|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: شاخص سهام ۵۳۸ واحد پرش كرد: صعود جمعي در بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


شاخص سهام ۵۳۸ واحد پرش كرد: صعود جمعي در بورس تهران


نويسنده: فاطمه اسماعيلي

دنياي اقتصاد : شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته جهش ۵۳۸ واحدي را تجربه کرد. به اين ترتيب کاهش تب و تاب بازارهاي مالي کشور ناشي از خروج آمريکا از برجام و اميد به پايبندي اروپايي ها به اين قطعنامه بين المللي، محرکي براي رشد قيمتي سهام شد. در اين ميان برخلاف هفته گذشته که معامله گران حقيقي نقش پررنگي را در سمت فروش داشتند، در معاملات ديروز افزايش مشارکت اين دسته از معامله گران در سمت خريد و کاهش همزمان فشار فروش، رشد دسته جمعي سهام شرکت هاي بورسي را رقم زد.
    نماگر بورس تهران در پايان معاملات روز گذشته براي ششمين روز متوالي به روند صعودي خود ادامه داد. به اين ترتيب ديروز شاخص سهام با رشد ۵۳۸ واحدي (معادل ۶/ ۰ درصد) در سطح ۹۴ هزار و ۷۰۳ واحدي قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات امروز رشد دسته جمعي سهام بورسي بود؛ به طوري که شاخص کل هم وزن (با اثرگذاري يکسان نمادها) با رشد ۵/ ۱ درصدي همراه شد. اين بيشترين رشد شاخص کل هم وزن از ۲ تير ۹۵ به شمار مي رود. به نظر مي رسد اميدواري به پايبندي اروپايي ها و صحبت هاي متناقض مقامات آمريکايي در رسيدن قيمت سهام به کف هاي قيمتي سبب شده است تا کوچکترين خبر مثبتي، واکنش سريع فعالان بازار را در پي داشته باشد. در ديگر بازارهاي موازي نيز تا حدودي اين امر قابل قابل لمس بود؛ به طوري که نرخ دلار در بازار غير رسمي در مسير کاهشي قرار گرفته است. در اين جلسه معاملاتي، نقش حقوقي ها در معاملات سهام کمرنگ تر از روزهاي پيش شد و تغيير مالکيت سهام در پايان بازار به نفع فعالان حقيقي بازار رقم خورد. موضوعي که خود مي تواند نشان دهنده افزايش اقبال معامله گران به سهام بورسي باشد.
    
    دلايل اقبال به گروه هاي مرتبط با بازار مسکن
    يکي از صنايع بورسي که در روزهاي اخير، نگاه فعالان بازار را به خود جلب کرده است، گروه هاي مرتبط با بازار مسکن بودند. به اين ترتيب سه گروه انبوه سازي، سيمان و کاشي و سراميک از روز يکشنبه قدم در مسير صعودي گذاشتند. اين روند صعودي طي معاملات روز گذشته نيز ادامه پيدا کرد. به اين ترتيب صنايع مذکور که طي معاملات سال ۹۶ به ترتيب با افت ۱۴، ۱۷ و ۱۶ درصدي شاخص صنعت خود مواجه شده بودند، تنها در سه روز معاملاتي گذشته به ترتيب با رشد ۸، ۳ و ۲ درصدي همراه شده اند. درخصوص رشد اين صنايع بورسي مي توان دلايل چندگانه اي را برشمرد. از يکسو مي توان روند نزولي چندين ساله اين نمادها را مهم ترين دليل بازگشت توجه فعالان بورسي قلمداد کرد. نگاهي به روند شاخص صنايع گروه هاي مورد بررسي گواهي بر اين مدعا است؛ به طوري که شاخص دو گروه انبوه سازي و سيمان چندي پيش به کمترين رقم از ابتداي سال ۹۲ رسيد و در شرايط کنوني در حال بازگشت از اين کف ۵ ساله است.
    در نگاهي ديگر مي توان به اخبار تاثيرگذار بر فعاليت شرکت هاي زيرمجموعه اين گروه ها توجه داشت. بسياري از کارشناسان، محرک اصلي رشد قيمتي اين روزهاي نمادهاي مذکور را، رونق نسبي معاملات مسکن در ماه هاي اخير عنوان مي کنند. طي چند سال اخير رکود بازار مسکن را فراگرفته بود و ضعف قدرت خريد در سمت تقاضا عامل اصلي اين رکود عنوان شده بود. طي سال هاي گذشته تلاش بسياري از سوي مقام سياستگذار براي خروج بازار مسکن از اين بحران صورت گرفته که به عنوان نمونه مي تواند به افزايش تسهيلات خريد مسکن در شکل هاي گوناگون اشاره کرد. در شرايط کنوني اما قيمت مسکن مسير صعودي در پيش گرفته و رشدهاي قابل توجهي را ثبت کرده است. هر چند رشد افسارگسيخته قيمت مسکن مي تواند عامل سرکوب کننده تقاضا و تعميق رکود در اين بازار باشد، اما بايد اذعان کرد، اين سطوح قيمتي فضا را براي شرکت هاي بزرگ اين حوزه به خصوص انبوه سازان مساعد کرده است تا پس از مدت ها با فروش دارايي هاي خود، به رونق صورت جريان وجود نقد خود کمک کنند.
    درخصوص صنعت سيمان نيز علاوه بر تلاش براي بازگشت از کف ۵ ساله، اخبار مساعدي به گوش مي رسد. بر اساس اين اخبار، قرار است در ماه آينده، سيماني ها قيمت پيشنهادي خود را اعلام کنند. اين پيشنهاد تعيين قيمت مي تواند سبب افزايش خوش بيني نسبت به سودآوري شرکت هاي سيماني باشد. در عين حال اخباري مبني بر پيگيري حل مشکلات مربوط به صادرات سيمان به روسيه و عراق شنيده مي شود که خود بر روند قيمتي سهام اين شرکت ها اثرگذار است. در مجموع اين عوامل سبب شد تا روز گذشته بيش از ۸۰ درصد سيماني ها با رشد قيمتي همراه شوند. تشکيل صف هاي خريد از نمادهاي سيماني در اين روز از نظرها پنهان نماند.
    
