|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/2/26: اروپا اگر نگران ثبات منطقه بود مقابل جنايات اسرائيل سكوت نمي كرد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22104
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21907 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اروپا اگر نگران ثبات منطقه بود مقابل جنايات اسرائيل سكوت نمي كرد
دولت فريب اروپا را نخورد    انفعال اروپا در برابر جنايات هولناک، زشت و وقيحانه رژيم صهيونيستي در نوار غزه و سياست هاي ثبات زاي اين رژيم در منطقه يک بار ديگر ثابت کرد دولت هاي اروپايي هم مثل آمريکا، فقط به منافع نامشروع خود در منطقه مي انديشند و اصولا ثبات در منطقه براي آنها جز در مواقع خاص! ارزشي ندارد. اروپا ايران را همواره به اتهام «اتخاذ سياست هاي ثبات در منطقه» تحت فشار و تحريم اقتصادي قرار داده است! اما وقتي صهيونيست ها منطقه را به آشوب مي کشند با محکوميت هاي زباني طرفين را به آرامش دعوت کرده است! جنايات روز دوشنبه رژيم صهيونيستي در نوار غزه، واقعا در تاريخ مدرن بي نظير بود؛ تاکنون هيچ جا ثبت نشده است که رژيمي در روز روشن عليه عده اي تظاهرکننده بي سلاح، از جنگنده هاي «اف- 15» و «اف-16» و پهپاد و تانک و تک تيرانداز استفاده کند! دست زدن به چنين جنايتي، علاوه بر اينکه قباحت مي خواهد و فقط کار عده اي جاني و سنگدل است، اين تضمين را هم مي خواهد که مرتکبان جنايت، بعدا تحت تعقيب قرار نگيرند، و اين دقيقا همان چيزي است که اروپايي ها و آمريکا به رژيم نامشروع اسرائيل داده اند.
    واقعه گلوله باران و بمباران جمعيتي آواره و غيرمسلح در نوار غزه هر چند براي مسلمانان و هر انسان آزاده اي، دردآور و غيرقابل تحمل بود، ولي به اين نکته ظريف نيز بايد توجه داشته باشيم که روز دوشنبه همه ارزش هاي غربي و آنچه که انگليس و فرانسه و آلمان از آن دم مي زنند يعني حقوق بشر، و آزادي و حقوق شهروندي، در خاک نوار غزه، دفن شد. جنگنده هاي اسرائيلي علاوه براينکه فلسطين ها را بمباران کردند، خوشبختانه همه ادعاهاي اروپايي ها را نيز در مورد ارزش هاي بشري و قانون گرايي، بمباران کردند.
    اين واقعه براي جوامع غيرغربي و براي همه جاهايي که هنوز انسانيت نمرده است، اين پيام را دارد که اروپا ديگر مطلقا قابل اعتماد نيست و نبايد با طناب پوسيده آنها و وعده هايي که مي دهند و امضاهايي که پاي پيمان ها مي گذارند، خود را و جامعه خود را هلاک کرد. در ماجراي کشتار بي گناهان فلسطيني در غزه و ماجراي انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به قدس، غربي ها تلاش مي کنند اين دروغ را جا بيندازند (و البته، برخي از خودي هاي ساده لوح هم باور مي کنند) که «دونالد ترامپ» به خاطر ويژگي هايي که دارد، شخصا دست به اين اقدامات مي زند و از اقدامات اسرائيل دفاع مي کند. اين مدعيان همه جا جار مي زنند که دولت و کنگره آمريکا و خصوصا دولت هاي اروپايي، از اين اقدامات «نسنجيده» ترامپ مبرا هستند!
    اروپايي ها مي خواهند بگويند که ما با آمريکا و شخص ترامپ فرق داريم، ما قابل اعتماد هستيم و به کنوانسيون ها و قوانين بين المللي احترام مي گذاريم. در حالي که وقتي واکنش همين اروپايي ها را مرور مي کنيم، مي بينيم صرفا به محکوميت هاي زباني بسنده کرده و خبري از اقدامات عملي عليه اين رژيم و آمريکا نيست. متاسفانه، دنباله اين تفکر در داخل نيز وجود دارد؛ در حال حاضر دولت محترم روحاني مي گويد بعد از خروج آمريکا از برجام، با اروپا ادامه مي دهيم. اين در شرايطي است که اروپا اصلا قابل اعتماد نيست؛ سه کشور فرانسه، انگليس و آلمان که شريک جنايات اسرائيل هستند، هدف شان در حفظ برجام، شوم است. آنها اکنون دم از حفظ برجام مي زنند، ولي همزمان مي گويند ايران منطقه را بي ثبات مي کند و لذا، بايد با اين کشور مذاکره بکنيم. مذاکره بر سر چه؟ بر سر موشک ها و توان دفاعي ايران! اين دقيقا همان چيزي است که ترامپ مي خواست. او هم تاکنون دقيقا همين هدف را دنبال مي کرد.
    اروپايي ها مثل رئيس جمهور آمريکا، مدعي هستند ايران ثبات در منطقه را تهديد مي کند. لذا بايد مذاکره کرد و چنانچه ايران امتيازي دهد، از تحريم ها کاسته مي شود. ولي همه آنها در برابر رژيم اسرائيل که خاک منطقه را به توبره کشيده فقط حرف مي زنند. اين يعني ثبات منطقه بهانه است آنها همان راه ترامپ را دنبال مي کنند.
    ديروز اروپايي ها بسته پيشنهادي جديدي را به ايران دادند. در اين بسته نيز مثل قبل، آنها مدعي شدند نگران فعاليت هاي ثبات زداي ايران هستند. اين جمله در شرايط کنوني که صهيونيست ها سرگرم قصابي فلسطيني هاي مظلوم هستند و هراز گاهي با تجاوز به خاک اين کشور منطقه را به آشوب مي کشند واقعا اهانت آميز است. اگر اروپا راست مي گويد و نگران ثبات منطقه است، چرا جلوي بمباران تظاهرکنندگان بي سلاح توسط رژيم صهيونيستي را نمي گيرد؟ و چرا با انفعال خود، به اين جنايات بي سابقه، عملا مهر تاييد مي زند.بنابراين، نگراني اروپا از اقدامات بي ثبات کننده ايران در منطقه، دروغ محض است و مقامات ما نبايد روي ديوار دروغگو يادگاري بنويسند. آنها بايد بدانند که سران انگليس، فرانسه و آلمان نيز مثل دونالد ترامپ دروغگو هستند.
    
