|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: استقرار دولت مجازي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


استقرار دولت مجازي


نويسنده: مصطفي مالكي تهراني*


    موسسه مکنزي در سال ۲۰۱۳ اقدام به انتشار ليستي از تکنولوژي هاي زير و رو کننده کرد. شايد در آن روزها توجه به اين مقاله کمي خيال انگيز مي نمود اما امروز بعد از گذشت تنها چهار سال از آن تاريخ نه تنها بشر به بسياري از آن موضوعات اعتراف کرده بلکه در گزارش جديد اين موسسه برخي فرآيندهاي جديد نيز تعريف شده است.
    اينترنت سيار، اينترنت اشيا و در حال حاضر بلاک چين از مهم ترين موضوعاتي هستند که بشر امروز به کمک آنها وارد عصر جديدي از دوران تاريخي خود مي شود. اکنون مي توان ادعا کرد که در عصر همگرائي فزاينده فناوري ها شاهد رشد خطي تحولات علوم مختلف هستيم و به جرات مي توان مدعي بود بر خلاف اعصار و ادوار گذشته که خيال پردازي انسان از عالم واقع پيشي مي گرفت، امروز حقايق جهان مادي و تکنولوژي از خيالات انسان ها جلوتر حرکت مي کند و چه سخت و دشوار است که اين سرعت تغيير در فرآيندها و سيستم ها را بتوان ديد و تحليل کرد و در راه استفاده درست و بهينه از آنها اقدامات لازم را معمول داشت.
    در قرن بيستم ميلادي، تلاش بر توسعه نقش اقتصادي و مديريتي دولت ها بود، لذا شاهديم که در اين دوران نظام هاي اقتصادي شکل مي گيرند و اساس عالم بر توسعه مديريت دولت ها و اقتصادها استوار مي شود. کشورها به دنبال افزايش محدوده مرزهاي جغرافيائي خود بودند و بزرگان سياست به دنبال جاودانگي خورشيد در قلمرو تحت سلطه خود حرکت مي کردند. وظايف سنتي دولت ها که به طور کلي در طول تاريخ با کمي تغيير داراي اصول ثابت و اوليه بود، محک محکمي از توانمندي سردمداران تلقي مي شد. حفظ امنيت داخلي، حفظ سرحدات خارجي و در نهايت حفظ ارزش پول به طور کلي سه رکن وظايف آنها برشمرده مي شد. به تدريج و در آستانه قرن جديد وظايف مدرن نيز به اين حوزه افزوده شد که شايد مهم ترين آنها تعريف و حفظ استانداردها، تعريف حقوق مالکيت اعم از معنوي و مادي و در نهايت تضمين حقوق مالکيت کارآمد را بتوان نام برد. با اين حساب دولت ها به دنبال ايجاد استانداردهاي مختلف در امورات جاري برآمده تا روابط انسان ها با يکديگر در تمام شئون از يک الگوي قابل مديريت پيروي کند.
    به تدريج و با توسعه ارتباطات، جهاني شدن اين قواعد و قوانين نيز از الزامات غير قابل چشم پوشي درآمدند، لذا شاهد ايجاد اتحاديه ها و تشکل هاي جهان شمول در زمينه هاي گوناگون هستيم که برخي از آنها قديم تر و برخي جديدتر به اين قافله ملحق شدند. روابط حاکم بر مراودات مالي در سطح جهاني از الگوهاي يکه و منحصر به فردي تبعيت مي کنند که در تمام دنيا غير از برخي کشورها قابل اجرا و پيگيري هستند.
    با افزايش حجم مبادلات، قوانين گسترده تر شده و دولت ها هر روز بزرگ تر مي شوند، نظارت هاي بيشتر و به همان ميزان ناکارآمدي رشد مي کند، همزمان ناآگاهي از اين قواعد و گاهي خيانت عوامل اين سيستم باعث مي شود تا شاهد يک نظام ناکارآمدي باشيم که جمع اجزاي آن از جمع کل سيستم کوچکتر بوده و در اين حالت سيستم به سمت سقوط حرکت مي کند.
    بر اساس گزارش مکنزي در سال ۲۰۱۳ تکنولوژي هاي جديد به کمک تغيير سيستم ها آمده تا سيستمي را بسازند که جمع اجزاي آن از جمع کل بيشتر بوده تا کارآمدي و بهره وري ساختاري رو به تزايد نهاده و هزينه ها را به شدت کم و نقايص را از بين ببرد.
    اولين رکن اين نظام، اينترنت سيار است که بشر امروز را قادر کرده در هر لحظه و در هر مکان به فضاي مجازي دست يابد. فضاي مجازي و شبکه هاي مجازي، مغز جامعه زنده و هوشيار هستند، امروزه شاهديم که با استفاده از اين ابزار در کسري از زمان مي توان انبوهي از اطلاعات را فارغ از جنس و نوع به هر گوشه عالمي که بشر به آن دسترسي دارد، مخابره کنيم و در همان دم، بازخوردهاي آن را شاهد باشيم، رکن دوم را به اينترنت اشياء تلقي مي کنند؛ اين يعني هوشمند شدن ابزارها و لوازمي که در دست بشر است، از لباس تن پوش تا فضاپيما. اينترنت اجسام باعث خودآگاهي اجسام مي شود و اين خودآگاهي منفرد وقتي در يک سيستم قرار مي گيرد موجبات خودآگاهي جمعي را فراهم کرده که مقدمه تحول کيفي زندگي بشر در تمام ارکان مي شود. اين تحول کيفي مقدمه اي بر بزرگترين اختراع بشر بعد از اينترنت است که به شبکه بلاک چين معروف شده است.
