|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: روزهاي پرتلاطم ارز و سكه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


روزهاي پرتلاطم ارز و سكه
نرخ دلار در بازار غيررسمي و قيمت سكه با تشديد نوسانات مواجه شدند


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    بازار سهام
    تداوم کف شکني شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با افت ۲۵۱ واحدي (۲۷/ ۰ درصدي) در سطح ۹۲ هزار و ۸۵۰ واحدي ايستاد. در شرايط تعطيلي بازار جهاني و انتظار براي تصميم ترامپ در مورد برجام شاهد تداوم فضاي احتياطي در بازار سهام بوديم. با اين وجود، ارزندگي سهام، نمادهاي فلزي و برخي هلدينگ هاي پتروشيمي را در مدار صعودي قرار داد. بنابراين افت شاخص کل هم وزن (۶۷/ ۰ درصد) بيشتر از شاخص کل بود. روز گذشته «فولاد» در کنار «پارسان»، «جم» و «شپديس» بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. با وجود توقف روي در سطح ۳۰۰۰ دلار، برخي نمادها از جمله «فاسمين» و «فسرب» با رشد همراه شدند. بسياري از نمادهاي خودرويي متاثر از ريسک برجام، در حداکثر بازه منفي نوسان داشتند. رفع ريسک سياسي برجام در کنار شفاف شدن بازار ارز مي تواند با بازگشت توجه معامله گران به عوامل بنيادين مانع از تداوم روند نزولي شاخص شود.
    

    
    
    بازار ارز
    فشار عرضه در بازار غيررسمي ارز

    ديروز هر دلار آمريکا بدون تغيير در نرخ 4200 تومان ثابت ماند. با وجود اينکه در روزهاي پاياني فروردين، شاهد تداوم التهابات در بازار غيررسمي دلار بوديم اما در ادامه شاهد افت تدريجي نرخ دلار در معاملات پشت خطي و نزديک شدن به نرخ دلار در مناطق مرزي (در بازه 5200 تومان) بوديم. اما از روزهاي پاياني هفته گذشته، نزديک شدن به ضرب الاجل ترامپ براي تصميم در مورد برجام، بازگشت نوسانات در معاملات غير خطي و رشد دلار در مناطق مرزي بالاتر از 6 هزار تومان را رقم زد. روز شنبه، در معاملات غيرشفاف ارزي، سيگنال هاي نادرست به بازار ارز عامل تشديد نوسانات دلار شد. در ادامه روز يکشنبه نرخ دلار در بازار غيررسمي به 6900 تومان نيز رسيد اما شنيده ها از افزايش عرضه در بازار غيررسمي، نرخ دلار در ساعات پاياني معاملات به ۶۴۰۰ تومان کاهش يافت.
    

    
    
     بازار سکه
    افت سکه پس از 7 روز

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 70 هزار توماني به قيمت دو ميليون و 20 هزار تومان معامله شد. در شرايط تعطيلي بازار طلاي جهاني، افت نرخ دلار غيررسمي در ميانه معاملات در کنار اظهارات رئيس کل بانک مرکزي سکه را کاهشي کرد. با وجود افت طلاي جهاني براي سومين هفته متوالي، تشديد نوسانات دلار در بازار غيررسمي و مناطق مرزي، جهش ۱۳۰ هزار توماني قيمت سکه در روز شنبه را رقم زد. با ادامه نوسانات صعودي نرخ دلار روز يکشنبه (نزديک شدن به مرز ۶۹۰۰ تومان) قيمت سکه از سقف يک ميليون و ۱۰۰ هزار تومان نيز عبور کرد. اما در ادامه شنيده ها از عرضه ارز در بازار غيررسمي و اظهارات سيف از يک هفته عرضه زودتر سکه هاي پيش فروش شده با چشم انداز فشار عرضه، سکه را پس از ۷ روز نزولي کرد. امري که معاملات آتي را نيز با نقدي همراه کرد.
    

