|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: پاسخ فعالان سياسي به ٢ پرسش «اعتماد»
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


نظر خواهي 
پاسخ فعالان سياسي به ٢ پرسش «اعتماد»١/ باتوجه به شرايط فعلي اگر حمايت هاي رهبري نظام از روحاني نبود، رييس جمهوري و دولت چه وضعيتي پيدا مي كرد؟ ٢/ حمايت هاي رهبري از دولت چقدر در كنترل مواضع اصولگرايان به ويژه طيف تندرو در قبال دولت موثر است؟
    
    
    حرف آخر را رهبري مي زند
    احمد كريمي اصفهاني *

    بايد بدانيم كه درد امام و رهبري نسبت به مسوولان نظام چه بوده است. امام تا آخرين دقايق از دولتي كه مي دانست سقوط مي كند، حمايت كرد و اين كار بسياري منطقي است.
    بعدها مقام معظم رهبري هم گفتند من دردم مثل امام است، همانطور كه امام از دولت ها حمايت مي كرد، من حمايت كردم و مي كنم و خواهم كرد. لذا بدون استثنا هر دولتي كه باشد، چه اصولگرا و چه اصلاح طلب رهبري چون تيرك چادر نظام است اگر حمايتش را از هر دولت و فردي بردارد حتما با مشكل مواجه خواهيم شد.
    دنيا هم اين را متوجه شده است، كسي كه حرف آخر را مي زند رهبري است بنابراين اگر حمايت را از سر دولت بردارد، آن دولت نمي تواند كارش را ادامه دهد اما ايشان هيچ وقت حمايتش را از هيچ دولتي بر نمي دارد حتي اگر با برخي مواضع زاويه داشته باشد.
    در مورد توافق هسته اي هم تا آخر از دولت حمايت كرد اما تذكرات و راهنمايي هايي هم داشت، الان هم مقام معظم رهبري چون دولت فكر مي كند، مي شود با اروپايي ها كار كرد از دولت حمايت كردند اما هشدار دادند كه از آنها تضمين كتبي گرفته شود.
    معتقدم تندروي سمي مهلك براي جامعه است چه از طرف اصلاح طلب و چه اصولگرا. اينها كساني هستند كه اصل بازي و هدايت را در نظام به هم مي زنند و آرامش را از بين مي برند. لذا به جاي تزريق التهاب بايد تزريق آرامش كرد.
    جامعه اي كه سر و صداي بي منطق داشته باشد روي خوش نخواهد ديد. بنابراين هر دو جناح بايد تندروها را از خود دور كنند. مخالفت در چارچوب منطق و پيشنهاد نشان از پويايي جامعه است اما اينكه بخواهيم با فحاشي و بي منطقي صحبت كنيم، حتما پسنديده نخواهد بود.
    حتما مواضع رهبري در مواضع اصولگرايان موثر است. مثلا در مورد برجام اگر حمايت رهبري از اصل موضوع وجود نداشت اساسا اتفاقي رخ نمي داد و منتفي بود. بالاخره جهان دريافته اينجا مساله ولايت و رهبري اصل است بنابراين آنها هم مي دانستند رهبري با اصل مذاكره مخالف نيستند اما با الزامات يك طرفه مخالف بودند.
    