     صف نشيني خودرويي ها
    همانطور که بارها در گزارش هاي پيشين «دنياي اقتصاد» تاکيد شده است، صنعت خودرو بيشترين تاثير را از تحولات سياسي پذيرا است. در اين ميان پس از خروج آمريکا از برجام و در شرايطي که تحريم هاي آمريکا مجددا در ۹۰ و ۱۸۰ روز آينده اعمال خواهد شد، سوال اصلي تعيين کننده روند سهام خودرويي، عملکرد کشورهاي ديگر به خصوص اروپايي ها در مقابل اين جريان است. هر چند کشورهاي اروپايي در حال حاضر بر پايبندي به برجام تاکيد کرده اند، اما بايد ديد تا چه حد زير فشار آمريکا که احتمالا روز به روز بيشتر خواهد شد، دوام مي آورند. در اين شرايط به نظر مي رسد فعالان بازار نسبت به پايبندي اروپايي ها نسبت به تعهداتشان خوش بين هستند. به اين ترتيب خودرويي ها پس از پشت سر گذاشتن فشارهاي فروش، به مدار صعودي بازگشتند و عموما با صف هاي خريد به معاملات روزانه خود پايان دادند. در اين ميان به نظر مي رسد پيش خور شدن هيجانات سياسي ناشي از برهم خوردن توافق هسته اي و افت قيمت تا کف هاي رواني مهم ترين عامل بازگشت قيمتي خودرويي ها باشد.
    
    نگاهي به ديگر صنايع بورسي
    در روزي که اکثر سهام بورسي قدم در مسير افزايش قيمت گذاشتند، قندي ها مسيري متفاوت را در پيش گرفتند و عمدتا شاهد ريزش قيمت ها بودند. بيشترين افت قيمت در اين گروه به نماد معاملاتي «قشرين» به ميزان ۳/ ۴ درصد اختصاص داشت که به نظر مي رسد به دليل رشدهاي قيمتي اخير سهام اين شرکت باشد. ديگر نمادهاي اين گروه اما با افت محدود قيمت مواجه شدند. در مجموع نيز شاخص اين گروه از ابتداي سال تاکنون که اغلب صنايع بورسي با افت مواجه شده اند، رشد بيش از ۹ درصدي را تجربه کرده است. به اين ترتيب افت محدود قيمت اين سهام، موضوع عجيبي به نظر نمي رسد. «فولاد» روز گذشته بار ديگر در صدر نمادهاي تاثيرگذار بر شاخص بورس قرار گرفت. ديروز مديرعامل اين شرکت، در برآوردي محتاطانه سود هر سهم خود را براي سال جاري ۷۷ تومان عنوان کرد. چشم انداز رشد سودآوري اين شرکت سبب شد تا معاملات ديروز اين سهم با رشد تقاضا مواجه شود. همچنين روز يکشنبه معامله بلوک ۴ درصدي «فولاد» قطعي شد. فولاد مبارکه، ۱۵ ارديبهشت شاهد دومين عرضه بلوکي در سال جاري بود که طي آن بيش از سه ميليارد و ۴۸ ميليون و ۸۳ هزار سهم به قيمت پايه هر سهم ۲۸۵۷ ريال معامله شد. در عين حال معامله محصولات اين شرکت در دادوستدهاي بورس کالا نيز عامل اثرگذار ديگري در معاملات ديروز «فولاد» است.
    در اين جلسه، انواع محصولات گرم و سرد و پوشش دار فولاد مبارکه با نرخ قراردادهاي سلف هفته گذشته مورد معامله قرار گرفت. نرخ هاي فروش اين محصولات همچنان مويد سودآوري قابل توجه اين شرکت در سال جاري است.
    
