|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: صنعتگران آذربايجان شرقي:تكيه بر توانايي بومي، رمز پيروزي در جنگ اقتصادي است
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


گزارش 
صنعتگران آذربايجان شرقي:تكيه بر توانايي بومي، رمز پيروزي در جنگ اقتصادي است


نويسنده: رعنا نيك رفتار

دنياي اقتصاد – تبريز : تعدادي از توليدکنندگان و صاحبان صنايع آذربايجان شرقي با تاکيد بر تلاش همگاني براي تحقق شعار سال مبني بر حمايت از کالاي ايراني، معتقدند: تکيه بر توانايي هاي داخلي در حوزه هاي مختلف توليد، رمز پيروزي در جنگ اقتصادي با جهان سلطه است.
    بر اساس اين گزارش، سپاه عاشورا ميزبان نشست هم انديشي مديران عرصه صنعت و توليد آذربايجان شرقي بود که در آن ابعاد مختلف مسائل و مشکلات، توانمندي ها و ظرفيت هاي اقتصادي استان مورد بررسي و کنکاش قرار گرفت.مديرعامل شرکت تامين قطعات مجتمع تراکتورسازي تبريز در اين نشست با بيان اينکه اين شرکت با تاريخ ۵۰ ساله در سال هاي پس از انقلاب توسعه کمي و کيفي محسوسي داشته است، گفت: در اين مجموعه پنج هزار نفر مشغول به کار هستند و اين واحد با بيش از ۵۰۰ واحد صنعتي در ارتباط مستقيم است.جواد نجفي آذر با اشاره به اينکه تراکتورسازي قطب صنعتي شمال غرب کشور است که بيش از ۹۸ درصد از نيازهاي داخلي را تامين مي کند، اظهار کرد: اين موفقيت نه به دست کارشناسان خارجي، بلکه با تلاش هاي مهندسان و کارشناسان و صنعتگران داخلي حاصل شده است.
    وي نهضت بهره وري و افزايش کيفيت را از عوامل مهم و تاثيرگذار در توسعه صادرات محصولات تراکتورسازي دانست که سال گذشته براي اولين بار بخشي از اين توليدات به هلند صادر شد که از بابت آن ۱۸۶ ميليون يورو برابر با ۲۳۰ ميليون دلار صرفه جويي ارزي و ۲۷۴ ميليارد تومان صرفه جويي ريالي به وجود آمد.اين فعال صنعتي با تاکيد بر توانمندي هاي داخلي در حوزه هاي مختلف صنعت، يادآور شد: بدون ترديد اگر به داشته هاي فني و انساني خود در ابعاد مختلف توجه ويژه اي بکنيم، در اقتصاد نيازي به کشورهاي خارجي نخواهيم داشت.رئيس هيات مديره کانون کارفرمايان آذربايجان شرقي نيز در اين نشست با بيان اينکه يکي از مشکلات مهم در اقتصاد کشور مساله قاچاق کالا است، گفت: روزانه نزديک به ۴۰۰ تريلر کالاي قاچاق وارد کشور مي شود که جاي تامل دارد.
    امير نراقي با اشاره به اشتغال ۱۱۵ هزار نفر در بخش هاي مختلف صنعتي آذربايجان شرقي افزود: از اين تعداد ۲۵ هزار نفر در شرکت هاي بزرگ و ۹۰ هزار نفر در خوشه هاي صنعتي و صنايع کوچک در حال فعاليت هستند که متاسفانه اين واحدها به حال خود رها شده اند و چاره اي براي حل مشکلات صنايع کوچک انديشيده نمي شود.به گفته نراقي اکنون در استان ۸۰ انجمن صنفي وجود دارد که تمام کارفرمايان را تحت پوشش قرار مي دهد که در تمام اين واحدها متخصصان و مهندسان ايراني مشغول هستند و هيچ نيازي به لحاظ فني و انساني به خارج ندارند.وي تحقق شعار سال مبني بر حمايت از کالاي ايراني را منوط به فرهنگ سازي و تکيه و اعتماد به توانمندي هاي داخلي بيان کرد.
    مدير تحقيقات شرکت چرخشگر نيز در اين جلسه از تامين صددرصد نيازهاي داخلي توسط خود شرکت خبر داد و گفت: اين شرکت از سال ۱۳۴۷ فعال شده که در دهه ۷۰به عنوان توليد گيربکس هاي سنگين تغيير کاربري داد و طي سال هاي گذشته نيز تمام نيازهاي ايران خودرو ديزل جهت توليد خودروهاي سنگين را تامين کرده است.رشيد صالح پور ادامه داد: در سال هاي اخير به رغم توسعه بخش هاي مختلف و با تحريم هاي غرب، توانسته ايم به توليد گيربکس خودروهاي سواري مثل ال ۹۰ نيز دست يابيم.وي ادامه داد: اکنون يک هزار نفر به صورت مستقيم در اين مجموعه مشغول به کار هستند و يکصد شرکت تامين کننده قطعات نيز با اين مجموعه ارتباط مستقيم دارند.
