|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/2/25: دست هايي كه جا ماند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3148 25/2/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


دست هايي كه جا ماند
گفت و گوي «شرق» با پدر كودك 11ساله اي كه 2 روز پيش در كردستان قرباني مين شد

نويسنده: سميرا حسيني


    
    «براي چيدن گياهان بهاري به بالاي تپه رفته بود كه ناگهان صداي مهيبي آمد و پسرم مجروح شد». اين را پدر شايان مي گويد؛ پسر 11 ساله اي كه جمعه گذشته پس از انفجار مين هاي به جامانده از زمان جنگ، در نزديكي شهر سنندج دو دست و يك چشمش را از دست داد. منطقه اي كه سال ها پيش پايان عمليات پاكسازي در آن جشن گرفته شده بود اما همچنان قرباني مي گيرد.
    پدر شايان در حالي كه لرزش صدايش از پشت تلفن به خوبي حس مي شد، به «شرق» مي گويد: «براي تفريح به مريوان رفته و در راه برگشت به سنندج بوديم كه اين اتفاق افتاد. ساعت حدود پنج، شش عصر بود و يك ساعت مانده بود به سنندج برسيم كه بچه ها گرسنه بودند و از من خواستند ماشين را كنار جاده نگه دارم تا عصرانه بخوريم. تازه باران تمام شده بود و هوا خيلي خوب بود. براي همين وسط سبزه زار ها رفتيم و همانجا عصرانه را خورديم. بعد از اينكه كمي آنجا استراحت كرديم، بچه ها به بالاي تپه رفتند تا گل و قارچ بچينند. ناگهان صداي مهيبي آمد؛ به بالاي تپه نگاه كردم، ديدم شايان با دست و صورت خوني 20 متر به طرف پايين آمد و در ميان راه افتاد. مادرش با داد و فرياد سعي داشت از تپه بالا برود، پاهاي من سست شده بود و توان راه رفتن نداشتم. تا نصف تپه را بالا رفتم اما نتوانستم خودم را به شايان برسانم. مرد كشاورزي كه آن نزديكي ها بود، وقتي متوجه انفجار شد، خودش را به شايان رساند و او را به پايين تپه ها آورد. چند دقيقه بعد آمبولانس آمد و شايان را به بيمارستان سنندج انتقال دادند». چند ثانيه سكوت مي كند؛ از آن طرف خط صدا از داخل بيمارستان سنندج مي آيد كه يكي را پيج مي كنند. صداي پدر شايان از ته گلويش بيرون مي آيد و مي گويد: «شما اگر خبرش را در روزنامه ها كار كنين، مشكلي براي پسرم پيش نمي آيد؟ لطفا چيزي ننويسيد كه كسي ناراحت شود و كار پسرم به مشكل بربخورد». از صحبت كردن با رسانه ها مي ترسد. بعد از كمي گفت وگو راضي مي شود صحبتش را با من ادامه دهد و مي گويد: «وقتي آمبولانس آمد، شايان هوشيار بود و با ما صحبت مي كرد. پزشك گفت كه نبايد خوابش ببرد، براي همين آن 50 دقيقه تا وقتي كه به بيمارستان كوثر سنندج رسيديم، با او صحبت مي كردم و مدام صدايش مي زدم و مي گفتم شايان جان نخواب پسرم؛ ولي پسرم درد داشت و ناله مي كرد و مي گفت دستم درد مي كند». اينها را كه مي گويد، گريه اش مي گيرد و گوشم از صداي گريه اش پر مي شود. بعد از اينكه كمي آرام مي شود، ادامه مي دهد: «وقتي در آي سي يو به ملاقاتش رفتم، از من خواست گريه نكنم و ناراحت نباشم؛ اما چطور مي توان آرام بود؟ پسر 11ساله ام در اين سن معلول شد. دو دستش را از مچ قطع كردند و يكي از چشم هايش تخليه شده. هرچند وقتي به ديدنش مي روم، سعي مي كنم به او روحيه بدهم اما چه فايده اي دارد؟ مگر مي توانم دوباره دست هايش را برگردانم؟»
    نفس عميقي مي كشد و ادامه مي دهد: «فرداي آن روز به ما گفتند منطقه اي كه شما به آنجا رفته بوديد، يك پايگاه متروكه بوده است و گروه پاكسازي دو مين عمل نشده ديگر در آنجا پيدا و خنثي كردند. اما آنجا نه سيم خارداري بود و نه تابلويي كه متوجه شويم احتمال خطر مين در آن منطقه وجود دارد. تازه بعد از اينكه اين بلا به سر پسرم آمد، متوجه شديم آنجا محل خطرناكي است. منطقه اي سرسبز و خوش آب و هوا كه صد كيلومتر با مرز فاصله دارد و نزديك مناطق مسكوني است». پدر شايان كه كارگر ساختمان است در ادامه مي گويد: «از مسئولان خواهش مي كنم به دادمان برسند. البته خوشبختانه بيمارستان با ما همكاري كرد و خيلي به پسرم رسيدگي كردند».
    
