|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: برنامه عملياتي حل ۵۵ مساله پايتخت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


برنامه عملياتي حل ۵۵ مساله پايتخت
نامزد برنامه ريز شهرداري ارائه كرد؛ نسخه ۱۱ مرحله اي براي جراحي تهران    دنياي اقتصاد : اولين نامزد مدنظر شوراي شهر براي شهرداري تهران، برنامه عملياتي خود را براي «پايتخت تا ۱۴۰۰» اعلام کرد. حجت ميرزايي، ۵۵ مساله اصلي شهر تهران در ۶ حوزه را شناسايي کرده و براي حل آنها، يک نسخه حاوي ۱۱ راهکار طراحي کرده است. اين مدير شهري براي چالش ترافيک و آلودگي هوا، سياست «اخذ عوارض بنزين و واقعي سازي هزينه استفاده از خودروي شخصي» را مدنظر دارد و براي بودجه شهرداري، به جاي تراکم فروشي، ابزارهاي بورسي تدارک ديده است.
    ماراتن دو روزه گزينه هاي شهرداري تهران از روز گذشته آغاز شد. با انصراف قطعي ابراهيم انصاري لاري و محمود حجتي از نامزدي براي شهرداري پايتخت، پنج گزينه معرفي شده از سوي اعضاي شوراي شهر تهران، طي دو روز متوالي در هفته جاري (يکشنبه و دوشنبه) به ارائه و دفاع از برنامه هاي خود براي اداره پايتخت مي پردازند. روز گذشته با آغاز جلسه علني شوراي شهر تهران، حجت الله ميرزايي، معاون برنامه ريزي کنوني شهرداري تهران به عنوان نخستين و جوان ترين نامزد سکانداري ساختمان بهشت به ارائه برنامه هاي خود پرداخت. او در ابتداي شرح برنامه خود خطاب به اعضاي شوراي شهر با تاکيد برآنکه برنامه هاي وي براي اداره پايتخت در ادامه راه برنامه هاي محمدعلي نجفي که مبتني بر ريل برنامه ريزي شوراي شهر پنجم بوده، قرار گرفته، از شناسايي ۵۵ مساله بزرگ شهر تهران به عنوان معضلات آزاردهنده شهروندان در شش حوزه شامل جمعيت و معضلات اجتماعي، اقتصاد شهر و بودجه، ايمني و تاب آوري شهري، حمل و نقل و شهرسازي، محيط زيستي و سازمان شهرداري و زمينه هاي مختلف فساد خبر داد و عنوان کرد بايد براي اجراي اصلاحات شهر و سازمان شهرداري تهران يک جراحي بزرگ در قالب ۱۱ گام اتفاق افتد.
    به گفته او در مقابل شهردار هفدهم دو مسير با دو کارکرد متناقض قرار گرفته است. از يکسو مي تواند نهادي ايجاد کند که مبتني بر رانت جويي، سلب اعتماد عمومي و تامين مالي از طريق ۲۵ سرمايه گذار عمده به جاي ساکنان و فعالان اقتصادي است و از سوي ديگر مي تواند نهادي باشد که مبتني بر اقتصاد خلاق، اعتماد و رونق کسب و کارهاي نوين است. او با تاکيد بر اينکه طي سال هاي گذشته مديريت شهري با انتخاب مسير نخست، نقش و عملکرد شهرداري تهران را به تامين خدمات و زيرساخت هاي شهري و رفت و روب و نگهداري شهر تقليل داده، معتقد است براي اصلاح اين مسير نيازي به اصلاح قوانين وجود ندارد، بلکه فقط با تغيير رويکردهاي مدير شهر مي توان بخش عمده نقش مغفول مانده مديريت شهري را به آن بازگرداند. از ديدگاه متولي تدوين برنامه پنج ساله سوم شهرداري تهران يک نهاد عمومي با شش ذي نفع اصلي شامل شهروندان، به عنوان صاحبان حق به شهر؛ شوراي شهر، به عنوان وکيل شهروندان و حافظ منافع ايشان در سياست گذاري و نظارت بر اجراي سياست ها؛ پيمانکاران، به