|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: آفتاب پرست هاي چشم آبي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
آفتاب پرست هاي چشم آبي
بخش هشتاد و پنجم

نويسنده: گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران
مترجم: محمدحسين باقي

در بخش قبل اشاره شد که پنج دوره در تاريخ کوتاه و پر فراز و نشيب «آتاکا» را مي توان مشخص کرد. بر همين اساس، چهار دوره برشمرده شد: دوره اول از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ که دوره استقرار و تحکيم است. دوره دوم از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ که دوره ائتلاف غيررسمي با حزب حاکم «جرب» و افراط گرايي «رام شده» (Tamed) است.
    دوره سوم از ۲۰۱۱ تا پايان ۲۰۱۲ است که که اختلافات داخلي، شکاف ها و افراط گرايي احيا شده و خشونت عليه اقامه نماز مسلمانان شدت مي گيرد. دوره چهارم هم از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ است؛ يعني دوره اي که تظاهرات گسترده خياباني و انتخابات زودهنگام پارلماني در ۱۲ مي ۲۰۱۳ شروع شد. در اين بخش دوره پنجم بررسي مي شود.
    
    ۵- از نيمه ۲۰۱۴ تاکنون: افول و رقابت شديد با NFSB اما همچنان در پارلمان
    ظرف يک سال- از انتخابات پارلماني زودهنگام در سال ۲۰۱۳ تا انتخابات ۲۰۱۴- «آتاکا» ۱۰۰ هزار راي از آراي خود را از دست داد (از ۲۵۸۴۸۱ به ۱۴۸۲۶۲ راي رسيد). اگرچه در سال ۲۰۰۹ سه عضو را به پارلمان اروپا در بروکسل فرستاد اما در سال ۲۰۱۴ هيچ عضوي را نتوانست بفرستد. چهار دليل مي تواند افول «آتاکا» و از دست دادن حمايت/ پايگاه انتخاباتي اش را توضيح دهد. مهم ترين دليل شلوغي بيش از حد فضاي سياسي با احزابي از طيف پوپوليست ملي است. دو نماينده پارلماني سابق «آتاکا» - ديميتار استويانوف [Dimitar Stoyanov] و اسلاوي بينف [Slavi Binev]- حزب خود را تاسيس کردند؛ به ترتيب حزب NDF و GORD. دومين دليل ستيز رهبري ميان «ولن سيدروف» و «والري سيمنوف» [Valeri Simeonov] و رقابت سياسي شديد با NFSB است. سومين دليل به چهره مخدوش شده سيدروف بازمي گردد؛ افشاگري ها در مورد سبک زندگي اشرافي او و ارتباطات جنسي او برداشت عمومي از سيدروف به عنوان مدافع فقرا و ضعفا را تضعيف کرد. چهارمين دليل هم به همان اندازه مهم است: تاثيرات منفي جايگاه آتاکا به عنوان حزب حاکم و حامي دولت ناکام و شکست خورده «پلامن اورشارسکي» [Plamen Oresharski]. با وجود اين سقوط اما آتاکا اعتبار خود را به عنوان ققنوس درحال ظهوري که از خاکسترهاي خسارت هاي بزرگ بر آمد حفظ کرده است؛ اين حزب وارد چهل و سومين پارلمان بلغارستان شد، اگرچه به سختي آستانه انتخاباتي ۴ درصدي را پشت سر گذاشت.
    هر دو ائتلاف غيررسمي – با «جربِ» راستگرا و BSP چپگرا- پيامدهايي فاجعه بار براي آتاکا داشت. آتاکا يک نمونه خاص از احزاب راديکالي است که از سوي راي دهندگان به خاطر هر نوع ائتلافي (رسمي يا غيررسمي) با احزاب اصلي تنبيه شدند؛ احزابي که فقط با استراتژي هاي خصومت آميز بقا يافتند. تاثير آتاکا را چگونه اندازه گيري کنيم؟ «ريزووا» [Rizova] تاکيد دارد که هيچ کدام از پيشنهادهاي قانوني آتاکا براي محدود کردن حقوق اقليت در مجمع ملي [National Assembly] تاييد نشد و نتيجه مي گيرد که «آتاکا تاثير اندکي بر فرآيند قضايي و سياسي در بلغارستان دارد.» اين استدلال درست است اما نتيجه گيري اش سوءتفاهم در تاثير واقعي ملي گرايي راديکال را نشان مي دهد که کمتر درباره خط مشي ها [policies] و بيشتر در مورد سياست [politics] است، کمتر در مورد بهبود پرداخت ها و مستمري ها و بيشتر در مورد هويت و خشم است. تاثير سياسي آتاکا را با سه جنبه از تجديد ساختار صحنه اندازه گيري کرد: معرفي يک گسست/ شکافتگي جديد فرهنگي-قومي؛ نوع جديدي از سياست (سياست هويتي) و نوع جديدي از حزب (ناسيوناليست هاي راديکال). اين تغييرات بنيادين که در بخش بعد مورد تحليل قرار خواهند گرفت، به بقاي خود آتاکا وابسته نيست. آنها پيشتر بازيگران سياسي که براي حفظ خودشان لازمند را «توليد کرده اند.»
    
