|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/25: چهار نظريه درباره تبيين چرايي انتقال سفارت امريكا به قدس
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6947
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6780 25/2/97 > صفحه 13 (جهان) > متن
 
      


چهار نظريه درباره تبيين چرايي انتقال سفارت امريكا به قدس


نويسنده: جيمز رينل
مترجم: نازي نشرودي

اعلام برنامه هاي دونالد ترامپ درخصوص انتقال سفارت امريکا از شهر تل آويو به قدس، هر چند قابل انتظار بود، اما در مدت کوتاهي خشم بين المللي را برانگيخت. کارشناسان و رهبران خارجي هشدار داده اند اين اقدام مي تواند جنبشي شبيه به انتفاضه ايجاد کرده و تلاش هايي را که تا کنون در جهت ايجاد صلح ميان اسرائيل و فلسطين صورت گرفته ناکام کند. در اين ميان يک سوال ساده پيش مي آيد: چرا ترامپ چنين چيزي را اعلام کرده است؟ ترامپ بارها از علاقه خود به ايجاد يک «توافق نهايي» ميان اسرائيلي ها و فلسطيني ها صحبت کرده است و اين درحالي است که جا به جايي سفارت مي تواند واشنگتن را از امکان ايفاي نقش به عنوان يک ميانجي صادق در مذاکرات آتي ناتوان کند. ضمن آنکه، اعراب، رهبران کشورهاي اروپايي، دبيرکل سازمان ملل آنتونيو گوترش، و حتي کارکنان وزارت امور خارجه امريکا در اين زمينه به ترامپ هشدار داده اند. پيام واضح است: تغيير مکان سفارت مي تواند دهه ها سياست امريکا را با شکست مواجه کرده و باعث بدتر شدن ناآرامي ها در خاورميانه شود. حتي مردم امريکا نيز با اين ايده مخالف هستند. نتيجه نظرسنجي اخيري که توسط موسسه بروکينگز انجام شده نشان مي دهد 63 درصد امريکايي ها مخالف اين اقدام هستند و 31 درصد از آن طرفداري مي کنند. دموکرات ها قوياً با اين اقدام مخالف اند و کساني که در جناح جمهوريخواه قرار دارند به دو دسته برابر طرفدار و مخالف تقسيم شده اند. براي يافتن پاسخي به چرايي چرخش سياست ترامپ که البته قابل پيش بيني بود، ميدل ايست آي با کارشناساني در طيف هاي مختلف سياسي مصاحبه انجام داده و از آنها درخواست کرده نظريه خود را در اين باره که چه انگيزه اي در پس اين اقدام چهل و پنجمين رئيس جمهوري امريکا وجود دارد، ارائه دهند.
    
    1- نظريه اي که مي گويد: ترامپ دارد نقشش را به عنوان رئيس جمهور امريکا ايفا مي کند.
    اولين نفري که ميدل ايست آي به سراغش رفت، بني آوني، يک جمهوريخواه طرفدار اسرائيل و يکي از مقاله نويس هاي واشنگتن پست بود. بر اساس تفسير خوش بينانه آوني، ترامپ بالاخره دارد به درستي متوجه مي شود که مردم امريکا از او چه مي خواهند و اينکه قانونگذاران اين کشور 22 سال پيش چه حکمي صادر کردند. کنگره امريکا در سال 1955 قانوني وضع کرد که به موجب آن درخواست کرد سفارت امريکا به بيت المقدس منتقل شود. براي آنکه سفارت در تل آويو باقي بماند، از آن زمان همه روساي جمهور امريکا هر شش ماه يکبار سندي را براي معوق گذاشتن اين حرکت امضا کرده اند. ترامپ هم در ماه ژوئن اين حکم را امضا کرد. آوني به ميدل ايست آي گفت: «جا به جايي سفارت امريکا از تل آويو به بيت المقدس قانون امريکاست. تمام رئيس جمهورهاي امريکا در طول مبارزات انتخاباتي خود قول دادند که اين قانون را اجرا مي کنند اما همگي هر 6 ماه يکبار آن را به تعويق انداختند.» آوني گفت، بيت المقدس، يا حداقل بخش هاي غربي اين شهر، براي مدت هاي مديد محل موسسات دولتي اسرائيلي بوده و همين حالا هم واشنگتن و سايرين خيلي دير به فکر افتاده اند که با استقرار نمايندگان خود در اين مکان، آن را رسماً به عنوان پايتخت اسرائيل بپذيرند.
    
