|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/6: آزادسازي بازار خودروي چين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4314 6/2/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


آزادسازي بازار خودروي چين
با رويكرد تقويت توليدكنندگان چيني صورت مي گيرد؟

نويسنده: آناهيتا پولاد


    
    دنياي اقتصاد : هفته گذشته مقامات چيني به طور رسمي اعلام کردند محدوديت مالکيت شرکت هاي خودروسازي براي خارجيان حذف خواهد شد. به اين ترتيب توليدکنندگان خودروهاي برقي از امسال، توليدکنندگان خودروهاي تجاري از سال ۲۰۲۰ و توليدکنندگان خودروهاي سواري از سال ۲۰۲۲ مي توانند به طور مستقل و بدون شراکت با خودروسازان چيني در اين کشور فعاليت کنند.
    بازار چين از اين پس پذيراي خودروهاي آمريکايي و اروپايي خواهد بود و اين خودروها بدون پرداخت تعرفه واردات با قيمت مناسب تر در اختيار مصرف کنندگان قرار خواهند گرفت. اهميت اين تصميم زماني آشکار مي شود که در نظر بگيريم چين بزرگ ترين بازار خودروي جهان است و در سال ۲۰۱۷ نزديک به ۲۹ ميليون دستگاه خودروي نو در اين کشور پلاک شده اند. قوانين سختگيرانه چين تاکنون خودروسازان خارجي را ملزم مي کرد که سهمي ۵۰ درصدي از کسب و کار خود در اين کشور را به يک خودروساز چيني واگذار کنند و هر خودروساز خارجي مي توانست حداکثر در قالب دو شرکت سرمايه گذاري مشترک با شرکاي چيني همکاري کند. اگرچه مقامات چيني از ابتداي سال جاري ميلادي خودروسازان را به رعايت استانداردهاي کيفي متعددي موظف کردند و توليد ۵۰۰ مدل خودرو نيز به همين دليل متوقف شد، با وجود اين، هنوز اما و اگرهاي بسياري در مورد کيفيت خودروهاي چيني وجود دارد. در چنين شرايطي اقدام دولت چين فشاري مضاعف به خودروسازان داخلي وارد خواهد ساخت، اما کارشناسان عقيده دارند اين تصميم در درازمدت به نفع چيني ها تمام خواهد شد.
    مدير دانگ فنگ، غول خودروسازي چين، در واکنش به اين خبر گفت: «گرچه در کوتاه مدت منافع قابل توجهي نصيب خودروسازان خارجي خواهد شد، اما اين تصميم در درازمدت خودروسازي چين را توانمندتر و قوي تر خواهد ساخت.» يک موسسه تحقيقاتي خودرو در چين هم اعلام کرد اين تغيير رويه موجب تشديد رقابت در بازار خودروي چين خواهد شد، اما در نگاه جامع تر، وضعيت اين بازار را بهبود خواهد داد. از اين پس خودروسازان چيني نمي توانند به سودآوري شرکت هاي سرمايه گذاري مشترک با خودروسازان خارجي تکيه کنند و به تقويت توليدات خود روي خواهند آورد. به اين ترتيب رقباي ضعيف تر، از دور رقابت خارج خواهند شد و شرکت هاي قدرتمندي همچون جيلي به کار خود ادامه خواهند داد.
    
    تشديد رقابت به سود همه
    يک تحليلگر صنعت خودرو در موسسه سرمايه گذاري ميتسوبيشي يو اف جي ژاپن عقيده دارد خودروسازان چيني در سال هاي اخير بسيار پيشرفت کرده اند و تا مرحله اي که از شرکاي خارجي خود بي نياز شوند، فاصله اندکي دارند، اما خودروسازان خارجي هم به ارائه مدل هاي جديدتر در بازار چين ترغيب مي شوند و به اين ترتيب مشتريان چيني از رقابت خودروسازان منتفع خواهند شد. فولکس واگن نيز اعلام کرد اين اقدام سبب خواهد شد خودروسازان خارجي با اطمينان بيشتري در چين سرمايه گذاري کنند و موج نوآوري در صنعت خودرو نيز تقويت خواهد شد.
    