    انفجار در مناطق پاكسازي شده
     حدود ٣٠ سال از پايان جنگ هشت ساله عراق با ايران مي گذرد؛ اما بقاياي آن جنگ خونبار هنوز هم کشته و مجروح مي دهد و شايان 11ساله تنها يکي از ١٠ هزارنفري است که در سال هاي پس از جنگ قرباني مين شده اند. دراين باره بهنام صادقي، فعال مين زدايي که سال هاست در استان هاي مرزي مشغول به کار در همين زمينه است، به «شرق» مي گويد: «نزديک به چهارميليون و ٢٠٠ هزار هکتار زمين آلوده به مين در پنج استان آذربايجان غربي، کرمانشاه، کردستان، ايلام و خوزستان داريم که به تفکيک ايلام يک ميليون و ٧٠٠ هزار هکتار، خوزستان يک ميليون و ٥٠٠ هزار هکتار، کرمانشاه ٧٠٠ هزار هکتار، کردستان ١٥٠ هزار هکتار و آذربايجان نيز ١٥٠ هزار هکتار زمين آلوده به مين دارد».
    او در ادامه با بيان اينكه براساس اعلام مرکز مين زدايي کشور از زمان اتمام جنگ ايران و عراق حدود ١٠ هزار نفر بر اثر مين هاي به جامانده از زمان جنگ کشته و زخمي شده اند، مي گويد «سال 88 پاكسازي استان كردستان و آذربايجان غربي اعلام شده بود؛ اما حوادثي كه بعد از آن اتفاق افتاد، نشان مي دهد اين مناطق همچنان به طور كامل پاكسازي نشده اند؛ به همين خاطر از سال 90 مجددا گروه هاي پاكسازي را در قالب چند تيم به استان كردستان اعزام كردند و ما عملا مي بينيم اين حوادث در مناطقي رخ مي دهد كه قبلا پا ك سازي شده اند؛ مثل اتفاقي كه چند روز پيش در 45 كيلومتري جاده مريوان به سنندج رخ داد. اگر روي نقشه نگاه كنيد، مي بينيد محل انفجار كنار جاده است و احتمالا مين به جامانده در اين مناطق به مرور زمان بر اثر باد، باران، فرسايش خاک و جابه جايي توسط افراد از ارتفاع به سمت جاده جابه جا شده است».
    از او درباره علت وجود اين مين ها در مناطق پاك سازي شده و تجربه ديگر كشور ها در اين زمينه مي پرسم؛ صادقي در پاسخ مي گويد «جغرافياي استان كردستان و آذربايجان غربي با اقليم كردستان عراق يكسان است؛ هم از نظر جغرافيايي و هم از نظر آب و هوايي؛ اما در اقليم كردستان كمتر شاهد چنين اتفاقاتي هستيم. به اين دليل كه در آنجا از مين روب ها مي خواهند تا دامنه ارتفاعات را نيز پاكسازي كنند و فقط منطقه محدوده مين هاي سابق را در نظر نمي گيرند و دامنه هايي را كه احتمال مي رود مين تا آنجا جابه جا شده باشد، نيز در قرارداد ذكر مي كنند و تحت پاك سازي قرار مي دهند. قاعدتا اين عمل هم به زمان و هم هزينه بيشتري نياز دارد؛ اما احتمال اينكه ميني در منطقه باقي بماند، به حداقل مي رسد؛ اما در كشور ما براي پاكسازي فقط ميدان مين در نظر گرفته مي شود. اين در حالي است كه امكان جابه جايي مين بر اثر عوامل مختلف وجود دارد. اي كاش دولت هزينه هاي بيشتري در اختيار مركز مين زدايي قرار بدهد تا بتوانند تا پايين ترين دامنه ها را نيز پاك سازي كنند و شاهد اين گونه اتفاقات نباشيم.
    
