|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: سه مزاحم توليد ملي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


سه مزاحم توليد ملي
فعالان كسب و كار شناسايي كردند    
    دنياي اقتصاد : حمايت از کالاهاي ايراني در حالي به يک الزام در اقتصاد کشور تبديل شده که فعالان بخش خصوصي معتقدند در صورتي که توليدکننده (طرف عرضه)، مصرف کننده (طرف تقاضا) و زميني که اين بازيگران در آن فعاليت مي کنند، به صورت منسجم در نظر گرفته شوند و نحوه تعامل تک تک اجزاي آن مورد توجه قرار گيرد، مي توان اميدوار بود که اهداف مورد نظر در سال جاري محقق شود.
    با اين وجود، ارزيابي ها نشان مي دهد که سه مزاحم توليد ملي را تهديد مي کند و قدرت رقابت را از آن مي گيرد؛ قاچاق، فساد و رانت مثلث تهديدزايي است که مي تواند توليد ايراني را از پاي درآورد. نام گذاري سال ۹۷ به نام حمايت از کالاي ايراني موجب شد تا دستگاه ها و سازمان هاي مختلف برنامه هاي خود را براي تحقق آن اعلام کنند، بخش خصوصي نيز شانزدهمين نشست کميسيون تسهيل کسب و کار اتاق تهران را به بررسي اقدامات عملي براي تحقق حمايت از کالاي ايراني اختصاص داد. نشستي که نمايندگان بخش خصوصي در کنار بررسي راهکارهاي حمايت از توليد داخلي، تشکيل کارگروهي براي بررسي فوري موارد اصلاحي قانون ماليات هاي مستقيم را در دستور کار قرار دادند تا به اين طريق پيشنهادهاي خود را به نمايندگان مجلس ارائه کنند.
    فعالان بخش خصوصي معتقدند توليدکنندگان داخلي در کنار مسائل بيروني با چالش هاي دروني نيز مواجه هستند که بايد براي عبور از آنها نيز راهکارهايي در نظر گرفت. «قاچاق، نبود استراتژي توليد، استراتژي واردات از لحاظ کمي و کيفي، نرخ بالاي تسهيلات، تغييرات تعرفه اي، سياست هاي مالي و ارزي، تعدد واحدهاي صنعتي، نوع تبليغات و... » از جمله مشکلاتي است که فعالان بخش خصوصي از آنها به عنوان مشکلاتي دروني ياد کرده و در اين خصوص دبير انجمن صنايع لوازم خانگي مي گويد: امروز قاچاق يکي از پديده هايي است که بزرگ ترين ضربه را به توليد وارد مي کند، البته با کشف کالاي قاچاق اين چالش برطرف نمي شود و مهم آن است که اين کالاها پس از کشف چه سرنوشتي پيدا مي کنند.
    حبيب الله انصاري نيز با اشاره به اينکه در کنار توجه به اين مسائل بايد به مديريت دانش محور، توسعه کمي و ساختار کيفي، همچنين بهينه سازي مصرف در صنايع توجه شود، عنوان کرد: با وجود مشکلات متعددي که بر سر راه توليد قرار دارد، برخي راهکار رونق توليد يا حمايت از کالاي ايراني را اقدامات فرهنگي عنوان مي کنند؛ در حالي که امروز مساله توليد، مسائل فرهنگي نيست. هرچند، اين اقدامات فرهنگي مي تواند از طريق کاهش هزينه تبليغات براي توليدکنندگان ايراني و معرفي بيشتر کالاهاي ايراني موثر واقع شود. اظهار نظري که چندان مورد تاييد شاهرخ ظهيري، مشاور عالي رئيس اتاق تهران نيست؛ چرا که مشاور عالي رئيس اتاق تهران معتقد به ضرورت فرهنگ سازي در مقوله کالاي ايراني است و در اين خصوص مي گويد: کالاي ايراني «بد» نيست و بايد تلاش کرد تا با ارائه درک صحيح و واقعي در مورد اجناس ايراني از طريق رسانه ها و به خصوص صدا و سيما، ذهنيت هاي منفي را در مورد کالاي ايراني اصلاح کرد.
    داريوش مهاجر، دبير کنفدراسيون صنعت نيز با اشاره به برخي شواهد تاريخي در مورد رجحان يافتن کالاهاي خارجي نزد ايرانيان گفت: بايد توجه داشت که تغييرات فرهنگي کُند است؛ ضمن آنکه به نظر مي رسد افزايش اقبال به کالاهاي داخلي، مستلزم آن است که افراد از سنين کودکي در ايران تحت اين آموزش قرار گيرند که استفاده از کالاي داخلي به کالاهاي خارجي برتري دارد. البته براي تحقق اين امر لازم است توليدکنندگان ايراني خود را باور کرده و کالاي باکيفيت توليد کنند. در عين حال، توليدکنندگان به صرف توليد کالاي باکيفيت، نمي توانند وارد بازار شوند و قيمت تمام شده اين کالاها نيز بايد قادر به رقابت باشد. به دليل برخي مشکلات از جمله مشکلاتي که تحت تاثير سياست هاي ارزي پديد آمده، قيمت تمام شده کالاهاي ايراني، بيش از نمونه هاي مشابه خارجي است.
    
