|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبراجراي طرح راستي آزمايي صنايع تا پايان تيرماه
    دنياي اقتصاد : معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از اجراي طرح راستي آزمايي صنايع براي برنامه ريزي و داشتن سند توسعه صنعت در کشور تا پايان تيرماه امسال خبر داد. به گزارش «ايسنا» صادق نجفي در حاشيه بازديد از چند واحد صنعتي در کاشان، اظهار کرد: يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار تسهيلات براي شهرهاي زير ۱۰ هزار نفر و نواحي روستايي در سال جاري پرداخت مي شود که اين تسهيلات با کارمزد چهار و شش درصد با سرمايه در گردش ۱۰ درصد قابل پرداخت خواهد بود.
    مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران افزود: ۱۳ هزار ميليارد ريال تسهيلات نيز در تبصره ۶ قانون بودجه امسال براي صادرات واحدهاي توليدي صادرات محور در نظر گرفته شده است. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: ۹۲ درصد از واحدهاي توليدي کشور را صنايع کوچک تشکيل مي دهند که واگذاري زمين و امکانات براي کارآفرينان و به خصوص شرکت هاي دانش بنيان بخشي از تسهيلات است و پنج درصد از آنان تسهيلاتي ۶۰ ماهه با مشوق هاي خاص دريافت مي کنند. وي با اشاره به واگذاري اختيارها به مديران استاني گفت: پس از اين تفويض اختيار بيش از ۴۰ درصد مشکلات شهرک ها و ناحيه هاي صنعتي برطرف شده و طرح راستي آزمايي صنايع نيز براي برنامه ريزي و داشتن سند توسعه صنعت در کشور تا پايان تيرماه ۱۳۹۷ انجام خواهد شد. نجفي افزود: طرح راستي آزمايي در راستاي شمارش واحدهاي صنعتي فعال و واحدهايي که با مشکل مواجه هستند، اجرا مي شود تا براي برطرف کردن مشکلات اين واحدها برنامه ريزي مدوني صورت گيرد. وي با اشاره به ميزان مصرف آب در صنايع گفت: واحدهاي صنعتي۷/ ۳ درصد از مجموع آب مصرفي کشور را مصرف مي کنند، در حالي که از مجموع ۱۱۰ ميليارد مترمکعب مصرف آب در کشور حدود ۱۰۰ ميليارد مترمکعب در کشاورزي مصرف مي شود. مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران اظهار کرد: برنامه ريزي براي بهره گيري از تصفيه خانه شهرها، انتقال آب از دريا و تغيير فناوري براي کاهش ميزان آب مصرفي در صنايع از جمله اقدام هايي است که براي برطرف کردن مشکل کمبود آب صنايع انجام خواهد شد.
    
    
    

    
    ۶۹ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند
    دنياي اقتصاد : ارزيابي ها نشان مي دهد افت بارندگي هاي امسال موجب شده تا از ميان ۱۷۷ سد بزرگ کشور، ۶۹ سد از جمله سدهاي زاينده رود، شهيدرجايي، ساوه و ملاصدرا همچنان کمتر از ۴۰ درصد آب ذخيره شده داشته باشند. به گزارش «پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو»، کاهش بارندگي هاي سال آبي جاري و در پي آن افت روان آب ها موجب شده است تا حجم ذخيره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبريز «درياي خزر»، «خليج فارس»، «درياچه اروميه»، «فلات مرکزي»، «هامون» و «سرخس» به ۳۶/ ۲۵ ميليارد مترمکعب برسد که در مقايسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهاي کشور کاهش ۲۴ درصدي پيدا کرده است.
    بررسي ها حاکي است ورودي و خروجي آب از سدها نيز متاثر از افت نزولات جوي با کاهش هاي محسوسي مواجه شده اند به طوري که ورودي به اين سازه هاي آبي ۴۳ درصد و خروجي از آنها نيز نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کمتر شده و هم اکنون به طور ميانگين ۵۱ درصد مخازن سدهاي ياد شده داراي منابع آبي است. در اين بين از ميان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در اين ۶ حوضه آبريز ۳۹ درصد از آنها و به تعبيري ۶۹ سد بزرگ کشور از جمله سدهاي شهيدرجايي، زاينده رود، ساوه و ملاصدرا در آستانه تابستان همچنان کمتر از ۴۰ درصد آب ذخيره شده دارند. کاهش ارتفاع و ذخيره آب سدهاي داراي نيروگاه برقابي موجب شده تا اين مراکز نيز با کاهش توليد انرژي روبه رو شوند به طوري که برق توليدي ۵۳ نيروگاه برق آبي کشور از ابتداي امسال تا ۲۱ ارديبهشت ماه به هزار و ۱۱ گيگاوات ساعت برسد که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۳/ ۶۱ درصد کاهش داشته است. روندي که موجب شده تا در اين بخش نيز با کاهش ۳ هزار و ۳۰۰ مگاواتي کمبود توليد در نيروگاه هاي برق آبي مواجه باشيم. در حال حاضر حجم ذخيره کنوني آب در سدهاي پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، اميرکبير، لتيان و ماملو) ۶۸۴ ميليون مترمکعب بوده و ۳۶ درصد حجم اين سدها نيز پر است. بررسي اين اعداد و ارقام حکايت از آن دارد که حجم مخازن سدهاي پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد کاهش داشته و ورودي آب به سدهاي پنجگانه استان هم افت ۳۸ درصدي پيدا کرده است.
    
