|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/2/26: 20 بانك بدون استاندارد مالي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3459
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3149 26/2/97 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


20 بانك بدون استاندارد مالي
معاون نظارتي بانك مركزي در گفت و گو با «شرق» از برگزاري به موقع مجامع بانك ها خبر داد

نويسنده: مرضيه اميري


    
     سال گذشته بانک مرکزي تمامي بانک ها را ملزم کرد، صورت هاي مالي خود را بر مبناي استانداردهاي بين المللي IFRS در مجمع سالانه خود ارائه کنند. همسان سازي صورت هاي مالي با نسخه استاندارد بين المللي صورت هاي مالي بانک ها که شفافيت و تطبيق بانک هاي ايراني با استانداردهاي بين المللي را به همراه دارد، به سال گذشته نرسيد و باعث شد مجامع برخي بانک ها به تعويق بيفتد و در زمان مقرر خود که تيرماه است، برگزار نشد اما امسال مسئولان بانک مرکزي مي گويند بانک ها مشکلي در اين باره نخواهند داشت و صورت هاي مالي خود را مبتني بر IFRS در مجامع خود ارائه مي کنند ولي کارشناسان معتقدند به دليل مقاومت بانک ها ممکن است امسال هم مجامع عمومي تنفس بگيرند. فرشاد حيدري، معاون نظارتي بانک مرکزي در گفت و گو با «شرق» اعلام کرد که توافق هاي لازم با وزارت اقتصاد و سازمان حسابرسي دراين باره انجام شده و در تيرماه مجامع عمومي بانک ها برگزار خواهد شد. اين درحالي است که پيش بيني مي شود به جز پنج بانک، بيش از 20 بانک به دليل بازده نبودن و عدم کفايت سرمايه هيچ تمايلي به ارائه صورت هاي مالي شفاف نخواهند داشت؛ آنچه به گفته غلامرضا سلامي، نه اشکالات فني بلکه ضعف در ساختار اعتباردهي و دورزدن قانون است.
    
    فرمت بومي IFRS ناقص است
     به گزارش «شرق»، کمتر از دو ماه به زمان برگزاري مجامع عمومي بانک ها باقي مانده است؛ مجامعي که بنا بر الزام بانک مرکزي صورت هاي مالي بانک ها بايد مبتني بر استانداردهاي بين المللي ارائه شود. سال گذشته به جز چند بانک، ساير بانک ها اين الزام را رعايت نکرده و همين امر برگزاري مجامع عمومي بانک ها را با حواشي مختلفي همراه کرد. برخي مسئولان بانکي دليل تنفس هاي ايجادشده در مجامع عمومي بانک ها را نبود فرصت کافي براي انطباق صورت هاي مالي بانک با استانداردهاي بين المللي گزارشگري مالي (IFRS) عنوان کرده بودند و همين دليل، موجب به تعويق افتادن مجامع شد. فرشاد حيدري، معاون نظارتي بانک مرکزي دراين باره به «شرق» توضيح داد: از آنجاکه فرمت بانکداري در ايران بانکداري اسلامي است، به همين دليل ما بايد استانداردهاي بين المللي را بومي مي کرديم. اين کار انجام شد و سال گذشته برخي از بانک ها گزارش هاي مالي خود را بر مبناي نمونه بانک مرکزي در مجامع عمومي برگزار کردند.
    او درباره وضعيت مجامع بانک ها در امسال توضيح داد: با توافقي که با وزارت اقتصاد و سازمان حسابرسي انجام شده است، امسال صورت هاي مالي بانک ها تدوين شده و مجمع عمومي بانک ها در تاريخ مقرر خود و به موقع برگزار خواهد شد.
    
