|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: ۶ دليل براي توسعه صنايع دستي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


۶ دليل براي توسعه صنايع دستي
صنايع دستي چگونه به اشتغال زايي منجر مي شود؟

نويسنده: طاهره خواجه گيري

براساس آمار رسمي، براي ايجاد يک شغل پايدار در حوزه صنعتي تا ۵۰۰ ميليون تومان سرمايه اوليه نياز است؛ اما تنها با صرف هزينه اي بين ۱۵ تا ۳۰ ميليون تومان، مي توان در حوزه صنايع دستي شغل پايدار ايجاد کرد. کارشناسان معتقدند علاوه بر هزينه اندک اشتغال زايي در صنايع دستي، مشکلات زيست محيطي، بيکاري زنان و جوانان، مهاجرت از روستاها به دليل بيکاري، تحريم ها و چالش هاي ارزي ازجمله مهم ترين دلايلي هستند که نشان مي دهد بايد به توليد با ساختار ملي-ميهني برگشت و در اين ميان صنايع دستي بهترين گزينه است.
    
    راهي براي اشتغال زنان
    سيدمرتضي نقيبي، يکي از فعالان حوزه صنايع دستي مي گويد: «با احتساب همه امکان هاي پيش رو، يکي از حوزه هايي که مي تواند ايران را از تنگناي بيکاري رها کند، رونق بازار صنايع دستي است؛ رونقي که در گرو رشد توليد، رشد فرهنگ مصرف صنايع دستي و ايجاد محدوديت براي واردات بي رويه از کشورهاي مختلف است.» نرخ مشارکت زنان در اقتصاد ايران کمتر از ۱۶درصد است و اين رقم يعني در جامعه ما، ۵۰درصد منابع انساني هدر مي رود. به باور نقيبي، مي توان با سرمايه گذاري، بازطراحي و تغيير کاربري صنايع دستي، راهي براي افزايش نرخ اشتغال زنان نيز ايجاد کرد. اين در حالي است که بيش از ۸۰درصد از هنرمندان صنايع دستي ايران، زنان هستند و انواع مختلفي از صنايع دستي را داريم که هنرمندانش را تنها زنان تشکيل مي دهند. تنها در يکي از روستاهاي استان چهارمحال و بختياري به نام دورک اناري، بيش از ۴۰۰زن سرمه دوز مشغول به کار هستند؛ هنري که قدمتش به بيش از ۳هزار سال مي رسد و در حال حاضر ۷۰۰ کارگاه سرمه دوزي در استان چهارمحال و بختياري فعاليت مي کنند؛ کارگاه هايي که دولت براي راه اندازي شان هزينه اي نکرده اما براي فروش آثارشان بايد برنامه ريزي کند.
    
    جلوگيري از مهاجرت از روستاها
    اما براساس آمار معاونت روستايي و عشايري رياست جمهوري، طي ۴۰سال اخير، تعداد روستاهاي ايران از بيش از ۹۰هزار روستا به حدود ۶۰هزار روستا رسيده است؛يعني ۳۰هزار روستا نابود شده. در اين ميان کارشناسان مهم ترين دليل ترک روستاها را نبود شغل و امکانات زندگي مي دانند. اشتغال زايي صنايع دستي در بومي ترين مناطق ايران از ديگر مزاياي صنايع دستي براي اشتغال زايي عنوان مي شود.
    
