|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: رمزنگاري از اينترنت بعدي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


رمزنگاري از اينترنت بعدي


نويسنده: رضا رمضان *

در طي سال هاي اخير تکنولوژي بلاک چين بسيار مورد توجه دنياي فناوري قرار گرفته است. موازي با کلمه «بلاک چين»، برخي کلمه «رمز ارزها» را نيز به کار مي برند و به اشتباه اين دو کلمه را معادل هم قرار مي دهند. در اين مقاله کوتاه برآنيم تا مروري سريع بر فلسفه و کاربرد تکنولوژي بلاک چين داشته و توضيح دهيم که چرا در آينده ممکن است رمز ارزها منسوخ و از رده خارج شوند، اما تکنولوژي بلاک چين به حرکت توسعه اي خود ادامه خواهد داد.
    بلاک چين يکي از روش هاي قدرتمند براي غيرمتمرکزسازي (Decentralization) سيستم ها است. تحقيقات روي علم غيرمتمرکز سازي سيستم ها از حدود ۳۰ سال قبل با تعريف مساله ژنرال هاي بيزانسي (Byzantine Generals Problem) در دانشگاه ها شروع شد. هدف غيرمتمرکزسازي ايجاد شبکه يا سيستمي است که در آن اعضا بتوانند بدون وجود يک سيستم يا مدير براي تاييد هويت، به اطلاعات يکديگر اعتماد کنند. به عبارت ديگر اعضا بتوانند در مورد اطلاعات داخل سيستم به اجماع دست پيدا کنند، بدون آنکه نياز به يک ناظر يا مدير داشته باشند. براي مثال مردم يک کشور بتوانند با شرکت در انتخابات رياست جمهوري، يک رئيس جمهور انتخاب کنند بدون آنکه نيازي به وزارت کشور به عنوان برگزارکننده انتخابات به منظور نظارت و شمارش آرا باشد.
    هيچ کدام از روش هاي غيرمتمرکزسازي پيشنهادي تا سال ۲۰۰۹ در ابعاد وسيع کارآيي نداشتند. يعني در سيستم هايي با حداکثر تنها ۱۰۰ عضو کار مي کردند. از اين رو بيشتر در صنايع خاص مانند سيستم کنترل پرواز هواپيماهاي بوئينگ استفاده مي شدند. در سال ۲۰۰۹ معرفي تکنولوژي بلاک چين امکان غير متمرکزسازي در سيستم ها با صدها هزار عضو را فراهم کرد. مهم تر آنکه، برخلاف روش هاي قبلي امکان آن را فراهم کرد که حتي در شبکه اي که اعضا يکديگر را نمي شناسند فرآيند راي گيري يا اجماع انجام شود. اين روش توسط فردي با نام مستعار ساتوشي ناکاموتو به عنوان مبدع رمز ارز بيت کوين معرفي شد. اما از آنجا که اين فرد اثبات علمي براي روش خود ارائه نکرد و مقاله اوليه قادر به توضيح و اثبات روش پيشنهادي به صورت کامل نبود، بلاک چين مورد توجه ويژه دنيا قرار نگرفت. تکنولوژي بلاک چين در طي سال هاي بعد توسط محققان دانشگاهي و شرکت هاي بزرگي مانند اي بي ام مورد تحقيق و توسعه فراوان قرار گرفت و خواص و کارآيي آن اثبات شد. طي سال هاي اخير در مجامع دانشگاهي و تحقيقاتي مانند انجمن IEEE تکنولوژي بلاک چين به عنوان «اينترنت بعدي» (The Next Internet) معرفي مي شود. در حال حاضر سيستم هاي بسيار زيادي در حال توسعه براساس تکنولوژي بلاک چين هستند. انتظار مي رود در آينده نزديک محصولاتي مبتني بر تکنولوژي بلاک چين در کاربردهايي مانند رديابي داروها در صنعت داروسازي، ثبت اسناد و املاک، برقراري ارتباط مستقيم بين کشاورزان و مراکز توزيع محصولات کشاورزي و ... مورد استفاده قرار گيرد. همچنين شرکت هاي بزرگ فناوري اطلاعات مانند اي بي ام و سامسونگ اقدام به توسعه پلت فرم هاي برنامه نويسي بلاک چين کرده اند تا توسعه دهندگان اين سيستم ها را ترغيب کنند بر بسترهاي توليد آن شرکت ها، سيستم هاي غيرمتمرکز و توزيعي خود را توسعه دهند. با وجود اين خوش بيني در مورد آينده تکنولوژي بلاک چين، درخصوص رمز ارزهايي مانند بيت کوين که براساس تکنولوژي هاي «بلاک چين بدون مجوز»(Permissionless Blockchain) بنا شده اند، سوالات و مشکلات زيادي مطرح شده و بسياري از متخصصين، آينده روشني براي بيت کوين متصور نيستند. رمز ارزها، به عنوان پول ديجيتال خارج از نظارت بانک هاي مرکزي، چند سالي است که توجه دنياي تکنولوژي را به خود جلب کرده اند. رمز ارزها امکان کنترل تبادلات پولي توسط دولت ها را غيرممکن مي سازند. بر اساس اين تکنولوژي، ده ها هزار رمز ارز ديگر طي چند سال گذشته توليد شده است. به نحوي که در حال حاضر طراحي و توليد يک رمز ارز جديد روي بسترهاي موجود بلاک چين بيش از چند ساعت زمان نمي برد.
