|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/25: ائتلاف منطقه اي عليه تحريم فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4328 25/2/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


ائتلاف منطقه اي عليه تحريم فولاد
سپر دفاعي ايران در حد فاصل خروج آمريكا از برجام تا بازگشت تحريم چيست؟

نويسنده: سارا جنگروي


    
    دنياي اقتصاد : مشکلات ناشي از بازگشت تحريم هاي آمريکا در حوزه فولاد ايران را مي توان در ۴ مقوله افت خريد محصول فولاد، بروز مشکل در نقل و انتقال بانکي، مشکلات حمل و نقل و کشتيراني در محصولات فولادي و مشکلات بيمه اي خلاصه کرد؛ در عين حال استراتژي و جهت گيري فولادکاران و دولت مي تواند در کاهش آثار اين موضوع بسيار موثر باشد، چراکه با وجود رکود داخلي اگر صادرات هم با ضرب تحريم محدود شود شرايط نامطلوبي را براي اقتصاد بخش فولاد رقم خواهد زد.
    تحريم ها در حوزه فولاد يکي از بحث هايي است که در بازارهاي کالايي، پيش بيني مي شود بر اساس ضرب الاجل ۳ تا ۶ ماهه ترامپ به اقتصاد ايران تحميل شود. در اين بين سوالي که مطرح مي شود آن است که با گذشت اين دوره ۹۰ تا ۱۸۰ روزه و در اين بازه زماني در حالي که بيشتر انرژي فولادکاران ايراني بر مقوله صادرات است، چه تمهيداتي بايد انديشيد؟ يکي از اين راهکارها «تشکيل بازار بورس منطقه اي منا» بوده که حرکتي در جهت درگير کردن منافع کشورهاي هم پيمان در منطقه است و مي تواند کنشي در جهت مصونيت کالاي فولاد کشور از تحريم ها باشد، بازاري منسجم که روند مبادله محصول فولاد را به دور از فضاي تحريم تقويت مي کند.
    
