|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: تضمين هاي اروپا به ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4382
دو شنبه 13 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


ديپلماسي 
تضمين هاي اروپا به ايران


نويسنده: علي اكبر فرازي

برجام وارد مرحله حساسي شده است، پيش بيني مي شد كه با اعلام تصميم دونالد ترامپ، مبني بر ماندن درآن يا كنار كشيدن امريكا از برجام، شرايط جديدي بر اجراي اين توافق چندجانبه حاكم شود. زماني كه دونالد ترامپ يك هفته پيش اعلام كرد كه امريكا از اين توافق كنار مي رود، براي ديگر طرفين برجام موقعيتي ايجاد شد تا با واقع بيني با شرايط جديد روبه رو شوند. از سوي ديگر جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك طرف توافق، هنوز به مبناي اصلي كه براي مذاكرات تعيين كرد پايبند است، ايران همچنان موكدا تصريح مي كند كه برجام بايد يك بازي برد-برد باشد تا همه طرفين از مزاياي آن منتفع شوند و لزومي ندارد كه اگر قرار باشد جمهوري اسلامي ايران از مزاياي توافق بي بهره شود، ديگران انتظار داشته باشند كه ايران تعهدي به آن داشته باشد. به صورت طبيعي در صورت قطع مزايا و منافع توافق هسته اي براي ايران به صورت طبيعي و ...
    خودكار، تعهدات ايران نيز در اين توافق متوقف مي شود. اروپايي ها از يك طرف بيرون رفتن ترامپ را از اين معاهده محكوم كرده اند و از طرف ديگر توقع و اصرار دارند كه جمهوري اسلامي ايران در برجام باقي بماند. اما براي جمهوري اسلامي ايران بودن يا نبودن در برجام ديگر مساله نيست، بلكه چگونه بودن يا چگونه نبودن است كه مساله ايران است. بايد ديد كه چگونه برجامي مدنظر اروپايي هاست. آيا برجامي كه امروز مدنظر اروپايي هاست همان توافقي است كه بند بند آن و حتي كلمه به كلمه آن ساعت ها، روزها، هفته ها و ماه ها وقت برده و ديپلمات ها در مورد آن گفت وگو و رايزني كرده اند و طرفين به اجراي آن متعهد شده اند؟ در چنين برجامي، جمهوري اسلامي به شرطي كه از منافع حاصل از برجام بهره مند شود، باقي خواهد ماند. اما در غير اين صورت، در شرايطي كه ماندن در برجام براي جمهوري اسلامي ايران، تعهدات تازه اي ايجاد كند و اروپايي ها از يك طرف بخواهند كه ايران تعهدات برجام را رعايت كند و از سوي ديگر تلاش كنند هر روز خواسته ها و زياده خواهي هاي جديد امريكا را به ايران ديكته كنند، طبيعي است كه جمهوري اسلامي ايران به هيچ وجه ماندن در برجام را به سود خود نمي داند. اروپايي ها يك بار براي هميشه بايد تكليف خودشان را با اين موضوع روشن كنند. اروپايي ها بايد بدانند كه برجام براي آنها فقط منفعت تجاري و اقتصادي نيست. گروهي از تحليلگران حجم روابط تجاري ايران با اروپا را با حجم روابط تجاري امريكا با اروپا مقايسه مي كنند، اما مساله اينجاست كه برجام فقط يك امتياز تجاري و بازرگاني براي اروپا نيست: براي اروپا برجام يك تضمين امنيتي است. بعد امنيتي برجام ممكن است براي امريكا اهميت چنداني نداشته باشد، چرا كه خاك اين كشور در آن سوي اقيانوس اطلس و فاصله بسيار دور نسبت به خاورميانه واقع شده است. منافع حاصل از برجام، در كنار رفع تحريم هاي تجاري از ايران، زمينه امنيت و ثبات منطقه خاورميانه است، تضمين براي جلوگيري از يك مسابقه تسليحات هسته اي در منطقه خاورميانه و ايجاد زمينه همكاري با جمهوري اسلامي ايران براي حفظ و حراست از امنيت و ثبات در منطقه، از جمله منافعي است كه اروپا از طريق رسيدن به توافق هسته اي با ايران به آن رسيده است. جمهوري اسلامي ايران يكي از ستون هاي اصلي ثبات و امنيت در خاورميانه است و همكاري با ايران در اين زمينه براي اروپا كه در همسايگي خاورميانه و حوزه مديترانه قرار گرفته است بسيار ارزشمند و حياتي به حساب مي آيد. آن چيزي كه مقام هاي امريكايي با عنوان مزاحمت يا رفتارهاي سوء ايران در منطقه از آن ياد مي كنند، در واقع نوعي بازنمايي وارونه حقيقت است. واقعيت اين است كه امريكايي ها بر خلاف اظهاراتي كه بر زبان مي آورند، نگران اين هستند كه ريشه هاي ناامني هايي كه در خاورميانه كاشته اند، خشكانده شود. ايران با درايت و پشتكار و جانفشاني خود و متحدانش، چه در سوريه و چه در عراق، تلاش كرد تا امنيت و ثبات را برقرار كند و با تروريسم و افراطي گري مبارزه كند، مساله اي كه اروپا بيشترين منفعت را از آن مي برد. در برابر تضعيف، تحريم، محاصره و فشار بر ايران، در واقع در جهت عكس ثبات و امنيت منطقه خواهد بود و با بستن دست هاي ايران در مبارزه با تروريسم و افراطي گري، ناامني و بي ثباتي را در خاورميانه گسترش مي دهد و نهايتا آتشي را ايجاد مي كند كه نزديك ترين قرباني آن اروپا خواهد بود.
    به صورت خلاصه به گمان من، بودن يا نبودن، ديگر مساله نيست، سوال چگونه بودن است.
    
