|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: واكنش دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت به مواضع اخير در مورد برجام: مديريت مسوولانه كشور، عرصه تناقض گويي نيست
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


واكنش دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت به مواضع اخير در مورد برجام: مديريت مسوولانه كشور، عرصه تناقض گويي نيستدنياي اقتصاد : دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت روز گذشته در اطلاعيه اي به برخي موضع گيري ها و تناقض گويي ها درخصوص برجام واکنش نشان داد. در اين اطلاعيه دولت ضمن استقبال از تمامي اظهارنظرها و توصيه هاي خيرخواهانه و دعوت به انسجام و وحدت اعلام کرد که تمامي مراحل مذاکرات و توافق در چارچوب قانون اساسي، اختيارات و مسووليت هاي رئيس جمهور و مصوبات شوراي عالي امنيت ملي بوده است.
    طي چند روز گذشته برخي چهره هاي اصولگرا و برخي نهادها ماهيت برجام را در سخنان و بيانيه هايي زير سوال برده بودند. در اولين واکنش روز چهارشنبه گذشته برخي از نمايندگان اصولگراي مجلس اقدام به آتش زدن نمادين برجام و پرچم آمريکا کردند. اقدامي که البته ازسوي بسياري از نمايندگان و برخي از چهره هاي سياسي با انتقاد مواجه شد. در ادامه روز جمعه هفته گذشته محمود احمدي نژاد، رئيس جمهوري سابق نيز با انتشار بيانيه اي به خروج آمريکا از توافق هسته اي و تلاش دولت براي حفظ توافق در مذاکره با اروپا واکنش نشان داد و گفت که با مذاکرات مخفيانه اي که ايران و آمريکا در سال ١٣٩١ در عمان انجام دادند، در آن مقطع مخالف بوده و اين را همان زمان در حضور «مقامات ارشد» بيان کرده بود.
    در ادامه روز يکشنبه هفته جاري مجلس خبرگان رهبري با صدور بيانيه اي که به امضاي آيت الله احمد جنتي، رئيس مجلس خبرگان رسيده بود، اعلام کرد که در مواردي خطوط قرمز موردنظر مقام معظم رهبري در برجام رعايت نشده است. در اين بيانيه همچنين بر لزوم عذرخواهي رئيس جمهوري، از مردم به خاطر خسارت هاي وارده در برجام تاکيد شده بود. از اين رو دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت در واکنش به اين موضع گيري ها درخصوص برجام در اطلاعيه اي در ۸ بند اعلام کرد: متاسفانه آنان که بايد عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند، طلبکارانه به دستاوردهاي ملي مي تازند و حاضر نيستند به اين سوال پاسخ دهند که خسارت هاي تحريم ظالمانه بر ملت ايران چه ميزان بوده و براي پيشگيري به موقع از آن خسارت ها چه کرده اند؟ آنها هيچ گاه حاضر نيستند از ناتواني خود در ارائه راه هاي جايگزين برجام سخن بگويند و صادقانه بابت رويکرد غلط و کارشکني هاي خود در روند پيشرفت کشور، از ملت عذرخواهي کنند. آنها در تعارضي آشکار، هم دلواپس حضور آمريکا در برجام بوده اند و هم شاکي خروج آمريکا از برجام. مديريت مسوولانه کشور، عرصه تناقض گويي نيست؛ بلکه نيازمند تصميم قاطع و عمل شجاعانه است.
    
    تامين منافع ملي، راهبرد اصلي در مذاکرات
    به گزارش «ايسنا» در بخش ديگر اطلاعيه دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت آمده است: دولت جمهوري اسلامي ايران به عنوان منتخب ملت، از ابتدا خود را موظف به تحقق خواست مردم در تعامل سازنده با جهان و تلاش خستگي ناپذير براي رهايي کشور از بند تحريم هاي ظالمانه و لغو قطعنامه هاي خطرناک شوراي امنيت سازمان ملل متحد مي دانسته است و در اين راه همواره تابع سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بوده و تيم مذاکره کننده نيز تمام تلاش خود را براي کسب بيشترين منافع و اعطاي کمترين امتياز به کار بسته است.
    اين اطلاعيه مي افزايد: راهبرد اصلي و اعلام شده دولت، در مذاکرات طولاني با شش کشور و اتحاديه اروپا، تامين منافع ملي بوده است و در اين مسير، هيچ يک از حقوق، توانايي ها و ظرفيت هاي راهبردي کشور مورد مذاکره و معامله قرار نگرفته است؛ بلکه بهانه هاي واهي براي متهم کردن ايران را از دست بدخواهان گرفته و حقوق مسلم ملت ايران را براي پيشرفت و حضور عزتمندانه در اقتصاد جهاني تثبيت کرده است. در ادامه اين اطلاعيه آمده است: برجام از نظر جهانيان، يک دستاورد بي نظير در عرصه ديپلماسي و صلح و امنيت منطقه اي و بين المللي است. شکستن اجماع جهاني عليه ايران، رسوايي صهيونيست ها، برچيده شدن تحريم هاي بين المللي و به رسميت شناخته شدن برنامه صلح آميز هسته اي کشور بخشي از دستاوردهاي برجام به شمار مي رود.
    
