|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: نسخه اروپايي هم افزايي گردشگري و ادبيات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


نسخه اروپايي هم افزايي گردشگري و ادبيات
«دنياي اقتصاد» به بهانه روز پاسداشت زبان فارسي، جايگاه توريسم ادبي در ايران را بررسي مي كند

نويسنده: نويد شكراللهي

عكس: كتاب فروشي شكسپير و شركا در پاريس/ دنياي اقتصاد

     دنياي اقتصاد : ۲۵ارديبهشت ماه در تقويم رسمي کشور به عنوان روز پاسداشت زبان فارسي و بزرگداشت حکيم ابوالقاسم فردوسي به ثبت رسيده است. زبان هاي معدودي از غناي ادبي و فرهنگي همچون فارسي در گذشته خود برخوردار هستند و برخورداري از چنين داشته هايي چنان ارزشمند است که بسياري از کشورها، حتي آنهايي که نقشي به مراتب کمرنگ تر از ايران در تاريخ ادبيات جهان ايفا کرده اند، با تمام توان به معرفي اين داشته هاي ارزشمند خود به جهانيان مشغول هستند و از هر ابزاري براي اين کار بهره مي برند. امروزه گردشگري به دليل جذابيت ها و ظرفيت هايي که در خود دارد، يکي از مهم ترين حوزه هايي است که از رهگذر آن کشورها هم دستاوردهاي ادبي خود را معرفي مي کنند و هم به واسطه آن به جذب گردشگر و شکوفايي اقتصاد و بهبود زندگي مردم محلي کمک مي کنند. لندن، پاريس، نيويورک، دوبلين، قونيه، استانبول و بسياري شهر ديگر که در اين فهرست مي توان جاي داد هرکدام به سهم خود سعي مي کنند از هرآن چه در توشه گذشته ادبي خود دارند براي جذب گردشگر بهره برداري کنند و به دنبال رويدادها و جذابيت هاي متنوعي که مرتبط با ادبيات براي خود تعريف کرده اند، در اين زمينه به توفيق رسيده اند. با اين همه ايران هنوز نتوانسته از فرصتي که دارد بهره لازم را بگيرد.
    
    دليل جاماندگي ايران
    برخي از کارشناسان يک دليل مهم براي پانگرفتن گردشگري ادبي در ايران را بازاريابي نامناسب محصولات گردشگري کشور در عرصه بين المللي دانست. مقبره شاعراني همچون حافظ، سعدي، خيام و فردوسي که از مهم ترين چهره هاي ادبي کشور به شمار مي روند به خودي خود و فارغ از آن که مدفن چه کسي است، جاذبه اي گردشگري محسوب مي شوند و کم يا زياد، همواره مورد استقبال گردشگران داخلي بوده است. اما آنچه حضور در اين مکان ها را براي گردشگر خارجي صدچندان جذاب خواهد کرد و به بهره وري ديگر مناطق مشابه ادبي در ديگر شهرهاي جهان خواهد رساند، برگزاري رويدادهايي جذاب و متناسب با آن شخصيت ها در مدفن آنها و انجام تبليغات گسترده بين المللي براي جذب گردشگران است. مستقل از تجارب فراوان خارجي که موفقيت چنين سياستي را سال ها است که به اثبات رسانده اند، بررسي تجارب محدود داخلي نيز که در زمينه پيوند رويدادهاي فرهنگي روز با ميراث تاريخي و فرهنگي گذشته رخ داده، قابل اعتنا است. يک نمونه آن را مي توان برگزاري کنسرت نمايش «سي» در تابستان سال گذشته در محوطه کاخ سعدآباد شمرد که با ارائه رويدادي در دل يکي از مواريث تاريخي کشور و ايجاد پيوند با آن، توده گسترده اي از مخاطبان را جذب خود کرد و به دنبال آن دستاوردهاي اقتصادي قابل توجهي پديد آمد.
    در کنار کم توجهي مسوولان به برگزاري رويدادهاي فرهنگي و ادبي جذاب براي گردشگران بر بستر ظرفيت هاي ادبي کشور، گاه اخباري نيز منتشر مي شود که شکوفايي «گردشگري ادبي» در کشور و آينده آن را با چالش هاي عميق تري مواجه مي کند. ايرانيان هرچند توانسته اند مقبره شاعران بزرگ در تاريخ خود را حفظ کنند و بازديد از آنها را از رونق نيندازند، اما براي حفظ مواريث ادبي، فرهنگي و تاريخي اخير خود با مشکلات بسياري روبه رو هستند. اخباري که در ايام اخير از تخريب خانه هاي قديمي چهره هاي ادبي کشور همچون خانه نيما يوشيج يا خانه پدري صادق هدايت در رسانه ها انعکاس يافت، کم نبودند و همچنان نيز به نظر نمي رسد براي توقف اين روند و برخورد محکم با آن اراده چنداني در ميان مسوولان شکل گرفته باشد. با اين وجود خبر اميدبخشي که در هفته هاي گذشته در اين حوزه منتشر شد، بهره برداري از خانه سيمين دانشور و جلال آل احمد در تهران به عنوان خانه موزه اين زوج نويسنده بود. با اين همه، کارشناسان بر اين باورند که براي ثمربخش بودن اين اقدام، نبايد در اين مرحله درجا زد و بايد با به روزرساني تاسيسات و برگزاري رويدادهاي متنوع در آن به بهره وري بيشتر آن را تحقق بخشيد.
    