    در زمان حال شاهد رشد نمائي تکنولوژي هستيم و اين رشد لحظه اي، قواعد جهان ماده را از اصول محدود به اصول بي نهايت تغيير داده، قواعد عوض شده، اصول دچار تحول بنيادي شده و زندگي بشر در آستانه چرخش بزرگ تمدني جديدي است تحت عنوان «عصر بي نهايت». در اين تمدن جديد هرآنچه در خيال بشر بگذرد، در جهان واقع موجود است، مهم ترين هدف و نتيجه اين تغيير بزرگ را مي توان به حاکميت مجازي تعبير کرد. در اين حالت مغز انسان ها از نقاط منفرد با استفاده از اين ابزارهاي شبکه مجازي به کل جامعه انساني تعميم يافته است و به جرات مي توان گفت که همه آدم هاي روي زمين در مشارکت کامل در حال تفکر و به اشتراک گذاشتن انديشه ها و آراي خود هستند بي آنکه اختياري بر آن داشته باشند.
    شبکه هاي مجازي قواعد موجود و استانداردهايي که به عنوان وظايف سنتي دولت ها تلقي مي شد را تغيير داده و جهان را براي يک هماورد جديد آماده مي سازند.
    در برخي علوم و حوزه ها از چندي قبل شاهد اين تحول بوديم، به عنوان مثال هرآنچه پيش از کلمه مجازي قرار مي گرفت را مي شود نام برد، آموزش مجازي، بانکداري مجازي و.... اما اکنون در عصر انقلاب بلاک چين شاهد يک تعريف جديد تحت عنوان دولت هاي مجازي هستيم. در اين دولت ها، شبکه هاي مجازي مرتبط با هم که همان مغزهاي هوشمند انساني هستند، در بهترين حالت و شرايط در حال تعامل با يکديگر هستند، اين شبکه هاي مجازي از هرگونه خطا و اشتباه دورند، زيرا تمام اجزاي آن شبکه بر فعاليت آن نظارت دارد لذا بهينه بودن عملکرد آن براي اکثريت غير ذي نفع و ذي نفع اثبات شده و اين مغزهاي بي نهايت عاري از هرگونه ادعا و مالکيت بر موضوع به وظيفه اصلي خود که راستي آزمايي فرآيندهاي سيستمي است مي پردازند تا ارکان نظام مجازي به وظايف خود جامعه عمل بپوشاند.
    در حوزه اقتصاد مهم ترين کارکرد اين ابزار، پول مجازي است. پولي که نه امکان تقلب در آن است، نه امکان تورم دارد و نه امکان تحريم و نظارت. شايد در نگاه اول، انتشار پول مجازي را در راستاي کمرنگ شدن نقش نظارتي و حاکميتي دولت ها در نظام جهاني را پررنگ کند، اما وقتي کسب يک ارز و پول و خرج کردن آن تحت نظارت ميليون ها چشم بيدار و هوشياري باشد که ذي نفع در اين معاملات نيستند، ديگر نمي توان اين فرضيات را بر آن حاکم کرد. در اين حالت شفاف ترين فرآيندهاي مالي در عالم مجازي به وسيله ارکان غيرذي نفع، اما مرتبط در شبکه زنجيروار منبعث مي شود.
    در پيش بيني هاي اقتصادي سال آتي کشور عزيزمان صحبتي از اين فرآيندهاي زير و رو کننده ديده نمي شود و متاسفانه بايد گفت طبق معمول وقتي اتفاقي مي افتد ما با اصل غافلگيري با آن برخورد مي کنيم. فعالان اقتصادي بدانند و هوشيار باشند که سال جديد، سال اثر گذاري فرآيندهاي مجازي در کسب و کارهاي سنتي است. شايد بهتر باشد براي درک بهتر به جدال بقالي ها و هايپرمارکت ها نگاهي بيندازيم که چطور غول هاي عرضه محصولات مصرفي، بساط کسب و کارهاي سنتي را درهم پيچيدند و با بي رحمي تمام خودمان با خريد روزانه به اين مجادله دامن مي زنيم تا بقاياي فروشندگان سنتي از بين برود و از اين طريق زندگي بهتري را رقم مي زنيم! اما ورود ارزهاي ديجيتال به عرصه اقتصاد و استفاده از ساختار بلاک چين با هيچ ساختاري مشابه نبوده که بتوان عمق موضوع را بفهميم و تنها و تنها به اين بسنده مي کنم که اگر الزامات اين پديده را ناديده بگيريم، شايد سال آينده اي به اين شکل و صورت وجود نداشته باشد تا بتوان تحليلي ديگر را ارائه کرد. بد نيست بدانيم فاصله بين چرخش هاي تمدني بسيار کم شده، از زمان کشف آتش تا خلق کشاورزي چند هزار سال به طول انجاميد اما اکنون شاهد آن هستيم که در هر چند ساعت يک تکنولوژي جديد، زندگي ما را هدف قرار مي دهد، لذا اين ادعا که سال آينده در زمينه استفاده از تکنولوژي بلاک چين، تحولات اساسي در اقتصاد عالم به وقوع مي پيوندد دور از ذهن نيست.
    
    * کارشناس اقتصادي استقرار دولت مجازي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Research and Development in Medical Education
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است