    انتقاد شديد از حمله به دولت
    دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت در ادامه مي افزايد: دولت آمريکا که همواره، مجامع بين المللي را در حمايت از خود بسيج مي کرد و کشورها را با الزام به تحريم، در مقابل ايران قرار مي داد، اينک با صهيونيست ها تنها مانده و شاهد حمايت جهاني از موضع منطقي و عزتمندانه ايران اسلامي است. در بند ۵ اين اطلاعيه آمده است: رئيس جمهور فعلي آمريکا مدعي است در جريان برجام کاملا متضرر شده است و ايران را کشوري مي داند که بدترين توافق را به او تحميل کرده است. او خروج از برجام را پاسخي براي تحقير آمريکا در برابر ايران مي داند. در چنين شرايط خطيري که وحدت ملي يک ضرورت است، سوال اين است که حمله به دولت و تخريب دستاوردهاي کشور که همراه با افزايش قدرت دفاعي و تقويت جايگاه منطقه اي ايران به دست آمده است، هم صدايي با چه جرياني و ريختن آب به آسياب چه کساني است؟
    
    تاکيد بر وحدت و انسجام
    دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت در ادامه ضمن تاکيد بر اينکه در شرايط جديد نيز براي مقابله موثر با اقدام تحريک آميز آمريکا و تضمين انتفاع ايران از برجام، تدابير لازم اتخاذ شده و در حال اجرا است، تاکيد مي کند: در شرايط حساس کنوني که بار ديگر، دولت زياده خواه آمريکا، زبان به تهديد ايران گشوده است، از همه شخصيت ها و گروه هاي وفادار به انقلاب اسلامي انتظار مي رود که با پيروي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري، به انسجام و وحدت ملي مدد رسانند و با حمايت از مواضع دولت در صحنه بين المللي، به جهانيان نشان دهند که مردم ايران يکپارچه و يکصدا، در مقابل ناقضان عهد، ايستادگي و از حقوق خود دفاع خواهند کرد.
    
    نامه مطهري به احمد جنتي
    اما اين تنها دولت نبود که روز گذشته به مواضع اخير درقبال برجام واکنش نشان داد. علي مطهري، نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز ديروز در نامه اي خطاب به احمد جنتي به نامه مجلس خبرگان درباره برجام واکنش نشان داد. به گزارش «ايرنا» مطهري در اين نامه با بيان اينکه در نامه اي که در ارتباط با خروج آمريکا از برجام نوشته ايد، چند نکته قابل تامل است، نوشت: در اين نامه از طرفي پذيرفته ايد که برجام با نظر مقام رهبري امضا شده است و از طرف ديگر از رئيس جمهور خواسته ايد که به خاطر خسارت هاي وارده ناشي از برجام از مردم عذرخواهي کند. آيا اين دو سخن تناقض و احيانا تعريض ناخواسته به مقام رهبري نيست؟ همچنين گفته ايد در صورت اخذ نشدن تضمين هاي جدي و محکم از اروپايي ها، خروج از برجام تکليف شرعي و قانوني دستگاه ديپلماسي خواهد بود. آيا تکليف شرعي دستگاه ديپلماسي را جنابعالي تعيين مي کنيد يا مقام رهبري؟ همچنين آيا تکليف قانوني دستگاه ديپلماسي را جنابعالي تعيين مي کنيد يا مجلس؟
    در ادامه اين نامه آمده است: حقيقت اين است که يکي از معضلات کشور ما دخالت نهادهاي مختلف در کار يکديگر است. وظيفه مجلس خبرگان رهبري طبق قانون اساسي، گذشته از انتخاب رهبر در زمان خاص، نظارت بر بقاي شرط عدالت در مقام رهبري و نظارت بر دستگاه هاي زيرمجموعه رهبر است. مطهري در پايان نامه اش تاکيد کرده است: ورود به مسائلي مانند برجام و تعيين تکليف براي رئيس جمهور و مجلس شوراي اسلامي از وظايف آن مجلس نيست، براي جنابعالي آرزوي توفيق الهي دارم.
    
    واکنش روزنامه جمهوري اسلامي
    همزمان روز گذشته روزنامه جمهوري اسلامي درواکنش به بيانيه اخير مجلس خبرگان، نوشت: بيانيه اي به نام مجلس خبرگان رهبري به مناسبت خروج آمريکا از برجام منتشر شده که نويسنده آن از رئيس جمهوري خواسته به اين خاطر از مردم عذرخواهي کند. به نظر مي رسد نويسنده اين بيانيه رئيس جمهوري آمريکا را با رئيس جمهوري کشورمان اشتباه گرفته و به جاي آنکه خواستار عذرخواهي دونالد ترامپ از مردم ايران به خاطر عهدشکني و خروج از برجام شود، از رئيس جمهوري کشورمان خواستار عذرخواهي شده است! در همين حال به گزارش جماران، در پي واکنش ها و اظهار بي اطلاعي برخي اعضاي خبرگان از بيانيه منتسب به مجلس خبرگان در مورد برجام، سايت مجلس خبرگان روز گذشته تيتر بيانيه را به «واکنش رئيس مجلس خبرگان به خروج غيرقانوني آمريکا از برجام» تغيير داد. به گزارش انتخاب، آيت الله هاشم زاده هريسي، عضو مجلس خبرگان نيز در يادداشت خود براي روزنامه ايران تاکيد کرد که آنچه در بيانيه آمده حداکثر مي تواند موضع هيات رئيسه خبرگان باشد نه کليت اعضا.
    واکنش دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت به مواضع اخير در مورد برجام: مديريت مسوولانه کشور، عرصه تناقض گويي نيست
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق نور
متن مطالب شماره 25-26، بهار تا زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است