|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: تشديد ديپلماسي موافقان و مخالفان برجام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


تشديد ديپلماسي موافقان و مخالفان برجام
    
    دنياي اقتصاد: کمتر از ۵ روز مانده به تصميم رئيس جمهوري آمريکا درباره برجام، ديپلماسي موافقان و مخالفان توافق هسته اي تشديد شده است. در همين ارتباط، وزير خارجه بريتانيا در ادامه سفر برجامي مقامات اروپا براي مذاکره با مقام هاي آمريکايي درباره آينده توافق برنامه جامع اقدام مشترک وارد واشنگتن شده است. پيش از اين سفر، دونالد ترامپ و ترزا مي درباره مسائل مختلف، از جمله برنامه هاي هسته اي ايران تلفني گفت و گو کردند.
    همزمان با اين تلاش ها، نخست وزير اسرائيل، در تماس هاي تلفني جداگانه با رهبران بريتانيا، استراليا و هند موضع خود را در مورد آينده برجام تکرار کرده و خواهان حمايت آنها شده است. بنيامين نتانياهو همچنين قرار است به ديدار رئيس جمهوري روسيه برود. ناظران معتقدند با افزايش تلاش هاي ديپلماتيک سه کشور اروپايي، احتمال يافتن راهي براي ادامه پايبندي آمريکا به برجام پس از ۲۲ ارديبهشت منتفي نيست.
     در همين خصوص، بوريس جانسون، وزير خارجه بريتانيا، روز يکشنبه (۶ مه/ ۱۶ ارديبهشت) براي يک سفر دوروزه عازم واشنگتن شد. ملاقات با مايک پنس، معاون رئيس جمهوري، جان بولتون، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد و شماري از مقام هاي ارشد کنگره آمريکا از برنامه هاي اين سفر اعلام شده است. خبرگزاري رويترز به نقل از دفتر وزارت خارجه بريتانيا، رايزني درباره توافق هسته اي با ايران، بحران سوريه و ارتباط با کره شمالي را محورهاي اصلي رايزني هاي جانسون در واشنگتن گزارش کرد. بوريس جانسون پيش از سفر به واشنگتن گفته بود آمريکا و متحدان اروپايي اش بر سر مسائلي مانند ضرورت مقابله با اقدام هاي «بي ثبات کننده» ايران در منطقه، حمايت از گروه هايي چون حزب الله لبنان و حوثي هاي يمن و برنامه موشکي اين کشور اتفاق نظر دارند. سفر جانسون به آمريکا بخشي از تلاش سه کشور اروپايي طرف توافق هسته اي با ايران (بريتانيا، فرانسه و آلمان) براي متقاعد کردن دونالد ترامپ به پايبندي به اين توافق و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ارزيابي مي شود. قرار است دونالد ترامپ تا ۱۲ مه (۲۲ ارديبهشت) درباره پايبندي به برجام و ادامه يا عدم ادامه تعليق تحريم هاي هسته اي عليه جمهوري اسلامي ايران تصميم بگيرد. او بارها از توافق هسته اي با ايران به شدت انتقاد کرده و خواستار اصلاح آن شده است. تهران هم مي گويد آمريکا با «مانع تراشي» در مقابل کساني که مي خواستند با ايران تجارت کنند، به صورت «مرتب» توافق اتمي وين را «نقض کرده» و جمهوري اسلامي حاضر به مذاکره نيست.
    
    بريتانيا، ادامه دهنده تلاش فرانسه و آلمان
    سفر وزير خارجه بريتانيا در شرايطي است که پيش از اين امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سفر به آمريکا تلاش کردند موافقت دونالد ترامپ براي حفظ برجام را جلب کنند. کشورهاي اروپايي از ضرورت انجام مذاکرات تکميلي با ايران بر سر مسائلي چون برنامه موشکي و حضور منطقه اي اين کشور سخن گفته اند که مي تواند در جهت برآورده کردن شرط هاي ترامپ و اصلاح برجام ارزيابي شود. ايران تاکنون بازنگري در توافق هسته اي و مذاکره درباره موضوع هاي مورد نظر ترامپ را رد کرده است. همچنين ترزا مي نخست وزير بريتانيا روز شنبه پنجم مه با رئيس جمهوري آمريکا تلفني گفت وگو کرد. به گزارش رويترز ترامپ در اين گفت وگو تاکيد کرده که جمهوري اسلامي هرگز نبايد به سلاح اتمي دسترسي پيدا کند.
    
    تلاش هاي اروپا و احتمال چرخش ترامپ
    برخي ناظران معتقدند با افزايش تلاش هاي ديپلماتيک سه کشور اروپايي و همراهي بيش از پيش آنها براي رفع آنچه ترامپ نواقص توافق هسته اي مي خواند، احتمال يافتن راهي براي ادامه پايبندي آمريکا به برجام پس از ۲۲ ارديبهشت منتفي نيست. از سوي ديگر اما برخي ديگر تحليل ها، حاکي ا ست که رئيس جمهوري آمريکا قصد ندارد در صورت تغيير نکردن «برجام» به تعليق تحريم هاي ايران ادامه دهد.
    همزمان روزنامه آمريکايي واشنگتن پست در مقاله اي، با تاکيد براينکه اگر آمريکا بخواهد تحريم هاي سخت تر عليه ايران اتخاذ کند، يقينا خود را فريب داده است، نوشت: اتحاديه اروپا مقابل شرکت هايي که بخواهند به تبعيت از تحريم هاي آمريکا، از تجارت با ايران خودداري کنند، خواهد ايستاد. «اتحاديه اروپا مقابل شرکت هايي که به تبعيت از تحريم هاي آمريکا، از تجارت کردن با ايران خودداري کنند، خواهد ايستاد و مشوق هاي مالي به آنها عرضه خواهد کرد تا به تجارتشان با ايران ادامه بدهند. اگر آمريکا شرکت هاي اروپايي را جريمه کند، اتحاديه اروپا هم اقدامات تلافي جويانه تجاري عليه واشنگتن انجام خواهد داد.» «اگر ترامپ در برجام بماند و در عوض تحريم هايي هرچه سخت تر عليه تهران مقرر کند، يقينا خود را فريب داده است.» «اگر سند و مدرک روشني دال بر عهدشکني ايران در قبال برجام در ميان نباشد، هر فشار اقتصادي که آمريکا عليه ايران اجرا کند؛ اثرش به مراتب کمتر از فشارهاي مشابهي است که پيش از توافق اعمال شده بود.»
    
    هشدار وزير خارجه سابق آلمان
    از سوي ديگر، وزير خارجه سابق آلمان در گفت وگو با يک نشريه آلماني از توافق هسته اي با ايران حمايت کرد و در زمينه خروج آمريکا از اين توافق هشدار داد. به گزارش خبرگزاري فارس، «زيگمار گابريل» وزير خارجه پيشين آلمان درباره پيامدهاي اقدام «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا مبني بر خروج از توافق هسته اي با ايران و امکان وقوع جنگ هشدار داد. او در اين مورد به نشريه آلماني «اشپيگل» گفت: «اگر مراقب نباشيم در اين صورت خطر وقوع جنگي ۳۰ ساله، خاورميانه را تهديد مي کند.» اين سياستمدار آلماني افزود: «ما بايد همه تلاش خود را به کار بگيريم تا از وقوع سناريوي بسيار بد جلوگيري کنيم.» وي معتقد است که اگر آمريکا از برنامه جامع اقدام مشترک خارج شود در اين صورت هيچ کشوري در ايران سرمايه گذاري نخواهد کرد و به اين وسيله دولت روحاني تحت فشار قرار مي گيرد و ايران هم برنامه هسته اي خود را از سر مي گيرد. در نتيجه آمريکا و اسرائيل را بر آن خواهد داشت که با اقدام نظامي به اين وضعيت واکنش نشان دهند.
    
    تشديد ديپلماسي موافقان و مخالفان برجام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي عمران و محيط زيست دانشگاه تبريز
متن مطالب شماره 1 (پياپي 94)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است