    
    
    بازار طلاي جهاني
    بازگشت طلا در ساعات پاياني

    هر اونس طلاي جهاني با افت 6/ 0 درصدي براي سومين هفته متوالي نزولي و به قيمت 1315 دلار معامله شد. نوسان شاخص دلار نزديک سقف 5/ 3 ماهه با افت پوند و افت يورو در کنار سيگنال هاي مثبت اقتصادي آمريکا طلا را روز پنج شنبه به کف ۱۳۰۴ دلاري، کف ۴ماهه رساند. روز جمعه، رشد نرخ دستمزد و رشد اشتغال آمريکا در آوريل کمتر از پيش بيني ها (افزايش ۱۶۴ هزار در مقابل ۱۹۴ هزار) در کنار کند شدن رشد اقتصادي سه ماهه اول، با تقويت چشم انداز تدريجي شدن افزايش نرخ بهره حمايت سطح ۱۳۰۰ دلاري در مقابل طلا را تقويت کرد. در هفته جاري نرخ تورم آمريکا، سخنراني رئيس بانک مرکزي اتحاديه اروپا و جروم پاول، رئيس فدرال رزرو بر طلا اثرگذار است. در نظرسنجي هفتگي کيتکو، (از ۱۸ کارشناس) ۱۲ نفر روند صعودي، ۴ کارشناس حرکت نزولي و ۲ نفر روند خنثي را پيش بيني کردند.
    

    
    
    بازار اوراق مسکن
    شيب مثبت اوراق تسهيلات مسکن

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با رشد 8/ 2 درصدي به قيمت 66 هزار و 969 تومان معامله شدند. با وجود افت قيمت «تسه»ها به کف 60 هزار توماني در هفته اول ارديبهشت، در ادامه رشد تدريجي تقاضا قيمت آخرين معامله اوراق تسهيلات را تا 67 هزار تومان نيز افزايش داد. به اين ترتيب با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي وام در سطح 2/ 21 درصد قرار گرفته است. اوراق تسهيلات مسکن بانک ملي با نماد «تملي» نيز نزديک سطح «تسه»ها نوسان داشت. اما وام اين اوراق پايين تر از وام بانک مسکن است. به نظر مي رسد خارج شدن معامله گران مسکن از لاک احتياط پس از افت تعداد معاملات در ماه هاي اسفند و فروردين و تداوم رشد تقاضاي سرمايه گذاري در بازار مسکن در کنار نزديک شدن به فصل تابستان (اوج تقاضاي مسکن) روند صعودي «تسه»ها را رقم بزند.
    

    
    
    بازار نفت
    بازار نفت در انتظار تصميم ترامپ

    هر بشکه نفت خام آمريکا با رشد هفتگي ۴/ ۲ درصدي به قيمت ۷۲/ ۶۹ دلار معامله شد. تقويت ترديدها نسبت به تصميم ترامپ درمورد برجام نوسان نفت نزديک سقف ۳ساله را رقم زد. با وجود رشد صادرات کشورمان پس از برجام و رسيدن توليدات به ۸/ ۳ ميليون بشکه در روز، اما احتمال خروج آمريکا از برجام مي تواند با کاهش صادرات ايران تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز طي ۶ ماه باعث تشديد کمبود عرضه بازار نفت شود. پيش تر نيز توافق ميان اوپک و غيراوپک براي کاهش ۸/ ۱ ميليون بشکه در روز توليدات نفت و ادامه آن تا پايان سال ۲۰۱۸، با ايجاد کمبود عرضه، موجودي نفت تجاري در کشورهاي توسعه يافته را به ميانگين ۵ساله نزديک کرده است. اما رشد توليدات آمريکا به ۶۲/ ۱۰ ميليون بشکه در روز و افزايش (۹ موردي) تعداد دکل هاي نفتي براي پنجمين هفته متوالي، مي تواند آن را جايگزين کند.
    
روزهاي پرتلاطم ارز و سکه / نرخ دلار در بازار غيررسمي و قيمت سکه با تشديد نوسانات مواجه شدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم اعصاب باليني
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است