|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: كارگردان مطرح آمريكايي وضعيت خاورميانه را تحليل كرد: اعتراف استون به اشتباهش در ساخت «اسكندر»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 14 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


كارگردان مطرح آمريكايي وضعيت خاورميانه را تحليل كرد: اعتراف استون به اشتباهش در ساخت «اسكندر»
    
    دنياي اقتصاد : چند روز است که به بهانه سي وششمين دوره جشنواره جهاني فيلم فجر، يکي از خبرسازترين و مطرح ترين فيلم سازان جهان دو دهه گذشته در ايران حضور دارد. اليور استون که با مواضع و حرف هاي سرراستش شناخته مي شود، صبح روز گذشته با حضور خبرنگاران سينمايي رسانه ها نشستي خبري برگزار کرد.
    در اين نشست خبري چند اتفاق جالب افتاد که دور از چشم خبرنگاران نماند. يک نمونه واکنش هاي خاص استون به هنگام حضور در نشست بود. او همچنين اينکه قبل از هر چيز خواست صحبتي کوتاه با «گادفري چيشاير» منتقد مطرح آمريکايي حاضر در نشست داشته باشد. اما نکته جالب تر اين بود که استون که پيش از اين در نقل قول رسانه اي شده اي، فيلم هاي ايراني و هندي را خسته کننده توصيف کرده بود در اظهارنظري متفاوت گفت: من يادم نمي آيد به طور خاص فيلم هاي ايراني و هندي را گفته باشم و از امير اسفندياري هم خواستم، موضوع را روشن کند. من از دانشجويان خواستم در فيلم هايشان کشمکش ايجاد کنند و اين يک توصيه بود. حتما «بيلي وايلدر» را مي شناسيد، او به فيلم هاي من انتقاد دارد و اين نوع نظرات کلا شصي است.
    او اضافه کرد: در طول سال هاي کار خودم ۱۲-۱۰ فيلم ايراني ديده ام و هميشه فيلم هاي ايراني را تحسين کرده ام. تا الان هم ۱۰ فيلم ديده ام و الان با آرامش در هتل هم فيلم تماشا مي کنم تا با فراغ بال هم با فيلم هاي ايراني و هم با فيلم هاي آسيايي بيشتر آشنا شوم. او همچنين در اظهار نظري جالب توجه گفت: چند سال قبل قصه اي جعلي درباره قصد من از فيلم سازي درباره محمود احمدي نژاد مطرح شد که آن را تکذيب مي کنم. اين کارگردان سپس در سخناني درباره اولين سفر خود به ايران گفت: اين سفر با مهمان نوازي و واکنش گرم و دوستانه مردم و شما همراه بود. من با لبخندهاي زيادي مواجه مي شوم و اين مشوقي براي من بود که اهميت فيلم را يادآور شد.
    
    درباره سفر به ايران
    استون همچنين در پاسخ به دلايل سفرش به ايران گفت: به خاطر تاريخ ايران و ۲۵۰۰ سال موجوديت روي نقشه کره زمين و امپراتوري کوروش و داريوش هخامنشي که برايم بسيار جذاب بود دوست داشتم به ايران سفر کنم. پسرم «شان» هم که چند سال پيش آمده بود تعريف کرد که اوقات خوبي را در ايران داشته و الان همسرم نيز همراهم هست؛ درحالي که پيش از اين فرصت سفر به ايران برايم فراهم نشده بود.
    
    جعفر پناهي را نمي شناسم
    اين سينماگر آمريکايي در پاسخ به دبورا يانگ منتقد هاليوود ريپورتر درباره وضعيت جعفر پناهي و ممنوع الخروجي او براي حضور در جشنواره کن گفت: اين شخص را خيلي نمي شناسم، ولي براي يک فيلم ساز فکر مي کنم مهم اين باشد که فيلم بسازد و در ايران، چين و.. .. از اين اتفاق ها مي افتد. من تا جاي ممکن، طرفدار آزادي بيان هستم؛ ولي چون مسائل سياسي را نمي دانم اعلام نظري ندارم که ميزبانان من هم آزرده خاطر نشوند.
    
