|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: «دنياي اقتصاد» با تكيه بر «رشد شاخص دلار جهاني»، «بهبود اقتصاد چين» و «رشد بهاي نفت» بررسي كرد: ۳ سيگنال قيمتي براي بازارهاي پايه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» با تكيه بر «رشد شاخص دلار جهاني»، «بهبود اقتصاد چين» و «رشد بهاي نفت» بررسي كرد: ۳ سيگنال قيمتي براي بازارهاي پايه


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني


    
    بازار فلزات پايه در ماه گذشته با شرايط متفاوتي روبه رو بود. مس تقريبا بدون تغيير قيمت در رقم ۶ هزار و ۸۴۵ دلار باقي ماند و اين در حالي است که فولاد ۵/ ۱۱ درصد افزايش قيمت را از آن خود کرد. نيکل در همين مدت ۳/ ۵ درصد رشد قيمت را تجربه کرد و به ۱۳ هزار و ۹۷۴ دلار در هر تن رسيد. اين فلز در يک سال اخير ۴/ ۵۳ درصد افزايش قيمت را از سر گذرانده که يکي از بيشترين رشد قيمت ها در بازار فلزات پايه بوده است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» بهاي سنگ آهن نيز در ماه گذشته صعودي بود به طوري که عيار ۶۲ درصد با ۳ درصد افزايش قيمت به حدود ۶۷ دلار در هر تن رسيد. زغال سنگ نيز که در بازه يک سال گذشته ۵/ ۳۱ درصد افزايش قيمت داشت در ماه گذشته توانست حدود ۵ درصد رشد قيمت را تجربه کرده و به ۶/ ۹۷ دلار در هر تن برسد. طبق آمارهاي موجود قيمت هر تن قلع در روز جمعه و در آخرين قيمت به ۲۱ هزار و ۲۰۵ دلار رسيد که در هفته قبل با رشد ۴۶/ ۱ درصدي مواجه شده است. در مقابل بهاي روي با ۷/ ۳ درصد افت به ۳ هزار و ۷ دلار در هر تن رسيد. البته اين فلز در سال گذشته ۲۸ درصد رشد قيمتي را به ثبت رسانده است. سرب نيز با افت هفتگي ۳/ ۱ درصدي در قيمت ۲ هزار و ۳۱۴ دلار و ۵۰ سنتي کار خود را در هفته قبل به پايان رساند تا به اين ترتيب کارنامه ماهانه خود را با افت ۷/ ۲ درصدي ببندد.
    
    شاخص دلار در مسير صعود
    شاخص برابري دلار در برابر سبدي از ارزهاي معتبر روز جمعه به ۶۱/ ۹۲ واحد رسيد که يکي از بالاترين ارقام در فاصله حدود يک سال اخير محسوب مي شود. به اين ترتيب دلار بار ديگر روند رو به رشد خود را پشت سر گذاشت؛ روندي که در گذشته باعث شده بود تا شاخص در ژانويه ۲۰۱۷ از ۱۰۳ واحد نيز فراتر رود. اما آيا دلار آماده شده تا قله هاي تاريخي گذشته خود را بار ديگر فتح کند؟ يک بررسي که «سي ان بي سي» ديروز منتشر کرده است نشان مي دهد سه چهارم از يک جامعه منتخب از فعالان مالي بازارهاي جهاني معتقدند طي سه سال آينده اقتصاد ايالات متحده آمريکا قدرتمندتر خواهد شد.
    از ۴۹۷ دير مالي که در ۳۰ کشور دنيا در نظرسنجي «سي ان بي سي» مشارکت داشتند ۷۱ درصد انتظار داشتند که در سه سال آينده وضعيت کسب و کار در آمريکا بهبود يابد و نسبتي که معتقد بودند اعتماد به سرمايه گذاري در اين کشور در اين مدت با رشد روبه رو خواهد شد ۶۱ درصد اعلام شده است. اين رشد و چشم انداز مثبت از فضاي اقتصادي در ايالات متحده در شرايطي مطرح مي شود که سياست هاي حمايت گرانه آمريکا از تجارت و همچنين بازنگري در توافقات تجاري بين آمريکا و ساير کشورها زمينه هاي متناقضي را پيش آورده است.سي ان بي سي در اين رابطه مي گويد بعد از گذشت يک دهه از بحران مالي ۲۰۰۸ تصميمات مختلفي در حوزه اقتصادي گرفته شده، از اصلاحات مالياتي گرفته تا تغيير در وضعيت شرکت هاي بزرگ اقتصادي و رفع موانع تجاري و...، اما آنطور که ۶۸ درصد از مشارکت کنندگان در اين نظرسنجي مي گويند اصلاحات مالياتي که ايالات متحده در بخش هاي مختلف صنعتي در شرکت هاي داخلي و بين المللي در پيش گرفته تاثير مثبت چشمگيري بر وضعيت اقتصادي در اين کشور بر جاي گذاشته است.