    2- نظريه اي که مي گويد: ترامپ به نفع طرفداران خود عمل مي کند
    شبلي تلامي، پژوهشگري که نظرسنجي بروکينگز را انجام داده به اعداد استناد مي کند. آمار او نشان مي دهد دموکرات ها به طور کل اين اقدام امريکا را رد مي کنند و جمهوريخواهان نيز به دو دسته کاملاً برابر تقسيم شده اند، اما به نظر مي رسد دونالد ترامپ همچنان ترجيح مي دهد بر طبق نظر اقليت عمل کند. در ميان مسيحيان اونجليکال (انجيلي) که يکي از گروه هاي بشدت طرفدار ترامپ هستند، 53 درصد از انتقال سفارت به بيت المقدس حمايت مي کنند در حاليکه 40 درصد با جا به جا شدن آن مخالفند. طرفداران ديگري هم هستند. در ماه مارس 2016، ترامپ به کميته روابط عمومي امريکا و اسرائيل (آيپک)، يکي از قدرتمندترين لابي ها، قول داد که «سفارت امريکا را به قدس، منتقل خواهد کرد.» اين يعني پاي پول در ميان است. گفته مي شود شلدون آدلسون، يکي از غول هاي قماربازي لاس وگاس که در دوران مبارزات انتخاباتي ترامپ به او ميليادرها دلار کمک کرده، بارها از اينکه دفتر رياست جمهوري در صدور سياست هاي طرفدار اسرائيل کوتاهي کرده، ابراز ناراحتي کرده است. تلامي افزود، اما نهايتاً هيچ کدام از اين گروه هاي ذينفع اقليت با ترامپ برخورد نخواهند کرد. «هيچ کسي به طور کامل از سياست هاي او حمايت نمي کند. اما چه کسي پشت او را خالي مي کند؟ هيچ کس».
    
    3. نظريه اي که مي گويد: هدف اعمال فشار بر فلسطيني هاست
    ترامپ احتمالاً نخستين رئيس جمهور امريکا نيست که علاقه دارد نامش با يک موفقيت بزرگ در آشتي اعراب و اسرائيل مرتبط شود. بسياري از رئيس جمهوري هاي قبل از او مثل بيل کلينتون، جيمي کارتر و سايرين هم تلاش کرده اند به جام مقدس صلح دست پيدا کنند. اما تکنيک مذاکره ترامپ - آنطور که از نگرش او نسبت به معاملات تجاري و معاملاتي که سابقا انجام داده است بر مي آيد-اين گونه است که يک طرف به طرف ديگر مذاکره فشار اعمال مي کند تا به منافع مورد نظر خود دست پيدا کند. در اين مورد خاص، جا به جايي سفارت-به همراه قطع کمک مالي سازمان ملل به فلسطيني ها و تعطيلي دفتر سازمان آزاديبخش فلسطين (پي ال او) در واشنگتن-همگي در جهت فشار آوردن به رئيس جمهور محمود عباس صورت گرفته است. جاش روئبنر که در کمپين مبارزه براي حقوق فلسطينيان يک تحليلگر است، مي گويد اين اقدام[ جا به جايي سفارت] احتمالا «بخشي از اعمال تهديدها و فشارها بر فلسطيني هاست تا هرگاه ترامپ از پيشنهاد صلح خود رونمايي کرد، آنها يک توافق بسيار ضعيف را قبول کنند.»
    
    4- نظريه اي که مي گويد: ترامپ متعصب و احمق است
    آخرين تفسيري که از عملکرد ترامپ وجود دارد مي گويد اين عمل ناشي از يک استراتژي منطقي نيست-و اين که داماد او جارد کوشنر، نماينده وي جيسون گرينبلت و ساير مردان کابينه اش که در خاورميانه نقش مهمي ايفا مي کنند نسبت به اسرائيل متعصب هستند. تلامي مي گويد: اين افراد «بسيار کم تجربه بوده و در حباب زندگي مي کنند» و مي توانند باعث شوند ترامپ در يک مسير خطرناک قرار گيرد. شايد ترامپ واقعاً مي خواست که به يک توافق صلح دست يابد اما حالا دستيابي به چنين چيزي بسيار مشکل به نظر مي رسد و او به دنبال خروج از آن است. تلامي مي گويد: «تيم ترامپ به اين واقعيت رسيده اند که دستيابي به توافق قرن امکان پذير نيست و بهتر است عدم موفقيت را به گردن ديگران بيندازند.» به نظر روئبنر، واقعيت از اين ها تلخ تر است. کوشنر، گرينبلت و ساير رفقايشان در کابينه بنيامين نتانياهو هرگز يک توافق واقع گرايانه براي فلسطيني ها ارائه نکرده اند. «اگرچه راه حل تشکيل دو دولت مستقل ورد زبانشان است اما تمامي اين افراد متعصبانه طرفدار فلسطين هستند، آنها به اين ايدئولوژي که اسرائيل بايد کنترل صددرصدي بر اسرائيل پيدا کند پايبندند، بدون آنکه ذره اي حقوق انساني و ملي مردم فلسطين را به رسميت بشناسند. تغيير مکان سفارت امريکا خشم اعراب را بر خواهند انگيخت و عباس را مجبور مي کند از ميز مذاکرات کنار برود.
    
    چهار نظريه درباره تبيين چرايي انتقال سفارت امريکا به قدس
    


 روزنامه ايران، شماره 6780 به تاريخ 25/2/97، صفحه 13 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 9704)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است