|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: آستانه حمايت در بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


آستانه حمايت در بورس تهران
آيا عوامل بنيادين بر ريسك هاي غيراقتصادي غلبه مي كنند؟


دنياي اقتصاد : دادوستد سهام در بورس تهران همچنان در سايه ريسک هاي غيراقتصادي انجام مي شود. در حالي که به زمان تصميم گيري رئيس جمهوري آمريکا درباره توافق هسته اي کمتر از يک هفته باقي مانده است، ارزش سهام تحت تاثير هيجانات سياسي سير نزولي خود را ادامه مي دهد. شاخص کل بورس تهران روز گذشته افت ۳/ ۰ درصدي را ثبت کرد و ضمن واگذاري يک کانال ديگر، در سطح ۹۲ هزار و ۸۵۰ واحد قرار گرفت. همزمان، شاخص کل هم وزن به عنوان نماگر عمومي قيمت سهام با اثر گذاري يکسان نمادها، با کاهش ۷/ ۰ درصدي مواجه شد. واگرايي اين دو شاخص در معاملات ديروز حاکي از مقاومت تقاضا در سهام بزرگ و بنيادي بازار و در نتيجه افت کمتر شاخص کل است. به بيان ديگر برآيند نيروهاي عرضه و تقاضا در سهام از پتانسيل هاي نهفته در سهام بنيادي بازار حکايت دارد و به همين دليل است که به رغم فشار سنگين وزنه هاي سياسي بر قيمت ها، قدرت تقاضا مانع از افت بيشتر ارزش سهام شده است.
    تنها پنج روز ديگر باقي است تا سرنوشت فرسايشي برجام از ابهام درآيد و مسير آينده بازارها در اقتصاد ايران مشخص شود. از اين رو، هر چه به زمان تصميم نهايي ترامپ نزديک مي شويم هيجان فعالان بازارهاي مالي نيز افزايش مي يابد. در واقع، فضاسازي رسانه اي ترامپ با جنگ توييتري خود به لحاظ رواني نقش عمده اي در تشديد نگراني ها و اعمال فشار رواني به خصوص در بازارهاي مالي داشته است و به نظر مي رسد تا واپسين روز تصميم گيري اين روند ادامه يابد. تحليل هاي متفاوت و گاه متناقضي در رابطه با خروج بدون شرط آمريکا از برجام ، عدم خروج يا تحميل توافقي مکمل از سوي اين کشور بر توافق هسته اي وجود دارد.
     اما نتيجه هر چه باشد اين موضوع بر کسي پوشيده نيست که هيجانات در اين برش زماني تاثير بيش از واقع بر رفتار بازيگران بازارها دارد. مبادلات غيررسمي در بازار ارز و سکه حاکي از بازگشت قيمت ها به مدار صعودي و ثبت رکوردهاي تازه است. به گزارش «دنياي اقتصاد» دلار در بازار غيررسمي طي ساعاتي از روز گذشته به نرخ مرز ۶ هزار و ۹۰۰ تومان هم خريد و فروش شده است؛ همزمان، قيمت سکه نيز رشد قابل ملاحظه اي را طي دو روز اخير ثبت کرد و در بالاترين سطح تاريخي خود، يعني در محدوده قيمت ۲ ميليون و ۲۰ هزار تومان مبادله مي شد. همچنين قيمت قراردادهاي آتي در بورس کالا نيز نشان دهنده انتظارات فزاينده از آينده قيمت هاست.
    از سوي ديگر، در بازار سهام نيز شاهد تداوم عقب نشيني سهامداران و تنزل ۲۵۰ واحدي شاخص کل اين بازار طي روز گذشته بوديم. مجموعه اين شرايط به خوبي نشان از شدت تاثير ريسک سيستماتيک بر بازارهاي مالي کشور دارد. در عين حال، برخي نشانه ها از معاملات سهام در بورس تهران حکايتي ديگر داشت.
    