    اين گزارش مي افزايد حدود نيمي از شرکت ها از منابع ناشي از تخفيف هاي مالياتي براي توسعه طرح ها و سرمايه گذاري مجدد در کارخانه ها و تجهيزات استفاده کرده اند و دو سوم از کارکنان اين شرکت ها نيز اعلام کرده اند که قصد دارند طي ۶ ماه آينده تعداد کارکنان خود را افزايش دهند. اين در حالي است که نرخ بيکاري در ايالات متحده نيز به شدت در حال کاهش بوده و تمام اين عوامل نشان مي دهد شاخص دلار از پتانسيل هاي مناسبي براي رشد در ماه هاي پيش رو برخوردار است.در اين بين البته برخي نگراني ها نيز وجود دارد. به عنوان مثال برخي کارشناسان بين المللي اين سوال را مطرح مي کنند که سياست هاي حمايتي آمريکا چه تاثيري در آينده بر کسب و کارهاي آنها بر جاي خواهد گذاشت؟ اين سوال زماني پررنگ تر مي شود که برخي از اين سياست ها اثراتي را بر جريان توليد و تبادل کالاها، تحرکات سرمايه و قدرت خريد عمومي بر جاي مي گذارد و بعضا محدوديت زا است. آيا در بلندمدت نيز اين اثرات به صورت مثبت خودنمايي خواهد کرد؟ يا برعکس جنگ تجاري آمريکا و ابرقدرت هاي دنيا از جمله چين اثرات منفي را در بلندمدت بر کسب و کارهاي عمومي بر جاي مي گذارد؟
    گزارش «سي ان بي سي» نشان مي دهد ۶۵ درصد از مشارکت کنندگان و مديران مالي معتقدند رويه حمايتي آمريکا در يک تا سه سال آينده رشد خواهد کرد و از اين ميزان ۴۶ درصد معتقدند اين نوع سياست ها در بلندمدت روي سرمايه گذاري ها اثرات منفي بر جاي خواهد گذاشت. در اين بين برخي کارشناسان مي گويند بهبود چشم انداز کوتاه مدت باعث شده تا بسياري از مديران مالي به آينده نيز خوش بين باشند.در اين بين بررسي هاي جهاني نشان مي دهند نرخ بيکاري در آمريکا براي اولين بار از سال ۲۰۰۰ تاکنون به ۹/ ۳ درصد رسيده که طبق پيش بيني هاي مقامات فدرال در بلندمدت مي تواند پايدار باشد. گزارش ديگري از «سي ان بي سي» نشان مي دهد شکاف تجارت محدود شده و اگرچه تنش ها با پکن هنوز به قوت خود باقي است، اما تراز تجاري به شدت به سمت تعادل پيش مي رود. شکاف تجاري بين آمريکا و چين البته در سه ماه اول سال جاري با ۱۶ درصد افزايش به ۱/ ۹۱ ميليارد دلار رسيد.
    
    چين ضلع دوم بازارهاي پايه
    بخش دوم يا ضلع دوم اثرگذار بر بازارهاي جهاني اقتصاد چين است که بررسي شرايط آن از اهميت بالايي براي تشخيص روندهاي آتي بازارهاي کالايي برخوردار است. گالف تايمز در گزارشي به بررسي وضعيت اقتصادي اين کشور پرداخته و مي نويسد پيش بيني مي شود در ماه هاي آينده ميزان فروش چين افزايش يافته و رشد اقتصادي اين کشور در ماه آوريل در نتيجه افزايش توليد و رشد صادرات - با وجود افزايش تنش هاي تجاري با ايالات متحده - در بالاترين ارقام خود بايستد. رشد پايدار در بخش هاي کليدي اقتصاد چين، باعث شد اقتصاد اين کشور در سه ماه اول امسال رشدي کمي سريع تر از حد انتظار داشته باشد؛ به طوري که توانست نرخ ۸/ ۶ درصدي را به ثبت برساند، اما اقتصاددانان هنوز هم انتظار دارند رشد تا پايان سال قابل توجه باشد.در اين بين خطرات ناشي از افزايش هزينه هاي استقراض در نتيجه روابط تجاري و اقتصادي با ايالات متحده افزايش مي يابد. رسانه هاي چيني روز چهارشنبه اعلام کردند دو طرف در مورد برخي زمينه ها اختلافات تجاري خود در مذاکرات در پکن در اواخر هفته گذشته به توافق رسيده اند، اما هنوز راه درازي در پيش است.