    انفجارهاي بي پايان
     اخبار مربوط به قربانيان و حادثه ديدگان ناشي از انفجار مين، در حالي منتشر مي شود که پيش از اين براي برخي استان ها پايان عمليات پاکسازي جشن گرفته شد. به عنوان مثال کرمانشاه، نخستين استاني بود که بهمن ٩١ پايان عمليات پاکسازي در آن جشن گرفته شد. اين در حالي است که بنا بر آخرين گزارشي که از قربانيان مين در سال ٩٥ در سايت «مين و زندگي» منتشر شده، از مجموع ٥٥ کشته و مجروح انفجار مين و مهمات بازمانده از دوران جنگ، پنج نفر (دو کشته و سه مجروح) ساکن استان کرمانشاه بوده اند. استان هاي ايلام، کردستان و خوزستان هم وضعي مشابه کرمانشاه دارند. جشن پاکسازي ايلام، پايان سال ٩١ و جشن پاکسازي کردستان، پايان سال ٩٠ و جشن پاکسازي خوزستان، سال ٩٤ برگزار شد؛ اما جمعه، 21 ارديبهشت ١٣٩7، خبري جديد در رسانه ها منتشر شد؛ خبري به اين شرح: «در پي انفجار مين به جا مانده از دوران جنگ در منطقه پيچون «روستايي از توابع بخش کلاترزان شهرستان سنندج يک کودک 11ساله از ناحيه دو دست قطع عضو شد و يکي از چشم هاي او نيز تخليه شد و گوش و بدن کودک نيز به شدت زخمي شده است».
    دست هايي که جا ماند / گفت و گوي «شرق» با پدر کودک 11ساله اي که 2 روز پيش در کردستان قرباني مين شد
    


 روزنامه شرق، شماره 3148 به تاريخ 25/2/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 62 بار
    آثار ديگري از "سميرا حسيني"

  محتكر نيستم
سميرا حسيني، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  فرار مالياتي به سبك پزشكان / واكنش كاربران شبكه هاي اجتماعي به نبود كارت خوان در مطب ها
سميرا حسيني، شرق 20/5/97
مشاهده متن    
  احتكار 49 ميليون دلاري / گزارش «شرق» درباره افزايش چشمگير واردات برخي داروها و هم زمان كميابي آنها در داروخانه ها
سميرا حسيني، شرق 17/5/97
مشاهده متن    
  زلزله كرمانشاه هنوز قرباني مي گيرد
سميرا حسيني، شرق 15/5/97
مشاهده متن    
  دلالي با داروي بيماران / گزارش شرق از نبود نظارت بر داروهاي بيمارستاني
سميرا حسيني، شرق 6/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي مديريت راهبردي
متن مطالب شماره 70، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است