|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبر
    
    افزايش حجم مبادلات تجاري ايران و آفريقاي جنوبي
    خبرگزاري فارس : مديرکل عربي آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران از برنامه ريزي براي افزايش حجم مبادلات تجاري ايران و آفريقاي جنوبي به يک ميليارد دلار در سال ۲۰۲۱ خبر داد و در عين حال گفت بدون حل مشکلات بانکي تحقق اين هدف ممکن نيست.
    فرزاد پيلتن مديرکل عربي آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران در نشست تجاري ايران و آفريقاي جنوبي که در اتاق تعاون ايران برگزار شد، با تشريح وضعيت تجارت ايران و آفريقاي جنوبي گفت: با توجه به توافقات مهمي که بين روساي جمهوري دو کشور انجام شده روابط تجاري بايد به سرعت در همه زمينه ها متناسب با ظرفيت هاي اقتصادي و فرصت هاي موجود توسعه پيدا کنند.
    وي با اشاره به برنامه ريزي ها براي رسيدن به هدف حجم تجاري يک ميليارد دلاري تا سال ۲۰۰۲ گفت: با توجه به توافق مقامات ارشد دو کشور هدف گذاري دو ميليارد دلاري مورد توجه است، اما ما براي حداقل هدف يک ميليارد دلاري تا سال ۲۰۰۲ برنامه ريزي کرده ايم. وي با اشاره به حجم مبادلات تجاري دو کشور که در سال گذشته ۷۰ ميليون دلار بوده است،ادامه داد: براي تحقق هدف يک ميليارد دلاري در بخش صادرات و واردات سرمايه گذاري، خدمات فني و مهندسي، صادرات مجدد و گردشگري برنامه ريزي هايي انجام شده است. به گفته پيلتن براي سال ۲۰۱۸ اقدام براي همکاري هاي تجاري دو کشور پيش بيني شده است که مواردي از جمله تبادل هيات هاي تجاري، مشارکت در نمايشگاه هاي بين المللي، اعزام تيم هاي فني و تخصصي از جمله اين موارد است. وي در عين حال به مشکلاتي که در مسير گسترش اين تبادلات تجاري وجود دارد اشاره کرد و گفت: اولين مشکل، مشکل روابط بانکي است که اميدواريم با اتفاقاتي که در کميسيون هاي مشترک و همچنين تصميمات مقامات بانکي مي افتد به نحوي اين مشکلات حل شود يا به گونه اي روابط تنظيم شود که تجار بتوانند بدون مشکل فعاليت خود را انجام دهند. وي تاکيد کرد: بدون رفع مشکلات بانکي دو کشور تحقق اهداف تجاري ممکن نخواهد بود. پيلتن يکي ديگر از مشکلات را حمل ونقل برشمرد و افزود: مسافت زياد و بالا رفتن قيمت تمام شده کالاهاي ايراني، توان رقابت را براي شرکت هاي ايراني کاهش داده است. همچنين يکي از بزرگ ترين مشکلات شرکت هاي حمل ونقل ايراني اين است که در مسير برگشت بار کافي ندارند. اميدواريم با همکاري بخش خصوصي و نهادهاي دولتي روابط تجاري دو کشور به نحوي تنظيم شود که اين مشکلات به حداقل برسد.
    مديرکل عربي آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران با اشاره به اهميت بخش تعاون در اقتصاد کشور ادامه داد: اين بخش در تبادلات تجاري دو کشور مي تواند بسيار تاثيرگذار باشد علاوه بر اين در زمينه هاي ديگر نيز پتانسيل هاي همکاري وجود دارد. وي با استقبال از پيشنهاد ارائه محصولات در چارچوب نمايشگاه هاي بين المللي گفت: سازمان توسعه تجارت آمادگي برگزاري نمايشگاه ها به ويژه نمايشگاه هاي تخصصي بخش تعاون در آفريقاي جنوبي را دارد. وي همچنين پيشنهاد تاسيس مرکز تجاري ايران در آفريقاي جنوبي را مطرح کرد.
    