    به اعتقاد من ايران دست كم ٣ شرط اساسي براي ماندن در برجام دارد:
    ١- منافع حاصل بايد منافع براي همه طرفين باشد.
    ٢- اروپايي ها نبايد تكرار كننده شروط و بهانه جويي هاي امريكا باشند.
    ٣- اروپايي ها بايد آثار امنيتي همكاري با جمهوري اسلامي ايران را در نظر بگيرند و نتايج مثبت استمرار همكاري ها را، از جمله نقش ايران در شكست داعش و تلاش ايران براي ثبات خاورميانه بپذيرند.
    امروز براي همه روشن شده است كه دولت ايالات متحده امريكا با كمك مستمر به داعش و ديگر گروه هاي تندرو و افراطي درصدد استمرار فضاي ناامني و بي ثباتي در خاورميانه هستند، همين نشان مي دهد كه اين دولت بر خلاف اروپا علاقه و منفعت چنداني در امنيت و ثبات خاورميانه ندارد. مطلب ديگر اين است كه از قديم و نديم گفته اند كه مارگزيده از ريسمان سياه و سفيد مي ترسد. الآن جمهوري اسلامي ايران به صورت طبيعي و در نتيجه تحولات اخير، محق است كه بپرسد وقتي ما يك بار به شما اطمينان كرديم و بعد از مذاكره هاي طولاني و رسيدن به توافق نهايي، امريكايي ها توافق را نقض كردند، چگونه مي توانيم بار ديگر به شما اطمينان كنيم؟ ممكن است اروپايي ها پاسخ بدهند كه با وجود خروج امريكا ما كه قصد نقض برجام را نداريم، اما بايد پرسيد كه چه تضميني وجود دارد كه منافع جمهوري اسلامي ايران در آينده تامين شود؟ همان مساله اي كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري نيز قرار گرفت. اين تضمين كجاست؟ چنين تضميني بايد مشخصا ذكر شود. نمي توان در قالب كلمات شيرين و رنگين و تعارفات ديپلماتيك يا به قول معروف Lip Service و گفتاردرماني، چنين تضميني را پيدا كرد.
    
     اروپايي ها مشخصا بايد در موارد زير به جمهوري اسلامي ايران تضمين هاي عملي ارايه دهند:
    ١- اروپايي ها بايد مشخص كنند كه چه مي خواهند بكنند كه تضمين شود نفت، گاز و معيانات گازي كه براي اروپا هم حياتي است، بين ايران و اروپا و ديگر كشورهاي جهان رد و بدل شود.
    ٢- بحث تراكنش هاي مالي و تضمين براي اينكه اروپايي ها مطرح نكنند كه به خاطر نگراني از تحريم هاي امريكا اين ارتباط هاي مالي را قطع خواهيم كرد. به هر حال نبايد فراموش كرد كه دولت هاي اروپايي نه تنها از جانب بخش دولتي بلكه به عنوان نماينده شركت ها و كمپاني هاي بزرگ اقتصادي و تجاري خودشان با ايران مذاكره مي كنند.
    ٣- بحث جاري كردن بيمه هاي اتكايي و چند وجهي بين اروپا و ايران است كه شامل همه كالاهاي وارداتي و صادراتي طرفين مي شود.
    اينها مسائل فني اي است كه بايد اروپايي ها پاسخ دهند و اميدوارم كه در كنار چنين تضمين هايي، اروپايي ها نه تنها بتوانند با جمهوري اسلامي ايران به توافق هاي تجاري، اقتصادي و صنعتي برسند، بلكه بتوانند به تفاهم امنيتي ميان ايران و اروپا هم دست پيدا كنند كه هر دو طرف از آن منفعت ببرند.
    ديپلماسي: تضمين هاي اروپا به ايران
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 90 بار
    آثار ديگري از "علي اكبر فرازي"

  ديپلماسي اقتصادي اولويت سفراي ايران
علي اكبر فرازي*، ايران 31/4/97
مشاهده متن    
  پيام هاي سفر روحاني به اروپا
علي اكبر فرازي*، ايران 12/4/97
مشاهده متن    
  عفونت جهاني قانون شكني
علي اكبر فرازي، اعتماد 12/3/97
مشاهده متن    
  اروپا يك بار براي هميشه محكم بايستد
علي اكبر فرازي*، ايران 18/2/97
مشاهده متن    
  احياي صميميت قديم
علي اكبر فرازي*، اعتماد 10/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اللغه العربيه و آدابها
متن مطالب شماره 40، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است