|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: جنبش ملي ارمنستان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
جنبش ملي ارمنستان


نويسنده: بهرام اميراحمديان

در شرايط كنوني ارمنستان با مسائل دشواري روبه رو است كه مهم ترين آن، دور ماندن از تحولات منطقه اي است. نبود روابط ديپلماتيك با همسايگان شرقي (آذربايجان) و غربي (تركيه) و نامساعد بودن راه هاي ارتباطي به سمت شمال غربي (با گرجستان) و نداشتن ارتباط مستقيم با روسيه، اين كشور را در تنگناي استراتژيك قرار داده و تنها مسير ارتباطي اين كشور از طريق جنوب از قلمرو ايران به سوي آب هاي آزاد است.
    همپيماني ارمنستان با روسيه و استقرار تجهيزات نظامي در پايگاه هوايي گومري در شمال غرب ارمنستان در نزديكي مرز تركيه (پايگاه هوايي قارص) و ايروان، حضور روسيه در امور نظامي و سياسي را شدت بخشيده است. اگرچه در جريان نا آرامي هاي اخير سخن از روسيه نمي رود، ولي مردم ارمنستان به ويژه نسل جوان خواهان روابط گسترده تر با روسيه نيستند و مي خواهند استقلال سياسي بيشتري نسبت به دوره شوروي و دهه هاي اخير داشته باشند. حساسيت اين مساله را در نخستين اعلام موضع سياسي پاشينيان درباره تداوم همكاري با روسيه مي توان دريافت. اشغال قره باغ كوهستاني و نگهداري آن در زير سايه همپيماني استراتژيك با روسيه براي ارمنستان هزينه هاي مالي و سياسي دارد و دولت را در تخصيص بودجه براي ارائه خدمات با تنگناهايي روبه رو مي سازد. مساله ديگر كه برقراري روابط با همسايگان را با موانع جدي روبه رو مي سازد مساله كشتار ارامنه در سال ١٩١٥ از سوي تركيه عثماني است كه برقراري روابط ديپلماتيك با تركيه را غيرممكن مي سازد، هرچند روابط غير رسمي به ويژه در تجارت خارجي بين بازرگانان ترك و ارمني گسترده و حتي بيش از روابط رسمي با ايران برقرار است. ارمنستان از مزاياي دالان تراسكا، خطوط راه آهن باكو-تفليس- قارص و مسير خط لوله انتقال نفت باكو-تفليس-جيهان و خط لوله انتقال گاز باكو- تفليس- ارزروم با وجود آنكه از دالان قفقاز در شمال ارمنستان مي گذرند، محروم است. روسيه براي كمك به اقتصاد ارمنستان اين كشور را به عضويت در اتحاديه اقتصادي اوراسيا پذيرفته است، ولي چون ارتباط زميني بين دو كشور وجود ندارد، روسيه تمايل دارد ايران را وارد اين اتحاديه كند تا از آن طريق پيوستگي جغرافيايي ارمنستان با اتحاديه فراهم شود. اگر امكان پذير نشود، آذربايجان را به عضويت ترغيب كند ولي آذربايجان علاقه اي به برقراري اتصال ارمنستان (به سبب اشغال قره باغ) به محدوده اتحاديه را ندارد وحتي پوتين وعده بازگرداندن هفت شهرستان اشغالي پيرامون منطقه قره باغ را به آذربايجان در ازاي پيوستن به اتحاديه داده است.
    راي دهندگان در يك رفراندوم در سال ٢٠١٥ از تغييرات قانون اساسي حمايت كردند و قدرت رييس جمهور را به نخست وزيري واگذار كردند. مخالفان بر اين باور بودند كه سرژ سركيسيان اين تغييرات را به نفع خود انجام داده بود تا در پايان دوره رياست جمهوري خود كه دور دوم و در ٢٠١٨ پايان مي يافت بار ديگر بتواند قدرت را با خود به نخست وزيري ببرد. سرژ سركيسيان در پايان دوره دوم رياست جمهوري خود در آوريل ٢٠١٨ با توجه به تغيير نظام سياسي