    حدفاصل خروج از برجام تا بازگشت تحريم
    طبق اعلام رسمي رئيس جمهوري آمريکا اين کشور در دو نوبت و در فرصت هاي زماني ۹۰ و ۱۸۰ روزه بازگشت تحريم هاي آمريکايي را - نه تحريم هاي سازمان ملل و اروپا – رقم خواهد زد، پس از اين اتفاق و پس از گذشت اين مدت زمان چه آثار و تبعاتي در حوزه فولاد کشور رخ خواهد داد و در عين حال فعالان اقتصادي در حوزه فولاد چه استراتژي و عکس العملي را بايد نشان دهند؟
    کيوان پورشب فعال و کارشناس بازار فولاد و مقاطع فولادي در اين باره به «دنياي اقتصاد» گفت: تقويت «مذاکرات اقتصادي» در کنار «مذاکرات سياسي» در اين دوره به شدت اهميت پيدا مي کند، به طوري که اگر تاريخ ادوار گذشته تحريم هايي که عليه ايران اعمال شده با دقت بيشتري رصد شود، معمولا بخش مذاکرات و ديپلماسي سياسي کشور به صورت نسبي عملکرد مطلوبي داشته ولي مذاکرات و ديپلماسي اقتصادي عملا بسيار منفعل و ناکارآمد بوده که چند دليل در اين خصوص قابل شناسايي است.
    پورشب در ادامه و در تشريح ضعف ديپلماسي اقتصادي کشور در روند مذاکرات گفت: بخشي از اين موضوع به فرهنگ اقتصادي داخل کشور بازمي گردد که کمتر «برون گرا» بوده و کمتر تجربه تعامل خارجي داشته است، هميشه بر اين موضوع صحه گذاشته ام که کشور را در زمينه فولادي صادر کننده صرف و حرفه اي نمي دانم، چراکه بيشتر اين صادرات از طريق مراجعه متقاضيان خارجي به صادرکنندگان داخلي اتفاق افتاده است. وي با تعريف واقعي «فعل صادرات فولاد» به تشريح روندي پرداخت که طي مرور زمان موجب ناکارآمدي بخش اقتصاد در عرصه بين الملل شده است. اين کارشناس بخش فولاد در ادامه اين توضيحات اضافه کرد: در اين باره مفهوم صادرات، مفهومي فراتر از نشستن در واحد توليدي يا واحد فروش است، اين در حالي است که صادرات در معناي واقعي خود نيازمند عواملي همچون «نقشه بازاريابي»، «توسعه بازار»، «رقابت کردن با رقبا در سطح بازار» و تعاريفي از اين دست است.
    ناکارآمدي مذاکرات اقتصادي در سطح بين الملل در شکل گيري تحريم ها عليه ايران بسيار مهم است، بخشي از اين موضوع هم مي تواند ناشي از آن باشد که فعالان و جريان هاي اقتصادي با مسائلي همچون کارزار مذاکرات درگير نبوده اند. پورشب در ادامه با اشاره به اين موضوع که بخش خصوصي از ضعف در بدنه تصميم گيري و انگيزش هاي مهم اقتصادي براي حضور در بازارهاي بين المللي رنج برده، گفت: طي سال ها بخش خصوصي بسيار ضعيف و لاغري داشته ايم که خيلي نتوانسته يک قدرت واحد را تشکيل دهد تا بتواند از حقوق خودش در سطح بين الملل دفاع کند. اين کارشناس بازار فولاد و مقاطع فولادي با گذر از تمامي اين تعاريف گفت: در دوره جديد حتما نياز به توالي و همزمان بودن «مذاکرات اقتصادي» در کنار «مذاکرات سياسي» و نياز به تقويت اين روند داريم و اين فرآيند انجام نخواهد شد مگر اينکه بخش خصوصي ما انگيزه خود را براي حضور در اين بخش تقويت کند.به گفته وي، واحدهاي خصوصي در کشور وجود دارند که کماکان وابسته به دولت هستند ولي بخش خصوصي واقعي و در راس آن اتاق بازرگاني با تشکيل ائتلاف مستقل ضدتحريم، کمپين و پويش هاي جهاني را بايد براي حمايت از «حقوق بشر در حوزه اقتصاد» تشکيل دهد.
    در واقع ضرورت و نياز به تشکل هايي با حضور فعالان بخش خصوصي و خصوصا حوزه فولاد احساس مي شود که بتوانند صداي اين بخش را به صاحبان راس هرم قدرت برسانند. اين صدا حاوي اين نکته مهم است که «آثار تحريم ها، حتما اقتصاد واحدهاي توليد فولاد را مختل خواهد کرد و در آينده بر اقتصاد کشور و منطقه تاثيرگذار خواهد بود.» حتي اگر آمريکا و جامعه جهاني به اين جمع بندي برسند که ايران هسته اي را پذيرفته اند و برجام نيز به جريان بيفتد، اما آثار ناشي از اين تحريم ها که حرکت واحدهاي توليدي و صنعتي را مختل مي کند، تا سال ها نمي تواند به حالت عادي بازگردد. تصميماتي که موجب اعمال تحريم هاي جديد مي شود، نبايد باعث شود که جريان رو به جلوي اقتصاد ايران در آينده تا يک زمان طولاني واپس زده و عقب نگه داشته شود، چرا که بازگرداندن ريل اقتصادي رو به رشد و رو به توسعه کار ساده اي نخواهد بود.
    وي در ادامه گفت: فرصت ۹۰ تا ۱۸۰ روزه اي که با نام ضرب الاجل براي بازگشت تحريم ها داده شده است، بايد فرصتي باشد براي طرح موضوع ائتلاف هاي منطقه اي و فرامنطقه اي با متحدان ايران از جمله چين و روسيه و اساسا کشورهاي مشترک المنافع يعني سي.آي.اس براي کاموديتي فولاد. يکي از فرصت هاي تاريخي که در سال هاي گذشته بعد از برجام از دست داديم اين بود که نسبت به ايجاد بازار مشترک با متحدان و دوستان کشور و حتي با اروپاييان غفلت کرديم در حالي که اين بازارها مي توانست شکل بگيرد.وي ادامه داد: در اين زمينه پيشنهاد مي کنم «بازار بورس منطقه اي منا» تشکيل شود؛ بازاري که هنوز راجع به آن فکر نشده است، اين در حالي است که اگر اين موضوع در يک شرايط بسيار فوري در دستور کار قرار بگيرد بسيار مي تواند راهگشا باشد. از سويي با توجه به کندي ها و حرکت لاک پشتي که از سوي دولت در زمينه ايجاد اين بازار مي تواند وجود داشته باشد، بخش خصوصي مي تواند وارد اين روند شود و از بزرگان فولادسازي مانند ترکيه، چين، روسيه و حتي هند دعوت کند که براي ايجاد ائتلافي درخصوص ايجاد بازار منطقه اي اقدام کنند تا اين بازار شکل بگيرد، فولاد ايران در اين بورس معامله شود و از تحريم ها مصون بماند.
    
    ائتلاف منطقه اي عليه تحريم فولاد / سپر دفاعي ايران در حد فاصل خروج آمريكا از برجام تا بازگشت تحريم چيست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4328 به تاريخ 25/2/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بارآثار ديگري از "سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات جامعه شناختي جوانان
شماره 33
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است