    
    شرط وزارت نيرو براي صادرات برق نيروگاه هاي خصوصي
    دنياي اقتصاد : مديرعامل شرکت توانير، شروط وزارت نيرو براي صادرات برق نيروگاه هاي خصوصي را تشريح کرد. به گفته آرش کردي اگر نيروگاه هاي خصوصي بپذيرند که سوخت آنها نيز غير يارانه اي باشد مي توانند به صادرات برق اقدام کنند و مانعي براي صادرات برق نخواهند داشت.
    کردي در گفت وگو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سوال که نيروگاه هاي خصوصي از ممانعت وزارت نيرو از صادرات برق گله مند هستند، گفت: در بحث صادرات برق اگر نيروگاه هاي خصوصي بپذيرند که قيمت سوخت آنها غير يارانه اي باشد قابل قبول خواهد بود. وي افزود: اگر نيروگاه هاي خصوصي هزينه ترانزيت شبکه برق را بپردازند ما مانعي نداريم که آنها هم در صادرات برق حضور داشته باشند. کردي ادامه داد: به هر حال يارانه اختصاص داده شده در سوخت نيروگاه ها و توليد برق بايد صرف مصرف برق داخلي شود اما وقتي قرار است برقي صادر شود نبايد اين يارانه صرف برقي شود که قرار است در خارج از کشور مصرف شود. مديرعامل شرکت توانير افزود: در حال حاضر به کشورهاي عراق، افغانستان و پاکستان برق صادر مي شود. پيش تر شرکت هاي توليدکننده برق اعلام کرده بودند که به رغم ابلاغيه موجود در وزارت نيرو اين وزارتخانه از صادرات برق از طريق نيروگاه هاي خصوصي جلوگيري مي کند.
    
    
    رايزني ارزي روساي اتاق هاي بازرگاني
    دنياي اقتصاد : نشست اخير روساي اتاق هاي سراسر کشور تحت الشعاع تصميم و سياست هاي جديد ارزي دولت قرار گرفت. اعلام ضرورت هاي تشکيل کميته ارزي بخش خصوصي، برنامه انتشار بيانيه اين کميته براي اعلام شفاف نظرات فعالان اقتصادي در رابطه با ارز و نگراني ها از رويکرد دولت در تعيين نرخ ارز با قيمت ۴۲۰۰ تومان، محورهاي اين نشست بود.
    رئيس اتاق ايران در ابتدا به تشکيل کميته ارزي در اتاق ايران به موازات اوج گرفتن نوسانات و چالش هاي ارزي کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه دولت در بزنگاه هاي خاص اقتصادي نظير آنچه در حوزه ارزي تجربه مي کنيم، از بخش خصوصي نظرخواهي نمي کند و رويه مدنظر خود را پيش مي برد. غلامحسين شافعي گفت: کميته ارزي جلساتي با بدنه دولت، بانک مرکزي و مجلس داشته و حتي نظرات و جمع بندي هاي آن مورد تاييد جمعي از نمايندگان مجلس قرار گرفته است و مقرر شد به واسطه اهميت و حساسيت موضوع، هر دو هفته يک بار با وکلاي مردم جلساتي داشته و مباحث اين حوزه را بررسي کنيم. شافعي تاکيد کرد: شرايط حاکم بر بدنه اقتصادي کشور به افزايش ضريب بي اعتمادي و نااطميناني، همچنين خروج عظيم سرمايه ها منجر خواهد شد. تک نرخي شدن ارز با رقم ۴۲۰۰ تومان از سوي دولت، تقاضا را براي دريافت ارز تا حد زيادي افزايش داده و مشکلات متعددي را رقم زده است. وي اظهار کرد: عده اي از فعالان اقتصادي تاکيد دارند که اتاق ايران بايد نسبت به رويه هاي موجود واکنش لازم را داشته باشد؛ اين موضوع مورد تاکيد ما نيز هست و پيگيري مي شود اما در چارچوب منطقي خود. شافعي از اعضاي هيات نمايندگان اتاق ايران خواست تا به ظرفيت کميته ارزي توجه ويژه داشته باشند و در ارائه آرا و نظراتشان، همراهي لازم را صورت دهند. محمدرضا انصاري، نايب رئيس اتاق ايران، که مسووليت راهبري کميته ارزي را بر عهده دارد نيز درخصوص اقدامات صورت گرفته در چارچوب اين کميته، گفت: بعد از صعود غيرعادي ارز در بازار داخلي، بنا به تصميم و دستور رياست اتاق اين کميته تشکيل شد. تاکنون حدود ۴۵ساعت جلسات تخصصي با کارشناسان داخلي و خارجي اتاق داشته ايم و آراي صاحب نظران در اين رابطه جمع بندي شده است. وي ادامه داد: تلاش کرديم تا دستورالعمل ۲۹ماده اي که در حوزه ارزي ارائه شده را اصلاح کنيم، اما به واسطه نواقص متعددي که بر اين بحث وارد بود، حل وفصل اين موضوع هنوز ممکن نشده است.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of English for Academic Purposes
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است