    سه رکن حمايت از کالاي ايراني
    حسن عابدي جعفري با اشاره به اينکه حمايت از کالاي ايراني داراي سه رکن است، گفت: رکن اول توليدکننده يا همان طرف عرضه، رکن دوم مصرف کننده يا طرف تقاضا و رکن سوم زميني است که اين بازيگران در آن فعاليت مي کنند. وي گفت: اگر اين سه رکن به صورت منسجم در نظر گرفته شود و نحوه تعامل تک تک اجزاي آن مورد توجه قرار گيرد، مي توان اميدوار بود که اهداف مورد نظر محقق شود. سال جاري نيز نقطه شروع است و نبايد چنين تصور شود که در پايان سال، هيچ کالاي خارجي مصرف نخواهد شد. نايب رئيس کميسيون تسهيل کسب وکار با طرح اين انتقاد که چارچوب تحليل مسائل، صرفا مبتني بر بيان ضعف هاست، ادامه داد: در تحليل مسائل و مشکلات، معمولا آسيب شناسي را انتخاب مي کنيم و انتخاب اين روش نيز صرفا به بيان ضعف ها و کاستي ها منتهي مي شود. در حالي که اگر چارچوب تحليل را به چارچوب راهبردي تغيير دهيم، ضعف ها و نقاط قوت، تهديدات مانند تحريم ها و نيز فرصت هايي که در اين زمينه پديد مي آيد، قابل بررسي خواهد بود. براي مثال، شرايط تحريم، بهترين فرصت براي عرض اندام کالاي ايراني است.
    
    عوامل تهديد بنگاه ها
    اما در کنار موارد مطرح شده از سوي اعضاي کميسيون تسهيل کسب و کار احمدرضا رعنايي، عضو انجمن تخصصي صنايع همگن نيز با اشاره به اينکه طرحي در تلويزيون براي تبليغات رايگان کالاهاي ايراني به عنوان هديه رسانه ملي به صنايع فعال در دست اجرا است، گفت: بزرگ ترين خدمتي که مي توانيم به توليدکننده ايراني ارائه کنيم، بهبود فضاي کسب وکار است. چالش هاي فضاي کسب وکار، پاشنه آشيل توليدکنندگان ايراني است. درعين حال، بخش بزرگي از مشکلات توليدکنندگان ناشي از معضلات بيروني بنگاه ها است. به اعتقاد اين فعال بخش خصوصي، اگرچه حمايت از توليد داخلي از زبان مسوولان مطرح مي شود، اما واقعيت اين است که توليدکنندگان، گويي در داخل کشور نيز با انواع تحريم ها مواجه هستند؛ به طوري که در حال حاضر سه عامل تهديد يعني قاچاق، فساد و رانت مي تواند توليد ايراني را از پاي درآورد. رعنايي معتقد است، بايد فرهنگي در کشور و در ميان مسوولان حاکم شود که آنها تلاش کنند، ذهن توليدکنندگان را از دغدغه هاي محيط کسب وکار آزاد کنند.
    
    ضرورت حذف قوانين مخل
    در کنار راهکارهاي تحقق شعار سال جاري، صغري علي آبادي، مدير خدمات بيمه اي اتاق تهران نيز در اين نشست به طرح موضوع حذف قوانين مخل براي کاهش قيمت تمام شده پرداخت. وي با اشاره به اينکه يکي از راهکارهاي کاهش قيمت تمام شده، حذف قوانين مخل است، از الحاق مواد (١۶) و (١٧) به آيين نامه هيات هاي تشخيص مطالبات مصوب شوراي عالي تامين اجتماعي خبر داد و گفت: از کارفرمايان مي خواهيم در صورتي که در مورد ماده ۱۶ با مشکلاتي مواجه هستند، با معاونت کسب و کار اتاق تهران در ميان بگذارند تا رفع اين مشکلات مورد پيگيري قرار گيرد. رئيس کميسيون تسهيل کسب وکار اتاق تهران نيز در اين خصوص با اشاره به اينکه اصلاحيه ماليات هاي مستقيم در مجلس در دست بررسي است و قرار است، نرخ ماليات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش پيدا کند، گفت: ما بايد از اين فرصت استفاده کنيم و اگر نکات ديگري وجود دارد، يا در ارتباط با تحقق شعار سال جاري است، جمع بندي کرده و پيشنهاد آن را به مجلس ارائه کنيم.
    محمدرضا نجفي منش افزود: يکي از موادي که در اين قانون نيازمند اصلاح است، تبصره ۳ ماده ۱۸۶ قانون ماليات هاي مستقيم و موضوع عدم ثبت صورت جلسات مديران شرکت هايي به دليل بدهي مالياتي است که بايد حذف شود. در اين رابطه رضا رحماني، قائم مقام وزير صنعت در امور توليد نيز با اشاره به اينکه ماليات به عنوان يکي از پنج مساله اساسي واحدهاي توليدي مطرح است، پيشنهاد کرد که براي ارسال نظرات و اثرگذاري روي قانون گذاران، کارگروهي متشکل از صاحب نظران هرچه سريع تر پيشنهادهاي کارشناسي خود را با ادبيات مورد پذيرش مجلس به صورت موجز و مختصر آماده کرده و به مجلس ارسال کند که اين پيشنهاد به تصويب کميسيون نيز رسيد. همچنين مقرر شد، حذف تبصره ۳ ماده ۱۸۶ قانون ماليات هاي مستقيم، اصلاح تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون ماليات هاي مستقيم و پذيرش هزينه تنزيل اسناد خزانه اسلامي و ساير اوراق بدهي به عنوان هزينه مالياتي از طريق معاونت کسب وکار اتاق مورد پيگيري قرار گيرد.
    سه مزاحم توليد ملي / فعالان کسب و کار شناسايي کردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سامانه هاي غيرخطي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 2 (پياپي 8)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است