    مديرعامل شرکت داروسازي شهيد قاضي تبريز نيز از اين شرکت به عنوان يکي از مجموعه هاي خوشنام در حوزه داروي کشور ياد و اظهار کرد: بزرگ ترين مجموعه توليد سرم هاي تزريقي کشور در اين شرکت قرار دارد که در اوج تحريم هاي بين المللي با قدرت به کار خود ادامه داد و امروز در کشور هيچ گونه کمبود نياز به اين سبد دارويي وجود ندارد.
    سعيد باسمنجي ادامه داد: در کنار سرم هاي تزريقي، آب مقطر نيز با ظرفيت ۱۶۰ ميليون بطري که در حدود ۸۰ درصد نياز کشور است، در شرکت داروسازي شهيد قاضي تهيه و به بازار مصرف عرضه مي شود. وي کمبود نقدينگي براي گردش مالي را از مشکلات اساسي اين شرکت دانست و خواستار رفع اين مشکلات از سوي نهادهاي مربوطه شد. سردار عابدين خرم، فرمانده سپاه عاشورا نيز با بيان اينکه صاحبان صنايع و توليدکنندگان بايد به خلاقيت و ابتکارات خود تکيه کنند، گفت: دشمن همواره ما را رصد مي کند و بر نقاط ضعف کشور تمرکز کرده و با هدف قرار دادن نقاط قوت سعي دارد به هر نحو ممکن ما را شکست دهد.وي تلاش هاي صنعتگران را ضامن شکست توطئه و ترفندهاي اقتصادي آينده کشور دانست و ادامه داد: ما بحران هاي زيادي را پشت سر گذاشته ايم؛ اول بايد موانع و آسيب ها را شناخت و سپس راهکارهايي براي خروج ارائه کرد، اگر راهکار نباشد موانع منجر به نااميدي و کاهش کارآيي کارفرمايان و صنعتگران خواهد شد.وي واردات را از مشکلات اساسي اقتصاد کشور دانست و افزود: با اينکه همه مي دانيم واردات چه ضربه اي به کشور مي زند، هنوز در اين خصوص تصميم متقني گرفته نشده است.
    خرم با تاکيد بر اينکه هم افزايي صنعت استان با توجه به ظرفيت هاي موجود يکي از نيازهاي اساسي است که بايد مورد توجه قرار بگيرد، گفت: چرا در صنعت هسته اي صلح آميز حساسيت وجود دارد؟ چون اين جزو صنايعي است که ما راه ميانبر را زديم و راهي که ديگران صد ساله رفتند را ما ۱۰ ساله طي کرديم.وي اشتغال زايي در صنعت را پايدارتر از ساير حوزه ها دانست و با اشاره به فعاليت هاي سپاه عاشورا در اين زمينه گفت: پارسال يک هزار صنعت کوچک مورد حمايت و آموزش سپاه قرار گرفت که منجر به ايجاد ۱۱ هزار موقعيت شغلي شد.خرم با بيان اينکه نبايد منتظر باشيم کسي از بيرون بيايد و با ارائه راهکار ما را از بحران خارج کند، تصريح کرد: اين خود ما هستيم که بايد بتوانيم بر مشکلات فائق آييم؛ اگر به نخبه هاي خودمان توجه کنيم معجزه هاي بزرگي در عرصه هاي مختلف به ويژه اقتصادي رخ خواهد داد. وي تکيه بر توانايي هاي داخلي و جوانان زبده را عامل رشد اقتصادي و ايجاد اشتغال دانست.
    گزارش: صنعتگران آذربايجان شرقي:تکيه بر توانايي بومي، رمز پيروزي در جنگ اقتصادي است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "رعنا نيك رفتار"

  اتصال هوايي و زميني ارس به تركيه
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  تثبيت سطح درياچه اروميه / مديركل حفاظت محيط زيست آذربايجان شرقي اعلام كرد
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  تاكيد بر گسترش مبادلات آذربايجان شرقي و ارزروم تركيه در ديدار استانداران مطرح شد
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  افتتاح و كلنگ زني ۳۲۰۰ طرح / به ارزش ۱۸۰۰ ميليارد تومان در آذربايجان شرقي صورت گرفت
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  خريد ۵۱۶ هزار تن گندم از كشاورزان آذربايجان شرقي
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت و توسعه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است