    گنجينه «جويس» براي ۳ شهر
    اما در دنيا شهرهاي بسياري هستند که با بهره گيري از چهره هاي ادبي که روزگاري در آنجا ساکن بوده اند، هويتي ادبي براي خود خلق کرده اند و از اين رهگذر شمار بسياري گردشگر را در طول سال به خود جذب مي کنند. در اين ميان ۳ شهر پرگردشگر اروپايي با بهره گيري از يک چهره ادبي و برگزاري رويدادهاي جذاب در طول سال توانسته اند توجه گردشگران بسياري را به خود جلب کنند. جيمز جويس، نويسنده مشهور ايرلندي که در اواخر قرن نوزدهم در شهر دوبلين متولد شد در طول زندگي خود در شهرهاي زيادي اقامت کرد و دائم در حال مهاجرت بود. رمان مشهور وي «اوليس» نام دارد که به عقيده قريب به اتفاق کارشناسان ادبي بهترين رماني است که تاکنون به زبان انگليسي نوشته شده است. وقايع اين رمان بلند طي يک ۲۴ ساعت در شهر دوبلين رخ مي دهد که از زبان شخصيت اصلي رمان، لئوپولد بلوم روايت مي شود. اکنون و پس از نزديک به يک قرن پس از چاپ اين کتاب، همه ساله گردشگران بسياري در روز ۱۶ ژوئن، روزي که ماجراهاي اوليس در آن اتفاق مي افتد و به «بلومزدي» شهرت يافته، به دوبلين هجوم مي آورند و در تورهاي متنوع اين شهر که شامل مجالس اوليس خواني و حرکت در مسير شخصيت اصلي رمان در خيابان هاي پايتخت ايرلند است، شرکت مي کنند.
    جويس «اوليس» را درحالي که در پاريس اقامت داشت نوشت و چاپ آن را به کتابفروشي «شکسپير و شرکا» در اين شهر سپرد. امروز بخشي از هويت ادبي و فرهنگي پايتخت فرانسه نيز مديون جيمز جويس است و ساعتي نيست که داخل کتابفروشي زيباي «شکسپير و شرکا» در روبه روي کليساي نوتردام پر از ازدحام نباشد. اما شهر جهاني زوريخ نيز در قلب سوئيس که براي جذب گردشگر هيچ کم ندارد از جيمز جويس غافل نمانده؛ رستوران ها و ساختمان هاي قديمي خوش رنگ و لعاب، باغ وحش بزرگ، موزه ها و هواي فرحبخش و درياچه ديدني اين شهر که در فصول مختلف سال گردشگران ولخرج بسياري را به سمت خود مي کشاند هيچ کدام باعث نشده که مردم و فعالان گردشگري اين شهر فراموش کنند که نويسنده بزرگ ايرلندي سال هاي آخر عمر خود را در اين شهر سپري کرده و در گورستان زوريخ خفته است. «خانه موزه جيمز جويس»، «رستوران جيمز جويس»، «مقبره جيمز جويس» و حتي محله اي در دل شهر با نام «گذر جيمز جويس» از جمله جاذبه هايي است که در زوريخ، به واسطه اينکه اين نويسنده تنها چند سال آخر زندگي خود را در اين شهر گذرانده، ايجاد شده و طرفداران اين نويسنده بزرگ را از چهارگوشه جهان به سمت خود مي کشاند.
    
