|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: رئيس جمهور در جمع مردم سبزوار: آماده مواجهه با سه سناريوي آمريكا هستيم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


رئيس جمهور در جمع مردم سبزوار: آماده مواجهه با سه سناريوي آمريكا هستيم
    
    دنياي اقتصاد : حسن روحاني رئيس جمهور با بيان اينکه براي هر تصميم ترامپ، برنامه داريم، تاکيد کرد که اگر آمريکا از برجام خارج شود، به زودي دچار «پشيماني تاريخي» مي شود.
    روحاني همچنين از سه سناريوي آمريکا در رابطه با برجام خبر داد و گفت: آمريکايي ها ممکن است در رابطه با برجام چند سناريو را مدنظر داشته باشند؛ يا از آن خارج شوند، يا به آن لطمه بزنند يا اينکه راه اروپا و آمريکا از هم جدا شود. اما اي مردم عزيز و ملت بزرگ ايران، به شما عرض مي کنم که آمريکا در برابر اين ملت کاري از پيش نخواهد برد. او همچنين گفت که همه دستورات لازم از چند ماه پيش به بخش هاي مرتبط اجرايي کشور از جمله مسوولان سازمان انرژي اتمي و بخش هاي اقتصادي داده شده است. روحاني روز گذشته در حالي در جمع مردم سبزوار در مورد لغو برجام به آمريکا هشدار داد که کمتر از يک هفته به موعد اعلام تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا، درباره ماندن يا نماندن در برجام باقي است. رئيس جمهوري آمريکا آخرين بار روز 22 دي ماه سال گذشته تعليق تحريم هاي هسته اي ايران را تمديد کرد و در بيانيه اي چهار شرط ازجمله اجازه بازرسي هاي نظامي در همه سايت هاي مورد درخواست بازرسان بين المللي، ضمانت عدم دسترسي ايران به سلاح هسته اي، حذف تاريخ انقضا در مورد دسترسي به سلاح هسته اي و محدوديت هاي موشکي براي ايران را براي نگاه داشتن کشورش در برجام اعلام کرد. ترامپ همچنين هشدار داد که اگر تغييرات مورد نظر او در برجام اعمال نشود، تعليق تحريم هاي هسته اي ايران را تمديد نخواهد کرد و در صورتي که کنگره و متحدان اروپايي واشنگتن موفق به اصلاح برجام نشدند، از اين توافق خارج مي شود. حالا با گذشت ۴ ماه از آن زمان دولت آمريکا بايد شش روز ديگر، (۲۲ ارديبهشت) تصميم خود را درباره برجام اعلام کند. در همين حال طي روزهاي اخير امانوئل مکرون رئيس جمهوري فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و بوريس جانسون وزير خارجه انگليس نيز با سفر به آمريکا با ترامپ درباره برجام به گفت وگو و رايزني پرداختند. در همين راستا روز گذشته حسن روحاني رئيس جمهوري که براي سفري دو روزه به خراسان رضوي سفر کرده است، در جمع مردم سبزوار گفت: مردم بزرگ ايران، مردم عزيز خراسان و مردم غيور سبزوار بدانيد که در هر آنچه هفته آينده اتفاق بيفتد، در زندگي ما تغييري ايجاد نخواهد کرد و در برابر هر تصميمي که ترامپ بگيرد ما طرح و برنامه داريم و مقاومت خواهيم کرد.
    روحاني در چهارمين سفر خود به خراسان رضوي، با تاکيد بر اينکه راست و چپ، اصولگرا و اصلاح طلب و همه مردم ايران در برابر ترامپ و رژيم صهيونيستي متحد هستند، اظهار کرد: به دنيا نشان داديم ملت ايران ملت صلح است و ما اهل جنگ و تنش نيستيم، اما قاطعانه از خود دفاع مي کنيم و آمريکا در برابر ملت ايران کاري از پيش نخواهد برد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، او گفت: وعده ما با ملت ايران از سال ۹۲ اين بود که جريان دروغين ايران هراسي را که آمريکايي ها و صهيونيست ها در دنيا ترويج کرده بودند، افشا کرده و با آن مبارزه کنيم و به مردم دنيا بگوييم که ايرانيان ملتي صلح طلب هستند. رئيس جمهور افزود: ما همگي از سال ۹۲ با هم تلاش کرديم تا سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران با هزينه کمتر و در عين حال عزت و سربلندي به پيش برود. ما مي خواستيم به مردم دنيا بگوييم، تحريم هسته اي عليه ايران کاري اشتباه و غلط بوده و برخي قدرت هاي بزرگ بايد از اين طرح نادرست عقب نشيني کنند. رئيس جمهور با يادآوري اينکه «ديديم که ديپلمات هاي سرافراز ما توانستند اين کار را انجام دهند»، تصريح کرد: با وجود اينکه آمريکايي ها در تمام مراحل به تعهدات خود درست عمل نکرده و کارشکني کردند، اما ما در طول اين مدت به تعهداتي که به دنيا داده بوديم، تا امروز عمل کرديم. رئيس جمهور تاکيد کرد: امروز ما به نقطه اي رسيده ايم که شما مردم غيور و متحد هم بايد از آن مطلع باشيد. آقايي جديدا رئيس جمهور آمريکا شده و از ۱۵ ماه پيش مرتب گفته است که برجام بدترين توافق تاريخ آمريکا بوده و اين توافق فقط به سود ايران و به زيان آمريکا بوده و در نتيجه اشتباه آمريکايي ها، ايراني ها سر ما کلاه گذاشتند. روحاني گفت: ما سر کسي کلاه نگذاشتيم؛ مذاکراتي با ۶ کشور بزرگ دنيا انجام شد که در نتيجه به توافقي رسيديم که سازمان ملل و شوراي امنيت اين سازمان نيز آن را تصويب کردند. ملت ايران متحد و يکصدا قدم مستحکم و درستي برداشت و در طول زمان سپري شده از اين توافق، همه مردم جهان به ايران بزرگ به عنوان يک قدرت باليدند و افتخار کردند. هيچ کس در دنيا نيست که بگويد کار ايران اشتباه بوده، الا آمريکا، رژيم منحوس صهيونيستي و عربستان سعودي. رئيس جمهور اضافه کرد: همه مردم شريف ايران، همواره در طول اين مسير از دولت حمايت کردند و من از ملت بزرگ ايران، رهبري معظم انقلاب، نيروهاي مسلح و همه کساني که دست به دست هم دادند تا به اين پيروزي و اين نقطه برسيم، تشکر مي کنم.
    