    دوشنبه خونين
    همزمان با ضيافت اسرائيل براي مقامات آمريکايي و افتتاح سفارت در قدس که به نمايندگي ايوانکا ترامپ دختر رئيس جمهور آمريکا انجام شد، نوار غزه صحنه قتل عام وحشيانه فلسطيني ها بود. روز دوشنبه رژيم صهيونيستي در قبال خيزش ميليوني مردمي فلسطيني ها دستپاچه شده و از زمين و هوا با مدرنترين سلاح ها فلسطيني هاي بدون سلاح را هدف قرار دادند که دست کم 60 نفر به شهادت رسيده و بيش از 2900 نفر مجروح شدند. همزمان با تيراندازي نظاميان صهيونيست به تظاهرات کنندگان، جنگنده هاي رژيم صهيونيستي نيز با سه موشک، يکي از پايگاه هاي مقاومت را در شمال نوار غزه هدف قرار دادند. توپخانه رژيم صهيونيستي نيز با دو موشک تجمع جوانان فلسطيني در نزديکي مرزهاي نوار غزه در شمال بيت حانون را هدف قرارداد و دو گلوله توپ نيز به سوي يک برج ديدباني مقاومت در شرق جباليا شليک کرد که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد ديگري از فلسطيني ها شد. کشتار 60 نفر ظرف چند ساعت و جراحت 2900 نفر طي يک روز، از سوي ملت هاي منطقه و جهان و با برگزاري تظاهرات هاي گسترده محکوم شد. دولت هاي اروپايي اما صرفاً به محکوميت زباني اين جنايات و بعضاً ابراز نگراني و... بسنده کردند.
    
    اعتصاب سراسري
    فلسطيني ها اما در سراسر مناطق فلسطين روز گذشته به احترام شهداي نوار غزه دست به اعتصاب سراسري زدند.
    به گزارش ايسنا، به نقل از المسيره، تمامي نهادهاي رسمي، داخلي، مدارس و دانشگاه هاي فلسطين براي احترام به روح شهدا و عزاداري براي آنها اعتصاب کرده اند، همچنين پاساژها در فلسطين تعطيل شده و همه سنديکاها و بانک ها پايبندي خود به اين اعتصاب سراسري را اعلام کرده اند. اردوگاه هاي آوارگان فلسطيني در کرانه باختري نيز با هدف عزاداري براي شهدا به حالت تعطيل درآمده و دولت فلسطين همه اداره هاي خود را تعطيل کرده است.
    محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين نيز سه روز عزاي عمومي و اعتصاب سراسري جهت عزاداري براي شهداي غزه اعلام کرده است.
    
    اعتراض ها ادامه دارد
     از سوي ديگر درخواست ها براي مشارکت گسترده در راهپيمايي هاي اعتراض آميز در شهرهاي مختلف کرانه باختري همچنان ادامه دارد. گروه هاي مقاومت فلسطين از مردم خواستند در مراسم تشييع شهداي غزه همچنان محکم و استوار به مقاومت و ايستادگي خود در مقابل جنايات رژيم صهيونيستي ادامه دهند. اهالي غزه ظهر روز گذشته پيکر ده ها شهيد راهپيمايي بزرگ «بازگشت» که در روز دوشنبه به دست نيروهاي رژيم صهيونيستي به شهادت رسيدند را تشييع کردند.
    
    انفعال ارتجاع عرب، بي خاصيتي سازمان ملل
    جنايات رژيم صهيونيستي در شرايطي صورت مي گيرد که مجامع بين المللي و کشورهاي غربي همچون مترسکي نظاره گر اين جنايات بودند و کوچک ترين واکنشي به اين قتل عام نشان ندادند. حتي شوراي امنيت به دليل مخالفت آمريکا در تصويب بيانيه محکوميت سرکوب گري اقدامات رژيم صهيونيستي ناکام ماند.
    