    مقاومت در سطوح بنيادي
    به رغم فضاي ملتهب و نگران بازارها، خريد و فروش در برخي از صنايع بورس تهران نشان دهنده اميدواري به بهبود وضعيت سهام و توقف روند نزولي قيمت هاست. هر چند قيمت ها تحت تاثير سياست جديد ارزي و ريسک برجام با فشار عرضه سهام، اصلاح نسبي را تجربه کرد اما بررسي جزئيات معاملات، حاکي از مقاومت سهام بنيادي در برابر فشار عوامل کلان، به خصوص ريسک هاي سياسي است. بنابراين بر خلاف جريان منفي حاکم بر معاملات در روزهاي اخير، شاهد شکل گيري کف حمايتي از برخي سهام بنيادي بازار بوديم.
    مي توان نمونه هايي از قدرت تقاضا در صنايع مختلف به ويژه گروه هاي موسوم به کالايي آورد که به اتکاي پشتوانه هاي بنيادي، نه تنها از افت قيمت ها جلوگيري کرد، که با غلبه بر فشار عرضه، رشد قيمتي سهم را رقم زده است. براي مثال، قيمت سهام «فولاد»، روند کم نوساني را در ساعات اوليه تجربه کرد اما حضور پررنگ متقاضيان در سمت خريد منجر به رشد يک درصدي قيمت اين سهم و اثرگذاري مثبت بر شاخص کل شد. ديگر فولادسازان بازار سهام نيز وضعيتي مشابه «فولاد» را تجربه کردند و با افزايش تقاضا در ميانه معاملات، از افت قيمت سهم در امان ماندند. در معاملات روز گذشته «فاسمين» به رغم فشار اوليه عرضه در ساعات پاياني معاملات رشد ملايمي را ثبت کرد.
    در گروه پتروشيمي نيز، نماد «پارسان» با همين الگوي معاملاتي در رتبه دوم نمادها با بيشترين اثر مثبت بر نماگر کل بازار قرار گرفت. بررسي هاي دقيق تر نشان مي دهد معاملات اغلب سهام گروه پتروشيمي از چنين الگويي تبعيت کرده است؛ از آن جمله مي توان به دادوستد در نمادهاي «جم»، «شپديس» و «زاگرس» اشاره کرد که نشان دهنده خريدهاي پرحجم و قدرت تقاضا در ساعات پاياني معاملات ديروز است. در نهايت با رشد قابل قبول قيمت سهم هر کدام از اين بنگاه ها شاهد حمايت از نماگر سهام بوديم. در فرابورس نيز شاهد بيشترين اثرگذاري مثبت نماد «زاگرس» در محاسبه شاخص اين بازار بوديم.
    در گروه معدن نيز کمابيش چنين وضعيتي حاکم بود. براي مثال، نماد گل گهر و توسعه معادن روي در ميانه معاملات روز گذشته و با حمايت سهامداران حقوقي رشد مناسب قيمت سهم را به ثبت رساندند. برآيند چنين مقاومتي در تقاضاي سهام گروه هاي فلزي، پتروشيمي و کانه هاي معدني منجر به رشد شاخص اين صنايع در پايان معاملات ديروز شد. در عين حال، وضعيت نامشخص گروه پالايشي به دليل ابهام در نرخ خوراک و محصول نهايي اين دسته از بنگاه هاي بازار منجر به عقب نشيني فعالان بازار در سهام اين گروه شده است. افت شاخص گروه پالايشي در حالي رقم مي خورد که عوامل موثر بر سودآوري شرکت هاي پالايشگاهي وضعيت مطلوبي دارد اما به نظر مي رسد خلا اطلاعاتي ناشي از وقفه در انتشار گزارش عملکرد اين شرکت ها مانع از حضور فعالان در سمت خريد سهام پالايشي شده است. در گروه خودرو اما وضع به گونه اي ديگر رقم خورد. با توجه به اثرپذيري مستقيم سهام اين گروه از برجام اين انتظار وجود دارد که در روزهاي آينده نيز فشار عرضه در گروه خودرو بيش از ساير صنايع باشد.
    از برآيند رفتار سهامداران در روزهاي اخير چنين برداشت مي شود که با توجه به افت اخير شاخص بورس تهران، حتي اگر طبق سناريويي بدبينانه، لغو برجام به واقعيت بپيوندد، اين احتمال وجود دارد که کاهش قيمت سهام خيلي شديد نباشد؛ دليل اين امر را چنانکه گفته شد بايد در حمايت عوامل بنيادي جست که همچنان از ارزندگي سهام مرتبط در بورس تهران حکايت دارد.
    
