|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: گيلان؛ آماده اجراي طرح شهر هوشمند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


گيلان؛ آماده اجراي طرح شهر هوشمند
با مشاركت منطقه آزاد انزلي و وزارت ارتباطات تحقق يافت    دنياي اقتصاد – رشت : منطقه آزاد انزلي آمادگي اجراي سرويس هاي حمل ونقل هوشمند و شهر هوشمند وزارت ارتباطات را به صورت پايلوت در استان گيلان دارد.
    اين گفته را رضا مسرور مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي در مراسم افتتاح طرح ايجاد شبکه فيبر نوري و بستر دسترسي براي ارتباطات ثابت پرسرعت منطقه و در حضور وزير ارتباطات اعلام کرد و افزود: اکنون طرح هاي متعددي در محدوده منطقه آزاد انزلي از سوي بخش خصوصي در حوزه هاي زيرساختي، هتل سازي، صنعتي و ساخت هفت مرکز تجاري و طرح هاي ديگر در حال ساخت است. سال گذشته ۴۲۰۰ميليارد تومان مجوز سرمايه گذاري صادر شده است.
    وي در خصوص لزوم ارتقاي توانمندي هاي زيرساختي حوزه فناوري اطلاعات با بيان اينکه براي ارائه خدمات مناسب به فعالان اقتصادي منطقه و کارآيي و اثربخشي، بايد کيفيت خدمت رساني خود را ارتقا بخشيم، گفت: بايد از توانمندسازان آي تي به نحو مطلوب بهره برداري کرد و به همين منظور از يک سال پيش مشکل زيرساختي فيبر نوري در راستاي دستيابي به اهداف پيش روي محسوس بود که اين مهم وقتي نمود بيشتري داشت که طرح هاي زيادي هم در حال اجرا بوده و تعدادي از آنها نيز در ماه هاي آينده افتتاح مي شوند.
    مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي با ارائه تحليلي از مزيت رقابتي در مدل ارزش براي فعالان اقتصادي در سطح جهاني، سرعت و هزينه ها را دو مزيت اصلي ارزيابي کرد و افزود: هر ميزان سرعت ارائه خدمات ارتقا داده شود و هزينه هاي سرمايه گذاري در منطقه کاهش يابد، براي فعالان اقتصادي مطلوب و زمينه جذب آنها نيز مهيا مي شود. مسرور به گرجستان به عنوان نمونه موفق جهاني و کسب رتبه نهم اين کشور در موضوع کسب وکار اشاره و اظهار کرد: ميزان بالاي جذب سرمايه گذاري در گرجستان، در سايه رونق فضاي کسب وکار و با استفاده از توانمندسازي آي تي محقق شده و اين مدل در منطقه آزاد انزلي در حال پيگيري است.
    وي با بيان اينکه طرح پنجره واحد با همکاري دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد به عنوان پايلوت در مناطق آزاد کشور انتخاب شده و مجري طرح گرجستان در اين منطقه مشغول به فعاليت مي شود، درخصوص طرح افتتاح شده در انزلي اظهار کرد: باشرکت فناپ تله کام در خصوص احداث شبکه فيبر نوري منطقه آزاد انزلي به توافق رسيديم که در کمتر از ۸ماه در مسير اجراي فاز نخست طرح، حدود ۱۰۰ ميليارد ريال سرمايه گذاري صورت گرفت و در نتيجه افتتاح اين طرح زيرساختي مهم بستر لازم براي ارائه بهتر خدمات به فعالان اقتصادي از سوي سازمان منطقه آزاد انزلي مهيا شد. مسرور با تصريح بر اينکه يک سال بعد از اجراي اين طرح ارائه خدمات از سوي اين سازمان با خدمات حال حاضر بسيار متفاوت خواهد بود، از شرکت فناپ بابت سرمايه گذاري در اين طرح زيرساختي، تشکر و حضور اين شرکت در حوزه زيرساخت را بسيار داراي اهميت ارزيابي کرد و با اشاره به اينکه اکنون در طرح مجتمع بندري کاسپين به عنوان مهمترين طرح اين منطقه و مناطق آزاد، بخش خصوصي مشغول به فعاليت است، گفت: در طرح هاي ديگر اين منطقه نيز از توانمندي بخش خصوصي استفاده شده است.
