|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: آفتاب پرست هاي چشم آبي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
آفتاب پرست هاي چشم آبي
بخش نود و دوم

نويسنده: گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران
مترجم: محمدحسين باقي

عمليات گفتماني ناسيوناليستي چند استراتژي دارد. اولين استراتژي با پناهجويان به منزله مهاجران «غيرقانوني» رفتار مي کند و آنها را تروريست و اسلامگراي راديکال معرفي مي کند. دومين استراتژي گفتماني به مهاجران غيرقانوني به منزله تهديدي براي امنيت ملي مي نگرد. هر دو به افزايش احساس تهديد، ناامني و فقدان حمايت کمک مي کند.
    دو تصوير متناقض با تهديد آوارگان / اسلام در ارتباط است: مجرميت و امتيازات ناعادلانه: «به جهاديون و ساير مجرماني که به طور غيرقانوني وارد سرزمين ما شدند کل زمين و روستاهاي بلغارستان داده مي شود.» اين مواضع و عبارات خاص گفتمان افراطيون براي ادغام ترس و خشم است: اين چهره آوارگان را به منزله خارجي راديکالي برمي سازد که يک تروريست خطرناک است که همچنان امتيازاتي دريافت مي دارد. اگرچه چنين سياست هايي را مطرح مي کند اما آنها بيشتر نمادين هستند تا اقتصادي و به خاطر نزديکي معنايي نامشان انتخاب مي شوند: کدام تدبير سياسي براي ناسيوناليسم بهتر از ملي کردن است؟ آتاکا تنها حزب بلغاري است که آشکارا و سيستماتيک شعار چپ افراطي يعني ملي کردن کارهاي اصلي را مطرح کرده است.
    