    رئيس جمهوري آمريکا، وارداتي به ميزان ۱۵۰ ميليارد دلار را از چين تهديد به افزايش تعرفه کرده است، اگرچه هيچ يک از تعرفه ها هنوز به اجرا در نيامده است.طبق نظرسنجي رويترز از ۳۳ اقتصاددان، صادرات چين به احتمال زياد در ماه آوريل به ميزان ۳/ ۶ درصد رشد داشته است. در اين بين واردات احتمالا در ماه آوريل به ميزان ۱۶ درصد افزايش يافته و مازاد تجاري ۷/ ۲۴ ميليارد دلار افزايش يافته است.انتظار مي رود تورم مصرف کننده براي ماه دوم به ۱/ ۲درصد کاهش يابد، همچنين تورم توليدکننده پس از پنج ماه کاهش مي يابد.قيمت هاي منابع پايه مانند سنگ آهن در هفته هاي اخير افزايش يافته است، زيرا ذخاير و موجودي انبارها در حال کاهش بوده و تقاضا افزايش يافته است.
    دوشنبه هفته قبل نيز شاخص مديران خريد بخش توليد (PMI) چين در ماه آوريل منتشر و اعلام شد. اين شاخص در ماه آوريل به ۴/ ۵۱ درصد رسيده و در مقايسه با ماه قبل اندکي کاهش يافته، اما همچنان رشد مطلوب خود را دارد.در اين بين کارشناسان معتقدند اقتصاد چين در حال ادامه فرآيند رشد و توسعه مطلوب خود است و اين موضوع را مي توان از ثبات نسبي در بازارها و اقتصاد و توليد اين کشور فهميد. شاخص خريد مديران نيز حکايت از بهبود متغيرهاي مهم اقتصادي اين کشور دارد. بر اساس داده هاي منتشر شده، صنايع توليدي در اين کشور نيز روند رو به رشد و البته با شتاب آرامي را در پيش دارند و شاهد رشد توليدات صنعتي در اين کشور هستيم.
    در اين بين بانک استاندارد چارتر از ثبات متغيرهاي اقتصادي چين در ماه آوريل به عنوان علامتي براي بهبود اوضاع اين کشور در آينده خبر داده است.به عقيده کارشناسان اقتصادي شواهد دقيقي وجود دارد که بايد در انتظار دور جديدي از تقاضا براي انواع محصولات پايه از سوي اقتصاد بزرگ چين باشيم. به عنوان مثال در سه ماه اول سال جاري شاهد رشد تقاضا براي مس در چين بوديم. هفته قبل وب سايت کاموديتيز خبري منتشر کرد مبني بر اينکه شرکت مس جيانگ زي بزرگ ترين توليدکننده چين تقاضاي واردات کنسانتره چين در سه ماه دوم امسال Q۲-۲۰۱۸ همزمان با راه اندازي ۶۵۰ هزار تن ظرفيت جديد پالايشگاهي (کاتد) و ۵۵۰ هزار تن آند را تشديد مي کند. همزمان با رشد تقاضاي کنسانتره چين، موسسه دولتي Antaike گزارش داده که تشديد مقررات زيست محيطي عامل تعطيلي و افت توليد ۳۸۰ هزار تن کنسانتره مس چين مي شود که اين موضوع نيز تشديدکننده واردات است.علاوه بر اين تقاضاي چين براي سنگ آهن، زغال سنگ، روي، فولاد و... نيز در سال جاري رو به رشد خواهد بود که تمام اين موارد به احتمال بسيار بالا منجر به رشد قيمت ها براي محصولات پايه در سال جاري مي شود.
