|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/17: تقسيم ۸۰۵ ميليارد ريال سود در مجمع سرمايه گذاري نور كوثر ايرانيان (وسكاب)
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4321 17/2/97 > صفحه 10 (گزارش ويژه) > متن
 
 


تقسيم ۸۰۵ ميليارد ريال سود در مجمع سرمايه گذاري نور كوثر ايرانيان (وسكاب)
    
    مجمع عمومي عادي سالانه شرکت سرمايه گذاري نور کوثر ايرانيان (سهامي عام) براي سال مالي منتهي به ۳۰ آذرماه ۱۳۹۶ در ساعت۸:۳۰ روز يکشنبه ۲۷ اسفند ۹۶ در محل باشگاه بانک مسکن با حضور صاحبان بيش از ۸۹ درصد سهام برگزار شد. پس از انتخاب هيات رئيسه و اعلام رسميت جلسه، آقاي دکتر مهدي قلي پور، مديرعامل و نايب رئيس هيات مديره شرکت گزارش فعاليت هيات مديره در سال مالي را قرائت کرد و با استماع گزارش حسابرس و بازرس قانوني، تصميمات زير اتخاذ شد:
    تقسيم 805 ميليارد ريال سود در مجمع سرمايه گذاري نور کوثر ايرانيان (وسکاب)
    ۱) صورت هاي مالي تلفيقي گروه و شرکت اصلي براي سال مالي منتهي به ۳۰/ ۰۹/ ۱۳۹۶ به تصويب رسيد.
    ۲) مبلغ ۸۰۵ ميليارد ريال (۲۳۰ ريال به ازاي هر سهم) به عنوان سود نقدي تقسيم شد.
    ۳) موسسه حسابرسي وانيا نيک تدبير به عنوان بازرس و حسابرس اصلي و موسسه حسابرسي داريا روش به عنوان بازرس و حسابرس علي البدل انتخاب شدند.
    ۴) روزنامه هاي «اطلاعات» و «دنياي اقتصاد» به عنوان روزنامه هاي کثيرالانتشار براي درج آگهي هاي رسمي شرکت انتخاب شدند.
    
    بازده ۲۸ درصدي پرتفوي سرمايه گذاري ها در برابر بازده ۱۸ درصدي بازار
    مديرعامل با اشاره به کسب ۱۰ درصد بازده مازاد در متوسط بورس به رغم تحمل ريسک نسبي کمتر در سال مالي مورد گزارش گفت: کسب عملکرد بهتر نسبت به بازار براي يک دوره پيوسته ۱۰ساله مهم ترين دستاورد هيات مديره شرکت بوده است. وي مهم ترين دلايل تداوم موفقيت ها در اين حوزه را به شرح ذيل اعلام کرد:
     تدوين و به روزرساني مستمر استراتژي هاي شرکت در زمينه هاي سرمايه گذاري و انتخاب پرتفوي هاي هدف صنايع به صورت بلندمدت و کوتاه مدت، اندازه گيري روزانه عملکرد بازدهي سرمايه گذاري ها، ادامه روند بهينه سازي متدولوژي سرمايه گذاري هاي بورسي به عنوان مزيت رقابتي و سرمايه دانشي شرکت، شناسايي پيوسته صنايع با مزيت هاي نسبي براي سرمايه گذاري؛ نظارت و کنترل مداوم و مستمر کمي و کيفي بر سرمايه گذاري هاي انجام شده و اصلاح مستمر ساختار سبد سهام شرکت و انطباق با صنايع کم ريسک و پر بازده موجود در بورس در کنار توجه به حوزه هاي مرتبط با نيروي انساني، روابط عمومي، گزارشگري مالي و امور سهام.
     اندازه گيري و کنترل روزانه سطح ريسک سرمايه گذاري ها با استفاده از شاخص هاي مختلف ريسک و ارزيابي عملکرد در کنار تحمل ريسک کمتر براي سرمايه گذاري ها به نحوي که معيارهاي ريسک (بتا و انحراف معيار بازده)- نکته جالب دستيابي به شاخص هاي عملکردي (بازدهي به ريسک) در سطح ۳۰۰ درصد بهتر از متوسط بازار در سال مالي اخير است.
    
