|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/2/26: خشم رسانه ها از جنايت در «روز نكبت»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6951
سه شنبه 27 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6781 26/2/97 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


خشم رسانه ها از جنايت در «روز نكبت»
بازتاب جهاني كشتار فلسطيني ها در روز افتتاح سفارت امريكا در قدس

نويسنده: فرحناز دهقي


    
    
    فلسطيني ها با فاجعه، نسل کشي و تجاوز غريبه نيستند اما آنچه دوشنبه بر احوال آنها گذشت، نقطه اجماع و اتحادي شد که جهان کمتر توانسته به آن دست پيدا کند. از نظر گذراندن مطبوعات سراسر جهان نشان مي دهد که اين فاجعه بزرگ تا چه اندازه قلب جهان را فشرده و بيش از پيش پرده از چهره دهشتناک رژيم صهيونيستي برداشته است. اکثريت روزنامه هاي جهان، روز گذشته عکس و تيتر اصلي صفحه اول خود را به فاجعه فلسطين و بازگشايي سفارت امريکا روي خون مردم اين کشور اختصاص دادند که آنچه در ادامه مي خوانيد چکيده اي از آنهاست:
    
    امريکا
    نيويورک تايمز: روزنامه امريکايي نيويورک تايمز در سرمقاله خود با تيتر «سفارت امريکا در قدس افتتاح شد اما چشم انداز صلح از هميشه دورتر به نظر مي رسد» با انتقاد از عملکرد دونالد ترامپ رئيس جمهوري اين کشور درباره انتقال سفارت امريکا از تل آويو به قدس نوشت: «ساعاتي پيش از مراسم افتتاح سفارت امريکا در بيت المقدس، دست کم 58 فلسطيني کشته و هزاران نفر در نوار غزه مجروح شدند. صبح دوشنبه در نواز غزه صداهايي از بلندگوها به گوش مي رسيد که مردم فلسطين را به سوي حصارها در مرز سرزمين اشغالي که چشم درچشم تک تيراندازهاي اسرائيل مي شدند، فرا مي خواند. آن سوي مرزها ايوانکا ترامپ به نيابت از پدرش در مراسمي حضور پيدا کرده بود که در تجمع محافظه کاران راستي از هر دو کشور سرود هاللويا مي خواندند. «چه روز باشکوهي» بنيامين نتانياهو در کمال خونسردي و پيروزي اين جمله ورد زبانش بود. اين دو صحنه، در فاصله زماني تنها يک ساعت، بيشتر از هر لحظه ديگري در تاريخ معاصر بيانگر تفاوت وضعيت فلسطيني ها و اسرائيلي ها است. فلسطيني هايي که آرزوي ديدار شرق بيت المقدس را به عنوان پايتخت دولت فلسطين در دل مي پرورانند، با انتقال سفارت امريکا به قدس خود را از اين آرزو دور مي بينند. از ششم دسامبر که ترامپ تصميم خود را اعلام کرد، روند گفت و گوهاي صلح برهم خورد و فلسطين ديگر مشروعيت امريکا به عنوان ميانجيگري صلح را قبول ندارد.»
    شيکاگو تريبون: اين روزنامه امريکايي نيز عکس اول خود را با تصوير پرتاب گاز اشک آور به سمت فلسطيني ها بست و در گزارشي با عنوان «روز جشن، حمام خون در اسرائيل» نوشت: «در ضيافت بنيامين نتانياهو به مناسبت افتتاح سفارت امريکا هيچ اشاره اي به مردمي که تنها 80 کيلومتر آن سوتر در حال کشتار بودند، نشد. »
    آتلانتيک: اما گرين روزنامه نگار امريکايي نيز در مجله آتلانتيک در مطلبي تحت نام «جشن در بيت المقدس، کشتار در غزه» مي نويسد: «در سراسر شهر، روي اتوبوس ها و تيربرق خيابان ها، ورودي ساختمان ها و فروشگاه ها تابلوهايي با يک پيام به چشم مي خورد: ترامپ به اسرائيل عزت بخشيد و او دوست صهيونيسم است. اين تابلوها به مناسبت افتتاح سفارت امريکا در قدس نصب شده اند تا خبر از روي دادن اتفاقي بزرگ در تاريخ خاورميانه بدهند. انتقال سفارت امريکا به قدس، دستاوردي که هم به گروه هاي مسيحي امريکا ارتباط پيدا مي کند و هم به گروه هاي يهودي، نقطه عطفي در تاريخ خشونت عليه فلسطيني ها محسوب مي شود. نتانياهو و ترامپ تلاش مي کنند اين واقعه را پراهميت جلوه بدهند اما بسياري از مردم عادي اسرائيل به انتقال سفارت اهميتي نمي دهند. زيرا هم اکنون هم قدس برايشان حکم پايتخت اسرائيل را دارد. درعمل، اين تصميم ترامپ چندان چيزي را تغيير نمي دهد مگر مشروعيت بخشيدن به اقدامات اسرائيل.»
    
