|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/2/26: فيلترينگِ فيلترشكن
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3149 26/2/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


فيلترينگِ فيلترشكن
ميليون ها دلار ضرر مسدودشدن تلگرام

نويسنده: محمد مساعد


    
    استفاده از فيلترشکن ها اگر روزي يک توانايي فني محسوب مي شد، امروز و پس از فيلترينگ تلگرام به مسئله اي عادي براي ايرانيان تبديل شده است. از نوجوانان تا سالمندان ديگر راه و رسم استفاده از آن را آموخته اند و تبادل فيلترشکن هاي تازه، به عادت روزمره مردم تبديل شده است. فيلترينگ تلگرام، محبوب ترين پيام رسان اينترنتي تاريخ ايران، بدون شک نقش ويژه اي در اين همه گيري فيلترشکن ها داشته و حتي آن دسته از کاربراني که در گذشته علاقه اي به استفاده از اينترنت نداشتند، امروز براي استفاده از تلگرامشان، با نحوه استفاده از فيلترشکن ها آشنا شده اند و همين مسئله درآمدي سرشار براي ارائه دهندگان اين خدمات فراهم کرده است. مخالفان فيلترينگ در شبکه هاي اجتماعي فيلترشده به فيلترينگ اعتراض مي کنند و موافقان فيلترينگ با استفاده از همان فيلترشکن ها در همان شبکه هاي اجتماعي پاسخ مي دهند تا از شهروندان عادي تا کساني که خودشان را افسران جنگ نرم مي خوانند، مشتري فيلترشکن ها باشند. در اين بين سخنان ديروز آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، بازتاب گسترده اي در فضاي مجازي داشت و با واکنش تند کاربران روبه رو شد.
    
     فيلترِ فيلترشکن هايي که فيلترينگ را دور مي زنند
     محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات، روز گذشته در يکي از مراسم هاي هفته ارتباطات تلويحا از فيلترينگ تلگرام انتقاد کرد اما بخشي از صحبت هاي جهرمي بيشتر از ديگر سخنانش پررنگ شد. جهرمي در اين مراسم گفت: «دولت با اعمال فيلترينگ [تلگرام] به اين شکل مخالف است و فراگيرشدن فيلترشکن ها را يک مشکل بزرگ مي داند زيرا بر پايه تحقيقات علمي بسياري از فيلترشکن ها مخرب و در واقع باج افزارهايي هستند که اطلاعات مشترکان را جمع آوري مي کنند و به همين دليل دولت همواره با اين شيوه فيلترينگ مخالف بوده است. به گفته جهرمي اثر فراگيرشدن فيلترشکن کمتر از خود نرم افزارها نيست اما قرار نيست که اجازه دهيم فضاي کشور پر از باج افزار شود و جلوي آن را بايد گرفت. ما نمي توانيم نسبت به اينکه باج افزارها و فيلترشکن ها توسعه پيدا کنند، سکوت کنيم. اگر آن کار [فيلترينگ تلگرام] غلط است، توسعه فيلترشکن ها هم در کشور غلط است و اميدوارم اين مسئله در تصميم مسئولاني که متولي فيلترينگ هستند، ديده شود چون يک تهديد بزرگ است. فراگيرشدن فيلترشکن ها مطلوب کساني است که همواره به دنبال براندازي کشور بوده اند. اين موارد بايد در تصميمات کلان کشور لحاظ شود». اين سخنان جهرمي که در فضاي مجازي واکنش هاي گسترده اي به همراه داشت، خبر تازه اي نبود و پس از فيلترينگ تلگرام اغلب کارشناسان ناظر اينترنت از تلاش هاي گسترده براي ايجاد محدوديت در فعاليت فيلترشکن ها خبر داده بودند. حتي برخي از اين کارشناسان مدعي شده بودند که ايران، انتقال نه فقط اطلاعاتي که به واسطه تلگرام رد و بدل مي شود، بلکه هر بسته اطلاعاتي که از محتوايش مطلع نباشد يا آن را مشکوک بداند محدود کرده است. اين اعمال محدوديت ها در يک ماه گذشته بارها احساس شده بود و بيراه نيست اگر بگوييم پرتکرارترين سوال کاربران فضاي مجازي در اين روزها «فيلترشکن تازه چي داري؟» بوده است. جهرمي اما پس از آنکه با واکنش کاربران در شبکه هاي اجتماعي روبه رو شد، توضيحات تازه اي در اينستاگرام داد و گفت اگر درباره ارتباط برخي پيام رسان ها با سرويس هاي اطلاعاتي ظن وجود داشته باشد، در مورد برخي از فيلترشکن ها اين ارتباط به يقين وجود دارد و بودجه برخي از آنها مستقيما از طرف دولت آمريکا تامين مي شود. به گفته جهرمي، جدا از اين دسته فيلترشکن ها، دسته اي ديگر نيز باج افزار و بدافزار هستند و در زماني که زندگي روزمره مردم در فضاي مجازي شکل گرفته، تهديد بزرگي براي امنيت آنها مطرح مي شود. جهرمي در انتهاي توضيحاتش نوشته است: «اختلاف نظر در مسئولان و نارضايتي جمعي از مردم اکنون تهديد بزرگ تري را براي امنيت فضاي مجازي فراهم کرده که نمي توان از کنار آن به راحتي گذشت و بايد براي آن چاره جدي انديشيد».
    
