|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: برگشت دلار از مسير صعودي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


برگشت دلار از مسير صعودي
آمار پيش فروش سكه به روز شد    
    دنياي اقتصاد : قيمت ها در بازار غيررسمي ارز گم است؛ ولي در برخي مکان ها نرخ هاي لفظي همچنان اعلام مي شود. روز گذشته براي دلار نقطه سقفي اعلام شد که قيمت پس از برخورد با آن با کاهش شديدي مواجه شد؛ به طوري که فاصله نرخ بسته شده با نقطه سقف ميانه روز نشان دهنده کاهش ۵۰۰ توماني بود. در کنار برخورد با سطح مقاومتي، عده اي باور داشتند، حضور بازارساز به کاهش التهاب بازار کمک کرد. هر کدام از اين دو گزاره صحيح باشد مي توان گفت، ديروز در بازار ريل گذاري صحيحي براي مهار هيجان صورت گرفت.
    روز گذشته، قيمت دلار در بازار غيررسمي به صورت هيجاني رشد کرد، ولي به گفته فعالان، مداخله بازارساز، بهاي اين ارز را به سرعت در مسير کاهشي قرار داد. براساس اظهارات فعالان، هيجان ابتداي روز بازار ارز غيررسمي به اندازه اي بود که در مقطعي دلار به مرز ۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسيد. با اين حال، از حدود ساعت يک بعدازظهر به يکباره کاهش شديدي در قيمت ها رخ داد و بهاي اين ارز تا مرز ۶ هزار و ۴۰۰ تومان عقب نشيني کرد. به گفته يکي از بازيگران باتجربه بازار، فضاي معاملات در بازار غيررسمي چندان شفاف نبود و در چنين فضايي، قيمت در برخي موارد بدون پشتوانه خاصي افزايش پيدا کرد. کم پشتوانه بودن قيمت ها از نظر فعالان آن هنگام مشخص تر شد که عرضه ارز توسط بازيگران بازارساز موجب افت حدودا ۵۰۰ توماني قيمت ها شد. به گفته برخي بازيگران، با نزديک شدن قيمت ها به مرز ۷ هزار توماني، عرضه ارز در بازار شدت گرفت. اين موضوع موجب شد که ارزش دلار در بازارهاي مرزي نيز با افت زيادي مواجه شود. به عنوان مثال، روز يکشنبه قيمت دلار در هرات افغانستان به بالاي ۶ هزار و ۷۰۰ تومان رفت ولي در ساعات انتهايي روز حتي قيمت هايي در کانال ۶ هزار و ۳۰۰ تومان به ثبت رسيد. به گفته يکي از بازيگران باتجربه بازار، قيمت دلار در سليمانيه عراق نيز در ابتداي روز تا مرز ۶ هزار و ۸۰۰ تومان بالا رفت ولي در ساعات پاياني معاملات، بهاي اين ارز در اين شهر مرزي تا ۶ هزار و ۴۰۰ تومان عقبگرد کرد. مداخله بازارساز حتي بر قيمت حواله درهم اثر داشت و آن را از کانال هزار و ۸۰۰ تومان خارج کرد.
    
    اصلاح قيمت سکه
    به گفته تعدادي از فعالان، در دومين روز هفته، سکه تمام بهار آزادي در مقطعي حتي از مرز ۲ ميليون و ۱۰۰ هزار تومان عبور کرد، ولي پس از ساعت يک بعدازظهر قيمت راه نزولي را در پيش گرفت و تا قيمت ۲ ميليون و ۲۰ هزار تومان عقب نشيني کرد. اين قيمت ۷۰ هزار تومان پايين تر از روز شنبه بود. سکه در اولين روز هفته با افزايش ۱۳۰ هزار توماني مرز ۲ ميليوني را شکسته و به قيمت ۲ ميليون و ۹۰ هزار تومان رسيده بود. به گفته فعالان، اعلام خبر احتمال عرضه سکه هاي پيش فروش يک هفته زودتر از موعد تحويل در تغيير مسير فضاي بازار نقدي اثرگذار بود. به گزارش خبرگزاري «ايبنا»، روز گذشته رئيس کل بانک مرکزي در حاشيه جلسه ستاد اقتصادي دولت با بيان اينکه ۱۲ روز ديگر تعهد تحويل سکه هاي پيش فروش است، اظهار کرد: براساس برنامه ريزي ها يک هفته زودتر سکه هاي پيش فروش تحويل مي شود. حدود يک ميليون سکه در سررسيد يک ماهه پيش فروش شده است و ورود آنها به بازار مي تواند قيمت ها را با کاهش مواجه کند. برخي فعالان عنوان کردند، اين خبر(ورود زودتر سکه هاي پيش فروش) در تغيير موقعيت معامله گران تاثير داشت. همراه با برگشت قيمت سکه در معاملات نقدي، بهاي آن در معاملات آتي نيز کاهشي شد. به گفته بازيگران سکه، در مقطعي حتي قيمت نقدي سکه با قيمت سکه تحويل دي ماه برابر شد. اين اتفاق در شرايطي صورت گرفت که معامله گران در روزهاي اخير بيشتر تمايل به خريد داشتند. عده اي باور دارند، نزديک شدن قيمت هاي آتي و نقدي مي تواند سيگنال جديدي را به بازارها ارسال کند. از نظر اين عده، وقتي افزايش قيمت سکه تا مرز ۲ ميليوني اثر افزايشي زيادي در معاملات آتي نداشته است، مي تواند نشانگر آن باشد که معامله گران هنوز نسبت به ادامه افزايش قيمت هاي دي ماه اطمينان بالايي ندارند. گروه ديگري بازگشت قيمت دلار از نزديک مرز ۶ هزار و ۹۰۰ توماني را عامل کاهش قيمت سکه دانستند. البته اين نکته را نيز نبايد از نظر دور داشت که افزايش شديد قيمت ها در ابتداي بازار روز يکشنبه اثر چندان زيادي در معاملات سکه نگذاشته بود.
    