    ابلاغ دستورات لازم به بخش هاي مرتبط
    روحاني تاکيد کرد: به شما ملت بزرگ ايران به صراحت مي گويم که همه دستورات لازم از چند ماه پيش به بخش هاي مرتبط اجرايي کشور داده شده است. به مسوولان سازمان انرژي اتمي دستورات لازم ابلاغ شده و چند روز پيش باز هم با مسوولان ارشد اين سازمان درباره برنامه هاي آينده صحبت کردم و مسير ما در اين زمينه مسير روشني است. رئيس جمهور گفت: به بخش هاي مختلف ديگر از جمله بخش اقتصادي نيز دستورات لازم داده شده است و به عنوان مثال، طرح جديدي که براي ساماندهي بازار ارز اجرا شد، براي اين بود که آمريکايي ها بفهمند هر توطئه اي هم که بخواهند اجرا کنند، مردم ايران بايد خيالشان راحت باشد. دولت ارز مورد نياز براي هر آنچه در زمينه واردات براي توليد و خدمات مورد نياز کشور است با قدرت و با قيمتي که اعلام کرده است در اختيار واردکنندگان و کارآفرينان قرار خواهد داد و هيچ نگراني در اين زمينه وجود ندارد.
    
    پيش بيني ۱۰۰ ميليارد دلار درآمد ارزي
    روحاني افزود: مردم عزيز ايران بدانيد که مطابق پيش بيني ها در سال ۹۷، حداقل ۱۰۰ ميليارد دلار درآمد از محل صادرات نفتي و غيرنفتي خواهيم داشت؛ در حالي که مخارج ارزي ما بيش از ۷۰ ميليارد دلار نيست، بنابراين به هيچ وجه مشکل کمبود ارز نداريم. او همچنين اظهار کرد: آمريکايي ها و صهيونيست ها بايد بدانند که اين ملت از توطئه هاي آنها هيچ هراسي ندارد و تحت رهبري شجاعانه مقام معظم رهبري و تلاش هاي دولت به مسير خود ادامه خواهد داد.
    