     از نظر فني ممکن، در عمل غيرممکن
     حامد نعمتي، کارشناس فناوري اطلاعات، دراين باره به «شرق» مي گويد: همان طور که مي دانيد در حکمي که براي فيلترينگ تلگرام صادر شده بود، اين عبارت ذکر شده بود که اين فيلترينگ بايد به گونه اي انجام شود که با هيچ راه ديگري نتوان از تلگرام استفاده کرد. طبيعي است که اين به معني دستوري براي مقابله با فيلترشکن ها هم بود و اگر بخواهيم نگاهي به وضعيت فيلترشکن ها در ماه هاي اخير بيندازيم، کاملا مشخص است که تلاش مي شود از فعاليت آنها جلوگيري شود؛ اما اينکه از نظر فني چنين کاري ممکن است يا نه، پاسخش اين است که ممکن است، اما هزينه مادي و معنوي اش به اندازه اي بالاست که مي توانيم آن را نشدني حساب کنيم. براي ايجاد محدوديت در فعاليت اين فيلترشکن ها لازم است بسياري از «آي.پي» ها، پورت ها و پروتکل ها محدود شوند که مي تواند به معني ازکارافتادن امکانات فني بسياري از سايت ها و حتي سامانه هاي دولتي و نيمه دولتي باشد. براي اينکه درک درستي از اين موضوع داشته باشيم بايد بدانيم که «وي.پي.ان» ها به خودي خود چيز بدي نيستند و به معناي ساده و همه فهم آن، يک کانال ارتباطي بين کاربر و يک شبکه هستند که اين شبکه مي تواند به اينترنت متصل باشد يا نباشد. در واقع کاربرد اصلي وي.پي.ان ها کمک به سازمان ها و شرکت ها بوده است تا بتوانند در يک شبکه مجزا به کارمندان خود اين امکان را بدهند که با هم در ارتباط باشند يا به اطلاعاتي دسترسي پيدا کنند. چنين استفاده اي از وي.پي.ان ها در ايران نيز مرسوم است و بسياري از شرکت هاي دولتي و خصوصي از اين امکان براي دورکاري کارمندان يا مصون نگه داشتن اطلاعاتشان از ديگران استفاده مي کنند. در کنار آن وي.پي.ان ها مي توانند به فيلترشکن هم تبديل شوند، يعني شما شبکه اي ايجاد کنيد که سرورش در خارج از کشور باشد و کاربران با اتصال به وي.پي.ان شما از طريق اين شبکه به اينترنت کشور ميزبان متصل شوند؛ براي مثال مي توان يک سرور در آلمان قرار داد و بعد از ايران به آن متصل شد و از اينترنت آلمان استفاده کرد. حالا ممکن است برخي سايت ها در کشور ميزبان شما هم فيلتر باشند که در اين صورت براي شما در دسترس نمي مانند يا براي مثال ممکن است سايت هايي در ايران در خارج از کشور در دسترس نباشند و امکان اتصال شما به آنها وجود نخواهد داشت. در واقع در اين شيوه شما محدوديت هاي اينترنت کشور ميزبان را مي پذيريد تا از محدوديت هاي اينترنت کشور خود فرار کنيد و طبيعي است که بسياري از سايت هايي که در ايران فيلتر هستند در کشور ميزبان فيلتر نباشند و احساس آزادي عمل بيشتري بکنيد.
    
