|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/18: حضور پررنگ سينماي ايران در كن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4322 18/2/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


حضور پررنگ سينماي ايران در كن
معتبرترين جشنواره جهاني فيلم از امروز در فرانسه آغاز مي شود    دنياي اقتصاد : امروز دوربين هاي زيادي از سراسر جهان در جنوب فرانسه و به طور مشخص در شهر کن مستقر شده اند تا از لحظه افتتاح بزرگ ترين جشنواره سينمايي جهان تصوير بگيرند. جشنواره فيلم کن که امروز هفتاد و يکمين دوره خود را افتتاح مي کند به مدت ۱۱ روز مهم ترين ساخته هاي سينمايي جهان در سال گذشته و برخي از مهم ترين فيلم هاي تاريخ سينما را براي دوستداران اين هنر نمايش مي دهد.
    
    حضور پررنگ سينماي ايران در کن
    امسال در ميان فيلمسازان مطرحي که در بخش رقابت براي تصاحب نخل طلا حضور دارند نام کارگردانان بسيار شاخصي ديده مي شود؛ ژان لوک گدار، اسپايک لي، جيا ژانگ که، نوري بيلگه جيلان و پاول پاوليکوفسکي. در کنار نام اين بزرگان تاريخ ساز در سينما اصغر فرهادي کارگردان برنده اسکار نيز حضور دارد. فرهادي امسال با فيلم «همه مي دانند» براي کسب نخل طلا تلاش مي کند. او دو سال پيش در همين جشنواره جايزه بهترين فيلمنامه را براي فيلم فروشنده گرفته بود. فيلم فرهادي در حالي يکي از رقباي نخل طلاست که از سوي مسوولان برگزاري اين جشنواره به عنوان فيلم افتتاحيه انتخاب شده است. بر همين اساس امروز در شهر ساحلي کن فيلم «همه مي دانند» رقابت سينماگران در بزرگ ترين جشنواره سينمايي جهان را کليد مي زند. «همه مي دانند» بعد از «آموزش بد» (۲۰۰۴) به کارگرداني پدرو آلمودوار، دومين فيلم اسپانيايي زبان است که در تاريخ برگزاري جشنواره کن به عنوان فيلم افتتاحيه اين رويداد سينمايي انتخاب شده است. همچنين براي اولين بار در سال هاي اخير، جشنواره کن با فيلمي ساخته فيلمسازي غيرفرانسوي يا غيرآمريکايي شروع خواهد شد.
     اما اين همه ماجرا نيست، جعفر پناهي ديگر کارگردان پرآوازه ايراني نيز امسال با فيلم «سه رخ» در بخش رقابتي جشنواره حضور دارد و در گروه ۲۱ فيلمي است که براي نخل طلا رقابت خواهند کرد. «کتاب تصوير» ساخته ژان لوک گدار، «خاکستري ناب ترين سفيد است» از جيا ژانگ که، «بلک کلنزمن» ساخته اسپايک لي، فيلم «درخت گلابي وحشي» ساخته نوري بيلگه جيلان و «جنگ سرد» ساخته پاول پاوليکوفسکي از شاخص ترين فيلم هاي حاضر در بخش رقابتي جشنواره کن هستند. از سوي ديگر «ژيل ژاکوب» نويسنده، منتقد و چهره تاريخي و کليدي جشنواره کن که تا سال ۲۱۰۴ رئيس اين رويداد سينمايي بود و از آن زمان رياست افتخاري جشنواره را بر عهده دارد پس از نزديک به ۴۰ سال فعاليت مستمر در اين رويداد سينمايي، راي کافي براي ماندن در ميان اعضاي هيات مديره جشنواره را به دست نياورد و در سن ۸۷ سالگي براي هميشه با کن خداحافظي کرد. اين اولين سالي است که جشنواره کن بدون حضور اين چهره تاثيرگذار برگزار مي شود.
    
    برنده جايزه نخل طلايي را چه کساني انتخاب مي کنند؟
    کيت بلانشت بازيگر برنده دو جايزه اسکار رئيس داوران بخش مسابقه اصلي است. بازيگر ۴۸ ساله استراليايي دوازدهمين زني است که در تاريخ برگزاري جشنواره کن رياست اين بخش را به عهده مي گيرد. بلانشت در ۲۰۱۴ براي «جازمين غمگين» به کارگرداني وودي آلن برنده اسکار بهترين بازيگر زن شد. او در ۲۰۰۴ نيز براي «هوانورد» اسکار بهترين بازيگر زن مکمل را دريافت کرد. بلانشت براي فيلم هاي «اليزابت»، «يادداشت هايي براي رسوايي»، «من اينجا نيستم»، «اليزابت: عصر طلايي» و «کارول» هم نامزد اسکار بوده است. آوا دوورني کارگردان آمريکايي، دني ويلنو کارگردان کانادايي-فرانسوي، کريستن استوارت بازيگر آمريکايي و ليا سدو بازيگر فرانسوي جزو ديگر داوران بخش مسابقه اصلي هستند. چانگ چن بازيگر چيني، روبر گوديگيان کارگردان و تهيه کننده فرانسوي، کاجا نين خواننده اهل بروندي و آندري زوياگينتسف کارگردان روس، فهرست داوران اين بخش را کامل مي کنند. امسال هيات داوران بخش مسابقه جشنواره کن شامل پنج مرد و چهار زن با هفت مليت از پنج قاره هستند.
    
