدي به پيشنهاد اصلاح برجام نشان داد و خطاب به اروپا گفت از جيب خودتان ترامپ را راضي کنيد.
    رئيس جمهوري جوان فرانسه در سفر به واشنگتن تمام تلاش خود را به کار گرفته تا در چالش ديپلماتيک بر سر برجام، پيروز ميدان شود؛ يعني ضمن آنکه دونالد ترامپ را راضي به ماندن در برجام کند با ايجاد برخي محدوديت ها و تحريم ها بر سر برنامه هاي موشکي و همچنين نقش منطقه اي ايران، به زعم خود نگراني هاي پايتخت هاي اروپايي از جمله پاريس را نيز مرتفع سازد. در واقع به نظر مي رسد در طرح مورد توافق اروپا و آمريکا قرار است توافقي بزرگ تر با ايران حاصل شود که برخي مسائل ديگر همچون مساله موشکي و نقش منطقه اي جمهوري اسلامي را نيز شامل شود. اين درحالي است که مقامات ايران هرگونه مذاکرات ديگري درخصوص مسائل دفاعي و منطقه اي ايران را بارها رد کرده اند.اگرچه هنوز خبر رسمي و دقيقي از تصميم ترامپ پس از ديدار با مکرون منتشر نشده است، اما برخي رسانه ها نشانه هايي از احتمال تغيير نظر ترامپ درباره برجام و باقي ماندن در توافق هسته اي مخابره کرده اند.
    
    توافق بزرگ تر
    ديدار اخير امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه با دونالد ترامپ همتاي آمريکايي او، ظاهرا «خروجي» بسيار مهمي براي ايران و برجام داشته است. ترامپ بيان کرده که آمريکا به زودي مي تواند با فرانسه به «توافقي» دست پيدا کند که منجر به «حفظ توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ با ايران» شود. تحليلگران بر اين باورند که نشانه هاي تغيير رويکرد در ترامپ بعد از اين ملاقات مشهود است. اما همزمان به اعتقاد برخي ديگر از ناظران سياسي، صدور پيام هاي ضد و نقيض ترامپ حاکي از اين واقعيت است که او در سردرگمي به سر مي برد و با توجه به فشارهاي مضاعف همپيمانان غربي واشنگتن براي حفظ برجام و همچنين موج فزاينده مخالفت هاي داخلي آمريکا با خروج از اين توافق بين المللي، نمي داند چگونه بايد از مواضع ضدبرجامي خود عقب نشيني کند.روساي جمهور آمريکا و فرانسه پس از ديدارشان در واشنگتن در نشستي خبري تاکيد کرده اند که درخصوص توافق هسته اي با ايران مي توان قبل از رسيدن زمان تصميم گيري آمريکا براي تمديد تحريم ها (۱۲ مه) به يک توافق رسيد.به گزارش تابناک، ترامپ گفته است: «ما همديگر را درک مي کنيم و بايد ببينيم که مسائل چطور پيش مي رود. حداقل مي توانيم بين خودمان به يک توافق سريع و منصفانه برسيم. فکر مي کنم خيلي خوب به درک همديگر نزديک شده ايم و به نظرم ديدار رودرروي ما خيلي خوب پيش رفت.»
    همچنين رئيس جمهوري آمريکا پس از ديدار رئيس جمهوري فرانسه در يک کنفرانس خبري مشترک به تکرار ادعاهاي خود عليه فعاليت هاي هسته اي، سياست هاي منطقه اي و برنامه موشکي ايران پرداخت و گفت که اگر ايران برنامه هسته اي خود را از سر بگيرد با مشکلاتي به مراتب بزرگ تر روبه رو خواهد شد. ترامپ در ادامه با اشاره به ضرب الاجل تعيين شده براي اصلاح برجام گفت: «هيچ کس نمي داند که من مي خواهم روز ۱۲ مه چه کاري انجام دهم. خواهيم ديد که آيا بنده همان کاري را خواهم کرد که برخي انتظار دارند و اينکه امکان دارد به توافق جديدي دست پيدا کنيم که پايه هاي محکمي داشته باشد. زيرا توافق هسته اي ساختاري بد دارد، درحال فروريختن است و هرگز و هرگز نبايد منعقد مي شد. بايد منتظر ماند و ديد که روز دوازدهم مه چه اتفاقي رخ خواهد داد.» به گزارش «ايسنا» به نقل از پايگاه اينترنتي کاخ سفيد، ترامپ برجام را يک توافق بد توصيف و تاکيد کرد: «ما مي توانستيم توافقي بهتر با ايران داشته باشيم که منطقي باشد، اما من ماه هاست که مي گويم اين توافق مناسب نيست اما دست کم به ما اجازه داد تا سال ۲۰۲۵ بر فعاليت هاي هسته اي ايران کنترل داشته باشيم.»
