|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: شروع كم جان بازارهاي جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


شروع كم جان بازارهاي جهاني
در شرايط صعود شاخص بورس و افت دلار و سكه، بازارهاي جهاني روند كم نوساني را ثبت كردند


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    بازار سهام
    بيشترين رشد شاخص در يک ماه

    ديروز شاخص کل بورس با رشد ۵۳۸ واحدي (۵۷/ ۰ درصدي) همراه شد. شناسايي فرصت خريد، ارزش معاملات را با رشد ۳۰ درصدي نسبت به ميانگين ارديبهشت همراه کرد و بيشترين رشد شاخص کل هم وزن (۴/ ۱ درصد) از تير ۹۵ و تغيير مالکيت ۵/ ۱۸ ميليارد توماني به نفع حقيقي ها، در نمادهايي که پيش تر مورد حمايت جدي حقوقي ها بودند رقم خورد. در شرايط کم نوساني قيمت جهاني فلزات اساسي، ارزندگي سهام، قيمت مناسب عرضه فولاد در بورس کالا و چشم انداز رشد نرخ تورم، با رشد سود اسمي شرکت ها عامل حمايت از فلزات اساسي شد. خوش بيني به پايبندي اروپايي ها به برجام و درخواست توليدکنندگان از افزايش قيمت خودرو، از خودرويي ها و ليزينگ هاي خودرويي حمايت کرد؛ اما ترديدهاي موجود مي تواند مانع از پايداري رشد اين نمادها شود. با وجود تداوم مازاد عرضه سيمان، شناسايي کف قيمتي رشد سيماني ها را رقم زد.
    

    
    
    بازار ارز
    تشديد نوسانات نزولي دلار در مرز

    ديروز هر دلار آمريکا براي بيش از يک ماه در نرخ ۴۲۰۰ تومان ثابت ماند. با وجود حرکت دلار غيررسمي در کانال ۶۶۰۰ توماني براي ۳ روز از چهارشنبه، پس از اعلام خروج آمريکا از برجام نرخ دلار از روز يکشنبه با افت آرامي همراه شد. اتفاقي که روز دوشنبه نيز ادامه يافت و شنيده ها حاکي از افت نرخ دلار در مقاطعي زير سطح ۶۴۰۰ تومان بود. تشديد روند نزولي دلار در مناطق مرزي، در ميانه معاملات دلار را زير ۶ هزار تومان قرار داد. اما شناسايي کف قيمتي، دلار را بالاتر از سطح مزبور به کانال ۶۱۰۰ توماني در مناطق مرزي بازگرداند. همچنان در صورت کاهش صادرات نفت، کاهش عرضه ارز عامل حمايت از نرخ دلار است. حمايت کف ۶ هزار توماني را مي توان به ترديدها و شرايط انتظاري براي نتيجه مذاکره وزير امور خارجه کشورمان با طرف هاي اروپايي نسبت داد.
    

    
    
    بازار سکه
    روز پرنوسان سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 77 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 903 هزار تومان معامله شد. در شرايط کم نوساني طلاي جهاني، تشديد روند نزولي نرخ دلار در مناطق مرزي عامل فشار بر قيمت سکه شد. با وجود افت سکه تا کف يک ميليون و۸۸۰ هزار تومان در ابتداي معاملات، شناسايي کف قيمتي سکه را صعودي کرد. با وجود روند کم نوسان دلار در بازار مرزي پس از اعلام خروج آمريکا از برجام (چهارشنبه) از روز يکشنبه نرخ دلار در مسير نزولي قرار گرفت و روز گذشته دلار مرزي در مقطعي زير ۶ هزار تومان نيز رسيد. تداوم ترديدها نسبت به برجام، دلار را بالاتر از ۶ هزار تومان در مناطق مرزي و در سطح ۶۴۰۰ تومان در بازار غيررسمي رساند. با تداوم فشار عرضه سکه هاي پيش فروش شده، شکستن کف يک ميليون و ۹۰۰ هزار توماني سکه محتمل است.
    