    انگليس
    ديلي نيوز: روزنامه ديلي نيوز با انتشار تصوير ايوانکا ترامپ در صفحه اول خود، تيتر زده است: «غول کوچولوي بابا: 55 نفر در غزه قصابي شدند، اما ايوانکا ترامپ دست از لبخند زدن در مراسم افتتاح سفارت امريکا در قدس برنداشت.»
    اينديپندنت: اين روزنامه انگليسي هم با انتشار گزارشي ويژه از دونالد مکينتاير با عنوان «درقدس سفارتي افتتاح شد، درغزه 55 نفر مردند» نوشت: «درحالي که ايوانکا ترامپ و جارد کوشنر براي افتتاح سفارت امريکا در قدس لبخندزنان و شادمانه دست در دست هم قدم برمي داشتند، 80کيلومتر آن طرف تر مردم فلسطين ميان اعتراض و زنده ماندن تنها يک انتخاب داشتند... با افزايش آمار کشته شدگان، خنده دار بودن ادعاي دونالد ترامپ مبني بر پيدا کردن راه حلي صلح طلبانه ميان فلسطين و اسرائيل عيان شد.»
    
    فرانسه
    لوفيگارو: روزنامه فرانسوي لوفيگارو روي عکسي از تظاهرات مردم فلسطين در ميانه آتش و دود نوشته: «افتتاح سفارت امريکا در قدس: خشم غزه» در اين مطلب آمده: «نوار غزه تبديل به حمام خون شد. هزاران فلسطيني دست به تظاهرات زدند تا مانع انتقال سفارت امريکا شوند. در نوارغزه خبري از سرود و جشن و شادماني نيست. هزاران شباب فلسطيني خود را از زير حصارهاي مرز سرزمين اشغالي عبور مي دهند تا جشني که در ميان خشم و اعتراض آنها به پا شده است را پايان بدهند.»
    
    ايتاليا
    ريپابليکا: روزنامه ريپابليکاي اين کشور هم گزارش اول خود را به حوادث غزه اختصاص داده و نوشته است: «در مراسم افتتاحيه سفارت امريکا در قدس هر لحظه بيم افزايش درگيري ها و کشيده شدنش به قدس شرقي و کرانه باختري مي رفت. خشونت عليه فلسطيني ها باعث کشته شدن ده ها غيرنظامي و شوکه شدن جامعه عرب در اسرائيل شد. امروز که سالگرد روز نکبت و بيرون راندن 700 هزار فلسطيني از وطن شان است، به خشونت ديگري عليه مردم گره خورد. در ميان کشته شدگان نوزادي 8 ماهه هم بود که پس از پرتاب گاز اشک آور از دنيا رفت.»
    
    آلمان
    دي تسايتونگ: اين روزنامه آلماني هم در گزارش اول خود نوشت: «از سال 2014 تاکنون اين شديدترين خشونت اسرائيل عليه فلسطين بود. ترامپ به فلسطيني ها وعده صلح و همکاري داده اما تاکنون نشانه اي از اين خيرخواهي و صلح پيدا نشده است.»
    