    هر يک از رمز ارزهاي نوظهور با افزودن ويژگي هاي جديد سعي مي کنند به محبوبيت خود بيفزايند تا کاربران بيشتري را جذب کنند. در رمز ارز بيت کوين مشخصات صاحب حساب معلوم نيست اما شماره حساب و ميزان بيت کوين موجود در هر حساب مشخص است. همچنين به ازاي هر تراکنش انتقال بيت کوين، شماره حساب ارسال کننده و دريافت کننده و ميزان بيت کوين انتقالي معلوم است. در رمز ارز زي کش (zcash)، اين اطلاعات نيز پنهان و در سيستم قابل مشاهده نيست. بدين معني که سيستم تنها يک تراکنش انتقال پول را نشان مي دهد؛ اما کاربران سيستم نمي دانند چه ميزان زي کش (zcash) و ما بين کدام حساب ها منتقل شده است. رمز ارزهاي موجود بستري مناسب براي پولشويي هستند. دو ويژگي عدم نظارت و کنترل توسط بانک مرکزي يا مقام ناظر و اختفاي فوق العاده زياد در انتقال رمز ارز، رمز ارزها را بستري مناسب براي تجارت هاي سياه و پولشويي کرده است. اختفاي بيش از حد، باعث ناامني در دنيا مي شود. از چند سال قبل متخصصين اين حوزه مانند دکتر آنتونوپولوس نويسنده کتاب «Mastering Bitcoin» درخصوص تغيير الگوي جنايت در جامعه در صورت حضور رمز ارزهاي مبتني بر «بلاک چين بي مجوز» هشدار مي دهد. درصورتي که جنايتکاران بدانند امکان اخاذي و انتقال پول يک فرد فقط در صورت داشتن کليد خصوصي او مهيا بوده و اين انتقال غيرقابل برگشت و رديابي است، جان انسان ها در معرض خطر قرار مي گيرد. بيل گيتس بنيانگذار مايکروسافت نيز در سخنراني مارس ۲۰۱۸ خود اعلام کرد رمز ارزها مستقيما جان انسان ها در خطر مي اندازند. بنابراين ويژگي هاي ذکر شده براي رمز ارزها در تضاد کامل با مسير حرکت سيستم هاي بانکي دنيا براي شفاف سازي انتقالات پولي قرار دارند.
    علاوه براين، «هزينه تراکنش» (Transaction Fee) زياد انتقالات رمز ارزها در مقايسه با سيستم هاي بانکداري الکترونيک استفاده از رمز ارزها را غير مقرون به صرفه مي کند. در بانکداري الکترونيکي متداول، به علت آنکه پول مشتري در اختيار بانک قرار دارد، بانک ها تراکنش هاي پولي را با هزينه بسيار پايين يا بعضا رايگان براي مشتريان خود انجام مي دهند. اما در رمز ارزها هر تراکنش بايد به ميزاني هزينه تراکنش پرداخت کند که سيستم بلاک سازهاي بلاک چين (Miners) را در شبکه رمز ارز متقاعد کند تا آن تراکنش را در بلاک چين قرار داده و به آن رسميت ببخشند. بنابراين براي انتقال قانوني پول، در جايي که سيستم الکترونيک مرسوم بانکي در دسترس باشد، مردم انگيزه اي براي به کارگيري رمز ارز ندارند. متاسفانه توهم يک شبه پولدار شدن، افراد زيادي را به تجارت باطل رمز ارزها سوق داده است. بازار فعلي رمز ارزها را مي توان با بازار معاملات فارکس يا شرکت هاي هرمي مقايسه کرد. در اين سيستم ها کار و توليدي صورت نمي پذيرد و ارزشي خلق نمي شود. با توجه به مضرات رمز ارزها براي سيستم هاي اقتصادي ازجمله تجارت سياه و حضور تبهکاران، در حال حاضر بسياري از کشورها مانند چين، ژاپن، آمريکا، کره جنوبي، پاکستان و ... معاملات رمز ارزها را ممنوع کرده يا محدوديت هاي زيادي بر آن وضع کردند. اميد است که خواننده اين مقاله کوتاه با درک اهميت توسعه به کارگيري تکنولوژي بلاک چين و بهره گيري از مزاياي آن، از ورود به بازار تجارت سياه رمز ارزها خودداري کند.
    
    *دانشجوي دکترا از دانشگاه بريتيش کلمبياي کانادا رمزنگاري از اينترنت بعدي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "رضا رمضان "

  معيشت و محيط زيست
رضا رمضاني*، ايران 6/10/94
مشاهده متن    
  مطالعات ارزيابي طرح هايي براي بايگاني
رضا رمضاني*، ايران 23/9/94
مشاهده متن    
  تهديد بزرگي به نام ناآگاهي
رضا رمضاني*، ايران 27/8/94
مشاهده متن    
  افت عقلانيت، عامل رونق عرفان هاي كاذب
رضا رمضاني، رسالت 13/9/91
مشاهده متن    
  حل مشكلات مردم يا پرداختن به اختلافات؟!
رضا رمضاني، رسالت 11/9/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش محيط زيست و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 703)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است