    اعلام دو نکته به آمريکا و اروپا
    رئيس جمهور در ادامه با بيان اينکه مي خواهم دو نکته را خطاب به آمريکايي ها و اروپايي ها اعلام کنم، تصريح کرد: ملت ما به عهد خود وفادار است، اما با صراحت مي گويد که درباره توان تسليحاتي و دفاعي کشور به هيچ وجه مذاکره نخواهد کرد. ما هر قدر سلاح براي دفاع خود لازم داشته باشيم، مي سازيم و انبار مي کنيم و اين موضوع به کسي هم ربطي ندارد که چقدر سلاح مي سازيم و چه تصميماتي براي دفاع خود اتخاذ مي کنيم؛ ما هرگز درباره بنيه دفاعي خود مذاکره نخواهيم کرد. روحاني در توضيح نکته دوم گفت: ما مي خواهيم با دنيا مذاکره کنيم تا منطقه اي امن داشته باشيم. همين حالا هم با روسيه و ترکيه درباره سوريه در حال مذاکره هستيم و با کشورهاي مختلف درباره يمن مذاکره مي کنيم. اما به دنيا اعلام مي کنيم که ما با تروريسم در هر کجاي اين منطقه که باشد، مبارزه خواهيم کرد و اجازه نمي دهيم در اين منطقه هر روز يک داعش درست کنند.
    
    مردم اجبار را نمي پذيرند
    همچنين روحاني روز گذشته در جمع مردم نيشابور گفت: هر کاري بخواهيم انجام دهيم، بايد افکار عمومي مردم را قانع کنيم. اگر مي خواهيم به مردم خدمت کنيم، بايد راه را براي مردم تسهيل کنيم. به گزارش خبرگزاري مهر او تصريح کرد: مردم از ما اجبار را نمي پذيرند. مردم عزيز ايران آگاه و دانا و انقلابي و هوشيار هستند که به آينده مي نگرند. کاري نکنيم که در برابر نسل هاي آينده پاسخ قانع کننده نداشته باشيم. رئيس جمهوري همچنين گفت: اگر مي خواهيم در اقتصاد پيشرفت کنيم بايد همه با هم باشيم. دولت اگر مي خواهد در اقتصاد موفق باشد بايد راه را براي مردم باز کند. مردم اقتصاد را بهتر از دولتي ها اداره خواهند کرد. روحاني تصريح کرد: برخي از اينترنت پرسرعت چندان خوششان نمي آيد. مي گويند اينترنت بايد بسيار کند باشد؛ به صورتي که اگر خواستيد به سايتي دسترسي پيدا کنيد، بايد مدت زيادي وقتتان را تلف کنيد تا بعد هم پشيمان شويد. دنياي امروز، دنياي سرعت و ارتباطات است. اگر مي خواهيم در ايران فساد از بين برود، راهش اطلاع مردم و جوانان است. بدون حضور جوانان و بدون شفافيت و بدون اطلاع مردم، امکان مبارزه با فساد وجود نخواهد داشت. رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه تقويت پيام رسان هاي داخلي، حرف به حقي است گفت: ما بايد آنچه ايراني است، حتي در فضاي مجازي را تقويت کنيم، اما آيا مي توان به نام تقويت فضاي ايراني، مردم را از ارتباطات و از مشاغل محروم کرد؟ اين کار امکان پذير نيست. او با بيان اينکه لج بازي با مردم در نهايت به ضرر کشور خواهد بود، گفت: ما با هم عهد و پيمان بستيم در سال ۹۶ که به عقب برنخواهيم گشت و مسير توسعه و پيشرفت کشور را ادامه خواهيم داد.
    
    رئيس جمهور در جمع مردم سبزوار: آماده مواجهه با سه سناريوي آمريكا هستيم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است