|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: رئيس انجمن سنگ آهن: از افزايش قيمت دلار سودي نمي بريم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


رئيس انجمن سنگ آهن: از افزايش قيمت دلار سودي نمي بريم


نويسنده: آزاده حسيني


    
    گروه بنگاه ها : اغلب تصميمات دولت در حوزه معدن و صنايع معدني، مربوط به بخش دولتي است و اين موضوع باعث متضرر شدن و از ميان رفتن معادن کوچک و متوسط مي شود و اين انجمن در نظر دارد در سال جاري با تاکيد بر فعاليت معادن کوچک و متوسط، اقدامات جديدي انجام دهد.
    مهرداد اکبريان، رئيس انجمن توليدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن روز گذشته در نشست خبري با اشاره به برنامه انجمن در سال جاري از راه اندازي «نهضت فرآوري» خبر داد و گفت: فعاليت هايي در انجمن صورت گرفته که تمرکز آن به حضور معادن کوچک و متوسط در حوزه تمامي بخش هاي معدن از اکتشاف تا فرآوري است و مي خواهيم نهضت فرآوري راه اندازي کنيم و طرح آن نيز تدوين شده است. وي تصريح کرد: از همين رو براي اکتشاف در استان هاي جنوبي کشور برنامه هايي داشته و فراخوان نيز خواهيم داد و با تشويق اعضا به تشکيل شرکتي بزرگ که در آينده امکان حضور در بورس نيز داشته باشد اين برنامه را اجرايي خواهيم کرد. وي همچنين نشست هاي ستاد زنجيره فولاد را گامي مثبت در عرصه معدن دانست و گفت: خوشبختانه اعضاي اين ستاد همه در رده عالي مديريت و شخص وزير صنعت و معاونان وي هستند و تصميماتي که در اين نشست اخذ مي شود کارشناسي است و در نخستين جلسه سال جاري نيز قصد داريم تا موضوع عوارض بر صادرات سنگ آهن و موثر نبودن آن در بازار را مطرح کنيم.
    
    سايه بازار موازي ارز سنگين تر از دلار ۴۲۰۰ توماني
    مهرداد اکبريان با اشاره به تغييرات نرخ ارز و شکل گيري بازار موازي در کنار نرخ تعيين شده براي دلار از سوي دولت گفت: واقعيت آن است که امسال سال عجيبي براي صادرکنندگان است و متاسفانه هيچ چيز درآن قابل پيش بيني نيست. اين در شرايطي است که ساده ترين تعبير از افزايش نرخ ارز آن است که صادرکنندگان از اين افزايش نرخ منتفع مي شوند. در حالي که اکنون اين طور نيست و به نظر مي رسد تصميم دولت براي تعيين نرخ ۴۲۰۰ توماني براي هر دلار کاملا منطقي و بر اساس واقعيت هاي موجود در شرايط خاص کشور است.
    وي افزود: اگر دولت نخواهد وارد کنترل بازار ارز شده و در آن دخالت کند معلوم نيست وضعيت قيمت دلار چگونه خواهد بود؛ کما اينکه ظرف يک ماه اخير افزايش قيمت دلار رکوردهاي جديدي را به ثبت رسانده است که متاسفانه به نفع اقتصاد ايران نيست. وي تصريح کرد: آن نرخي که براي دلار تک نرخي از سوي دولت مشخص شده براي جلوگيري از تنش مصنوعي در بازار ارز است و ما به عنوان معدن دار که گوشه اي از صادرات کشور را بر عهده داريم اکنون به دنبال اينکه نرخ دلار از سوي دولت چه رقمي تعيين شده نيستيم و خواسته ما آن است که هر نرخي از سوي دولت اعلام شده در صادرات و واردات بالانس شود. به گفته اکبريان، نرخ ارز با قدرت پول ملي متعادل مي شود و بر همين اساس اگر ريال ارزشمندتر شود واردات افزايش مي يابد و اگر تضعيف شود صادرات رونق خواهد داشت، اما به هر حال کشور ما نيازهاي حساس و ضروري وارداتي دارد که به نظر مي رسد بالانس نرخ ارز بهترين وضعيت را براي همه رقم خواهد زد.
    اين صادرکننده سنگ آهن خاطرنشان کرد: نگراني ديگر ما اين است که دولت نتواند بازارهاي موازي نرخ ۴۲۰۰ توماني را کنترل کند؛ چرا که اکنون ابزاري براي صادرکنندگان و واردکنندگان در خريد و فروش هاي نرخ ارز به صورت واقع بينانه در نظر گرفته نشده و اکنون معدن داران نمي دانند محاسبات دفتري خود را بايد با چه نرخي انجام دهند و سازمان امور مالياتي با آنها بر اساس چه نرخي برخورد خواهد کرد. اکبريان گفت: در شرايط کنوني ما براي بسياري از هزينه هاي خود همان نرخ بازار موازي در هر دلار را مي پردازيم و خبري از دلار ۴۲۰۰ توماني نيست. به اين معنا که حتي کشتيراني جمهوري اسلامي ايران نيز که ارگاني وابسته به دولت است در حمل و نقل بار صادرکنندگان نرخ ۴۲۰۰ تومان را لحاظ نمي کند و البته مطابق با قانون هم عمل مي کند. به اين معنا که خواستار تسويه ارزي کرايه حمل بار و واريز قيمت آن در حسابي در خارج از کشور به دلار است که در نهايت صادرکنندگان بايد دلار را براي اين تسويه حساب از خارج از کشور تامين کنند که امروز نرخي بالاتر از قيمت رسمي دارد. رئيس هيات مديره انجمن سنگ آهن خاطرنشان کرد: امروز سايه بازار موازي بر سر واردات و صادرات بسيار سنگين تر از دلار ۴۲۰۰ توماني است که همين موضوع صادرکنندگان را با مشکلات متعددي رو به رو کرده است.
    