     اطلاعات ارزشمند
     اين کارشناس فناوري اضافه مي کند: در واقع سخنان وزير درباره نگراني از امنيت اين فيلترشکن ها از اين جهت درست است که ما نمي دانيم کساني که اين خدمت را به ما ارائه مي کنند تا چه حد مي خواهند از اطلاعات ما استفاده کنند. آيا آنها واسطه اي امين خواهند بود و فقط به ردوبدل کردن اطلاعات مي پردازند و در ازاي آن مبلغي را دريافت مي کنند؟ آنها که مجاني اين خدمات را ارائه مي کنند چه نفعي از اين کار دارند؟ حقيقت اين است که کمترين استفاده اي که مي توان از اين اطلاعات کرد، بررسي سايت هايي است که کاربران به آن مراجعه کرده اند. چنين اطلاعات ساده اي از نظر شرکت هاي تبليغاتي بسيار ارزشمند است، چراکه به کمک آن مي توانند رفتار مخاطبان را تحليل کنند و آنچه را مردم به آن علاقه مند هستند بشناسند. در سطح ساده، يک کامپيوتر معمولي در يک کشور خارجي مي تواند به شما اين خدمت را ارائه کند، اما وقتي تعداد کاربران بالا مي رود هزينه نگهداري چنين سروري افزايش پيدا مي کند و طبيعي است که هيچ گربه اي محض رضاي خدا موش نگيرد و چنين هزينه اي را رايگان و بدون چشمداشت نپردازد. در اين بين ممکن است برخي بگويند براي ما اهميت ندارد که کسي بداند ما از چه سايت هايي بازديد مي کنيم يا به چه چيزهايي علاقه مند هستيم و اين از نظر تک تک کاربران بي اهميت باشد، اما در مقام يک مدير مسئول در کشور، وقتي اين اطلاعات در کنار هم قرار مي گيرند و قابليت تحليل پيدا مي کنند، بسيار ارزشمند هستند و از اين نظر مي توان گفت ضرر نشت اين اطلاعات و قدرت تحليل حاصل از آن خيلي بيشتر از ضرري است که يک پيام رسان مي تواند داشته باشد. در مقابل ارائه دهندگان اين خدمات هم با بازاري روبه رو هستند که ميليون ها مشتري دارد و اين مشتريان و پولي که براي خريد فيلترشکن مي پردازند به ارائه دهندگان خدمات اين امکان را مي دهد که سرورهاي قدرتمندتري در اختيار بگيرند و سهم بيشتري از اين بازار که ميلياردها تومان گردش مالي دارد داشته باشند.
    
     محدوديت کامل فيلترشکن ها باعث مختل شدن اينترنت مي شود
     نعمتي همچنين درباره امکان فني ايجاد محدوديت در فعاليت فيلترشکن ها مي گويد: به ياد دارم در سال 1388 چنين تجربه اي در ايران اتفاق افتاد و محدوديت هايي مقطعي، اما جدي براي فعاليت اين فيلترشکن ها به وجود آمد که البته منجر به اختلالات شديد در اينترنت کشور شد؛ چراکه بسياري از سازمان و شرکت ها از همين پورت ها و پروتکل ها استفاده مي کنند. مشکل بعدي براي کساني ايجاد خواهد شد که در حوزه فناوري اطلاعات در ايران فعال هستند و به اجبار از برخي خدمات خارجي استفاده مي کنند. مثلا خيلي از شرکت ها از سرويس هاي شرکت گوگل يا آمازون استفاده مي کنند و تلاش براي محدودکردن فيلترشکن ها مي تواند باعث ازکارافتادن سايت ها و خدمات اين شرکت هاي ايراني شود؛ مانند آنچه که در روسيه رخ داد و محدودکردن برخي خدمات شرکت آمازون که تلگرام از آن استفاده مي کرد، باعث ازکارافتادن سايت هاي روسي شد. در واقع وقتي گزينه فيلترينگ مطرح مي شود، خودبه خود در يک دوراهي بين قبول خطرات استفاده از فيلترشکن ها يا مختل کردن کل اينترنت قرار مي گيريم که يک دوراهي غلط است.
    