    
    توقف ورود کالاهاي پرمخاطره با تجهيز به ايکس ري
    خبرگزاري تسنيم : رئيس کل گمرک ايران با اشاره به اينکه ايکس ري هاي کاميون پرسرعت در هر ۳۰ ثانيه يک کانتينر ۴۰ فوت را اسکن مي کنند، گفت: با تجهيز گمرکات به ايکس ري هاي پرسرعت ورود کالاهاي پرمخاطره به کشور محدود مي شود.
    فرود عسگري در مراسم افتتاح ايکس ري هاي جديد در گمرک سرخس که با حضور مرتضي بانک، دبير شوراي عالي مناطق آزاد برگزار شد با بيان اينکه با تجهيز گمرکات کشور به ايکس ري هاي پرسرعت ورود کالاهاي پرمخاطره به کشور محدود خواهد شد، گفت: يک پنجم ترانزيت کشور از گمرک سرخس انجام مي شود و با تجهيز اين گمرک به ايکس ر ي هاي جديد تحولات قابل ملاحظه اي در منطقه ايجاد خواهد شد. وي افزود: ايکس ري هاي جديد در حالت موبايل مي توانند ۲۰ کانتينر ۴۰ فوت را کنترل کنند و همچنين در حالت پرسرعت در هر ثانيه يک کانتينر ۴۰ فوت را اسکن مي کنند. رئيس گمرک ايران با بيان اينکه به دنبال تعريف و تدوين استانداردهاي جديد براي ساماندهي منابع انساني در گمرک هستيم، گفت: براي کارکناني که در شرايط نامناسب آب و هوايي خدمت مي کنند بايد شرايطي تعريف شود که جابه جايي و انتقال کارکنان گمرکات مرزي تسهيل شود. وي با اشاره به اهميت قابل توجه گمرکات مرزي براي مديران ارشد گمرک ايران گفت: تاکنون ۴ جلسه در کميسيون اقتصادي مجلس درخصوص تبصره ۳۹ قانون ماليات ارزش افزوده برگزار شده و اميدواريم در قانون جديد ماليات ارزش افزوده با توجه به سهم گمرک در وصول ۱۲ هزار ميليارد تومان ماليات ارزش افزوده براي استفاده از منابع رفاهي مدنظر قرار گيرد. عسگري افزود: بعد از افزايش ۵۰ درصدي حقوق کارکنان سازمان مالياتي، جلساتي با رئيس سازمان اداري و استخدامي برگزار شد تا افزايش حقوق شامل کارکنان گمرک نيز بشود.
    
    
    محورهاي همکاري اقتصادي با روسيه
    دنياي اقتصاد : معاون صادراتي وزير و رياست کل سازمان توسعه تجارت ايران با فرستاده ويژه رئيس جمهور روسيه در امور کشورهاي حاشيه درياي خزر ديدار و گفت وگو کرد.
    به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه تجارت ايران، در ديدار مجتبي خسروتاج و عبداللطيف اف، موضوع همکاري کشورهاي حاشيه درياي خزر مطرح و ظرفيت استان هاي مختلف کشور فدرال روسيه همچون آستاراخان و قفقاز شمالي بررسي شد. همکاري در زمينه هاي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي، خدمات فني و مهندسي، نساجي، صنايع تبديلي، بحث کريدور جنوب به شمال - درياي خزر پروژه هايي در زمينه برق رساني، همکاري بين استان هاي روسيه و ايران در پروژه هاي صنعتي، سرمايه گذاري ايران در زمينه توليد کود اوره، استقبال از حضور شرکت هاي ايراني براي ايجاد ايستگاه مترو در مسکو از ديگر محورهاي اين گفت وگو بود.
    همچنين اشاره شد که براي حضور شرکت هاي ايراني در پروژه هاي فرآوري و صنايع تبديلي بايد تسهيلاتي به آنها اعطا شود که در پاسخ گفته شد در مناطق آزاد اين تسهيلات وجود دارد. مشکلاتي که در زمينه صادرات سيمان به روسيه وجود دارد نيز مطرح و مقرر شد پيگيري هاي لازم از طرح روس به عمل آيد. در همايش آستاراخان که چند ماه ديگر برگزار مي شود قرار شد بخش خصوصي دو طرف در زمينه مختلف از جمله شرکت هاي فني و مهندسي حضور داشته باشند. همچنين در ۱۰ ماه آينده سال جاري، ايران نمايشگاه هايي را در تاتارستان، داغستان، گراسنودار و مسکو برگزار مي کند.
    
    
    نامه نگاري اتاق تهران با سازمان تامين اجتماعي
    دنياي اقتصاد : دبيرکل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران در نامه اي به معاون فني درآمد سازمان تامين اجتماعي، مکانيزم محاسبه ليست هاي ارسالي کارفرمايان بابت پرداخت حق بيمه را که به وسيله نرم افزار نصب شده در واحدهاي اجرايي محاسبه مي شود داراي اشکال دانست و خواستار رفع اين مشکل شد.
    بهمن عشقي در نامه خود به محمدحسن زدا، با اشاره به اينکه از ابتداي سال ۱۳۹۵ نرم افزاري در واحدهاي اجرايي سازمان تامين اجتماعي نصب شده که دچار نقص و ايراد است، آورد: «عملکرد اين نرم افزار به گونه اي است که در مکانيزم محاسبه ليست هاي ارسالي کارفرمايان بابت پرداخت حق بيمه، صرفا دستمزد حقوق مبناي بهمن ماه سال ۱۳۹۴ ملاک عمل قرار مي گيرد.»
    
    
    برگزاري همايش تجاري ايران و کرواسي؛ ۱۸ ارديبهشت
    دنياي اقتصاد : اتاق بازرگاني ايران در پي سفر معاون نخست وزير و وزير اقتصاد کرواسي به تهران در راس هياتي تجاري و اقتصادي، فردا همايش تجاري را با حضور مقامات رسمي دو کشور برگزار مي کند. در حاشيه اين همايش مذاکرات رودرروي تجار ايراني و کروات نيز انجام مي شود.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله گياه شناسي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2501)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است