|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: شروع مثبت خودروسازان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


شروع مثبت خودروسازان
آمار توليد خودرو در فروردين اعلام شد    دنياي اقتصاد : آمار توليد خودروهاي سواري در فروردين اعلام شد، آماري که مي گويد سه خودروساز بزرگ کشور در مقايسه با بازه زماني مشابه سال گذشته بيش از ۲۰ درصد افزايش تيراژ را تجربه کرده اند. اين در حالي است که تيراژ خودروسازان در فروردين و نسبت به ماه قبل از آن (اسفند ۹۶)، بيش از ۴۰ درصد افت را نشان مي دهد.
    طبق اين آمار که از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، ايران خودرو، سايپا و پارس خودرو به عنوان سه توليدکننده اصلي و بزرگ داخلي، در مجموع ۶۸ هزار و ۹۷۹ دستگاه انواع خودروهاي سواري را به توليد رسانده اند.بر اين اساس، ايران خودرو با تيراژي ۳۳هزار و ۵۹۸ دستگاهي، جايگاه خود را به عنوان بزرگ ترين خودروساز کشور حفظ کرده و توانسته در مقايسه با فروردين سال گذشته، ۶ دستگاه بيشتر به توليد برساند. از آن سو سايپا نيز به عنوان دومين خودروساز بزرگ ايران، ۲۴ هزار و ۳۹۶ دستگاه محصول سواري را توليد کرده و صاحب افزايش تيراژي ۷۱ درصدي شده است. همچنين پارس خودرويي ها نيز با توجه به تيراژ ۱۰ هزار و ۹۸۷ دستگاهي شان طي فروردين ۹۷، توانسته اند افزايش توليد ۵/ ۱۴ درصدي را در کارنامه خود ثبت کنند. از جمله نکات مهم آمار توليد فروردين ماه خودروسازان مي توان به منفي شدن تيراژ برخي خودروهاي داخلي و همچنين رشد توليد محصولات مونتاژي چيني اشاره کرد.
    همچنين تيبا توانسته با توليدي بيش از ۱۳ هزار دستگاه، نام خود را به عنوان پرتيراژترين خودرو داخلي در اولين ماه امسال ثبت کند. ازسوي ديگر آمار توليد پژو ۲۰۰۸ نيز در فروردين صعودي بوده و حدودا پنج برابر شده است. نکته ديگر اينکه رانا به عکس ماه هاي گذشته، توانسته در فروردين با افزايش تيراژ مواجه شود.
    اما منفي شدن آمار توليد برخي خودروهاي داخلي در فروردين ماه، به تعطيلات نوروزي مربوط مي شود، چه آنکه معمولا در اين بازه زماني، تيراژ محصولات به دليل تعطيلات موردنظر افت مي کند. اين در شرايطي است که خودروسازان توانسته اند بيشتر به واسطه محصولات مونتاژي خود به خصوص چيني ها، کاهش تيراژ ديگر محصولات را جبران کرده و در مجموع عملکردي مثبت را نسبت به فروردين سال گذشته به ثبت برسانند.
    هرچند هنوز برنامه توليد امسال خودروسازان به طور رسمي اعلام نشده، با اين حال به نظر مي رسد آنها قصد دارند رکورد سال ۹۰ را که توانستند بيش از يک ميليون و ۶۴۰ هزار دستگاه خودرو را به توليد برسانند، تکرار کرده يا حتي ارتقا دهند. اين البته در حالي است که با خروج آمريکايي ها از برجام و در اولويت قرار گرفتن تحريم خودروسازي ايران از سوي اين کشور، ترديدهايي درباره توان توليد امسال خودروسازان داخلي ايجاد شده است.
    شرايط به شکلي است که اگر اروپايي ها يا ايران نخواهند يا نتوانند برجام را حفظ کنند، آنگاه ممکن است توليد خودروسازان از جنبه لغو قراردادهاي خارجي و به مشکل خوردن تامين قطعات خارجي، دچار اختلال شود. البته فعلا که نه ايران قصد خروج از برجام را دارد و نه اروپايي ها، با اين حال عقل حکم مي کند خودروسازان داخلي از همين حالا برنامه ريزي هاي لازم را براي تحريم هاي احتمالي انجام دهند تا اتفاقات سال هاي ۹۱ و ۹۲ دوباره رخ ندهد. در آن دوران، به دليل مشکلات و چالش هاي ناشي از تحريم، توليد خودروسازان به شدت افت و در نتيجه قيمت ها نيز افزايشي نامتعارف را تجربه کرد.
    
    آغاز منفي ۲۰۶ ، پارس و سمند
    نگاهي اما به آمار توليد خودروسازان در فروردين امسال بيندازيم و ببينيم تيراژ خودروهاي سواري چه افت و خيزي را تجربه کرده است.