    
    بازار نفت در مسير صعودي
    اما ضلع سوم رشد بازارهاي جهاني افزايش قيمت نفت در بازارهاي دنيا است. قيمت طلاي سياه در ماه گذشته حدود ۱۰ درصد رشد را از سر گذرانده و به ۶۹ دلار و ۷۳ سنت در روز جمعه رسيده است. به اين ترتيب نفت وست تگزاس اينترمديت به نزديکي ۷۰ دلار رسيده و اگر اتفاق خاصي نيفتد در هفته آينده نفت شاخص آمريکا مرز ۷۰ دلاري را پشت سر خواهد گذاشت. قيمت نفت برنت درياي شمال نيز در آخرين روز کاري هفته گذشته به ۷۴ دلار و ۹۰ سنت رسيد و به اين ترتيب بايد در هفته جاري قيمت هاي ۷۰ و ۷۵ دلاري را به عنوان قيمت هاي دو نفت در نظر بگيريم. نفت برنت در يک ماه گذشته ۵/ ۹ درصد رشد قيمت را از سر گذرانده است.
    کارشناسان بين المللي معتقدند يکي از مهم ترين دلايل رشد قيمت نفت ريسک هاي ژئوپليتيک مربوط به مسائل ايران است. تهديد ترامپ به خروج از برجام که اين روزها به يکي از موضوعات مهم در منطقه و جهان تبديل شده منجر به رشد بهاي نفت در بازارهاي جهاني شده است. تحليلگران معتقدند اگرچه اين موضوع باعث شده قيمت نفت با رشد روبه رو شود اما اين به معناي آن نيست که قيمت به مرزهاي ۱۰۰ دلاري يا بالاتر نزديک شود کما اينکه پيش بيني ها از قيمت ۸۰ تا ۸۵ دلاري براي نفت در سال ۲۰۱۸ حکايت دارد. با اين حال اوپک در تلاش است تا قيمت را بالاتر از ارقام فعلي يا لااقل در سطح قيمت هاي فعلي نگه دارد و مانع از بازگشت بهاي طلاي سياه به ارقام گذشته شود.
    در اين ميان کارشناسان معتقدند پر کردن جاي ايران در صورتي که ترامپ روز ۱۲ مي تصميم به خروج از معاهده برجام بگيرد کار آساني نخواهد بود. البته نمي توان با قاطعيت گفت که خروج آمريکا از برجام به سرعت اثرات جدي بر بازار نفت يا ساير بازارها بر جاي خواهد گذاشت، چراکه ساير کشورها قصد جدي براي خروج از برجام ندارند و اگر چنين تصميمي در ادامه گرفته شود به صورت تدريجي است و اين روند تدريجي مي تواند سرعت اثرگذاري تصميمات بر بازارها را کاهش دهد. همين مساله در مورد بازار نفت مي تواند به يک شوک کوتاه مدت منجر شود اما بازار بار ديگر به روالي عادي بازمي گردد. البته اکنون بازار جهاني نفت بار ديگر با شرايط افزايش تقاضا روبه رو شده است و اگر قرار باشد ايران از دور بازار خارج يا کمرنگ شود قيمت در بازار با افزايش روبه رو مي شود. البته ذکر اين نکته ضروري است که ترکيب طرف هاي تجاري نفتي ايران نشان مي دهد بخش زيادي از صادرات نفت ايران به چين و هند صورت مي گيرد که اين دو ريسک نفتي ايران را کاهش مي دهد، با اين حال شرايط بازار نفت تعيين کننده مسير آتي بازارهاي کالايي خواهد بود. به هر حال بايد گفت افزايش قيمت نفت به عنوان يک سيگنال مهم براي بازارهاي جهاني مي تواند شرايط رشد قيمتي را در بازارهاي پايه از جمله فلزات پايه فراهم سازد. نفت علاوه بر سهمي که در افزايش قيمت محصولات پايه بر عهده دارد يک خط رواني نيز به بازارها مي دهد که سيگنال و علامت رشد قيمتي در آينده است. به اين ترتيب بايد گفت شرايط فعلي با توجه به بازار نفت حکايت از تشديد رشد قيمت ها در آينده دارد.
    
    
«دنياي اقتصاد» با تکيه بر «رشد شاخص دلار جهاني»، «بهبود اقتصاد چين» و «رشد بهاي نفت» بررسي کرد: ۳ سيگنال قيمتي براي بازارهاي پايه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Communication in Combinatorics and Optimization
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است