|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويداد
    
    در اجلاس عالي رتبه صلح سازمان ملل صورت گرفت پيشنهاد ظريف براي امنيت منطقه اي
    دنياي اقتصاد : وزير خارجه با بيان اينکه در دنياي کنوني، امنيت هيچ کشوري به هزينه ديگران تضمين نخواهد شد، گفت: ايران گفت وگوهاي منطقه اي براي غلبه برچالش هاي پيش روي صلح پايدار را پيشنهاد مي کند. به گزارش خبرگزاري مهر، محمدجواد ظريف در اجلاس عالي رتبه صلح در مجمع عمومي سازمان ملل متحد سخنراني کرد. او در اين سخنراني گفت: حفظ صلح و امنيت بين المللي و مقابله با تهديدات پيش روي صلح، هدف اصلي اين سازمان است؛ بنابراين تمرکزي تازه بر مسائلي همچون حفظ و ايجاد صلحي پايدار لازم است. اين موضوع به ويژه در منطقه ما که با تنش هاي موجود بيشترين خسارت ها را از درگيري هاي طولاني متحمل شده است، اهميت مضاعفي دارد.
    وزير خارجه ادامه داد: پيشگيري از جنگ نيازمند تمرکز بر علل و ريشه هاي ايجاد آن، از جمله عواملي چون اشغالگري، مداخلات خارجي و افراط گرايي است. ظريف افزود: گسترش توهمات هژمونيک و تلاش براي دستيابي به امنيت به هزينه ديگران از طريق انحصار و ايجاد بلوک، موجب تشديد گسترش تنش و درگيري شده و مسابقه تسليحاتي مخربي را ايجاد کرده است. او تاکيد کرد: بسيار حائز اهميت است که براي اتخاذ يک رويکرد جديد بر مبناي ايجاد «منطقه اي قوي» تلاش کنيم، به جاي اينکه تلاش کنيم که قوي ترين در منطقه باشيم. بايد به جاي ايجاد بلوک امنيتي، به ايجاد شبکه هاي امنيتي بپردازيم که از طريق آن منافع همه اعضا تامين شود و همه در اين رويکرد برنده خواهند بود. وزير خارجه با بيان اينکه در دنياي به هم پيوسته کنوني، امنيت هيچ کشوري به هزينه ديگران تضمين نخواهد شد، افزود: جمهوري اسلامي ايران معتقد است رويکرد کنوني برخي کشورها مبتني بر بازي با حاصل جمع صفر که مستلزم تلاش براي دستيابي هژموني و انحصار و محروم سازي در منطقه خاورميانه طي چهار دهه گذشته بوده، عامل اصلي جنگ هاي مستقيم و غيرمستقيم مخربي بوده است و اين رويکرد بايد تغيير يابد. ظريف تاکيد کرد: از همه کشورها مي خواهيم به تلاش هاي ما براي پيشبرد اين اهداف که شامل ايجاد منطقه اي قوي و همچنين امنيت شبکه اي يکپارچه است، بپيوندند.
    او تاکيد کرد: اين تغيير رويکرد نيازمند پذيرش و احترام به اصولي مشترک همراه با اقداماتي چون اعتمادسازي است و براي پيشبرد اين هدف جمهوري اسلامي ايران راه اندازي يک مجمع گفت وگوي منطقه اي در خليج فارس را به منظور غلبه بر چالش هاي پيش رو و ايجاد صلح پايدار در منطقه پيشنهاد مي کند. وزير خارجه ادامه داد: ما از کشورهاي همسايه در اين راه آبي استراتژيک که جنگ هاي بسياري را شاهد بوده است دعوت مي کنيم براي حل اين چالش ها به ما بپيوندند. ظريف افزود: از سازمان ملل انتظار داريم در مراحل اجراي اين فرآيند که ترتيبات آن حدود ۳۰ سال پيش در پاراگراف ۸ قطعنامه ۵۹۸ شوراي امنيت در نظر گرفته شده، ولي هيچ گاه اجرايي نشده است، با ما همکاري کند. ظريف در پايان سفر خود به نيويورک راهي بروکسل شد تا در نشست اتحاديه اروپا درباره سوريه حضور پيدا کند.
    