    حمايت پايدار حقوقي ها
    استمرار جريان تغيير مالکيت سهام از سوي سهامداران حقيقي به پرتفوي اشخاص حقوقي بازار نيز وضعيت هيجاني بازار را نمايش مي دهد. اين الگو به طور سنتي با بروز ريسک هاي کلان و نگراني هاي سهامداران نسبت به وقايع بيرون از بازار خودنمايي مي کند و سهامداران حقيقي به دليل ريسک گريزي بيشتر عموما تمايلي به ادامه حضور در ميدان معاملات را ندارند. بنابراين، جور نااطميناني ها به دوش مالکان عمده سهام قرار مي گيرد؛ ضمن اينکه اين دسته از فعالان در شرايط هيجاني به ارزندگي سهام نيز توجه مي کنند و همين موضوع، جريان تغيير مالکيت را به نفع آنها رقم مي زند.
    فعالان حقوقي بازار همچنان با قدرت در سمت خريد سهام حضور دارند. هر چند در سهام گروه بانک شاهد بازي بازارگردان و حمايت تمام قد از سهام اين مجموعه هستيم، اما خريد سهام در ديگر صنايع از پشتوانه هاي بنيادين برخوردار است. به عبارت ديگر، سهامداران حقوقي با پرهيز از هيجانات کاذب، همچنان در صنايعي نظير پتروشيمي، فرآورده هاي نفتي و کانه هاي فلزي و فلزات اساسي خريدهاي قابل توجهي را ثبت کرده اند. يک برداشت که از رفتار فعالان و جابه جايي سهام در بين اشخاص حقيقي و حقوقي مي شود اين است که اغلب فعالان حقوقي به اتکاي پشتوانه هاي بنيادين در سهام کالايي دست به خريد زده اند. روز گذشته نزديک ۶ ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان سهم از سبد سهام اشخاص حقيقي به پرتفوي حقوقي ها منتقل شد. بيشترين خالص خريد اشخاص حقوقي در سهام گروه بانکي ثبت شد که حدود ۴ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان سهم به پرتفوي خود افزودند. اما تحرک سهامداران حقوقي محدود به گروه بانک نشد و در هر کدام از صنايع پتروشيمي، پالايشي و کانه هاي فلزي نيز تغيير مالکيت بيش از ۲ ميليارد تومان را ثبت کردند.
    در عين حال، يکي از رويدادهاي ديروز تحرکات گسترده سهامداران حقيقي در سهام گروه سرمايه گذاري بورس تهران بود. فعالان حقيقي در پايان معاملات ديروز بيش از ۵/ ۸ميليارد تومان سهم از گروه سرمايه گذاري را به نام خود ثبت کردند. حضور پررنگ سهامداران در گروه سرمايه گذاري به علت خريد ۹ ميليارد توماني اين دسته از سهامداران در نماد سرمايه گذاري بيمه بود. اشتياق فعالان بازار به سهام اين شرکت در نهايت به صف خريد نزديک ۵ ميليون سهمي در نماد سرمايه گذاري بيمه انجاميد.
    
    آرامش «اخزا» در وضعيت ناآرام بازارها
    جالب اينجاست که برخلاف روند ملتهب قيمت ها در بازار سهام، ارز و سکه شاهد ثبات قيمت و بازده در بازار بدهي هستيم. نرخ بازده کل اوراق خزانه طي روزهاي اخير بدون نوسان معناداري در سطح ۲۲ درصد قرار داشته است. شايد در شرايطي که قيمت ها در ديگر بازارها روند هيجاني را تجربه مي کنند اين پرسش پيش بيايد که چرا تغيير معناداري در قيمت اوراق بدهي صورت نگرفته است و تعادل بازار بدهي وضعيتي پايدار دارد. به زعم کارشناسان، مهم ترين تفاوتي که در بازار بدهي با ديگر بازارها وجود دارد، ماهيت بدون ريسک اوراق در اين بازار است. به همين دليل، سرمايه گذاران ريسک گريزتر در اين بازار نقش پررنگ تري دارند و عمدتا هم سرمايه گذاران نهادي هستند. بنابراين، اوراق با ماهيتي کم ريسک و حضور فعالاني با افق سرمايه گذاري بلندمدت باعث مي شود تا اوراق بدهي تحت تاثير ريسک سيستماتيک قرار نگرفته يا دست کم تاثيرپذيري حداقلي داشته باشد.
    
    
آستانه حمايت در بورس تهران / آيا عوامل بنيادين بر ريسک هاي غيراقتصادي غلبه مي کنند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است