    ضرر خريداران هيجاني
    براساس اظهارات برخي فعالان، در ساعات ابتدايي روز يکشنبه دلار در بازار غيررسمي با سرعت زيادي در مسير افزايشي گام برمي داشت، ولي از اواسط روز، موج هيجان فروکش کرد تا قيمت ها در مسير اصلاحي قرار بگيرند. در اين شرايط، برخي از مردم عادي روز يکشنبه تلاش مي کردند از دلالان اقدام به تهيه ارز کنند؛ اشتياق اين عده که به دليل شکست چند مرز مقاومتي ايجاد شده بود، انگيزه دلالان را براي فروش دلار با قيمت هاي بسيار بالا افزايش داده بود. به عنوان مثال، روز يکشنبه دلالان به برخي از متقاضيان، دلار را با قيمت ۷ هزار تومان فروختند؛ اين در حالي بود که به سرعت قيمت در مسير کاهشي قرار گرفت و در کمتر از دو ساعت تا مرز ۶ هزار و ۴۰۰ تومان عقب نشست. موضوعي که خريداران هيجاني را با ضرري ۶۰۰ توماني به ازاي هر دلار مواجه مي کرد. البته به اين نکته نيز بايد اشاره کرد که اختلاف خريد و فروش ها در بازار بالا رفته است و دلالان معمولا ۲۰۰ تومان کمتر از قيمت بازار، ارز را از مردم مي خرند. در اين شرايط، با توجه به رفت و برگشت هاي شديد در بازار غيررسمي، ممنوعيت خريد و فروش در بازار و جريمه هاي سنگين متعاقب آن مي توان گفت که معاملات ارزي با ريسک هاي زيادي همراه است.
    
    دلايل ورود خريداران به بازار
    به گفته يکي از بازيگران ارزي، ابهامات متعدد در چشم انداز اقتصادي موجب مي شود که برخي افراد به بازار ارز و سکه مراجعه کنند. از نظر وي، در صورتي که فضاي سياسي و انتظاري تغيير کند، قيمت ها مي توانند با افت زيادي مواجه شوند. اين در حالي است که برخي ديگر انتظار دارند، در صورتي که ترامپ از برجام خارج شود، در کوتاه مدت جو رواني قيمت ها را بالاتر ببرد؛ ولي در ميان مدت احتمال تعديل قيمت ها وجود خواهد داشت. از نظر عده ديگري، بازار در چند ماه اخير واکنش هاي متعددي نسبت به اثرات رواني تصميم ترامپ در مورد عدم تمديد تعليق تحريم هاي هسته اي داشته است؛ به باور اين عده، ممکن است کم کم بازار تاثيرپذيري خود از چنين اخباري را کاهش دهد. در چنين وضعيتي اخبار جديد فضاي انتظاري معاملات را تحت تاثير قرار خواهند داد. از نظر فعالان، تا زماني که ايران بتواند نفت را صادر و درآمدهاي ارزي آن را دريافت کند، قادر خواهد بود در برابر شوک هاي ارزي تا حد زيادي از خود مقاومت نشان دهد. اين در حالي است که عده ديگري باور دارند، قيمت هاي کنوني از سطوح مقاومتي زيادي عبور کرده اند و اين موضوع مي تواند خريداران جديد زيادي را وارد بازار کند. از نظر آنها تا موج هاي افزايشي در نمودارهاي تکنيکال اصلاح نشوند، قيمت توان صعود بيشتر را خواهد داشت.
    عامل ديگري که در نوسانات قيمتي ماه هاي اخير اثرگذار بود، به رشد نرخ حواله درهم بازمي گشت. روز گذشته نيز در مقطعي قيمت حواله درهم به محدوده هزار و ۸۷۰ تومان رسيد. با اين حال در ادامه روز اين ارز نيز مسير اصلاحي را در پيش گرفت و با خروج از مرز هزار و ۸۰۰ تومان به ميانه هاي کانال هزار و ۷۰۰ تومان عقبگرد کرد. به گفته فعالان، نرخ حواله درهم يکي از مهم ترين متغيرهايي است که در بازار از سوي معامله گران داخلي رصد مي شود.
    به نظر مي رسد، وجود شرکت هاي متعدد ايراني در دبي و حجم زياد جابه جايي هاي ارزي عامل مهمي است که اهميت نرخ حواله درهم در بازار داخلي را بالا مي برد. با توجه به اينکه نرخ برابري دلار به درهم نسبت ثابت۶۷/ ۳ را همواره حفظ مي کند، معامله گران داخلي با توجه به نرخ حواله درهم به ريال، ارزش دلار را در برابر ريال محاسبه مي کنند که ارزش انتظاري زيادي در بازار داخلي دارد. در مقاطعي از روز گذشته ارزش دلار براساس نرخ درهم در بازار داخلي به حدود ۶ هزار و ۸۹۰ تومان مي رسيد. با اين حال، از نظر فعالان، مداخله روز گذشته بانک مرکزي عامل مهمي بود که زمينه ساز اصلاح بيشتر قيمت هاي بازار شد و همين موضوع نيز قيمت درهم را يک کانال پايين تر برد.
    
    برگشت دلار از مسير صعودي / آمار پيش فروش سكه به روز شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 75 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است