    پشيماني از همکاري در فيلم ضدايراني
    استون درباره فيلم ضد ايراني «اسکندر» که ساخته و اينکه آيا براي سفر به ايران از سوي جوامع صهيونيستي با تهديد روبه رو شده است، گفت: نسخه اي که من همه جا تبليغ مي کنم آن است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد؛ ولي در نسخه اوليه با برادران وارنر براي فيلم به مشکل خوردم و اشتباه کردم که با آنها همکاري کردم. او افزود: اما نکته اي در ايران به سوءتفاهم تبديل شده و آن اينکه داريوش به دليل مشکل جسمي، جنگ را ترک مي کند و بعد «اسکندر» پيروز مي شود؛ اما او به جسد امپراتوري پارس احترام مي گذارد. اسکندر معتقد بوده يک امپراتوري چندمليتي تشکيل دهد مثل سازمان ملل متحد امروز، هرچند در پروسه جنگش با داريوش هم برخي ايرانيان سبب شکست امپراتوري پارس شده بودند. استون با اشاره به اينکه زمان اکران فيلم «اسکندر» خيلي بد بود و درست زماني بود که جورج بوش تصميم گرفت به عراق حمله کند، گفت: تنها انتقادي که درباره حضور من در ايران مطرح شد از سوي برخي رسانه هاي افراطي اسرائيلي بود که همان ها هم ماجراي نادرست مصاحبه و ساخت فيلم از احمدي نژاد را پخش کردند.
    
    درباره آزادي و امنيت ملي کشورها
    وي در پاسخ به اينکه اظهارنظرش درباره آزادي بيان هنري و به ويژه درباره کشوري که الان در آن حضور دارد بيشتر توضيح دهد، به يک فيلم خود که در آمريکا با مشکل روبه رو شد، اشاره کرد و گفت: بلايي که سر فيلم «دبليو» من آمد نيز همين بود و به سختي گيشه داشت. موضوع «اسنودن» هم همين طور بود کسي علاقه اي به ساخت آن نشان نداد؛ اما درباره ايران اطلاع کافي ندارم، درباره «اسنودن» هم پول را از فرانسه گرفتم. امنيت ملي براي همه کشورها مهم است و ممکن است گام هاي سختي براي پاسداري از آن بردارند. نکته اين است که فيلم ساز با ظرافت، مسائل را مطرح کند و ظرافت تنها راه دور زدن نظام سانسور است. در آمريکا هيچ پخش کننده اي فيلم مرا قبول نکرد و درحالي که بايد پريمر آن در کن اتفاق مي افتاد؛ چون تهيه کننده فيلم فرانسوي بود، پخش کننده اي که داشتم مي خواست اول در آمريکا نمايش دهد که فيلم با فروش کمي روبه رو شد؛ اما در اروپا وضع بهتري داشت .
    استون همچنين اضافه کرد: درباره فيلم من در آمريکا، ۳۵ درصد فکر مي کردند که «اسنودن» براي فاش کردن اطلاعات، خيانت کرده است، درحالي که در فرانسه اين طور نبود و نمي دانم اين چه دنيايي است که در آن زندگي مي کنيم با اين حال بر اين هم تاکيد مي کنم که امنيت ملي براي هر کشوري مهم است و ايران و روسيه هم استثنا نيستند. او خطاب به خبرنگار فرانس پرس که سوال قبلي را پرسيده بود، ادامه داد: مادرِ من فرانسوي است و به همين دليل اظهارنظري براي فرانسه دارم. شب گذشته در هتل شوکه شدم وقتي در تلويزيون ايران آقاي مکرون رئيس جمهور فرانسه را دوشادوش آقاي ترامپ ديدم که درباره لزوم بازنگري «برجام» صحبت مي کردند و من را با تاسف ياد خاطره اي از رئيس جمهور مقتدر «شيراک» انداخت که براي حمله به عراق به جورج بوش «نه» گفت. اما آقاي مکرون، جوانکي است که نه از تاريخ شناختي دارد و نه از سنت بزرگ و عظيم فرانسه اطلاعات کافي دارد برايم باور نکردني بود. او مثل «سارکوزي» در زمره افرادي قرار دارد که براي قدرتمندتر جلوه دادن فرانسه راه ايستادن کنار آمريکا را انتخاب کرده است و اين يادآور دوران استعمار قديم فرانسه است. بايد به او گفت آن دوران تمام شده و آقاي مکرون بايد اينها را ياد بگيرد.
    
    نقش عربستان در خاورميانه
    اليور استون همچنين در بخش پاياني اين نشست در پاسخ به سوالات ديگري درباره تحرکات خاورميانه و همچنين جنگ ايران و عراق اظهار کرد: به نظرم عربستان سعودي از برهم زنندگان اصلي در خاورميانه است و چقدر خلاقانه مشغول تخريب در منطقه است. در جنگ ايران و عراق، آمريکا از عراق حمايت کرد؛ هرچند گفته شد که تسليحات را آلمان به عراق داده است؛ اما همه اينها مسائل پشت پرده است و از نظر من جنگ ايران و عراق يک نمونه تمام عيار از يک جنگ نيابتي بود. به همين دليل مي گويم که بحث اصلي خيلي بزرگ تر از اين چيزهاست.
    کارگردان مطرح آمريکايي وضعيت خاورميانه را تحليل کرد: اعتراف استون به اشتباهش در ساخت «اسکندر»
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 14 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي علوم و صنايع غذايي ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 56)، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است