    چشم انداز فعاليت در حوزه خدمات بازار سرمايه
    دکتر قلي پور با اشاره به برنامه ريزي براي حضور فعال در حوزه خدمات بازار سرمايه با تخصيص حداقل 10 درصد از سرمايه گذاري هاي شرکت به اين حوزه گفت: سهم بازار سرمايه در تامين مالي کشور روزبه روز در حال افزايش است و لاجرم اين افزايش سهم مستلزم تقويت و افزايش سهم کسب وکارهاي مرتبط با خدمات بازار سرمايه اعم از کارگزاري، مديريت دارايي، تامين سرمايه، رتبه بندي اعتباري، اعتبار سنجي، بازارگرداني، مديريت صندوق هاي سرمايه گذاري و خدمات مشاوره و آناليز داده هاي مالي است. در اين راستا شرکت اقدام به تدوين استراتژي فعاليت در حوزه خدمات بازار سرمايه و تشکيل هلدينگ خدمات مالي کرده و با تمرکز بر چهار کسب وکار کارگزاري معاملات، رتبه بندي اعتباري، اعتبار سنجي و سبدگرداني و صندوق هاي نوين سرمايه گذاري فعاليت را شروع کرده است. در اين راستا در سال مالي ياد شده اقدامات زير انجام پذيرفته است:
     امضاي تفاهم نامه با بزرگ ترين شرکت رتبه بندي اعتباري روسيه، ACRA جهت همکاري در حوزه رتبه بندي اعتباري و ارائه درخواست مشترک به سازمان بورس جهت اخذ مجوز.
     امضاي قرارداد خريد کارگزاري سينا و تدوين استراتژي فعاليت در حوزه کارگزاري، برنامه ريزي براي افزايش سرمايه کارگزاري، اقدام جهت اخذ مجوز فعاليت در بازار اوراق بهادار براي کارگزاري سينا
     آغاز مذاکرات با نهادهاي مالي فعال در بازار پول و سرمايه جهت سرمايه گذاري در حوزه اعتبارسنجي
     ادامه مذاکره با گروه هاي معتبر جهت فعاليت در حوزه مشاوره تامين مالي و سرمايه گذاري بين المللي
     سرمايه گذاري در اولين صندوق مخاطره آميز قابل معامله در بورس در حوزه فين تک و سلامت
     سرمايه گذاري در اولين صندوق طلاي قابل معامله در بورس
    
    تبديل سرمايه گذاري هاي راکد در املاک و مستغلات به پروژه هاي پربازده
    مديرعامل شرکت با اشاره به رکود حاکم بر بخش املاک و مستغلات و بازدهي و نقدشوندگي پايين طي چند سال اخير، يکي از دستاوردهاي مهم در اين حوزه را تبديل دارايي هاي راکد در اين حوزه به پروژه هاي با بازدهي مناسب عنوان کرد. در اين راستا، چندين پروژه ساخته شده شرکت جهت سرمايه گذاري در ساختمان مدرن اداري عاطفي و نيز ساختمان پيروز از طريق تهاتر در بازار املاک و حتي تهاتر با مجوز تراکم با شهرداري، از حالت رکود خارج شده و هيات مديره بسيار اميدوار هستند که ارزش افزوده مناسبي پس از اتمام پروژه ها که انتظار مي رود هم زمان با خروج بازار مسکن از رکود در سال هاي بعد از ۱۳۹۸ باشد، عايد سهامداران شود.
    
    بازده ۳۰درصدي سهام شرکت در بازار در کنار انضباط مالي و شفافيت اطلاعاتي
    دکتر قلي پور با اشاره به بازدهي ۳۰ درصدي سهام شرکت در سال مالي مورد گزارش عنوان کرد کسب اين بازدهي مناسب در حالي اتفاق افتاده است که تهيه و ارسال به موقع، صحيح و شفاف اطلاعات مالي و عملکردي شرکت همواره سرلوحه برنامه هاي هيات مديره بوده است. همچنين وي برخي ديگر از اقدامات هيات مديره در سال مالي را موارد زير عنوان نمود:
     مديريت بهينه نقدينگي و حداقل کردن مطالبات ناشي از سود تقسيمي در مجامع شرکت هاي حاضر در پرتفوي بورسي.
     تدوين طرح توجيهي افزايش سرمايه جهت افزايش سرمايه از مبلغ ۳.۵۰۰ ميليارد ريال به مبلغ ۷،۰۰۰ ميليارد ريال
     بهبود مستمر انضباط مالي شرکت و شفافيت و اطلاع رساني مستمر از عملکرد شرکت و تعامل سازنده با ذي نفعان اعم از سهامداران، کارکنان ، سازمان و شرکت بورس، بانک ها و حسابرس
     برگزاري منظم و مستمر جلسات عادي و فوق العاده هيات مديره و مشارکت فعال هيات مديره در کميته هاي تخصصي سرمايه گذاري، معاملات و ريسک، حسابرسي داخلي
     ارائه گزارش کنترل هاي داخلي سالانه براي دوره هاي ۶ ماهه
     برگزري جلسات کميته حسابرسي بر اساس نياز و ارائه رهنمودهاي لازم به هيات مديره
    