    
    
    بازار طلاي جهاني
    کم نوساني طلا زير 1320 دلار

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1318 دلار معامله شد. افت بيشتر شاخص دلار از سقف 4 ماهه تا حدي از طلا حمايت کرد. اعلام يکي از اعضاي بانک مرکزي اتحاديه اروپا از شروع افزايش نرخ بهره چند ماه پس از اتمام خريد اوراق قرضه دولتي (احتمالا در پايان سپتامبر) با ارائه سيگنال خروج از سياست هاي به شدت انبساطي از يورو حمايت کرد و افت بازارهاي سهام اروپا (با فشار بر صادرات) را به دنبال داشت. با وجود اين، سيگنال کاهش تنش هاي تجاري آمريکا و چين تا حدي رشد بازارهاي سهام آسيا را رقم زد. با وجود اين، پيش تر رشد ۴ درصدي شاخص دلار، عامل فشار بر طلا شده بود. با وجود چشم انداز افزايش نرخ بهره آمريکا در نشست آتي فدرال رزرو، آمار نرخ تورم کمتر از پيش بيني ها، دورنماي تدريجي بودن افزايش نرخ بهره را تقويت کرده است.
    

    
    
    بازار اوراق مسکن
    افت آرام «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 5/ 0 درصدي به قيمت 65 هزار و 645 تومان معامله شدند. پس از 3 هفته صعود «تسه»ها از کف 60 هزار توماني (3 ارديبهشت)، شاهد کم نوساني قيمت اوراق تسهيلات مسکن بوديم. در ماه فروردين شاهد افت 59 درصدي تعداد معاملات مسکن بوديم و پيش تر در اسفند افت 33 درصدي تعداد معاملات نسبت به بهمن رقم خورد. با وجود اين، ميانگين قيمت مسکن در فروردين افت تنها 2 درصدي را نسبت به اسفند نشان داد. ورود تقاضاي سرمايه گذاري به بازار مسکن در کنار شوک معامله گران از نوسانات صعودي قيمت مسکن شوک تقاضاي مسکن را ايجاد کرد. اما با توجه به رشد نهاده هاي توليد، گزارش مرکز آمار از افزايش ۳۴ درصدي قيمت محصولات فلزي، رشد ۱۵ درصدي سيمان و ۱۳ درصدي شيرآلات در ۹ ماه ابتدايي ۹۶، افت قابل توجه مسکن را دور از انتظار نموده است.
    

    
    
    بازار نفت
    دورنماي رشد عرضه غيراوپک

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۸/ ۷۰ دلار معامله شد. ترديدها نسبت به ميزان کاهش صادرات ايران و چشم انداز جايگزيني آن با ساير توليدکنندگان، افت نفت را از سقف ۵/ ۳ ساله (برنت ۷۸ دلار) رقم زد. سهيل المزروعي، وزير انرژي امارات و رئيس امسال اوپک، اعلام کرد اوپک (عربستان، کويت و امارات) توانايي جايگزيني کاهش احتمالي توليدات را دارند. توليدات اوپک در آوريل با ۱۲ هزار بشکه افزايش همراه شد. اما در گزارش ماهانه اوپک، رشد توليدات غيراوپک نسبت به گزارش پيشين افزايش و ۸۹ درصد از رشد توليدات غيراوپک از سوي آمريکا (با رشد ۲۷ درصدي توليدات از ميانه ۲۰۱۶) پيش بيني شد. با وجود قرار گرفتن موجودي نفت تجاري ۹ ميليون بشکه بالاتر از ميانگين ۵ساله، اين عامل و احتمال کاهش تقاضا به دليل سياست هاي تجاري آمريکا و تحريم ها عليه ايران و روسيه، فشار بر نفت را حفظ کرد.
    
شروع کم جان بازارهاي جهاني / در شرايط صعود شاخص بورس و افت دلار و سکه، بازارهاي جهاني روند کم نوساني را ثبت کردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق زيستي
متن مطالب شماره 31، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است