عنوان بازوي کمک رسان به شهرداري در خدمت رساني؛ بخش خصوصي، شاغلان شهرداري تهران و ساير نهادهاي دولتي و عمومي است. اين نامزد شهرداري تهران بررسي ۵۵ مساله بزرگ شهر تهران را از حوزه محيط زيست شهر تهران آغاز و عنوان کرد: تشديد سکونت و زيست و مهاجرت دائمي و به ويژه روزانه به اين کلان شهر، حجم زياد تردد ميان تهران و شهرهاي پيرامون، حداکثر تفکيک زباله در مبدا تنها ۳درصد کل پسماند شهر تهران، آلودگي محيطي ناشي از حمل پسماندجامد شهري، عدم توجه به باغات و فضاهاي سبز سنتي به مثابه کانون هاي اقتصاد خلاق و وجود آلودگي هاي بصري و آلودگي هاي زيست محيطي (صوتي و زباله) و کاهش کيفيت زندگي و کم توجهي به ميراث طبيعي شهر مهم ترين مشکلات محيط زيستي شهر تهران هستند. در عين حال ۱۰ مشکل بزرگ شهر تهران به حوزه حمل و نقل مربوط مي شود. اين مسائل در محورهايي شامل ترجيح وسيله نقليه شخصي به وسيله نقليه عمومي وهمچنين ضعف فرهنگي در استفاده از شبکه حمل و نقل عمومي، دسترسي نابرابر شهروندان به شبکه حمل و نقل عمومي، عدم انطباق برنامه هاي ترافيکي با تحرکات و تحولات جمعيتي و گروه هاي اجتماعي، کاهش ظرفيت خطوط مترو (همزمان با راه اندازي خطوط جديد)، عدم استفاده از منابع مالي دولتي، کاهش توان مديريتي و تخصصي فني، کاهش جذب سرمايه بخش خصوصي در مجتمع هاي ايستگاهي و راه اندازي خطوط، کاهش بنيه مالي شرکت مترو، عدم تناسب توزيع خطوط و ناوگان با توسعه مناطق (مانند پهنه غرب) و افزايش هزينه نگهداري و آلايندگي اتوبوس ها و. . . قابل دسته بندي است.
    به گفته ميرزايي، افول اعتماد اجتماعي و عمومي شهروندان به شهرداري، ضعف جدي سازوکارهاي مشارکت موثر شهروندان در برنامه ريزي و مديريت شهري، طردشدگي ها و جدايي گزيني فضايي برخي از محلات شهري و کم توجهي به ساماندهي مشاغل غيررسمي با هدف حمايت از اقشار ضعيف، ساماندهي معابر و اجتناب از برخوردهاي سلبي از جمله مشکلاتي که در حوزه اجتماعي گريبانگير شهر تهران شده است. معاون برنامه ريزي شهرداري با اشاره به سکونتگاه هاي اقماري شکل گرفته در اطراف پايتخت، عنوان کرد: بعضا اين سکونتگاه ها با کيفيت پائين براي کساني تشکيل مي شود که بخش عمده درآمد آنها از شهر تهران حاصل مي شود که اين امر در شکل گيري ناهنجاري هاي اجتماعي موثر است بنابراين نگاه به مناطق ۲۲گانه شهر تهران بدون توجه به سکونتگاه هاي انساني اقماري، منجر به اخذ سياست هايي مي شود که در عمل موفق نيست. البته درحوزه معضلات اجتماعي مشکلات ديگري همچون ضعف در شکل گيري عرصه عمومي، فقدان مديريت شهري يکپارچه در پايتخت و حريم، توزيع نامناسب مراکز خدماتي در برخي نواحي شهر، اغتشاش در سيما و منظر شهري، عدم برخورداري، محروميت و عدم تعادل در دسترسي به خدمات سلامت، آموزش، زيرساخت ها و خدمات نيز به طور ملموسي قابل مشاهده است.
    
    برنامه عملياتي حل ۵۵ مساله پايتخت / نامزد برنامه ريز شهرداري ارائه كرد؛ نسخه ۱۱ مرحله اي براي جراحي تهران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پرستاري كودكان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است