    او همچنين مدعي شد که ايران از تروريسم حمايت مي کند. ترامپ افزود: «من اميدوارم از حالا به بعد روي يک توافق جديد با ايران کار کنيم. من فکر مي کنم بايد روي چهار موضوع تمرکز داشته باشيم. اول اينکه مانع از هرگونه فعاليت هسته اي ايران تا سال ۲۰۲۵ شويم که تاحدودي ذيل برجام حاصل شده است. دومين موضوع اين است که اطمينان يابيم در درازمدت هيچ فعاليت هسته اي در ايران وجود ندارد. سوم اينکه بتوانيم به فعاليت هاي موشکي ايران در منطقه پايان دهيم و چهارمين مساله نيز اين است که به يک راه حل سياسي براي مهار ايران در منطقه، يمن، سوريه، عراق و لبنان دست يابيم.»رئيس جمهوري آمريکا در پاسخ به اين سوال که آيا در نظر داريد در توافق با ايران بمانيد، گفت: «ما درباره اين مساله صحبت خواهيم کرد. مردم نظرات من را درباره اين توافق مي دانند. اين يک توافق بسيار بد است. اين توافق هرگز نبايد ايجاد مي شد. ما مي توانستيم يک توافق بهتر داشته باشيم که منطقي باشد. اما توافق با ايران وحشتناک است.»
    
    واکنش ترامپ به ازسرگيري برنامه هسته اي ايران
    او در پاسخ به اين سوال که ايراني ها مي گويند اگر توافق نقض شود برنامه هسته اي شان را از سر مي گيرند، مدعي شد: «براي آنها از سرگيري خيلي راحت نخواهد بود. آنها قرار نيست چيزي را از سر بگيرند و دوباره آغاز کنند. اگر آنها از سر بگيرند، با مشکلات بزرگي روبه رو خواهند شد، مشکلاتي بزرگ تر از مشکلاتي که تاکنون داشته اند.»
    رئيس جمهوري آمريکا تاکيد کرد که هنگام امضاي برجام بايد به مساله سوريه و يمن نيز توجه مي شد.اين در شرايطي است که وزير خارجه ايران براي بار چندم طي روزهاي اخير تاکيد کرده که اگر آمريکا از برجام خارج شود احتمالا ايران نيز خارج خواهد شد. به گزارش «ايسنا» ظريف در گفت وگو با خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: «در صورتي که آمريکا توافق را کنار بگذارد ايران ديگر به تعهدات بين المللي خود ذيل برجام عمل نمي کند و اين امر به ما اجازه مي دهد غني سازي خود را فراتر از محدوديت هاي توافق هسته اي از سر بگيريم.» روز گذشته نيز رضا نجفي، نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در واکنش به تحولات و اظهارنظرهاي اخير درباره برجام و با اشاره به عدم پايبندي آمريکا به تعهداتش در ذيل برجام گفت: «برجام به هيچ وجه قابل مذاکره مجدد نيست. آمريکا اعتبارش را از دست داده است و براي هيچ توافقي قابل اعتماد نيست.»