     نمونه موفق داخلي
    در همين حال نمونه هاي موفق سرمايه گذاري در حوزه صنايع دستي وجود دارد. گيو ياراحمدي، يکي از فعالان بازار خاتم، خم کاري و فيروزه کوبي است که توانسته براي ۱۹۰نفر به صورت مستقيم و ۵۴۰نفر به صورت غيرمستقيم اشتغال زايي کند. وي در اين باره مي گويد: «اين اشتغال زايي حاصل سرمايه گذاري شخصي من در اين بازار است. با ۴۰ميليون تومان شروع کردم ولي جهش کاري من زماني بود که ۷۰۰ميليون تومان به چرخه کاري ام تزريق کردم و کار را در سه کارگاه گسترش دادم.» اين هنرمند در مورد اينکه آيا مي توان روي صنايع دستي به عنوان يک حوزه اشتغال زا حساب کرد، توضيح مي دهد: «اينکه گفته مي شود با ۱۵ تا ۴۰ميليون تومان سرمايه اوليه مي توان در حوزه صنايع دستي شغل ايجاد کرد، درست است اما چنين فردي نمي تواند توليد انبوه داشته باشد؛ چون با اين مبلغ نمي توان کارگاه بزرگي راه اندازي کرد. افراد مي توانند با چنين سرمايه اي به کارگاه ها و کارخانه هاي بزرگ اضافه شوند و با خريد ابزارآلات مورد نياز، ساخت بخشي از کارهاي کارخانه ها و کارگاه هاي بزرگ را بر عهده بگيرند. در اين صورت محصول شان هم بدون هيچ دردسري از طرف کارخانه دار خريداري مي شود و دغدغه فروش ندارند.»
    
     مهم ترين نياز بازار
    ياراحمدي در ادامه اضافه مي کند: «قبل از اينکه گام هايي در جهت توليد صنايع دستي برداريم، لازم است فرهنگ مصرف و خريد اين آثار را ترويج کنيم. چون نگاه صرفا تزييني به صنايع دستي، نمي تواند تضميني براي بقاي کسب وکارها باشد. اما همان طور که الان استفاده از ظروف مسي در ميان خانوارهاي ايراني رواج يافته، وجه کاربردي ساير شاخه هاي صنايع دستي را هم بايد به مردم نشان دهيم. البته اين امر مستلزم توليد صنايع دستي با طراحي جديد و براساس نيازهاي روزمره مردم است.» به باور او، براي اين امر نياز است که توليد انبوه صورت بگيرد. وقتي قرار بر توليد انبوه باشد به نيروي انساني بيشتري نياز است. در حوزه صنايع دستي هم نمي توان از دستگاه ها و روبات ها استفاده کرد. بنابراين هر چه توليد بيشتر شود، نيروي انساني بيشتري صاحب شغل مي شود و قيمت ها هم کاهش مي بايد که با توجه به شرايط فعلي کشور، با قدرت خريد اکثريت مردم انطباق بيشتري دارد.
    او يادآور مي شود: «در واقع کسي که در مقياس کارخانه اي و راه اندازي کارگاه هاي بزرگ فعاليت مي کند، ناگزير از توليد انبوه است؛ چون مثلا براي تهيه قالب يک اثر، بين ۷ تا ۲۰ ميليون تومان هزينه مي کند و تنها توليد انبوه است که در نهايت صرفه اقتصادي ايجاد مي کند.» اين فعال بازار توليد صنايع دستي، اشاره اي هم دارد به دستمزدي که به افراد شاغل در کارخانه اش مي پردازد: «با راه اندازي اين کارگاه ها توانسته ايم براي افراد زيادي شغل ايجاد کنيم. اين افراد که بعضا به صورت دورکاري هم فعاليت مي کنند، بين ۲۰۰ هزار تومان تا ۴ ميليون تومان دستمزد مي گيرند. تعداد زيادي از شاغلان ما را زنان تشکيل مي دهند که اغلب سرپرست خانوار و اتفاقا در دسته افرادي هستند که دريافتي چند ميليوني از کارخانه ما دارند.» حالا توسعه و ترويج مشاغل صنايع دستي بيش از هر زمان ديگري مهم و ضروري به نظر مي رسد. پيوند هنر به اقتصاد در قالب توليد صنايع دستي هم مي تواند بسياري را از بيکاري نجات دهد و هم هنر ايراني را زنده نگه دارد.
    ۶ دليل براي توسعه صنايع دستي / صنايع دستي چگونه به اشتغال زايي منجر مي شود؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بارآثار ديگري از "طاهره خواجه گيري"

  من هم يكي مثل ديگران / چگونه نگاه تبعيض آميز به كوتاه قامتان وضعيت اشتغال آنها را بحراني كرده است؟
طاهره خواجه گيري، شرق 10/9/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 521، هفته اول خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است