    
    سفير جديد انگليس در ايران:لندن به دنبال بهبود روابط با تهران است
    دنياي اقتصاد : سفير جديد انگليس در ايران با اشاره به تحولات مثبتي که در سال هاي اخير در مناسبات لندن و تهران شکل گرفته، ابراز اميدواري کرد که در دوره ماموريت خود سطح روابط ميان دو کشور را بهبود بخشد. او برجام را دستاوردي مهم دانست و گفت که لندن از تمام ظرفيت ها براي حفظ آن استفاده مي کند. راب ماکر اواخر سال گذشته از سوي وزارت امورخارجه انگليس به عنوان سفير جديد اين کشور در ايران جانشين «نيکلاس هاپتون» شد.
    ماکر که سال ۱۹۹۰از وزارت دفاع به وزارت امورخارجه انگليس منتقل شده است، سابقه فعاليت در سفارتخانه هاي ديگر اين کشور در روماني، آمريکا، هند و کنيا را دارد. او پيش از عزيمت به ايران، در گفت وگو با «ايرنا» در محل وزارت امورخارجه انگليس به تشريح ديدگاه خود درباره جايگاه ايران پرداخت. ماکر با بيان اينکه «همواره با اشتياق تاريخ را دنبال کرده است»، افزود: بريتانيا از نقش فوق العاده اي که ايران در طول قرن هاي گذشته در منطقه ايفا کرده و جايگاه ژئوپليتيک آن آگاه است.سفير جديد انگليس با اشاره به اينکه گام هاي مثبتي درزمينه روابط دوجانبه تهران- لندن طي سه سال گذشته برداشته شده است، زمان انتصاب خود را به اين سمت مناسب توصيف کرد. در حوزه تجاري، ماکر عنوان کرد که فرصت هاي زيادي برابر دو کشور قرار دارد و مناسبات خوبي در حوزه مسائل فرهنگي، گردشگري و فردي شکل گرفته است. او گفت: به نظر من روابط ميان دو کشور همواره مي تواند بهبود يابد. البته دولت هاي ما اختلاف نظرهايي با يکديگر دارند که به نظر من با گفت وگو هاي عميق و بيشتر مي تواند برطرف شود. او بابيان اينکه نبايد اهميت مسائل مورد اختلاف دو طرف ناديده گرفته شود، عنوان کرد: ضمن اينکه که تمايل داريم تا درباره برقراري ثبات و امنيت منطقه با ايران - که نقش مهمي در خاورميانه ايفا مي کند - تعامل داشته باشيم، نياز است تا بر سر دستور کار روابط دوجانبه نيز متمرکز شويم. اين ديپلمات انگليسي در اين باره توضيح داد: براي دولت بريتانيا حل مسائل کنسولي حائز اهميت است و تا زماني که اين مسائل حل نشود، مانعي بر سر راه روابط دوجانبه به شمار مي رود. سفير جديد انگليس در ايران در پاسخ به اين سوال که آيا از نظر او چشم اندازي براي همکاري هاي منطقه اي بين انگليس و ايران در راستاي برقراري ثبات و امنيت وجود دارد، اظهار کرد: ايران نقش مهمي در منطقه ايفا مي کند و ما معتقديم که اين نقش بايد به گونه اي سازنده ايفا شود. او مدعي شد: انگليس و برخي کشورها نسبت به فعاليت موشک هاي بالستيک ايران در يمن و سوريه و همچنين ديگر رفتارهاي ايران در ساير کشورها، نگراني هايي دارند؛ در عين حال اميدواريم که از طريق گفت وگو با ايران بتوانيم در جهت حل اين مسائل حرکت کنيم.
    
    رويداد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي فناوري اطلاعات مكاني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است