    ترکيه
    يني شفق: روزنامه يني شفق گزارش اول خود را با اظهار نظر نخست وزيري ترکيه درباره بازنگري روابط کشورهاي مسلمان با اسرائيل آغاز کرده است و بعد به فجايع و کشتار سربازان رژيم صهيونيست در نوار غزه پرداخته است.
    ديلي صباح: اين روزنامه ترکيه اي هم بيشتر خبرها و عکس هاي صفحه اول خود را به فاجعه غزه اختصاص داده و بازخواني حوادث و واکنش هاي آن را منتشر کرده است.
    
    عربستان سعودي
    عرب نيوز: در حالي که تعداد کمي از رسانه هاي عربستاني به کشتارهاي غزه پرداختند، روزنامه عرب نيوز در گزارش خود با اشاره به تاريخچه روز نکبت نوشت: «در 14 مه سال 1948 اسرائيل اعلام موجوديت کرد و فلسطيني ها را از خانه شان بيرون کرد. پيدا کردن حتي يک نفر در جهان عرب که از اين روز متاثر نشده باشد و زندگي اش براي هميشه دستخوش تغيير نشده باشد، کار آساني نيست. رمزي بارود همکار ما در تحريريه هم يکي از همين ميليون ها انسان است. خانواده او به دليل اشغالگري هاي اسرائيل ناچار به زندگي در کمپ پناهجويي شد.»
    
    قطر
    الجزيره: در اين روزنامه هم گزارشي درباره خشم و اعتراض مردم فلسطين منتشر شده است که عنوان آن «سفارت امريکا در قدس، جهان فرياد کشيد» است.
    
    

    
    برش
    
    اعتصاب يکپارچه مردم فلسطين
    
    روز گذشته فلسطيني ها در سراسر مناطق فلسطين به احترام شهداي نوار غزه در روز افتتاح سفارت امريکا در قدس اشغالي، دست به اعتصاب سراسري زدند. تمامي نهادهاي رسمي، داخلي، مدارس و دانشگاه هاي فلسطين در نهايت همدلي و اتحاد، براي عزاداري شهداي تظاهرات نوار غزه اعتصاب کردند و پاساژها و فروشگاه ها در فلسطين تعطيل شدند و همه اتحاديه ها و بانک ها پايبندي خود به اين اعتصاب سراسري را اعلام کردند. درهمين حال آنها شهداي روز دوشنبه را که شمارشان به مرز 60 نفر رسيده است، تشييع کردند. پيشتر محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين سه روز عزاي عمومي و اعتصاب سراسري جهت عزاداري براي شهداي غزه و بزرگداشت هفتادمين سالروز نکبه اعلام کرد.

    
    
    

    
    
    خشم رسانه ها از جنايت در «روز نكبت» / بازتاب جهاني كشتار فلسطيني ها در روز افتتاح سفارت امريكا در قدس
    


 روزنامه ايران، شماره 6781 به تاريخ 26/2/97، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "فرحناز دهقي"

  مردان خشن كمنيتس در حبس / با افزايش تنش هاي نژادي در آلمان، اعضاي يك گروه نژادپرستانه دو جوان ايراني و پاكستاني را مورد ضرب و شتم قرار دادند
فرحناز دهقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مصائب برگزيت، بحران ترزا مي
فرحناز دهقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  يك بام و دو هواي العبادي براي كرسي نخست وزيري / روند تشكيل دولت آتي عراق شتاب گرفت
فرحناز دهقي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  همه عليه ترامپ / 60 گروه اقتصادي امريكا با كنار زدن تعرفه هاي ترامپ، بر موج مخالفت ها با او افزودند
فرحناز دهقي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  نبرد با دشمن فرضي در سرماي سيبري / در بزرگ ترين مانور نظامي روسيه پس از جنگ سرد، بيش از 300 هزار نيرو و 36 هزار تانك حضور دارند
فرحناز دهقي *، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه خط
متن مطالب شماره 14-15، فروردين و ارديبهشت 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است