|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: ماموريت ويژه براي تنظيم بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


ماموريت ويژه براي تنظيم بازار
معاون اول رئيس جمهوري در آستانه ماه رمضان ابلاغ كرد


دنياي اقتصاد : ماموريت هاي ويژه تنظيم بازار ماه رمضان از سوي معاون اول رئيس جمهوري ابلاغ شد. اسحاق جهانگيري در جلسه ستاد تنظيم بازار به وزراي «جهاد کشاورزي»، «صنعت، معدن و تجارت» و «رئيس سازمان برنامه و بودجه» ماموريت داد ضمن بررسي آخرين وضعيت ذخاير کالاهاي اساسي در کشور، تدابير لازم را براي داشتن ذخاير اطمينان بخش بينديشند.
    علاوه بر ماموريت هايي که به متوليان دولتي درخصوص تامين ذخاير مطمئن کالاهاي اساسي داده شد، ماموريت هاي ديگري نيز در آستانه اين ايام براي فروشگاه هاي زنجيره اي، تعاوني ها و ميادين ميوه و تره بار از سوي دولت تعبيه شده است. سازوکار سياست تنظيم بازار امسال که براساس تجربه سال گذشته نيز تدوين شده، نشان مي دهد اقلام اساسي مانند گوشت قرمز، برنج، روغن، مرغ، قند و شکر ذخيره سازي و قيمت آنها نيز با تخفيف است؛ سياستي که براساس آن اقلام حمايتي ۵ تا ۱۵ درصد ارزان تر به دست متقاضيان خواهد رسيد. در اين ميان اتحاديه ها که مسووليت توزيع کالاهاي اساسي در ميان مردم را به عهده دارند نيز عنوان کرده اند که براساس جلساتي که برگزار شده قرار نيست هيچ افزايش قيمتي در کالاهاي اساسي به وقوع بپيوندد.
    معاون اول رئيس جمهوري در جلسه ستاد تنظيم بازار، تدابير اين ستاد براي تنظيم بازار ماه رمضان را تشريح کرد. جهانگيري در اين نشست که با حضور وزراي صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزي، امور اقتصادي و دارايي، رئيس سازمان برنامه و بودجه، رئيس اتاق اصناف تهران و رئيس سازمان تعزيرات حکومتي برگزار شد، بر لزوم مديريت جدي و دقيق عرضه کالاي موردنياز مردم در آستانه شروع ماه رمضان تاکيد کرد. به گفته معاون اول روحاني، باتوجه به شرايط ويژه اين ماه، لازم است اقلام و کالاها با قيمت و کيفيت مناسب در اختيار عموم قرار گيرند. جهانگيري مديريت مناسب قيمت کالاها در ايام پاياني سال ۹۶ و ايام نوروز را مناسب ارزيابي کرد و از اعضاي ستاد تنظيم بازار خواست با برنامه ريزي دقيق، شرايطي را فراهم کنند تا مردم در ماه رمضان نيز دغدغه اي براي تامين مايحتاج خود نداشته باشند.
    وي برخورداري از ذخاير مطمئن کالاهاي اساسي را يکي از اولويت هاي هميشگي دولت دانست و از دو وزير کابينه دولت و رئيس سازمان برنامه و بودجه خواست جلساتي درخصوص تنظيم بازار در اين ايام برگزار کنند. جهانگيري همچنين به وزراي جهاد کشاورزي، صنعت، معدن و تجارت و محمدباقر نوبخت ماموريت داد ضمن بررسي آخرين وضعيت ذخاير کالاهاي اساسي، تدابير لازم را براي داشتن ذخاير اطمينان بخش بينديشند. در اين نشست همچنين نماينده وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشي از برنامه توزيع سبد کالا به اقشار کم درآمد و تحت پوشش نهادهاي حمايتي ارائه کرد و از اجراي طرح ضيافت رمضان و توزيع کالاهاي اساسي ۱۵ درصد ارزان تر از قيمت بازار در فروشگاه هاي زنجيره اي و برپايي نمايشگاه هاي عرضه مستقيم کالا در ماه رمضان خبر داد.
    