    آن طور که آمار مي گويد، ايران خودرويي ها در توليد پژو (به جز مدل هاي ۴۰۵ و ۲۰۰۸) و همچنين سمند، با کاهش توليد در اولين ماه امسال مواجه شده اند. طبق آمار، آبي هاي جاده مخصوص در مجموع ۸ هزار و ۹۹۶ دستگاه پژو ۲۰۶ را به توليد رسانده اند که در مقايسه با فروردين سال گذشته، ۱۲ درصد کاهش تيراژ را تجربه کرده اند. به نظر مي رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت، آمار پژو ۲۰۷ اي يا همان پژو ۲۰۶ پلاس را نيز جزو ۸ هزار و ۹۹۶ دستگاه موردنظر محاسبه کرده است؛ زيرا در ليست خودروهاي توليدي نامي از ۲۰۷ نيست.
    در بين ديگر محصولات پژويي ايران خودرو، مدل ۴۰۵ با افزايش تيراژ مواجه شده است. طبق آمار منتشره، اين محصول طي فروردين امسال تيراژي ۶ هزار و ۳۸۴ دستگاهي از خود به جا گذاشته و در نتيجه با افزايش توليد ۴/ ۱۸ درصدي مواجه شده است. آمار منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت اما از کاهش تيراژ پژوپارس نيز طي فروردين امسال خبر مي دهد.طبق آمار، اين محصول، تيراژي ۶ هزار و ۳۳۵ دستگاهي را در بازه زماني موردنظر از خود به جا گذاشته تا در مقايسه با فروردين سال ۹۶، بيش از چهار درصد کاهش تيراژ را به نام خود ثبت کند.
    کاهش توليد دو مدل پژو در شرايطي است که ايران خودرو توانسته به توليد مدل ۲۰۰۸ بيفزايد. طبق آمار، طي فروردين ۵۵۰ دستگاه پژو ۲۰۰۸ به توليد رسيده که در مقايسه با بازه زماني مشابه سال گذشته، ۴۴۵ درصد رشد را نشان مي دهد. ايران خودرويي ها طبق تعهدي که داده اند، بايد تا پايان شهريور ماه امسال ۱۶ هزار دستگاه پژو ۲۰۰۸ را که تابستان سال گذشته پيش فروش کرده اند، تحويل دهند.
    از پژو ها که بگذريم، ايران خودرو در توليد سمند با کاهش تيراژ مواجه شده است. بنابر آمار منتشر شده اين شرکت طي اولين ماه امسال، چهار هزار و ۴۲۴ دستگاه سمند را به توليد رسانده که بخشي از اين رقم را مدل هاي دوگانه سوز تشکيل مي دهند. با توجه به اين آمار، تيراژ سمند در مقايسه با فروردين سال ۹۶، ۲۰ درصد کاهش پيدا کرده است.
    در بين ديگر محصولات ايران خودرو، اما دنا با افزايش تيراژ مواجه شده است. اين محصول که در دو مدل معمولي و پلاس توليد مي شود، در اولين ماه امسال تيراژي دو هزار و ۷۰۳ دستگاهي را به نام خود ثبت کرده است. با احتساب اين آمار، دنا نسبت به فروردين ماه ۹۶ حدود ۴۷ درصد افزايش تيراژ داشته است.همچنين رانا محصول هميشه منفي سال گذشته ايران خودرو نيز توانسته در فروردين امسال ترک عادت کرده و با افزايش تيراژ مواجه شود.
    طبق آمار منتشره از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۳۳۳ دستگاه رانا در فروردين امسال به توليد رسيده که نشان از افزايش تيراژ ۱۶۴ درصدي اين محصول نسبت به بازه زماني مشابه سال ۹۶ دارد. ايران خودرو اما چند محصول مونتاژي را که بيشتر چيني هستند نيز در فروردين ماه امسال مونتاژ کرده که به جز يک محصول، باقي آنها افزايش تيراژ داشته اند.
    در اين بين، هايما تيراژي يک هزار و ۱۶۱ دستگاهي را به نام خود ثبت کرده و اين در حالي است که اين محصول چيني طي فروردين سال گذشته تنها دو دستگاه تيراژ داشت. همچنين دانگ فنگ نيز با تيراژ يک هزار و ۳۹۱ دستگاهي اش، توانسته ۳۰ درصد در مقايسه با فروردين سال گذشته، افزايش تيراژ را تجربه کند. اما ديگر محصول مونتاژي و ژاپني ايران خودرو يعني سوزوکي گرندويتارا با افت تيراژ در فروردين امسال مواجه شده است. طبق آمار، سوزوکي گرندويتارا که در ايران خودرو خراسان مونتاژ مي شود، در اولين ماه امسال ۲۹۰ دستگاه تيراژ داشته که نشان مي دهد خودروي موردنظر حدود ۵۰ درصد نسبت به فروردين سال گذشته کاهش تيراژ داشته است.
