|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: روايت آماري رشد توليد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


روايت آماري رشد توليد
وضعيت ۴۴ منتخب صنعتي و معدني در سال ۹۶ نشان داد    
    دنياي اقتصاد : کارنامه توليد در سال ۹۶ از رشد بيش از ۷۰ درصدي توليدات منتخب صنعتي و معدني در کشور حکايت دارد. بررسي وضعيت توليد ۴۴ محصول منتخب صنعتي و معدني بيانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسي، ۳۱ محصول رشد توليد و ۱۳ محصول افت توليد را تجربه کرده اند. ازسوي ديگر آمار اعلام شده در سال گذشته نشان دهنده رشد ۵/ ۴ درصدي ارزش افزوده بخش صنعت و معدن نسبت به دوره مشابه سال ۹۵ است که اين امر روند مثبت توليد در سال ۹۶ را تاييد مي کند.
    آمار مقدماتي اعلام شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد از ميان ۳۱ کالاي منتخب «صنعتي»، در مجموع، ۲۲ کالا رشد توليد و ۹ کالا افت توليد را تجربه کرده اند. ارزيابي هاي صورت گرفته بيانگر آن است که طي سال ۹۶، به ترتيب پنج محصول «کمباين»، «اتوبوس، ميني بوس و ون»، «انواع کاغذ»، «کارتن» و «دوده» بيشترين رشد توليد را به خود اختصاص داده اند. رشد کالاهاي صنعتي درحالي رقم خورده است که در آن سو محصولات منتخب «معدني و صنايع معدني» نيز در سال ۹۶، تداوم رونق را ثبت کرده اند. بررسي ها نشان مي دهد در مدت زمان مورد بررسي از مجموع ۱۳ کالاي منتخب معدني و صنايع معدني، ۹ کالا رشد توليد و ۴ محصول نيز افت توليد را در کارنامه خود ثبت کرده اند.
    
    صنايع پيشرو
    بررسي ها حکايت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسي، توليد «کمباين» ۷۵۸ دستگاه بوده که بيشترين رشد توليد را در ميان کالاهاي منتخب صنعتي به خود اختصاص داده است. مطابق داده هاي آماري اين محصول نسبت به سال ۹۵، رشد نزديک به ۸۶ درصدي داشته است. پس از کمباين، گروه «اتوبوس و ميني بوس و ون» نيز با رشد توليد بيش از ۶۱ درصدي، جايگاه دوم در ميان کالاهاي منتخب صنعتي را از آن خود کرده است. آمارها نشان مي دهد در اين دوره زماني، در مجموع ۴ هزار و ۲۴۳ دستگاه اتوبوس، ميني بوس و ون در کشور توليد شده است. «انواع کاغذ» توليد شده در مدت زمان مورد بررسي نيز برابر با ۷۶۴ هزار و ۹۰۰ تن بوده که نسبت به سال ۹۵، رشد نزديک به ۳۲ درصدي داشته است. توليد «کارتن» نيز در سال ۹۶ معادل ۴۹۰ هزار و ۴۰۰ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، رشد نزديک به ۲۶ درصدي را ثبت کرده است. توليد «دوده» نيز در اين مدت برابر با ۱۲۷ هزار و ۸۰۰ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، رشد بيش از ۲۴ درصدي را تجربه کرده است. از سوي ديگر، طبق آمار اعلام شده در مدت زمان مورد بررسي توليد «الياف اکريليک» متوقف شده است. اين کالا در سال ۹۵، نزديک به ۷ هزار تن توليد داشته است. اما در سال ۹۶، کدام محصولات بيشترين افت توليد را داشته اند؟ داده هاي آماري نشان مي دهد در مدت زمان مورد بررسي پنج محصول «کولر آبي»، «نئوپان»، «انواع تلويزيون»، «داروي انساني» و «وانت» بيشترين افت توليد را تجربه کرده اند. آمار اعلام شده بيانگر افت توليد بيش از ۳۳ درصدي «کولر آبي» در مدت زمان مورد بررسي، نسبت به سال ۹۵ است. کولر آبي توليد شده در سال ۹۶، برابر با ۴۸۱ هزار دستگاه بوده است. از سوي ديگر براساس بررسي هاي صورت گرفته، توليد «نئوپان» نيز در مدت زمان مورد بررسي برابر با ۶۹۰ هزار و ۵۰۰ مترمکعب بوده که در مقايسه با سال ۹۵، افت نزديک به ۱۸ درصدي داشته است. افت توليد «انواع تلويزيون» نيز در دوره زماني مورد بررسي نسبت به مدت مشابه سال قبل، نزديک به ۱۶ درصد بوده و در مجموع يک ميليون و و ۲۷۵ هزار دستگاه در کشور توليد شده است. توليد «داروي انساني» هم در مدت زمان مذکور ۳۸ ميليارد و ۴۰۰ ميليون عدد برآورد مي شود که در مقايسه با سال ۹۵، افت حدود ۵ درصدي را تجربه کرده است. «وانت» نيز با توليد ۷۳ هزار دستگاه در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، افت بيش از ۴ درصدي را ثبت کرده است.
    