    لزوم توجه به سرمايه گذاري در حوزه سنگ آهن همگام با توسعه فولادسازي
    همچنين در اين نشست قدير قيافه، عضو ديگر هيات مديره انجمن سنگ آهن نيز با اشاره به مشکلاتي که اعلام دلار تک نرخي پيش روي صادرکنندگان قرار داده است، خاطرنشان کرد: اعلام دلار ۴۲۰۰ توماني به عنوان ارز تک نرخي آن هم در ساعات پاياني شب به لحاظ رواني تاثير روي مردم به جاي گذاشت و به نظر مي رسد دولت نبايد نرخ ۴۲۰۰ توماني را به عنوان ارز تک نرخي اعلام مي کرد، بلکه بايد گفته مي شد به هر حال دولت بازار موازي را با نظارت به رسميت خواهد شناخت. وي ادامه داد: اقتصاد ديگر با دستور پيش نمي رود و به نظر مي رسد که دوره اقتصاد دستوري به پايان رسيده است. قيافه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به برخي مسائلي که امروز پيش روي بازار صادراتي نفت ايران قرار دارد، گفت: دوره اقتصاد نفتي به سر آمده و دولت بايد تمام توان خود را بر روي اقتصاد غيرنفتي داشته باشد؛ چرا که حجم توليد کشورهايي همچون آمريکا به شدت رو به افزايش گذاشته و اين کشور در برنامه دارد که نفت مورد نياز مشتريان ايران را هم تامين کند پس اقتصاد غيرنفتي در يک دهه آينده بايد جايگزين اقتصاد نفتي شود. وي همچنين به سرمايه گذاري در حوزه معدن تاکيد کرد و گفت: با توجه به نياز کشور به امر سرمايه گذاري در حوزه اکتشاف و استخراج سنگ آهن و توسعه آن هماهنگ با فولادسازي کشور سرمايه گذاري در اين حوزه ضروري است و حمايت دولت را مي طلبد و حمايت دولت به اين معني نيست که پول تزريق کند، بلکه همين که موانع بر سر راه بخش خصوصي ايجاد نکند، کافي است.
    
    ضرورت ايجاد بانک اطلاعاتي در حوزه معدن
    همچنين سعيد عسگري زاده، دبير انجمن سنگ آهن خاطرنشان کرد: ايجاد يک بانک اطلاعاتي از سنگ آهن بسيار ضروري به نظر مي رسد و بايد با کل حوزه سنگ آهن با يک رويکرد جديد و با نگاه فرابخشي نگريست اين در شرايطي است که موضوع اکتشاف و توسعه تکنولوژي در آن حوزه مي تواند تعيين کننده باشد و بسياري از باطله هاي معادن را در ايران قابل استخراج کند. وي با اشاره به راه اندازي نهضت فرآوري در تمامي بخش هاي معدني گفت: اين موضوع به طرح جامعي نياز دارد؛ ضمن اينکه در مورد اعداد و ارقام توليد به دليل نبود بانک اطلاعاتي رقم هاي متفاوتي در توليد سنگ آهن عنوان مي شود که هم اکنون برآورد ما توليد ۵۰ ميليون تن سنگ آهن است.
    رئيس انجمن سنگ آهن: از افزايش قيمت دلار سودي نمي بريم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "آزاده حسيني"

  چالش هاي پيش روي صنعت آلومينيوم كشور / در نشست كميته آلومينيوم همايش فلزات غير آهني «دنياي اقتصاد» بررسي شد
آزاده حسيني، زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
  نخستين نشست كميته طلاي «همايش فلزات غير آهني» / با حضور فعالان حوزه معدني در«دنياي اقتصاد» برگزار شد
آزاده حسيني، زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
  قدم اول آزادسازي قيمتي در بورس كالا / دستور العمل جديد معاملات محصولات فولادي، مس و آلومينيوم ابلاغ شد
آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  در گفت وگو با مدير امور سهام، سرمايه گذاري و مجامع شركت ملي مس بررسي شد: سود سرشار قيمت گذاري دستوري براي «توليدكننده نماها»
آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  عرضه اوليه اوراق سلف موازي استاندارد تيرآهن ذوب آهن اصفهان
آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Research and Development in Medical Education
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است