|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: عبور ايران و اروپا از امريكا
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6980
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اول دفتر 
عبور ايران و اروپا از امريكا


نويسنده: رضا نصري*

با خروج ترامپ از برجام، نقش اروپا در حفظ توافق برجسته شده است. به همين خاطر، گمانه زني ها در مورد «نيت واقعي اروپا» و رويکرد نهايي آن نيز در رسانه هاي داخلي شدت گرفته است. برخي با طرح گزاره هايي از قبيل «اروپا و امريکا تقسيم وظيفه کرده اند»، «اروپا و امريکا سر و ته يک کرباس هستند»، «سگ زرد برادر شغال است» و «اروپا در نهايت به منافع اقتصادي خود نگاه مي کند» معتقدند رايزني با اروپا فايده چنداني نخواهد داشت. عده اي هم معتقدند اين قبيل نتيجه گيري هاي از پيش ساخته شده - که مبتني بر يک رويکرد «تقديري» يا يک ايدئولوژي «ماهيت گرايانه» به کشورهاي غربي است - بدرستي صحنه روابط بين المللي امروزي را به تصوير نمي کشد. شخصاً معتقدم - جدا از اينکه سوابق تاريخي و ماهيت اروپا چه باشد - موضعگيري هاي فعلي و اقدامات پيشنهادي آن در برابر ترامپ - آن هم در حمايت از ايران - آنقدر جدي، بي سابقه و از ديد منافع بلند مدت ايران «قابل ملاحظه» هست که ارزش امتحان و واکاوي داشته باشد.
    اول اينکه لازم است به اين نکته اشاره شود که اروپا - همان طور که منتقدين غرب اعتقاد دارد - طبيعتاً به دنبال منافع ايران نيست. پافشاري اروپا بر تداوم برجام، در راستاي تامين منافع اروپا است؛ اما اين منافع به هيچ عنوان محدود و محصور به منافع «اقتصادي» نمي شود. به عبارت ديگر، جدا از اينکه حفظ برجام و به تبع حفظ ثبات در منطقه خليج فارس به صورت مستقيم به امنيت، آسايش و بافت جمعيتي اروپا گره خورده است، ماجراي «توافق هسته اي ايران» نيز مستقيماً حاکميت (استقلال) اتحاديه اروپا را به عنوان يک بلوک مدعي تاثيرگذاري در صحنه جهاني درگير کرده است. فراموش نکنيم که «سرويس اقدام خارجي اتحاديه اروپا» - يعني وزارت امور خارجه اروپا - در بحبوحه بحران هسته اي ايران تاسيس شد و اصلي ترين و شايد تنهاترين دستاورد آن هم نقش مثبت نماينده آن در مذاکرات هسته اي و موفقيت اين مذاکرات بوده است. در واقع، «سرويس اقدام خارجي اتحاديه اروپا» - که امروزه خانم موگريني رياست آن را برعهده دارد - از اين تجربه شکل گرفت و موضوعيت و ضرورت وجودي خود را نيز در پرتو اين تجربه به کرسي نشاند. به بيان ساده تر، اين «برجام» بود که بلوک اتحاديه اروپا را به عنوان يک بازيگر موثر در صحنه جهاني بازتعريف کرد و به «شک گرا» هاي اروپا و احزاب مخالف اتحاديه نشان داد «پروژه اروپا» پروژه درست و موفقي بوده است. اينکه امروز بالاترين مقامات اتحاديه - از ژان کلود يونکر (رئيس کميسيون) گرفته تا خانم موگريني - در کنار روساي جمهور، نخست وزيران و وزيران امور خارجه قدرت هاي برتر اين قاره به اصرار از ضرورت تداوم برجام و بعضاً از «عبور از امريکا» سخن مي گويند، اتفاق کمي نيست. آنها نه بازيگر تئاتر هستند که در هماهنگي با واشنگتن «نقش بازي کنند» و نه ديناميسم سياست داخلي اين قاره اجازه مي دهد براحتي هويت و آبروي خود را قرباني آقاي ترامپ کنند. موضعگيري هاي آنها جدي است و حکايت از عزم اروپا در تقويت نهادهاي خود، بازبيني سياست هاي گذشته و رهايي از يوغ ايالات متحده و قوانين فرامرزي (تحريم هاي ثانويه) آن دارد. علاوه بر اين، وضعيت فعلي - که موجب شده شهروندان و شرکت هاي اروپايي مجبور به رعايت قوانين فرامرزي يک قوه مقننه بيگانه (کنگره امريکا) شوند، بي آنکه حتي يک راي به نمايندگان آن داده باشند - مقامات ارشد، شخصيت هاي برجسته و افکار عمومي اين قاره را دچار خشم و انزجار کرده است. پس در تحليل نهايي رويکرد اروپا، اين ديناميسم جديد و اين مولفه هاي مهم را نيز بايد در نظر گرفت.
    دوم اينکه پيشنهاداتي که هم اکنون - بعضاً از جانب آقاي برونو لومِز، وزير اقتصاد فرانسه - براي حل موضوع برجام مطرح شده، پيشنهادات قابل تاملي است که مي تواند هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت به سود منافع ملي ايران باشد. يکي از اين پيشنهادات احياي «قانون مسدودکننده ۱۹۹۶» است که شرکت هاي اروپايي را در عمل زير چتر حمايتي قوانين و تمهيدات حقوقي اروپا قرار مي دهد تا با ضمانت هاي قوي تري وارد بازار ايران شوند؛ يکي ايجاد سازوکارهاي مالي (بانکي) جديد براي شکستن انحصار امريکا بر تعاملات بانک هاي بين المللي و به تبع محدودسازي قدرت نفوذ ايالات متحده در مراودات بانکي مربوط به ايران است؛ و ديگري ايجاد يک نهاد جديد - طبق الگوي «اداره کنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري امريکا» (OFAC) است تا از اين پس شرکت هاي چندمليتي با معيارهاي «اروپا» - به جاي معيارهاي متغير و نامتعارف «امريکا» - وارد عمل شوند. چنانچه اين پيشنهادات - در کنار مطالباتي که ايران مطرح خواهد کرد - تحقق پيدا کند، نه تنها از قدرت آسيب رساني تحريم هاي يکجانبه امريکا (دست کم در يک سالِ باقي مانده از زمامداري ترامپ پس از شروع تحريم ها در ۱۸۰ روز آينده) بشدت کاسته خواهد شد، بلکه در بلندمدت نيز مقوله «تحريم هاي ثانويه» يا «قوانين فرامرزي کنگره و دولت امريکا» بواسطه اين سازوکارهاي موازي به کل بلاموضوع خواهد شد. به عبارت ديگر، نه تنها در کوتاه مدت آسيب تحريم هاي ترامپ خنثي يا مديريت خواهد شد بلکه در بلندمدت نيز ايران از گزند تحريم هاي يکجانبه امريکا در پناه خواهد بود. دست کم تا زماني که ميوه ها و مواهب «اقتصاد مقاومتي» به بار نشيند.
    در نتيجه، جدا از اينکه چه رويکردي نسبت به مقوله غرب و اروپا داشته باشيم، به نظر لازم است به دستگاه ديپلماسي کشور اين فرصت داده شود تا در راستاي چارچوب سازي هاي پيشنهادي و ايجاد اين سازوکارهاي موازي جديد - با خيالي آسوده - با اروپا و بازيگران مربوطه به مذاکره و گفت وگو بنشيند. شايد خروج امريکا از برجام در نهايت سبب خير شود!
    
    
    *حقوقدان بين المللاول دفتر: عبور ايران و اروپا از امريکا
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بار
    آثار ديگري از "رضا نصري"

  شوراي امنيت در سيني طلا!
رضا نصري*، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  پذيرش هوشمندانه
رضا نصري*، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  رايزني سرنوشت ساز ايران و اروپا
رضا نصري *، شرق 25/2/97
مشاهده متن    
  منافع خروج ترامپ
رضا نصري*، دنياي اقتصاد 20/2/97
مشاهده متن    
  دكتر صالحي چه گفت؟
رضا نصري*، ايران 20/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 30 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است