    اهم برنامه هاي آتي شرکت
    وي همچنين عنوان کرد که حضور فعال به عنوان يک نهاد سرمايه گذاري در بازار سرمايه همواره جزو برنامه هاي مستمر شرکت بوده است. اين بخش که مهم ترين منبع درآمدزايي و ارزش افزايي شرکت است در يک روند توام با بهينه سازي مستمر ادامه خواهد داشت. در کنار فعاليت اصلي شرکت در بازار سرمايه، چشم انداز توسعه بخش مالي کشور، هيات مديره را برآن داشته است که حضور فعال در حوزه خدمات بازار سرمايه را مورد بررسي ويژه قرار دهد. از همين روي بخشي از برنامه هاي تدوين شده در اين حوزه در سال مالي جاري تحقق يافته است و هيات مديره به دنبال تحقق ديگر بخش هاي زنجيره هاي ارزش در بخش خدمات مالي است و در اين راستا هيات مديره برنامه هاي زير را در نظر گرفته است:
     ادامه فعاليت و سرمايه گذاري در بورس و فرابورس با هدف کسب بازده بالاتر و ريسک کمتر از متوسط صنعت و متوسط بازار
    
    ادامه فعاليت و سرمايه گذاري در بازار پول و بدهي
     اجراي افزايش سرمايه شرکت از مبلغ ۳.۵۰۰ ميليارد ريال به مبلغ ۵.۰۰۰ ميليارد ريال در سال مالي منتهي به ۳۰/ ۰۹/ ۱۳۹۷ (مبلغ ۱.۰۰۰ ميليارد ريال از محل سود انباشته و مبلغ ۵۰۰ ميليارد ريال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدي سهامداران)
     اجراي افزايش سرمايه از مبلغ ۵.۰۰۰ ميليارد ريال به ۷.۰۰۰ ميليارد ريال در سال مالي منتهي به ۳۰/ ۰۹/ ۱۳۹۸ (مبلغ ۱.۰۰۰ ميليارد ريال از محل سود انباشته و مبلغ ۱.۰۰۰ ميليارد ريال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدي سهامداران)
     تاسيس هلدينگ خدمات بازار سرمايه با محوريت شرکت کارگزاري و شرکت رتبه بندي اعتباري
     آغاز فعاليت در حوزه کارگزاري بورس با توجه به تحصيل شرکت کارگزاري سينا و اجراي افزايش سرمايه شرکت کارگزاري سينا از مبلغ ۱۰۰ ميليارد ريال به مبلغ ۲۰۰ ميليارد ريال براي اجراي برنامه هاي جديد به خصوص فعاليت در حوزه کارگزاري اوراق بهادار در بازار بورس و فرابورس
     فعاليت حرفه اي در حوزه رتبه بندي اعتباري و راه اندازي شرکت رتبه بندي اعتباري با مشارکت سرمايه گذار خارجي در صورت اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار
     برنامه ريزي براي فعاليت در حوزه اعتبارسنجي مالي در صورت اخذ مجوزهاي لازم
     برنامه ريزي براي فعاليت در حوزه سبدگرداني و مديريت دارايي در صورت اخذ مجوزهاي لازم
     تغيير و تدوين استراتژي جديد شرکت با رويکرد سرمايه گذاري مستقيم در حوزه خدمات بازار سرمايه و استفاده از فرصت هاي مشارکت خارجي
     پيگيري برنامه ها براي تکميل عمليات اجرايي پروژه ساختماني خيابان پيروز و ساختمان عاطفي براساس برنامه ريزي اوليه
    
    

    
    

    
    

    
    
تقسيم ۸۰۵ ميليارد ريال سود در مجمع سرمايه گذاري نور کوثر ايرانيان (وسکاب)
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4321 به تاريخ 17/2/97، صفحه 10 (گزارش ويژه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حفاظت گياهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است