    
    طرح مکرون
    همچنين مکرون روز سه شنبه يک طرح کلي سه مرحله اي را مورد اشاره قرار داد که اغلب اما نه همه نگراني هاي ترامپ در مورد توافق هسته اي را پوشش مي دهد. اين طرح که در جزئيات بسيار کوتاه است، به نظر مبناي اصلي مذاکرات جدي تري ميان اروپا و آمريکا در اين خصوص را فراهم مي کند.اگرچه رسانه ها از جزئيات طرح رئيس جمهوري فرانسه گزارش مفصل تري ارائه نکرده اند، اما به نظر مي رسد دائمي کردن حفظ برجام، دائمي کردن محدوديت هاي برنامه هسته اي ايران، موضوع فعاليت هاي موشکي و دفاعي جمهوري اسلامي و نقش منطقه اي تهران، مهم ترين محور هاي طرح مکرون براي قانع کردن ترامپ با هدف حفظ برجام است.ترامپ در اين کنفرانس خبري بيان کرد: «هيچ کس هنوز نمي داند، من قرار است در دوازدهم ماه مه چه تصميمي بگيرم و سپس رو به امانوئل مکرون گفت: «البته شما آقاي رئيس جمهور ايده روشني درخصوص آن داريد، ولي بايد ببينيم که اوضاع چطور به پيش خواهد رفت.»در همين حال، شبکه خبري فاکس نيوز در گزارشي بيان کرد، احتمالا دونالد ترامپ درخصوص مذاکره بر سر توافق هسته اي ايران با اروپا آمادگي لازم را پيدا کرده است. اين شبکه خبري بيان کرده که مکرون در ديدار خود با دونالد ترامپ ظاهرا به خوبي موفق شده است تا اعتماد وي را جلب کرده و رئيس جمهوري آمريکا را براي يک مذاکره جدي بر سر نگراني هايش در مورد توافق هسته اي ايران آماده کند.
    دولت ترامپ در پي آن است که فعاليت هاي موشکي ايران را متوقف يا محدود ساخته، دسترسي بازرسان آژانس را بيش از آنچه در توافق هسته اي آمده افزايش دهد و از انقضاي محدوديت هاي مهمي بر فعاليت هسته اي ايران بعد از ده يا پانزده سال جلوگيري کند. همچنين ترامپ به دنبال آن است که سرنوشت توافق هسته اي را با فعاليت هاي منطقه اي ايران به ويژه در سوريه، يمن و عراق پيوند زند.روز سه شنبه مکرون بيان کرد، اکنون فرانسه خواهان پيشرفت در توافقي است که به عقيده او اولين قطب از قطب هاي چهارگانه براي ثبات در خاورميانه است. اين طرح به گفته او با اولويت هاي ترامپ همپوشاني دارد.مکرون در پي آن است که جامعه بين المللي، برخي از محدوديت ها بر برنامه هسته اي ايران را وقتي جنبه هاي مهمي از توافق به زمان انقضاي خود رسيد مورد «توجه» قرار دهد؛ بااين حال از بيان اينکه اين محدوديت ها هميشگي باشد، خودداري کرده است.مکرون همچنين بيان کرده که در مذاکرات آينده بايد موضوع برنامه موشکي ايران و حمايت ايران از حوثي ها در يمن و حزب الله در لبنان را مورد توجه قرار دهد.
    
    خروجي مبهم
    در اين باره جيمز رابين، مشاور سياست خارجي رئيس جمهور پيشين آمريکا در امور عمومي، بيان کرده که خروجي هاي اين ديدار ميان مکرون و ترامپ مبهم است، ولي ظاهرا مکرون در تلاش براي يک پيروزي در چالشي ديپلماتيک از طريق گسترده کردن و افزايش اهميت موضوع است.
    وي به خبرگزاري CNBC گفته است: «آنچه مکرون انجام داده، تلاش براي مخفي کردن اين توافق (ميان خود و ترامپ) در پوشش تعداد زيادي از اصطلاحات ديپلماتيک است که نشان مي دهد، قرار است توافق بزرگ تري در ميان باشد که چهار بخش دارد. توافقي از قبل وجود دارد (توافق هسته اي با ايران) که قرار است زيربناي اصلي باشد و همه توافق هاي جديد ديگر قرار است روي آن ساخته شود.» با اين حال، وي معتقد است، اين بخش هاي جديد قرار نيست به اين زودي ها ساخته شوند، زيرا ايران با تغيير مفاد توافق هسته اي مخالف است.همچنين «ريچارد نفيو» متخصص ارشد تحريم ها که يکي از مذاکره کنندگان توافق هسته اي در دولت قبل آمريکا بوده است، در مورد هرگونه نتيجه گيري از ديدار مکرون و ترامپ هشدار مي دهد و مي گويد، ترامپ پيش از اين نيز در گذشته در مورد سياست هاي خود مدام تغيير نظر داده است.