    فرصت رشد براي برقي ساز ها
    نشريه وال استريت ژورنال اين اقدام را گامي در جهت کاستن از تنش هاي تجاري ميان آمريکا و چين دانسته است؛ چراکه اغلب خودروسازان مطرح آمريکايي و آلماني هم اکنون در قالب شرکت هاي سرمايه گذاري مشترک در چين فعاليت توليدي دارند. اما بايد به خاطر داشت سياست برقي سازي چين سبب شده است توليدکنندگان خودروهاي برقي هم توجه ويژه اي به اين بازار نشان بدهند و در بحبوحه رقابت جهاني در زمينه توسعه و توليد خودروهاي برقي، لزوم به اشتراک گذاشتن فناوري ها با شريک چيني موجب مي شد خودروسازاني همچون تسلا از عوايد حاصل از فعاليت در چين بگذرند و توليداتشان را پس از پرداخت تعرفه ۲۵ درصدي در اختيار مشتريان چيني قرار دهند. حتي خودروسازاني نظير جنرال موتورز و فولکس واگن که با مشارکت چيني ها در اين کشور اقدام به توليد خودرو مي کنند نيز تاکنون توليد خودروهاي برقي را در چين آغاز نکرده اند. در سال ۲۰۱۷ اخباري درخصوص تسهيلات خاص براي توليدکنندگان خودروهاي برقي منتشر شد.
    دولت چين قصد داشت کارخانه هاي توليد خودروهاي برقي در مناطق آزاد تجاري را از قوانين جاري مستثني کند به طوري که خودروسازان خارجي بتوانند بدون مشارکت چيني ها اقدام به توليد کنند. شرکت تسلا نيز اعلام کرد در حال مذاکره براي احداث کارخانه اي در شانگهاي است، اما پيش از آنکه مذاکرات خودروسازان به توافقي قطعي منجر شود مقامات چيني تصميم گرفتند بازار برقي کشور را به روي خودروهاي روز دنيا بگشايند. اکنون اين خودروسازان فرصت خواهند يافت بدون آنکه فناوري هاي پيشرفته خود را با ديگران به اشتراک بگذارند، محصولات خود را با قيمتي مناسب تر در اختيار خريداران چيني بگذارند و سهم خود را از بازار نوظهور برقي ها در چين افزايش دهند. خريداران نيز قادر خواهند بود خودروهاي برقي مورد نظر خود را از ميان محصولاتي با امکانات متنوع انتخاب کنند و خودروهاي برقي اروپايي و آمريکايي ديگر کالاي لوکس و مختص ثروتمندان نخواهند بود. به نظر مي رسد اولويتي که دولت چين براي برقي سازها در نظر گرفته از يکسو در جهت بهبود کيفيت هوا و رواج خودروهاي برقي با کيفيت در اين کشور است و از سوي ديگر استارت آپ ها و خودروسازان چيني را وادار خواهد کرد در طراحي و توليد خودروهاي برقي به نحوي عمل کنند که هم از نظر کيفيت و هم از نظر قيمت بتوانند با محصولات روز دنيا رقابت کنند.
    
    آزادسازي بازار خودروي چين / با رويكرد تقويت توليدكنندگان چيني صورت مي گيرد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4314 به تاريخ 6/2/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از "آناهيتا پولاد"

  توسعه فناوري ها؛ افزايش فراخوان ها «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  تهديدي بزرگ تر از برگزيت براي اروپا
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  گام نخست اروپا براي حفظ برجام / پيشنهاد اروپا براي پيشگيري از جنگ تجاري
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  سرنوشت اروپايي ها در خودروسازي ايران / فرصت ها و تهديدهاي برجامي
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
  سهم گردشگري در اقتصاد OECD / سازمان همكاري هاي اقتصادي و توسعه بررسي كرد
آناهيتا پولاد، دنياي اقتصاد 24/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت زنجيره تامين
متن مطالب شماره 61، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است