    وي آمادگي سازمان متبوع خود را براي اجراي سرويس هاي حمل ونقل هوشمند و شهر هوشمند که از سوي وزارت ارتباطات در دستور کار قرار دارد در قالب پايلوت کشوري اعلام و هدف سازمان منطقه آزاد انزلي را تبديل اين منطقه به مرکز دادوستد کشورهاي حاشيه درياي خزر با تکيه به زيرساخت در حال احداث مجتمع بندري کاسپين دانست. محمد جواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز در اين مراسم اعلام کرد: طرح ايجاد شبکه فيبر نوري و بستر دسترسي براي ارتباطات ثابت پرسرعت منطقه آزاد انزلي با سرمايه گذاري 100 ميليارد ريالي شرکت بخش خصوصي فناپ تله کام در اين منطقه افتتاح و بستر لازم براي راه اندازي فيبر نوري، تلفن ثابت، اينترنت پر سرعت و تلويزيون اينترنتي IP TV در سطح منطقه فراهم شده است.وي با اشاره به اينکه در منطقه آزاد انزلي با مشارکت بخش خصوصي زيرساخت ها تامين شده، تاکيد کرد: منطقه آزاد انزلي به عنوان يک مجموعه پيشرو در توسعه زيرساخت هاي فناوري اطلاعات رو به جلو حرکت کرده است. با افتتاح اين طرح بيش از يک ميليون پورت ظرفيت ايجاد شده و۸۰ درصد از فناوري ايجاد اين شبکه فيبرنوري و زيرساخت دسترسي ارتباطات ثابت پرسرعت منطقه آزاد انزلي از لحاظ سوئيچ و نرم افزارهاي موجود در آن، توليد داخل بوده و اين بسيار اميدوارکننده است.
    وزير ارتباطات ادامه داد: مناطق آزاد علاوه بر ساختار ويژه اي که دارند به دليل چابکي و پيش بيني هايي که در ساختار شهري داشته اند توسعه تکنولوژي هاي جديد در آنها ساده تر است.همچنين درباره توسعه کسب وکارهاي نوپا برنامه مدون اعلام و بر اساس طرح ارائه شده به دولت بخش مهم موانع اين نوع کسب و کار ساده سازي مي شود و سرعت عمل آن در انجام خدمات اداري و کسب مجوز ها در موضوع بيمه و ماليات به حداقل زمان ممکن مي رسد.به گفته آذري جهرمي در برنامه ستاد اقتصاد مقاومتي تصويب شده تا حداکثر در ۴ سال آينده متوسط سرعت دسترسي به شبکه ملي را به ۲۰ مگابايت بر ثانيه ارتقا دهيم. تکنولوژي سابق ظرفيت لازم براي اين ارتقا را ندارد و بايد از لحاظ تکنولوژي پوست اندازي کنيم، هرچند توسعه فيبر نوري در مناطق شهري که در آنها کابل هاي مسي توسعه داده شده و استقرار منازل مسکوني، کار بسيار پرهزينه و سختي است.
    وي با بيان اينکه استان گيلان از ظرفيت هاي مناسب همچون منطقه آزاد انزلي و جوانان مستعد و توانمند برخوردار است، اعلام کرد: اين ظرفيت هاي مختلف به منظور راه اندازي اقتصاد ديجيتال و تحول ديجيتالي بسيار مهم بوده و دولت ۵۰۰ ميليارد تومان براي حمايت از نخبگان در نظر گرفته است.ظرفيت هاي منطقه آزاد انزلي به رشد کسب و کار هاي نوپا مي تواند کمک کند و با توجه به اينکه به سرزمين اصلي متصل بوده و به صورت پيوسته با سرزمين اصلي ارتباط دارد امکان ايجاد و توسعه زير ساخت هاي ارتباطي جهت تسهيل در ارائه خدمات به فعالان اقتصادي داخلي و خارجي وجود دارد.وزير ارتباطات با بيان اينکه زيرساخت هاي منطقه آزاد انزلي مبتني بر علم روز توسعه داده شده است، اظهار کرد: اگر کسب وکار هاي نوپا و نوين فعال شوند ما زيرساخت هاي ارتباطي درجه يک خواهيم داشت.
    
    گيلان؛ آماده اجراي طرح شهر هوشمند / با مشارکت منطقه آزاد انزلي و وزارت ارتباطات تحقق يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق نور
متن مطالب شماره 27-28، بهار تا زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است