    وي گفت: «اين ديدار به نظر خيلي خوب و مثبت مي آيد، ولي نبايد فراموش کنيم که قبل از اين هم ما در موارد ديگر به پيشرفت هايي رسيده و سپس پسرفت کرده ايم. اين بحث، بحثي ميان دو نفر بوده که يکي از آنها خواهان ابقاي برجام است. بگذاريد از هم اکنون بيست دقيقه جلو رفته و به ديدار ترامپ با وزير خارجه جديدش پمپئو و جان بولتون نگاه کنيم – دو تن از تندروهاي دولت ترامپ که به شدت مخالف برجام هستند.»آنچه به نظر مي رسد، اين است که در طرح چهار مرحله اي مکرون اگر تغييري در رويکرد ترامپ ايجاد نشود، قرار است ايران را دوباره به پاي ميز مذاکرات بنشاند. اين طرح ظاهرا با حفظ توافق هسته اي به شکل فعلي در پي آن است که دغدغه هاي ترامپ را در مورد فعاليت هاي ايران مورد توجه قرار دهد.گويا اروپا تنها در پي آن است که فعاليت هاي موشکي ايران را درخصوص موشک هاي بالستيک دور برد محدود يا تحريم کند. اين مساله همچنين مي تواند به همين شکل در مورد فعاليت هاي منطقه اي ايران نيز مورد توجه قرار گيرد.
    
    پيام هاي ضدونقيض ترامپ
    همزمان با تلاش هاي اروپا و تاکيد ترامپ بر اين مساله که احتمالا از برجام خارج نخواهد شد اما موج فزاينده نگراني مسوولان و شخصيت هاي مختلف آمريکا از عواقب احتمال تصميم دونالد ترامپ براي خروج از برجام تا جايي پيش رفته که حتي جمعي از نمايندگان جمهوري خواه کنگره که اساسا مخالف برجام بودند، اکنون در صف دلواپسان تبعات خروج احتمالي واشنگتن از اين توافق قرار گرفته اند.به گزارش «ايرنا» تارنماي نشريه آمريکايي هيل (The Hill) که عموما اخبار مربوط به رويدادهاي کنگره را پوشش مي دهد، در گزارشي نوشته است: «تهديد رئيس جمهوري آمريکا مبني بر خروج از توافق هسته اي ايران، با مخالفت و نگراني فزاينده نمايندگان کنگره از جمله نمايندگان هم حزبي ترامپ مواجه شده است.»
    اين تارنماي آمريکايي در گزارش روز سه شنبه خود نوشت: «ترامپ پيام هاي ضدونقيضي را درباره تصميمي که قرار است روز ۱۲ ماه مه (۲۲ ارديبهشت) درباره برجام اتخاذ کند، صادر کرده است.» به اعتقاد ناظران سياسي، صدور پيام هاي ضدونقيض ترامپ حاکي از اين واقعيت است که او در سردرگمي به سر مي برد و با توجه به فشارهاي مضاعف همپيمانان غربي واشنگتن براي حفظ برجام و همچنين موج فزاينده مخالفت هاي داخلي آمريکا با خروج از اين توافق بين المللي، نمي داند چگونه بايد از مواضع ضدبرجامي خود عقب نشيني کند.به نوشته هيل، نمايندگان جمهوري خواه کنگره درباره اقدام ترامپ اختلاف نظر دارند. برخي نگران آن هستند که خروج از توافق ياد شده باعث افزايش سرعت برنامه هاي هسته اي ايران شود. آنها همچنين نگرانند که اين اقدام باعث آزرده شدن متحدان اصلي آمريکا شود و مذاکره با کره شمالي درباره توافقي هسته اي را براي ترامپ دشوارتر کند.
    ترامپ با وجود انتقاد از توافقي که در دولت «باراک اوباما» رئيس جمهوري سلفش امضا شده است، اظهار کرده که از توافقي جديد که برخي از مفاد توافق کنوني را تقويت مي کند، استقبال مي کند. اين موضع گيري ترامپ با مواضع جمهوري خواهاني سازگار است که از ترامپ مي خواهند به توافق پايبند باشد اما با متحدان آمريکا براي بهبود آن همکاري کند.«رند پال» سناتور جمهوري خواه و از مخالفان برجام گفته است: «به نظر من خروج ترامپ از توافق ايده بدي است. اين يک توافق چندجانبه است و علت موثر بودن تحريم هاي چندجانبه عليه ايران اين بود که ما در مذاکره درباره توافق، متحد بوديم.»سناتور «باب کورکر» رئيس جمهوري خواه کميته روابط خارجي سناي آمريکا در اين زمينه گفت، هنوز هم فکر مي کند که ترامپ از توافق خارج خواهد شد. وي افزود: «اگر تا ۱۲ ماه مه به چارچوب توافقي با سه کشور اروپايي نرسيم، وي (ترامپ) از توافق خارج مي شود. به همين دليل مکرون و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان زماني که به آمريکا مي آيند، بر اين مساله تمرکز دارند.»