    واکنش ها
    جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) هشدار داده سکوت جنبش حماس و گردان هاي عزالدين قسام در برابر جنايت هاي رژيم اشغالگر طولاني نخواهد بود. «خليل الحيه» نائب رئيس دفتر سياسي حماس در يک کنفرانس خبري گفته تظاهرات مردمي و مسالمت آميز مردم ما در مخالفت با طرح انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به قدس و رد طرح پيشنهادي دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا براي حل مسئله فلسطين موسوم به معامله قرن ادامه خواهد داشت. همچنين معاون دبيرکل اتحاديه عرب در بيانيه اي خواستار دخالت فوري بين المللي براي جلوگيري از کشتار فلسطيني ها به دست نيروهاي رژيم اشغالگر قدس شده است. سازمان عفو بين الملل نيز با محکوم کردن کشتار مردم غزه به دست نظاميان صهيونيست خواستار توقف فوري خشونت ها عليه مردم غزه شده است. کميته حذف تبعيض نژادي سازمان ملل نيز همزمان با تشديد کشتار فلسطينيان به دست نيروهاي رژيم صهيونيستي، نسبت به اعمال خشونت عليه معترضان فلسطيني از سوي نيروهاي رژيم اشغالگر قدس هشدار داده است. آنتونيو گوترش دبيرکل سازمان ملل متحد نيز درخصوص وقايع خونين غزه صرفا ابراز نگراني کرده و خواستار توقف خشونت ها در اين باريکه شده است. وي در نهايت، نظاميان صهيونيست را به خويشتن داري دعوت کرده است!
    
    واکنش اروپا: همه آرام باشند!
    واکنش اتحاديه اروپا به اين جنايات نيز، صرفا در حد حرف و دعوت طرفين به آرامش بود! فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از دو طرف خواست از توسل به خشونت خودداري کنند و درخصوص وقايع جاري در غزه ابراز نگراني کرد. احزاب سياسي و انجمن هاي حقوق بشري در اروپا و آمريکا هم در بيانيه هاي جداگانه وقايع غزه را محکوم کردند. حزب سوسياليست اسپانيا شهادت ده ها فلسطيني در نوار غزه در پي تظاهرات عليه انتقال سفارت آمريکا به قدس را قتل عام قلمداد کرده و خواهان اقدام اتحاديه اروپا عليه رژيم صهيونيستي شده است. معترضان يهودي نيز با برگزاري تظاهرات در واشنگتن، انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس و کشتار فلسطيني ها به دست ارتش صهيونيستي را محکوم کرده اند.
    
    آلمان، فرانسه و انگليس: متاسفيم!
    در همين حال سه کشور اروپايي انگليس، فرانسه و آلمان نيز در اظهارات جداگانه با انتقاد زباني از انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به قدس، خواستار توقف خشونت ها در غزه شده اند. رئيس جمهور فرانسه، اقدام آمريکا را تاسف بار خواند. امانوئل ماکرون با محکوم کردن خشونت نظاميان صهيونيست عليه تظاهرکنندگان فلسطيني با انتقال سفارت آمريکا به قدس مخالفت کرد و آن را غيرقانوني خواند. لازم به ذکر است که سران و شخصيت هاي اروپايي در تمامي وقايع و حوادث منطقه غرب آسيا هميشه از رژيم صهيونيستي حمايت و دفاع مي کنند و اگر گاهي هم ابراز نگراني يا محکوميتي از خود بروز مي دهند صرفا در حد محکوميت زباني است و از اقدام عملي خبري نيست.
    سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه اظهار داشت، درخصوص تاسيس سفارت آمريکا در قدس ما بارها به نظر منفي خود در قبال اين تصميم اشاره کرده ايم. وزارت خارجه آلمان نيز درواکنش به کشتار مردم غزه خواستار توقف خشونت ها و جلوگيري از متشنج شدن اوضاع شد. برخي کشورهاي عربي و اسلامي همچون مصر ، قطر،اردن و مغرب نيز با محکوم کردن وقايع غزه با انتقال سفارت آمريکا به قدس مخالفت کردند.وزارت خارجه سوريه اعلام کرده که اين کشور قتل عام وحشيانه ملت مظلوم فلسطين به دست اشغالگران صهيونيستي را محکوم مي کند و در کنار فلسطيني ها باقي مي ماند. سعد حريري نخست وزير لبنان انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به قدس را محکوم کرده است. واکنش کشورهاي مرتجع عربي مثل عربستان و امارات به اين جنايات نيز مثل واکنش غرب بود؛ منفعل و مبهم!
    
    اروپا اگر نگران ثبات منطقه بود مقابل جنايات اسرائيل سكوت نمي كرد / دولت فريب اروپا را نخورد
    


 روزنامه كيهان، شماره 21907 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 104 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم مراقبتي نظامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است