    کارنامه معدني ها
    وضعيت توليد کالاهاي منتخب «معدني و صنايع معدني» مطابق با آمارها بيانگر آن است که از ميان ۱۳ کالاي منتخب در اين بخش، ۹ محصول رشد توليد و ۴ محصول افت توليد را نسبت به سال ۹۵ تجربه کرده اند. براساس آمار مقدماتي وزارت صنعت، معدن و تجارت از ميان کالاهاي منتخب معدني و صنايع معدني «چيني بهداشتي»، «شيشه جام»، «کاشي»، «کنسانتره زغال سنگ» و «فولاد خام» بيشترين رشد توليد را در مقايسه با سال ۹۵ ثبت کرده اند. آمار اعلام شده حکايت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسي، توليد «چيني بهداشتي» ۱۰۲ هزار و ۹۰۰ تن بوده که بيشترين رشد توليد را در ميان کالاهاي منتخب معدني و صنايع معدني به خود اختصاص داده است. مطابق داده هاي آماري اين کالا نسبت به سال ۹۵، رشد ۲۱ درصدي داشته است. پس از چيني بهداشتي، «شيشه جام» نيز با رشد توليد نزديک به ۱۹ درصدي، جايگاه دوم در ميان کالاهاي منتخب معدني و صنايع معدني را از آن خود کرده است. آمارها نشان مي دهد در سال ۹۶، در مجموع ۹۸۲ هزار تن شيشه جام توليد شده است. «کاشي» توليد شده در مدت زمان مورد بررسي نيز برابر ۳۷۸ ميليون متر مربع بوده که نسبت به سال ۹۵، رشد نزديک به ۱۹ درصدي داشته است. توليد «کنسانتره زغال سنگ» نيز در سال گذشته، يک ميليون و ۳۸۸ هزار تن بوده که نسبت به سال ۹۵، رشد نزديک به ۱۳ درصدي را ثبت کرده است. توليد «فولاد خام» نيز در مدت زمان مورد بررسي برابر با ۲۰ ميليون و ۸۲۵ هزار تن بوده که نسبت به سال ۹۵، رشد ۱۱ درصدي را تجربه کرده است. اما در مقابل، آمارها نشان مي دهد توليد چهار محصول «کاتد مس»، «ظروف شيشه اي»، «ظروف چيني» و «سيمان» به ترتيب با افت توليد مواجه شده اند.
    
    توليد زير ذره بين
    اما چرا برخي محصولات منتخب صنعتي و معدني در سال ۹۶ با افزايش و افت توليد مواجه شدند؟ ارزيابي ها نشان مي دهد «سواري» به دليل توليد براساس برنامه سال ۹۶ و افزايش نسبي کيفيت و تقاضا، «ماشين لباسشويي» به دليل به بهره برداري رسيدن خطوط توليد شرکت تکوين الکترونيک و گلدايران و فراهم شدن زمينه هاي حمايتي مناسب و سياست راهبردي وزارت متبوع از توليد داخلي، «سنگ آهن» به دليل تبديل واحدهاي سنگ آهن به واحدهاي فرآوري براي توليد ارزش افزوده بيشتر، «لاستيک خودرو» به دليل افزايش تقاضا و افزايش توليد بخش خودرو، «انواع کاغذ» باتوجه به افزايش توليد کاغذ تيشو به ميزان ۵/ ۹ درصد و همچنين افزايش توليد کاغذهاي لاينر و فلوتينگ به ميزان ۶۱ درصد و همچنين افتتاح و افزايش توليد شرکت مجتمع کاغذسازي راشا کاسپين ايرانيان، «کارتن» به دليل افزايش سطح تقاضاي مشتري در طول دوره، «MDF تخته فيبر» به دليل افزايش تقاضا در بازار جايگزيني محصول MDF به جاي نئوپان، «سموم دفع آفات نباتي» به دليل افزايش تقاضا در بخش کشاورزي، «روغن موتور و صنعتي تصفيه اول» به دليل افزايش تقاضا به نسبت افزايش توليد خودرو، «دوده» به دليل کاهش واردات دوده و رويکرد صادراتي برخي شرکت ها و «پتروشيمي» به دليل تامين مناسب خوراک و نزديک شدن به سقف ظرفيت اسمي مجتمع هاي پتروشيمي، توانسته اند در سال ۹۶ در مدار صعودي توليد قرار گيرند.
    اما در اين ميان «پودر شوينده» به علت کاهش صادرات به عراق، «وانت» به دليل تغيير در برنامه مديريتي گروه خودروسازي و جلوگيري از توليد وانت آريسان واحد تبريز توسط سازمان ملي استاندارد، «کولر آبي» به علت کاهش صادرات و فصلي بودن توليد محصول، «الياف اکريليک» به دليل تعطيلي يک شرکت توليدي از اواسط سال گذشته به علت مشکلات مديريتي، «داروي انساني» به علت کاهش نقدينگي به دليل اجراي طرح تحول سلامت، «الکتروموتور» به دليل مشکل تامين مواد اوليه و کاهش نقدينگي، «سيمان» به دليل کاهش تقاضا طي سال هاي گذشته و فصل زمستان، کاهش صادرات، قطعي گاز و رکود بخش ساختمان، «کاتد مس» به دليل ادامه تعميرات و تغيير سيستم کوره هاي فعلي به سيستم فلش تا آذرماه و «نئوپان» به دليل کاهش تقاضا در بازار با افت توليد مواجه شده اند.
    روايت آماري رشد توليد / وضعيت ۴۴ منتخب صنعتي و معدني در سال ۹۶ نشان داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 172 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ اسلام
متن مطالب شماره 76، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است