     خروج ارز، نتيجه تلاش براي جلوگيري از خروج ارز؟!
    زماني که تلاش ها براي فيلترينگ تلگرام آغاز شد، يکي از دلايلي که براي اين فيلترينگ ذکر مي شد، خطر خروج ارز از کشور به دليل فعاليت هاي اقتصادي تلگرام بود؛ حالا اما نگاهي به بازار پرسود فيلترشکن ها که پررونق تر هم شده، نشان مي دهد در عمل فيلترينگ تلگرام بيشتر از خود تلگرام ارز از کشور خارج کرده است. سايت هايي که امروز فيلترشکن مي فروشند، از آنجا که بايد هزينه سرورهاي خود را در خارج از کشور بپردازند، نيازمند انتقال پول به خارج هستند، اما در شرايطي که فعاليت آنها در داخل کشور غيرقانوني است، چاره اي ندارند جز اينکه از روش هاي جايگزين براي اين انتقال پول استفاده کنند.
    براي مثال، برخي از سايت هايي که فيلترشکن مي فروشند از شما مي خواهند با خريد اکانت يا شارژکردن حسابتان در يک سايت خارجي که فعاليتش در ايران مجاز است، کد خريداري شده را در اختيارشان قرار دهيد. به اين ترتيب، فروشندگان فيلترشکن با اين کدها مي توانند سرمايه جمع شده در سايت واسط را در داخل يا خارج از کشور بفروشند و امکان ردگيري آن نيز وجود نداشته باشد. تنها براي نمونه، يکي از سايت هاي فارسي زبان فروش فيلترشکن که اکانت هاي يک ماهه خود را هفت هزار تومان و اکانت هاي يک ساله خود را 51 هزار تومان مي فروشد، از دي ماه سال گذشته تا امروز 600 هزار پله در جدول پربازديدترين سايت هاي جهان رشد کرده است. حال تصور کنيد صدها هزار نفر امروز براي استفاده از اينترنت بدون فيلتر از اين سايت ها خريد انجام مي دهند و کمترين مبلغي که براي استفاده محدود از فيلترشکن مي پردازند، يک دلار است. تخمين ميزان ارزي که به اين شيوه از کشور خارج مي شود ممکن نيست، اما با يک حساب سرانگشتي مي توان گفت درحال حاضر ميليون ها دلار ارز به واسطه همين فيلترينگ از کشور خارج مي شود.
    
     فيلتر نت
     فيلترينگ يک پيام رسان به نام تلگرام، يک سوي داستان است و مبارزه با فيلترشکن ها يک سوي ديگر. فيلترينگ در ايران سابقه اي طولاني دارد و طبيعي است بسياري از مردم استفاده از انواع فيلترشکن ها را آموخته باشند. در اين بين، نگاهي به وضعيت اينترنت نشان مي دهد بسياري از سايت هاي اينترنتي در ايران فيلتر هستند. اگرچه هرگز آمار دقيقي درباره تعداد صفحات اينترنتي فيلترشده در ايران منتشر نشده، اما برخي اعداد در خلال گفت وگو و اظهارنظرهاي مسئولان منتشر شده است که آمار بيش از پنج ميليون صفحه اينترنتي در سال 87 و فيلترينگ ماهانه هزارو 500 سايت در سال 92 برخي از آنهاست. بررسي ها نشان مي دهد نزديک به نيمي از 500 وب سايت پربازديد جهان در ايران فيلتر هستند و از ميان 15 سايت پربازديد جهان، فقط هفت سايت در ايران در دسترس هستند که از اين تعداد، دو سايت دسترسي محدودي دارند. هشت سايت از اين 15 سايت به کلي در ايران فيلتر هستند و جالب اينکه از ميان اين 15 سايت اينترنتي، فقط يک سايت به انتشار محتواي بزرگسال مي پردازد و به دلايل اخلاقي فيلتر شده است.
    فيلترينگِ فيلترشکن / ميليون ها دلار ضرر مسدودشدن تلگرام
    


 روزنامه شرق، شماره 3149 به تاريخ 26/2/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 104 بار
    آثار ديگري از "محمد مساعد"

  دهه شصتي ها در دادگاه مفاسد اقتصادي / اولين جلسه رسيدگي به اتهامات 3 نفر از اخلالگران اقتصادي برگزار شد
محمد مساعد، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  نسل جديد دلالان در راهند / بررسي تبعات سياست هاي ارزي اخير در گفت و گو با نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران
محمد مساعد، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  درهاي تولي پرس بسته شد / تجمع اعتراضي كارگراني كه به مرخصي اجباري فرستاده شدند
محمد مساعد، شرق 28/5/97
مشاهده متن    
  دو چهره استيضاح / شستا چگونه به شاه كليد استيضاح ربيعي تبديل شد
محمد مساعد، شرق 18/5/97
مشاهده متن    
  قفل شدگي كار و كالا / جبران عقب ماندگي دستمزد كارگران قانون شود
محمد مساعد، شرق 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام آبادگران
متن مطالب شماره 141 (پياپي 371)، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است