    سينماگران ايراني در بخش هاي جنبي
    امسال ۱۸ فيلم در بخش نوعي نگاه، دومين بخش مسابقه جشنواره کن رقابت مي کنند که فيلم سوئدي «مرز» به کارگرداني علي عباسي سينماگر ايراني يکي از آنهاست. از سوي ديگر فيلم هاي «تاريکي» و «مثل بچه آدم» از ايران در بخش هاي مسابقه سينه فونداسيون و فيلم هاي کوتاه و هفتاد و يکمين دوره جشنواره فيلم کن رقابت مي کنند. تاريکي به کارگرداني سعيد جعفريان و تهيه کنندگي رامبد جوان نماينده ايران در بخش مسابقه فيلم هاي کوتاه است. مهسا علافر و بانيپال شومون در اين فيلم ۱۴ دقيقه اي بازي مي کنند که در خلاصه داستان آن آمده است: سامان غيبش زده و صبا پا به تاريکي مي گذارد. «تاريکي» در بخش مسابقه فيلم هاي کوتاه شانس دريافت جايزه نخل طلاي بهترين فيلم کوتاه جشنواره کن امسال را دارد که برنده آن ۱۹ مه در مراسم اختتاميه جشنواره اعلام مي شود.
    در همين حال، کميته انتخاب بخش سينه فونداسيون ۱۷ فيلم را از بين ۲۴۲۶ فيلم ارائه شده از سوي مدارس فيلمسازي در سراسر دنيا انتخاب کرد که فيلم ۲۰ دقيقه اي «مثل بچه آدم» به کارگرداني آرين وزيردفتري از دانشگاه هنر تهران يکي از آنهاست. «مثل بچه آدم» محصول انجمن سينماي جوانان ايران است. مجيد برزگر تهيه کننده فيلم است. «هنوز نه» فيلم کوتاه قبلي وزيردفتري برنده جوايز مختلف چون جايزه بزرگ جشنواره فيلم کوتاه پوسان در کره جنوبي، سيمرغ بهترين فيلم کوتاه آسيايي از جشنواره جهاني فيلم فجر، نشان شايستگي جشن مستقل فيلم کوتاه براي بهترين فيلم با نگاه تجربي، جايزه بزرگ بخش مسابقه بين الملل و جايزه هنر و تجربه از جشنواره فيلم کوتاه تهران شد. در بخش سينه فونداسيون سه جايزه اعطا مي شود که برندگان آن ۱۷ مه (۲۷ ارديبهشت) در سالن بونوئل معرفي مي شوند. سال گذشته «حيوان» به کارگرداني بهمن و بهرام آرک از ايران برنده جايزه دوم بخش سينه فونداسيون جشنواره کن شد.
    
    تمجيد خاوير باردم از فرهادي
    روز گذشته و در آستانه افتتاحيه جشنواره خاوير باردم بازيگر سرشناس فيلم فرهادي در گفت وگويي با خبرگزاري فرانسه از فرهادي به عنوان يک کارگردان واقعيت گرا تمجيد کرد. اين بازيگر اسپانيايي برنده اسکار با اشاره به تصميم شجاعانه اصغر فرهادي براي ساخت فيلم به زباني که آن را نمي داند، گفت: با ديدن فيلم «گذشته» متوجه شدم که او توانايي انجام اين کار را به خوبي دارد.«باردم» ۴۹ ساله که همراه همسرش «پنه لوپه کروز» براي نهمين بار در فيلم «همه مي دانند» همبازي شده اند، گفت: فيلم فرهادي با فيلم «ويکي کريستينا بارسلونا» که در اسپانيا بازي کردم متفاوت است. فيلم «وودي آلن» درباره کليشه ها و چيزهايي است که گردشگران خارجي در پي آن هستند و براي آن به بارسلون مي روند؛ اما فيلم فرهادي چيز متفاوتي است. فرهادي بسيار واقع گراست و رنگ و بوي اسپانيا را دارد. در آن به اين کشور، شهر و مردمانش باور دارد.
    او با اشاره به اينکه همراه با «پنه لوپه کروز» توضيحاتي درباره زبان و پيچيدگي جمله هاي اسپانيايي به فرهادي داده اظهار کرد: خود او از پيش چيزهاي زيادي مي دانست و اين فيلم ۹۹ درصد فيلم او و با تمام عناصر «يک فيلم فرهادي» است. باردم ادامه داد: معمولا داستان هاي فيلم فرهادي درباره افراد بسيار خوب و ساده اي است که در شرايط بسيار دشوار و متناقض قرار گرفته اند؛ اما در اين فيلم جديد وجه هيجاني و تعليق فيلم است که موجب مي شود بخواهيد بدانيد چه چيزي در حال روي دادن است که شما را روي صندلي تان ميخکوب مي کند.
    
    حضور پررنگ سينماي ايران در کن / معتبرترين جشنواره جهاني فيلم از امروز در فرانسه آغاز مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4322 به تاريخ 18/2/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه خانه خوبان
متن مطالب شماره 119، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است