    جزئيات توزيع کالاها
    آخرين جزئيات توزيع کالاهاي حمايتي تنظيم بازار ماه رمضان نشان مي دهد فروشگاه هاي زنجيره اي، تعاوني ها و ميادين ميوه و تره بار، ماموريت عرضه کالاهاي اساسي در اين ايام را به عهده خواهند داشت. همچنين آناليز سياست هاي تنظيم بازار امسال حکايت از آن دارد که سازوکار توزيع کالاها نيز همانند سال گذشته خواهد بود. به اين ترتيب اقلام اساسي مانند گوشت قرمز، برنج، روغن، مرغ، قند و شکر ذخيره سازي و قيمت آنها مشخص شده است و به گفته متوليان اتحاديه ها هيچ نگراني بابت تامين اقلام اساسي وجود ندارد. اين در حالي است که براساس برنامه ريزي هاي اقلام اساسي، امسال ۵ تا ۱۵ درصد ارزان تر توزيع خواهند شد. در اين ميان اگر در شبکه هاي توزيع کالا اتفاقي صورت گيرد، بلافاصله آن مشکل از سوي مسوولان مربوطه برطرف خواهد شد و محصولات با اطمينان کامل در اختيار مردم قرار خواهند گرفت. اما برخي گمانه زني ها از افزايش قيمت اقلام اساسي خبر مي دهند. در همين رابطه نايب رئيس اتاق اصناف با رد اين ادعا عنوان کرد که اتحاديه ها شبکه هاي توزيع هستند و باتوجه به جلساتي که برگزار شده، افزايش قيمتي در دستورکار نخواهد بود. بر اين اساس قرار است سوپرمارکت ها و خرده فروشي هاي موادغذايي هم در اجراي طرح تنظيم بازار با ستاد تنظيم بازار همکاري کنند
    محمدعلي اسفناني، معاون سازمان تعزيرات حکومتي نيز در برنامه «تيتر امشب» شبکه خبر گفت: در شانزده منطقه از تهران گشت نظارت و بازرسي قيمت ها صورت گرفته و تمهيدات لازم براي تنظيم بازار ماه رمضان ديده شده است. اسفناني اظهار کرد: سازمان تعزيرات آمادگي دارد تا در صورت ارائه گزارش هاي مردمي درباره تخلفات احتمالي، به سرعت به اين موارد رسيدگي کند. وي افزود: امروزه کمتر شاهد احتکار محصولات در بازار هستيم و عمده تخلفات در گران فروشي مشاهده مي شود. مهدي کاظم نژاد، قائم مقام بازرگاني وزارت جهادکشاورزي هم گفت: چند سالي است که ستاد تنظيم بازار براي حمايت از اقشار آسيب پذير، طرحي را با عنوان ضيافت رمضان اجرا مي کند. وي گفت: هدف اصلي ستاد تنظيم بازار حمايت از توليدکنندگان و مصرف کنندگان است. قائم مقام بازرگاني وزارت جهادکشاورزي درباره قيمت برخي از اقلام تنظيم بازاري گفت: در ماه رمضان هرکيلوگرم گوشت مرغ ۶ هزار و ۲۰۰ تومان، گوشت قرمز منجمد ۲۳ هزار تومان، برنج ۱۱۲۱ هندي ۵ هزار و ۶۰۰ تومان، برنج تايلندي ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، تخم مرغ شانه اي ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه خواهد شد. کاظم نژاد گفت: در صورت اعلام نياز از سوي کارگروه تنظيم بازار استان ها، آمادگي داريم اقلام مورد نياز آنها را به سرعت تامين کنيم. قائم مقام بازرگاني وزارت جهادکشاورزي گفت: اقلام اساسي وقتي ارزان تر از بازار توزيع مي شوند، نيازمند نظارت است. وي گفت: اولويت عرضه کالاهاي اساسي تنظيم بازاري در فروشگاه هاي زنجيره اي، تعاوني ها و ميادين ميوه و تره بار است ولي کارگروه هاي تنظيم بازار در استان ها بنا به تشخيص و نياز بازار استان، مي توانند شبکه هاي توزيع ديگري هم به آن اضافه کنند.
    ماموريت ويژه براي تنظيم بازار / معاون اول رئيس جمهوري در آستانه ماه رمضان ابلاغ کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات منطقه اي
متن مطالب شماره 66-67، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است