كشور از رياستي به پارلماني، از سوي پارلماني كه اكثر كرسي هاي آن در دست حزب حاكم جمهوريخواه بود، به مقام نخست وزير انتخاب شد. در پي آن، بزرگ ترين اعتراضات خياباني ارمنستان كه طي سال ها به وقوع نپيوسته بود به راه افتاد كه خواهان كناره گيري سرگيسيان از نخست وزير بود. رهبري اين اعتراضات را نيكول پاشينيان بر عهده داشت. سركيسيان پس از چند روز ناآرامي، داوطلبانه از پست نخست وزيري استعفا داد. نيكول پاشينيان رهبر مخالفان دولت ارمنستان پس از آنكه هفته ها تظاهرات عظيم عليه حزب حاكم را هدايت كرد و چشم انداز سياسي كشور را تغيير داد، پس از يك بار راي گيري در پارلمان با مخالفت اكثريت مجلس كه كرسي اكثريت آن در اختيار حزب حاكم جمهوري خواهان بود، روبه رو شد. بنابر قانون ارمنستان كانديداي نخست وزيري در صورت عدم كسب راي اعتماد مي تواند دو هفته بعد در انتخابي ديگر در راي گيري شركت كند. وي با راه اندازي تظاهرات گسترده اي ديگر، مجلس را تهديد كرد كه اگر بار ديگر راي اعتماد نگيرد كشور را با اعتراضات گسترده و نافرماني مدني فلج خواهد كرد. پاشينيان در دور دوم با جلب آراي چند نماينده حزب جمهوري خواه در ماه مه ٢٠١٨ توسط پارلمان به عنوان نخست وزير انتخاب شد. نگراني هايي درباره موضع و ديدگاه پاشينيان نسبت به روابط سياسي با كشورهاي ديگر بروز كرده بود. برخي ديدگاه ها حاكي از آن بود كه معترضان ممكن است از خارج پشتيباني شوند يا اينكه يك انقلاب رنگي ديگر در منطقه قفقاز در جريان است. روند امور نشان داد كه اين يك جريان ملي است و بدون وابستگي سياسي و مالي به خارج شكل گرفته است. آقاي پاشينيان پس از به دست گيري پست نخست وزيري وعده داده است كه اتحاد استراتژيك ارمنستان با روسيه را حفظ كند، به همين سبب رييس جمهور ولاديمير پوتين، جزو نخستين رهبراني بود كه انتخاب او را به نخست وزيري تبريك گفت. بنا براين مي توان گفت كه جريان سياسي در ارمنستان خواهان ثبات روابط با روسيه است. دولتمردان ارمني به خوبي آگاهي دارند كه بدون پشتيباني روسيه امكان مقاومت در برابر آذربايجان و حفظ مناطق اشغالي قره باغ و پيرامون براي آنها وجود نخواهد داشت. اكنون با روشن شدن اين ديدگاه مي توان دريافت كه روابط با روسيه كماكان ادامه خواهد يافت، هرچند انتظار كمك بيشتر از روسيه اي كه خود درگير تحريم غرب و در وضعيت نامساعد اقتصادي قرار دارد امكان پذير نيست.
    سرمقاله: جنبش ملي ارمنستان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 118 بار
    آثار ديگري از "بهرام اميراحمديان"

  ارزيابي نشست تهران در سايه وضعيت پيچيده ادلب
بهرام اميراحمديان*، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پيچيدگي هاي ادلب
بهرام اميراحمديان، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
  پيچيدگي روابط 3 كشور
بهرام اميراحمديان، شرق 6/6/97
مشاهده متن    
  رژيم حقوقي خزر و هياهوي رسانه اي
بهرام اميراحمديان *، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  ايران و رقابت پذيري چين
بهرام اميراحمديان، اعتماد 1/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه و تحول
متن مطالب شماره 36، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است