    هيل نوشت که يکي از انتقادهاي مهم ترامپ درباره پايان زمان محدوديت هاي هسته اي ايران است. کورکر به مقام هاي فرانسوي و آلماني گفته است که اگر چنين محدوديت هايي تمديد شوند، توافق تا حد زيادي بهبود خواهد يافت.يکي ديگر از انتقادهاي ترامپ درباره برنامه موشکي و نپرداختن به آن در توافق هسته اي است. رند پال عضو کميته روابط خارجي سناي آمريکا دراين باره گفت: «ايران به توافق پايبند بوده است؛ توافقي که شامل برنامه موشک بالستيک نيست.»وي همچنين گفت: «اين توافق ممکن است کامل نباشد اما تا حالا دولت ترامپ تاييد کرده که ايران به آن متعهد بوده است. به جاي خروج از توافق، پيشنهاد مي دهم درباره توافق ديگري درباره موشک هاي بالستيک مذاکره شود.»
    
    بي اعتباري توافق اروپا و آمريکا
    از ديگر سو، دريابان علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي در سخناني در نشست سوچي، با اشاره به بحث هايي درمورد مذاکرات مکمل گفت: «من در اين نشست امنيتي بين المللي که نمايندگان عالي بيش از ۱۰۰ کشور از پنج قاره جهان حضور دارند به نمايندگي از جمهوري اسلامي ايران اعلام مي کنم، هر توافقي که اروپا و آمريکا در مورد آينده برجام و آينده برنامه هسته اي ايران براي دوره بعد از محدوديت پيش بيني شده در برجام داشته باشند، از نظر ما بي اعتبار بوده و فاقد ارزش است. به شما اطمينان مي دهم که به طور قطع روياهاي آنها در مورد ايران تعبير نخواهد شد.» به گزارش خبرگزاري فارس، او افزود: «گفت وگوي مجدد در مورد پايان دوره محدوديت فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران به معناي نابودي برجام است، زيرا لغو محدوديت ها و عادي شدن روند برنامه هسته اي ايران در چارچوب معاهده بخش مهمي از تعهد ارائه شده به ايران در توافق نامه بين المللي برجام است.»
    
    برجام بايد حفظ شود
    همزمان فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز گذشته در واکنش به اظهارات مطرح شده در ديدار روساي جمهوري آمريکا و فرانسه درباره توافق ديگري با ايران گفت: «از سخنان پرزيدنت مکرون مشخص است که ما در زمان حاضر تنها يک توافق با ايران داريم که موفق بوده و بايد حفظ شود.»مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا تاکيد کرد: «مکرون در کاخ سفيد به روشني گفت که به اعتقاد ما اجراي کامل برجام براي امنيت اروپا و منطقه ضروري است و اروپا به آن پايبند خواهد بود.» به گزارش «ايرنا» وي افزود: «اينکه چه اتفاقي ممکن است روي دهد، در آينده مشخص مي شود اما در زمان حاضر يک توافق موجود است، موفق بوده و بايد حفظ شود.» همزمان ديميتري پسکوف سخنگوي کاخ کرملين در سخناني ضمن تاکيد بر حمايت مسکو از برجام گفت که هيچ اطلاعي ندارد که رئيس جمهور آمريکا درباره برجام چه در سر دارد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از «رويترز»، وي در ادامه گفت: «درباره اين مساله که جايگزيني براي برجام وجود داشته باشد و يک توافق هسته اي جديد با ايران امکان پذير باشد، ترديد وجود دارد.»
    
    قرائن جديد به نفع برجام / رسانه هاي نزديك به ترامپ خبر دادند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي دانش زمين
متن مطالب شماره 38، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است