     مردم مداري راديکال در برابر ضدنخبه گرايي راديکال
    پوپوليسم ملي بلغاري ماهيتا «کپي- پيست»ي است و مشتاقانه تمام خصلت ها و ويژگي هاي اسلاف غربي اي را که از آنها الهام گرفته بود به کار مي گيرد. سياست بايد اراده عموم مردم يا حس مشترک آنها را دنبال کند. جامعه به دو جناح رقيب تقسيم مي شود که هر کدام کاملا همگن هستند: «مردم معمولي بي گناه» و «نخبگان رشوه خوار و خودفروش». ضدنخبه گرايي راديکال و مردم گرايي راديکال دو چهره از يک پيام واحد هستند: «تا جايي که به نخبگان سياسي مربوط است، آمار لفاظي از تمام محدوديت ها فراتر مي رود. ناکافي است بگوييم که نخبگان مستحق هدايت و حکمراني نيستند: نخبه حتي حق ندارد همچون انسان هاي برابر به خود بينديشد. مهم تر اينکه، نخبه پست تر از مردم است؛ مردمي که به لحاظ اخلاقي قوي تر هستند و به برخي شيوه هاي اسرارآميزتر، صالح تر از نخبگان است. مفصل بندي فاز نهايي اين منطق دشوار است اما با اين حال تلاش مي کنم. در واقع، مردم نخبگان راستين هستند. اين گونه از «ضد ضدمساوات گرايي» محدوديت هاي زباني را به محک آزمون مي گذارد.» رويکرد ضدنخبه گرايي سه شکل به خود مي گيرد: ضدتشکيلاتي [anti-establishment]، ضدجهاني سازي [anti-globalism] و ضداروپايي سازي [anti-Europeanisation]. کارکرد گفتمان ضدنخبه گرايي قابل پيش بيني است: هر اتهامي عليه نخبگان به حمايت انتخاباتي از متهم تبديل مي شود. سرمايه سياسي ضدنخبه گرايي از دو منبع ريشه مي گيرد: «مرجع واقعي» (سطح بالاي فساد در ميان نخبگان بلغاري به وضوح از سوي تمام بررسي ها و برآوردهاي بين المللي اثبات شده است) و «اجماع گسترده» (بي اعتمادي به نخبگان محدود به راي دهندگان احزاب راديکال نيست بلکه براي عموم مردم مشترک است). طي دهه اول گذار پساکمونيستي، جهاني سازي به عنوان راه فراري از جهان کنترل شده و بسته کمونيستي تصور مي شد که مترادف بود با باز شدن، رهايي و آزادي. گسستن از آن پديده اخير پساکمونيستي است. پوپوليسم ملي اولين قهرمان «ستيز جديد ساختاري است که «بازندگان» جهاني سازي را در برابر «برندگان» جهاني سازي قرار مي دهد.» آتاکا يکي از حاميان جدي ضدجهاني سازي و ضدسرمايه داري است. «سياست انکار» [politics of dismissal] امري راديکال و قطعي است: «جهاني سازي شکست خورده است. پول گرايي [Monetarism] شکست خورده است. سياست «حکومت کوچک تر، بازار کلام نهايي را مي گويد» شکست خورده است. بحران مالي جهاني، که آمريکا موجب آن شده، نشانه اي روشن از اين است. بنيادگرايي بازار، که با تشکيلات مالي و سياسي آمريکا به مذهب تبديل و تحول يافته، متحمل شکستي شرم آور شده است. ما به سرمايه نظري نه مي گوييم، به شرکت هاي فرامليتي که اقتصاد بازاري را ويران مي کنند نه مي گوييم، به وال استريت نه مي گوييم و به حس تعادل و برابري مشترک تر نه مي گوييم.»
    گفتمان نفي از سه تکنيک بهره مي گيرد: کاپيتاليسم را برابر با پول گرايي مي گيرد و پول گرايي را برابر با بحران مالي و ترويج دستورالعملي جايگزين را [مبني بر اين] که آتاکا خودش نتوانسته به آن برسد: «حس مشترک و تعادل.» خشونت پوپوليستي عمدتا سرمايه بين المللي را هدف مي گيرد که ثروت ملي را «مي خشکاند»: آتاکا تخمين زده که ۲۸ ميليون و ۲۵۷هزار «لِوا» [leva: واحد پول بلغارستان برابر با ۱۰۰ استوتينکي] از جيب ماليات دهندگان بلغاري به جيب خزانه داري شرکت هاي خارجي رفته که غذا، پوشاک، برق، خدمات بانکي و ... را به فروش مي رسانند. آتاکا در رساله سال ۲۰۱۳ خود مي نويسد: «تمام موسسات، تمام وزارتخانه ها، بخش هاي فرهنگ، بهداشت و آموزش روي هم رفته ۱۰ ميليارد لوا کمتر از استعمارگران خارجي دريافت مي کنند» (Ataka ۲۰۱۳a ، b: ۸).
    ضداروپايي گرايي موضوع ديگري است که نشانه هايي انتقادي از نفي پوپوليستي را به دنبال دارد. اين در سه مسير دنبال مي شود: اولين مسير اتهام «نواستعمارگري» است؛ اروپا درحال تبديل شدن به يک شوروي جديد است که با زور و عليه قانون اساسي کار مي کند. مانيفست آتاکا با اين داستان شروع مي شود که «ما چگونه پس از فروپاشي ديوار برلين به بردگي گرفته شديم.» دومين انتقاد، انتقاد نهادين است: «پيمان يورو در مجموع پارلمان و حکومت، انتخابات و دموکراسي را بي اعتبار مي سازد.»
    نگاه ديگران: آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش نود و دوم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران"

  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش پاياني
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و هفتم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 11/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و ششم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 10/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و پنجم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 9/4/97
مشاهده متن    
  آفتاب پرست هاي چشم آبي / بخش صد و بيست و چهارم
گابريلا لازاريديس، جيووانا كامپاني، آني بنونيست و ديگران، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 3 (پياپي 117)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است