    
    تيبا پرايد را جا گذاشت
    اما به سايپا برويم و ببينيم اين شرکت و زيرمجموعه اش يعني پارس خودرو چه آماري را طي فروردين امسال در کارنامه توليد خود به ثبت رسانده اند. طبق آمار اعلامي، سايپا در بازه زماني موردنظر، يک هزار و ۶۸۹ دستگاه سراتو مونتاژ کرده و با اين حساب توانسته تيراژ اين خودروي کره اي را در مقايسه با فروردين سال گذشته، بيش از ۱۱۲ درصد رشد دهد.
    در بين محصولات چيني گروه خودروسازي سايپا نيز برليانس تيراژ ۲ هزار و ۸۶۱ دستگاهي را از خود به جا گذاشته و با اين حساب در مقايسه با فروردين ماه سال گذشته، ۷۵ درصد رشد تيراژ داشته است. سايپايي ها اما دو محصول چيني ديگر را نيز به مونتاژ مي رسانند که در اين بين، چانگان تيراژي ۸۷۱ دستگاهي را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. با اين حساب، چانگان نسبت به فروردين سال گذشته، حدود ۱۵۸ درصد افزايش تيراژ داشته است. ديگر محصول چيني سايپا يعني آريو نيز که همچنان ميهمان سايت بن رو است، طي فروردين ماه امسال ۷۶۱ دستگاه تيراژ را به نام خود ثبت کرده است. با توجه به اين آمار، آريو توانسته نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته، به رشد ۷۴ درصدي دست پيدا کند.
    گفته مي شود سايت بن رو به رنو واگذار شده و قرار است از سال آينده، توليد محصولات اين خودروساز فرانسوي در آن آغاز شود. ظاهرا طبق توافق سايپا و رنو، آريو تا پايان امسال در بن رو به توليد خواهد رسيد و پس از آن به خط توليد ديگري منتقل مي شود. سايپا البته به جز آريو، وانت پرايد را نيز در بن رو به توليد مي رساند و بايد منتظر ماند و ديد تکليف اين محصول در صورت انتقال سايت موردنظر به رنويي ها، چه خواهد شد.
    اما در آمار توليد فروردين ماه امسال، تندر۹۰ نتوانسته سير صعودي خود را ادامه دهد. براساس آمار اعلامي، طي فروردين ماه امسال، در مجموع چهار هزار و ۶۳۷ دستگاه انواع تندر۹۰ در ايران خودرو و پارس خودرو به توليد رسيده که در مقايسه با بازه زماني مشابه سال گذشته، کاهش ۲۰ درصدي را نشان مي دهد.
    آن طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت مي گويد، در حالت تفکيکي ايران خودرويي ها با تيراژي يک هزار و ۳۱ دستگاهي، کاهش توليدي ۵۲ درصدي را در مقايسه با فروردين ۹۶ تجربه کرده اند. از پارس خودرو نيز خبر مي رسد که تيراژ خانواده تندر۹۰ طي اولين ماه امسال به سه هزار و ۶۰۶ دستگاه رسيده و اين آمار نشان مي دهد توليد اين خانواده در سومين خودروساز بزرگ ايران، ۲ درصد پايين آمده است.
    ۲ هزار و ۲۱۸ دستگاه از تندر۹۰ هاي توليدي پارس خودرو را مدل هاي ساندرو تشکيل مي دهند و طبق آمار، بيش از يک درصد به تيراژ اين محصول نسبت به فروردين ۹۶ اضافه شده است.
    اما نگاهي هم به آمار توليد پرايد بيندازيم، خودرويي که بالاخره تسليم تيبا شد و جايگاه خود را به عنوان پرتيراژترين خودرو داخلي از دست داد. بر اين اساس، در مجموع ۱۲ هزار و ۱۷۷ دستگاه پرايد در سايپا و پارس خودرو طي فروردين ماه ۹۷ به توليد رسيده که نشان دهنده افزايش توليد بيش از ۱۳ درصدي اين محصول نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته است.
     اين در حالي است که طبق آمار اعلامي،تيبا تيراژي ۱۳ هزار و ۴۱۶ دستگاهي را در فروردين امسال از خود به جا گذاشته و بنابراين نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته، ۱۱۶ درصد رشد توليد را تجربه کرده است. با توجه به اين آمار، حالا تيبا لقب پرتيراژترين خودرو داخلي را يدک مي کشد و بايد منتظر ماند و ديد در ماه هاي آينده موفق به حفظ آن خواهد شد يا پرايد جايگاهش را پس خواهد گرفت.
    
    
شروع مثبت خودروسازان / آمار توليد خودرو در فروردين اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي پرستاري و مامايي جامعه نگر
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است