|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: بازارها در انتظار سيگنال هاي اقتصادي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 11 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


بازارها در انتظار سيگنال هاي اقتصادي
پيش از نشست بانك هاي مركزي اتحاديه اروپا، بانك ژاپن و انتشار آمار توليد ناخالص داخلي آمريكا رقم خورد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    پررنگ شدن حضور حقيقي ها

    شاخص کل بورس با ۲۲۰ واحدي (۲۳/ ۰ درصدي) در سطح ۹۴ هزار و ۷۹۶ واحدي ايستاد. پس از افت ۳/ ۱ درصدي شاخص طي ۳ روز، در دو روز اخير شناسايي فرصت خريد، کاهش نسبي نگراني ها نسبت به برجام و سيگنال هاي آرامش نسبي در بازارهاي موازي، پس از ۱۵ روز معاملاتي تغيير مالکيت به نفع حقيقي ها رقم خورد. «فولاد» با سيگنال بورس کالا و گزارش نسبتا مناسب فروردين (با رشد قيمت محصولات گرم، اما افت قيمت محصولات سرد) در کنار نمادهاي پالايشي با سطوح مناسب قيمت نفت (با وجود افت برنت از سقف ۵/ ۲ ساله) بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند، اما افت آلومينيوم از سقف ۷ساله در کنار بازگشت روي به زير ۳۲۰۰ دلار با رشد شاخص دلار به سقف ۳ماهه فشار را بر فلزي ها حفظ کرده است. گزار ش هاي ماهانه و تصميم ترامپ نسبت به برجام عوامل اثرگذار بر شاخص هستند.
    
    
    
بازار ارز
    نگاه دلار به سيگنال برجام

    ديروز هر دلار آمريکا براي سيزدهمين روز متوالي در نرخ 4200 تومان ثابت ماند. پس از تشديد نوسانات صعودي دلار از 18 فروردين و لمس سقف 6 هزار توماني، از 21 فروردين، ستاد اقتصادي دولت نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان و خريد و فروش فيزيکي ارز از سوي صرافي ها را ممنوع اعلام کرد. در شرايط رکود معاملات ارزي، نرخ دلار در ابتدا در بازارهاي غيررسمي اختلاف قابل توجهي با نرخ دلار در مرز داشت، اما به تدريج با فروکش هيجان و خوش بيني ها به حمايت طرف هاي اروپايي از برجام، دلار در بازار غيررسمي کاهشي شد. روز گذشته افزايش نرخ حواله اي درهم، رشد دلار در مناطق مرزي و شنيده ها حاکي از معامله دلار در نرخ هاي ۵۴۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان در بازار غيررسمي بود. تصميم ترامپ در مورد برجام و شروع به کار سامانه «نيما» براي مبادلات ارزي بر بازار ارز اثرگذار است.
    
    
    
بازار سکه
    کاهش شتاب افت سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 10 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 760 هزار تومان معامله شد. افت طلاي جهاني، فروکش نسبي هيجان در بازارها با خوش بيني به حمايت طرف هاي اروپايي از برجام با نشست اخير مکرون و ترامپ سکه را براي سومين روز متوالي نزولي کرد. رشد شاخص دلار به سقف 3 ماهه طلا را به کف 1320 دلاري نزديک کرد. همچنين با وجود ثبات دلار در 4200 تومان، اما افزايش نرخ حواله اي درهم و افزايش نرخ دلار در بازارهاي مرزي، شتاب افت قيمت سکه را (پس از افت 52 هزار توماني در روزهاي دوشنبه و سه شنبه) کاهش داد. همچنان ارائه سکه هاي پيش فروش شده فشار را بر بازار سکه حفظ کرده است. افت بيشتر قيمت ها در بازار آتي سکه تا کانال يک ميليون و 720 هزار تومان (سررسيد ارديبهشت) مي تواند فشار بر سکه را تشديد کند.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    طلا در کف 1320 دلاري

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1322 دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به سقف 3 ماهه و نزديک شدن به سقف 15 ماهه با وجود افت بازارهاي سهام، اونس طلا را به کف ۱۳۲۰ دلاري نزديک کرد. رشد شاخص اعتماد مصرف کننده آمريکا در کنار رشد فروش مسکن و پيش تر چشم انداز شتاب گرفتن رشد تورم (با افزايش قيمت کالاها از جمله نفت) بازدهي اوراق قرضه ۱۰ساله را بالاتر از سطح رواني ۳درصدي قرار داد. افت يورو پيش از نشست بانک مرکزي اتحاديه اروپا روز پنج شنبه، با کاهش احتمال تغيير سياست هاي پولي عامل ديگر حمايت از دلار شد. با وجود کاهش ريسک هاي تجاري با اعلام چشم انداز رسيدن توافق تجاري با چين، اما رشد شاخص دلار مي تواند با افزايش هزينه هاي مالي شرکت ها بر رشد اقتصادي و بازارهاي سهام اثرگذار باشد. نشست بانک اروپا، ژاپن وتوليد ناخالص داخلي آمريکا بر طلا اثرگذار هستند.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    بازگشت «تسه»ها از کف

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با رشد 4/ 4درصدي به قيمت 63 هزار و 165 تومان معامله شدند. رشد تقاضاي اوراق تسهيلات مسکن با سيگنال آرامش نسبي بازارهاي موازي بازگشت «تسه»ها از کف 60 هزار توماني را رقم زد. جهش قيمت مسکن از آذر، رشد 20 درصدي در زمستان، گزارش «دنياي اقتصاد» از آمارهاي دفتر اقتصاد مسکن رشد ۶/ ۲۷ درصدي قيمت مسکن در فروردين امسال نسبت به فروردين گذشته را نشان داد. امري که در کنار تعطيلي بازارها در نيمه اول فروردين و شرايط احتياطي ميان معامله گران افت ۹/ ۵۷ درصدي تعداد معاملات را در فروردين نسبت به اسفند را نشان داد. در نشست اخير شوراي پول و اعتبار، کاهش نرخ سود وام يکم مسکن از ۵/ ۹ به ۸ درصد اعلام شد، اما همچنان کمتر بودن قابل توجه مدت انتظار براي در يافت وام «تسه»ها مزيت وام مزبور است.
    
    
    
بازار نفت
    سه عامل فشار بر نفت

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۸/ ۶۷ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار کاهش نسبي نگراني ها نسبت به تحريم هاي جديد عليه ايران و تخمين موسسه نفت آمريکا (API) از افزايش ۱/ ۱ ميليون بشکه موجودي نفت تجاري پيش از انتشار گزارش رسمي افت نفت را از سقف ۵/ ۳ ساله (برنت ۷۵ دلار) رقم زد. پس از نشست امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه با ترامپ، مکرون توافق نامه جديدي را پيشنهاد کرد که مي تواند مانع از توسعه برنامه هسته اي ايران و مانع از اعمال تحريم هاي جديد بر ايران شود. کارشناسان در صورت خروج آمريکا از برجام، احتمال کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز در سال جاري و ۷۰۰ هزار بشکه در روز صادرات ايران در سال ۲۰۱۹ را پيش بيني کردند. همچنان رشد توليدات آمريکا به سقف ۵/ ۱۰ ميليون بشکه در روز فشار را بر نفت حفظ کرده است.
    بازارها در انتظار سيگنال هاي اقتصادي / پيش از نشست بانك هاي مركزي اتحاديه اروپا، بانك ژاپن و انتشار آمار توليد ناخالص داخلي آمريكا رقم خورد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 11 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است