    
    قانون اساسي خط قرمز است
     حسين الله كرم**

    روند عدم كفايت و استيضاح رييس جمهوري از طريق مجلس صورت مي گيرد و به طور قانوني بعد از اين روند است كه رهبري حمايت و امضاي خود را پس مي گيرد و عدم كفايت را امضا مي كند. البته يك بار در زمان بني صدر پيش از اينكه عدم كفايت او به عنوان رييس جمهوري از سوي مجلس محرز شود امام مسووليت و جانشيني فرماندهي كل نيروهاي مسلح را از بني صدر گرفت. اين اتفاق كاهش حمايت بود كه چون يك بار رخ داده همچنان به لحاظ تاريخي در هر زمان ديگري ممكن است اتفاق بيفتد. البته اميدوار هستم هرگز حمايت رهبري از دولت برداشته نشود چرا كه ما نيازمند انسجام و وحدت هستيم. به هر روي الان بحث تضمين از اروپا از سوي رييس جمهوري مطرح است. ايشان ١٢ سال پيش هم با اروپاييان به نتيجه نرسيد اما بعد از آن براي برداشتن تحريم ها اروپا با امريكا همراه شد. بعدها آقاي روحاني مذاكره با كدخدا را مطرح كرد به اين مفهوم كه اگر سال ٨٢ با اروپا به نتيجه نرسيده تصور اين بود كه اروپا رعيت است و مي توان با امريكا به عنوان كدخدا مذاكرات را پيش ببرند كه البته اين بار كدخدا توافق را به هم زد. بنابراين اگر روحاني نتواند تضمين هاي لازم را از اروپا بگيرد بايد برجام را آتش زد و موضوعي كه مطرح كرديد رخ مي دهد و در واقع مي تواند حمايت ها برداشته شود. معتقد هستم در اين زمينه البته مجلس نقش اساسي دارد و مي تواند فعال باشد. قانون اساسي هم روي تصميم مجلس تاكيد دارد. قانون اساسي براي ما خط قرمز است همانطور كه اعلي ترين نوع خط قرمز بيانات رهبري است. علاوه بر اين خط قرمز ديگري تحت عنوان اعتقادات مردم هم وجود دارد. اعتقادات مردم به فصل الخطاب بودن رهبري از موضوعات مهمي است كه بايد به آن توجه كرد. اگر مجلس به وظيفه خود عمل نكند مردم آن را جبران خواهند كرد چرا كه مجلس هم متشكل از نمايندگان مردم است و اگر آنها از وظايف خود عدول كنند مردم وارد عمل مي شوند.
    اصولگرايان و اصلاح طلبان بر برخي مواضع خود تاكيد دارند اما جريان انقلابي كه از هر دو گروه در اين جريان وجود دارد از مواضع و تصميم گيري رهبري تاثير مستقيم مي گيرند. اعتقاد به اسلام و انقلاب اسلامي به رهبري امام و رهبر معظم انقلاب، مقابله و مخالفت با امريكا و موضوع عدالت خواهي ويژگي هاي انقلابيون است و هر كس اين موارد را مي پذيرد حرف ها و مواضع رهبري براي شان در سوگيري هاي شان فصل الخطاب است. جريان اصلاح طلب و اصولگرا و اعتدالگرا به دليل برخي مواضع و مباني ممكن است تاثيرپذيري قطعي نداشته باشند اما جريان انقلابي كاملا در اين زمينه تابع رهبري است.
    