    مروري بر بازگشايي بازارهاي جهاني
    بورس لندن معاملات روز گذشته خود را با آرامش نسبي همراه با رشد محدود قيمت ها آغاز کرد. در اين روز بهاي مس نيز با رشد ۲/ ۰ درصدي در سطح ۶۹۳۹ دلار در هر تن قرار گرفت. آلومينيوم نيز وضعيت مشابهي را تجربه کرد و ۲۲۷۹ دلار در هر تن معامله شد. سرب اما رشد بيشتري را تجربه کرد و با رشد ۴/ ۱ درصدي، ۲۳۸۲ دلار در هر تن قيمت خورد. (قيمت ها در لحظه تنظيم گزارش ساعت ۱۵ ذکر مي شود.) تزلزل ارزش دلار آمريکا در برابر سبدي از شش ارز مطرح جهان در کنار اميدواري فعالان بازار با کاهش تنش ها در روابط تجاري ميان آمريکا و چين پس از اظهارنظر ترامپ در زمينه فعاليت شرکت ZTE در آمريکا از مهم ترين دلايل رونق معاملات در روز گذشته به شمار مي رود. بر اين اساس قرار است ترامپ، تحريم شرکت مخابراتي ZTE چين را که به بهانه ارتباط با ايران اعمال شده بود، لغو کند. در بازار نفت اما، به دليل افزايش دکل هاي حفاري آمريکا و موضع منفي در قبال تحريم عليه صادرات نفت ايران، قيمت نفت در دومين جلسه متوالي کاهش پيدا کرد. تصميم هفته گذشته ترامپ درباره توافق هسته اي ايران، ابهام هاي زيادي درباره افق بازار نفت ايجاد کرد. در اين خصوص برخي معتقدند تنش هاي موجود به شکل ديپلماتيک قابل رفع است و عده اي ديگر مي گويند به زودي بازار با کسري عرضه مواجه مي شود.
    
    در بازار چه گذشت؟
    همان طور که اشاره شد ديروز نماگر بورس تهران با ثبت بيشترين رشد از ۲۰ فروردين ماه، در سطح ۹۴ هزار و ۷۰۳ واحد ايستاد. همچنين ديروز ارزش معاملات خرد سهام در سطح ۱۲۳ ميليارد تومان قرار گرفت. بررسي روند صنايع بورسي در روز گذشته نشان مي دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسي، شاخص ۲۸ صنعت با رشد همراه شد و ۶ صنعت نيز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند (شاخص ۴ صنعت بدون تغيير ماند). بيشترين بازدهي هاي ديروز بورس تهران (معادل ۶/ ۴ درصد) از آن گروه استخراج زغال سنگ با تک نماد «کطبس» شد. روز گذشته خالص تغيير مالکيت ميان بازيگران اصلي بازار نيز با کمرنگ شدن نقش حقوقي ها، به نام سهامداران حقيقي بازار رقم خورد. به اين ترتيب ديروز حدود ۱۳۶ ميليون سهم به ارزش ۱۸ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان از پرتفوي حقوقي ها به سبد سهام معامله گران حقيقي منتقل شد.
    
    
    شاخص سهام ۵۳۸ واحد پرش كرد: صعود جمعي در بورس تهران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از "فاطمه اسماعيلي"

  رونق سنجي بورس با سه نشانه / شاخص سهام ۲۳۶۲ واحد صعود كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  كورس بورس با ارز و سكه / بازدهي بازار سهام از ۵۰ درصد گذشت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  جريان شناسي پول ها در سهام / «دنياي اقتصاد» نقدشوندگي در ۳۷ صنعت بورسي را بررسي مي كند
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  فاز احتياطي در بازار سهام / شاخص بورس ۲۷۰ واحد كاهش يافت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود كرد: چرخش بورس با دو اهرم
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مدلسازي اقتصادي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است