    شکل گيري و ظهور پوپوليسم ملي بلغاري
    تاريخ و سابقه پوپوليسم ملي بلغاري پيچيده تر از تاريخ و سابقه آتاکا است زيرا پوپوليسم ملي بلغاري مشتمل است بر چندين بازيگر سياسي. اين پوپوليسم را در سه محور خلاصه مي کنم: مولفه ها، تنوع و تعداد احزاب سياسي راست افراطي و دوره ها.
    
    مولفه ها
    عواملي که در بروز و ظهور پوپوليسم پساکمونيستي راست افراطي موثر و سازنده بوده و داراي سه تصوير يا صورت است: بيروني و دروني (يا داخلي و خارجي)؛ اجتماعي- ايدئولوژيکي و سياسي. مولفه هاي بيروني (خارجي) شامل فقدان يک جنگ سرد و جهاني شدن است. همين مولفه ها است که «فرانسوا آيزبورگ» [François Eisburg] آن را براي درک عناصر جديد در چشم اندازي که بر خاک پوپوليسم امروز روييده ضروري مي شمارد. پايان جنگ سرد موجب ترتيب بندي دوباره اولويت هاي سياسي شد. طي دوره جنگ سرد، فساد هم بود اما اين مساله در بطن و متن آگاهي عموم آنقدر عيان نبود؛ امروز اما يکي از ۵ مساله عمده در بلغارستان و بسياري ديگر از کشورها است. براي بلغارها، جهاني شدن با اروپايي شدن همزمان بوده است. در دهه اول دوره گذار، هر دو به عنوان بديلي براي جامعه بسته کمونيستي مساله اي مثبت تلقي مي شدند. پارادوکس در اين است که وقتي ادغام و يکپارچگي اروپايي ديگر يک پروژه نبود بلکه يک واقعيت بود، بدبيني به اروپا [Euroscepticism] شروع به ظاهر شدن کرد.
    چهار گروه از مولفه هاي داخلي مهم هستند: مولفه هاي اجتماعي، ايدئولوژيک، سياسي و ارتباطاتي.
    مولفه هاي اجتماعي در ادراک روزافزون از گذار به منزله امري غيرعادلانه ريشه دارد که مردم را ناديده گرفته و به نفع مجرمان است: «سطوح بي اعتمادي در بلغارستان و روماني به طور خاص بالاست... ادراک فساد و احساسات مرتبط با رفتارهاي ناعادلانه از سوي مقام ها تبيين کننده فقدان حمايت براي رژيم است. يک سرخوردگي ريشه دار ميان شهروندان از سياست هاي دموکراتيک وجود دارد.» سرخوردگي و نااميدي از گذار و شکست/ ناکامي نخبگان براي ايجاد يک دولت کارآمد مبنايي اجتماعي به دست مي دهد که زمينه را براي پوپوليسم هموار مي سازد: «جامعه بلغارستان در يک وضعيت پوپوليستي است.»
    نگاه ديگران: آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش هشتاد و پنجم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران"

  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش پاياني
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و هفتم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 11/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و ششم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 10/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و پنجم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و چهارم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است