    پاريس؛ جشن بيکران
    اما گردشگري ادبي پاريس که خود همواره در ميان برترين مقاصد گردشگري جهان بوده است، علاوه بر جيمز جويس از بي شمار چهره ادبي ديگر نيز اعتبار مي گيرد. يکي از سوغاتي هاي محبوب پاريس که تقريبا در هر خرده فروشي در گوشه وکنار شهر در کنار دسته کليدها و مجسمه هاي برج ايفل فروخته مي شود، کتاب «پاريس؛ جشن بيکران» است. اين کتاب را ارنست همينگوي، نويسنده مشهور آمريکايي به نگارش درآورده و در آن به شرح خاطرات سال هاي جواني خود که در اين شهر اقامت داشته پرداخته است؛ کتابي که حتي خارج از مرزهاي فرانسه نيز کتابي پرفروش است و افراد بسياري پس از مطالعه آن هوس سفر به پاريس و سرک کشيدن به گوشه وکنارها و کافه هاي آن مي کنند. امروزه رستوران ها و کافه هاي پاريس براي گردشگران جايي تنها براي استراحت موقت و خوردن وعده هاي غذايي نيست؛ هرکدام از آنها پيشينه اي دارند که گردشگران را با انگيزه منحصربه فردي به سمت خود کشانده. شلوغي همه روزه «کافه دو فلور» که پاتوق ژان پل سارتر و سيمون دوبوار بوده، و رستوران هاي «ليپ» و «فوکتس» که محل شب نشيني هاي همينگوي، اسکات فيتزجرالد، پيکاسو، دالي و جويس بوده تنها گوشه اي از اهميت روزافزون گردشگري ادبي و جذابيت اين حوزه را نشان مي دهد.
    در مورد ايران نيز اين نکته به روشني مشخص است که در صورت توجه بيشتر به حوزه گردشگري ادبي هنگام سياست گذاري ها و بازاريابي منسجم، فرصت بي نظيري براي توريسم ايران فراهم است؛ به ويژه آنکه در منطقه نيز کمتر کشوري از چنين گنجينه ادبي برخوردار است و مي توان به واسطه آن بخشي از بازار از دست رفته گردشگري کشور را احيا کرد. جدا از مقبره شاعران قديمي ايراني، داستان نويسي مدرن ايران نيز مي تواند در صورت تبليغ مناسب در اين خصوص نقش آفريني کند و کمتر خواننده اي است که پس از مطالعه «شب هول» اثر هرمز شهدادي يا «همسايه ها »ي احمد محمود هوس بازديد از اصفهان و اهواز را نداشته باشد.
    نسخه اروپايي هم افزايي گردشگري و ادبيات / «دنياي اقتصاد» به بهانه روز پاسداشت زبان فارسي، جايگاه توريسم ادبي در ايران را بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني كاتاليز
شماره 2 (پياپي 902)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است