    
    بر سر شاخه نشسته و بن مي برند
     محمدرضا خباز ***

    برجام بدون ترديد يكي از موفقيت هاي ديپلماسي در طول تاريخ ايران است. در هيچ برهه اي اين اتفاق نيفتاده است كه يك كشور بتواند با عده اي قليل با انديشه اي وسيع، توكل بر خدا و پشتوانه بي دريغ مردم بر سر ميز مذاكره با ٦ كشور قدرتمند و بزرگ دنيا بنشيند و آنها را مجاب كند. اين يك حادثه تاريخي بود و در تاريخ ما به عنوان برگي زرين ثبت خواهد شد. امروز بيگانگان البته منصف و در آينده ايرانياني كه تاريخ را بخوانند بر عظمت ايران و نمايندگان مذاكره كننده درود مي فرستند. با اين حال عده اي هميشه و در هر زمان و نسبت به هر كاري كه دولت انجام بدهد، اعلام مخالفت مي كنند. تعداد اين افراد زياد نيست اما مثل طبل توخالي صداي بلندي دارند. من معتقدم كه اينها را بايد دولت در پنهان ناميد. يعني مجموعه اي كه همه امكاناتي در اختيار دارند، بيشتر از نهادهاي انتصابي ارتزاق مي كنند و در مقابل حركت هاي دولت هاي انتخابي كه مورد نظر آنها نيست، مي ايستند و از همه ابزارها هم استفاده مي كنند. گويا معتقدند هدف وسيله را توجيه مي كند. گويي معتقدند براي به زمين زدن دولت از هر حربه اي مي توانند استفاده كنند، چه مشروع باشد، چه نامشروع و مهم تر از همه گناه زبان و قلم را گناه نمي دانند. يعني فكر مي كنند گناه تنها از ديوار مردم بالا رفتن است. اگر ماجراي برجام را رصد كرده باشيد، متوجه مي شويد كه اين گروه هرروز به دولت انتقاد مي كردند. امروز كه امريكا از برجام خارج شده انتقاد مي كنند و روزي هم كه توافق اتفاق افتاد انتقاد مي كردند. در واقع اين افراد به دنبال حقيقت نيستند بلكه به دنبال نق زدن هستند. كساني كه خودشان از بانيان تصويب ٦ قطعنامه عليه جمهوري اسلامي بودند امروز طلبكار هستند. كساني كه با كمك هاي زباني و تريبون هايي كه در اختيار دارند عامل اين قطعنامه ها در زمان دولت نهم و دهم شدند و باز هم اين دولت را حمايت كردند، رييس دولت را معجزه هزاره سوم ناميدند و امروز مدعي هستند. به جاي اينكه پاسخگوي عملكرد خود باشند دايما ديگران را منكوب مي كنند و راهي را مي روند كه رييس دو دولت قبلي كرد: از تخريب شخص دوم نظام يعني آيت الله هاشمي تا ناطق نوري يار ديرينه امام و حتي سيد محمد خاتمي و سپس ايجاد شرايط حصر. به جاي اينكه ريشه يابي كنند كه چه كسي يا چه كساني عامل خسارت به كشور بوده اند و ١٠ سال كشور را به عقب رانده اند با تمام تلاش از دولت مستقر انتقاد مي كنند. دولتي كه تلاش كرد تا در مذاكرات حرف خود را به كرسي بنشاند و ثابت كند انرژي هسته اي حق مسلم ما است و البته ايران را از موضع متهم به موضع طلبكار برساند. اين جريان گمان مي كند اگر بتوانند دولت را ساقط كنند خودشان روي كار مي آيند. از همين روي بي مروتي و بي انصافي را به اوج خود رساندند، گاهي با روزنامه ها و گاهي با تريبون ها و گاهي با تكيه بر دلارهاي نفتي دولت نهم و دهم دولت مستقر را مي كوبند. امروز هم از دولت مي خواهند از مردم عذرخواهي كند در صورتي كه بايد به دولت مدال داد و براي دولتمردان احترام قائل بود. مردم هم براي دولت احترام قائل هستند كه اگر نبودند با اين همه دشمن و تهمت ناروا شش ميليون راي اضافي به صندوق روحاني ريخته نمي شد. مردم قدردان هستند و به دولت بها مي دهند اما عده اي از مسوولان در دولت پنهان مي خواهند دولت و نظام ساقط شود و درست مصداق اين مثل كه «بر سر شاخ نشسته و بن مي بريد» خداوند به صراط مستقيم هدايت كند و آنها را از شر شيطان و نفس اماره نجات دهد.
    
    
    راه رسيدن به هدف، بيانات رهبري است
     اميررضا واعظ آشتياني ****

    مقام معظم رهبري پيش از برجام تاكيد داشتند كه امريكايي ها قابل اعتماد نيستند. بعد از خروج امريكا از برجام هم مصداق اين گزاره مشخص شد با اين حال مجددا رهبري راهنمايي هاي لازم را داشتند. در حال حاضر بايد همگي با درايت برخورد كنيم چرا كه امريكايي ها به دنبال بهانه هستند تا برهم زننده معادلات باشند. بايد جوانب امر سنجيده شود و بهانه اي به دست كسي داده نشود. در حال حاضر هم فرمايشات مقام معظم رهبري مي تواند مسير دولت را در چارچوب مشخصي قرار دهد كه نظام و منافع ملي حفظ شده و اروپاييان هم احساس نكنند در موضع ضعف قرار دارند. در حال حاضر حمايت مردم و مسوولان سياسي در اين نقطه و داشتن موضع واحد و انسجام و وحدت مي تواند كمك كننده باشد. اظهارات رهبري فارغ از اصلاح طلبي و اصولگرايي است كه ممكن است عده اي هم بدشان بيايد و موضع داشته باشند. به هر حال عالي ترين مقام نظام رهبري است كه بر اساس اصول تعريف شده و چارچوب ها اعلام موضع و حمايت يا عدم حمايت مي كنند، مسوولان اجرايي كشور هم بايد با استفاده از اين فرمايشات راه رسيدن به اهداف را انتخاب كنند.
    
    نظر خواهي: پاسخ فعالان سياسي به ٢ پرسش «اعتماد»
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 60 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و انرژي
متن مطالب شماره 153، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است