    دور زدن قانون براي نپذيرفتن واقعيت
     اما اين پيش بيني مثبت را غلامرضا سلامي، عضو انجمن حسابداران ايران ندارد و معتقد است بعيد است امسال هم بانک ها بنا بر الزام خود صورت هاي مالي شان را شفاف کنند. او توضيح داد: بنا بر استاندارد بين المللي گزارشگري مالي، صورت هاي مالي بانک ها بايد با واقعيت همخواني داشته باشند. ارائه صورت مالي براساس IFRS براي اکثريت بانک ها حساسيت زاست؛ چراکه شفاف عمل نکرده اند.
    بسياري از مسئولان بانکي درباره به تعويق افتادن صورت هاي مالي مبتني بر IFRS مي گويند اين فرايند زمان بر است و اگر تاکنون به طور کامل اتفاق نيفتاده است، به دليل اشکالات فني بوده اما سلامي معتقد است اين فقط بازگوکننده بخش کوچکي از مشکلات است. او توضيح داد: مهم ترين دليلي که باعث مي شود بانک ها از ارائه صورت هاي مالي خود بر مبناي استانداردهاي بين المللي طفره بروند، نقصان در ساختار اعتباردهي و دورزدن قانون است. بانک ها سال ها عادت کرده اند به همين شکل ادامه دهند و اکنون که بانک مرکزي سخت گيري مي کند، سخت است که رفتار هميشگي خود را تغيير بدهند. بيشترين تسهيلات را به سهام داران بانک هاي خود ارائه کرده اند و گروه هاي قدرت ذي نفع هستند و بنابراين طبيعي است که در برابر شفاف شدن مقاومت کنند. اقتصاد ما تا سال ها دولتي بوده، بعد هم که خصوصي شده، همان دولتي ها قدرت اقتصادي را درست گرفته اند و بانک ها را از لحاظ دارايي تخليه کرده اند. به جز چند بانک که سهم بخش خصوصي واقعي در ميان سهام داران آنها بيشتر است، بقيه بانک هاي به اصطلاح خصوصي به نوعي به نهادهاي قدرت وابسته هستند.
    او پيش بيني کرد با توجه به اينکه سهام بيشتر بانک ها در بورس تغيير قيمتي نداشته و معامله نشده است، ارائه صورت مالي شفاف يعني پذيرفتن ضرردهي و اين چيزي نيست که بانک ها بخواهند آن را علني کنند.
    
    کمبود سرمايه، بانک ها را فراري داد
     هادي حيدري، عضو پژوهشکده پولي و بانکي هرچند طفره رفتن بانک ها از ارائه صورت هاي مالي شفاف را مي پذيرد اما ريشه اين ماجرا را نه فقط در وضعيت امروز اين بانک ها بلکه در پي سياست هايي مي داند که از سال 1387 به بعد در سيستم بانکي ايران اتخاذ شد و بحران امروز را پديد آورد. او توضيح داد: بنيان اصلي IFRS از سال 2010 به سمت تبيين ارزش منصفانه حرکت کرد اما ما در ميان مسئولان و کارشناسان حسابرسي خود هنوز درباره اينکه اين استانداردها به چه شکلي در ايران اجرا شود، اجماع نکرده ايم. با توجه به اينکه فرمت IFRS در ايران بومي سازي شده، نقص هاي زيادي دارد و نمونه هاي اجراشده هم با اصل IFRS بسيار فاصله دارد.
    حيدري اضافه کرد: بسياري از بانک ها از آنجا که هنوز وارد سيکل بازددهي نشده اند، از ارائه شفافيت ممانعت مي کنند و ترجيح مي دهند صورت هاي مالي آنها فعلا منتشر نشود. طبق دستورالعمل هاي بانک مرکزي اين بانک ها بايد افزايش سرمايه داده و نسبت کفايت سرمايه خود را بالا ببرند اما آنها زيان ده هستند و اگر بخواهند صورت مالي شفاف و واقعي منتشر کنند، شايد پذيرش اين باشد که حاشيه سودي براي ادامه دادن کار ندارند.
    در ميان صحبت هاي هرکدام از اين کارشناسان مي توان يک فصل مشترک پيدا کرد؛ بانک هايي که زيان ده هستند اما نمي توانند يا نمي خواهند صورت هاي مالي خود را به شکل واقعي منتشر کنند. اگر در تمامي کشورها پذيرش و اجراي استانداردهاي بين المللي صورت هاي مالي، پيداکردن يک زبان مشترک با بانک هاي دنيا و بهبود روابط کارگزاري بين المللي است، در کشور ما تبديل به چيزي فراي آن شده است. در شرايط فعلي اجراي IFRS تبديل به متر و معياري براي ادامه و چگونگي بقاي بانک ها شده است. يک منبع آگاه به «شرق» اطلاع داده است که امسال بيشتر از پنج بانک صورت هاي مالي خود را بر مبناي IFRS در مجامع عمومي بانک ها ارائه نمي کنند. اين پنج بانک مشتمل بر بانک سينا، خاورميانه، کارآفرين، مسکن، آينده و صندوق قرض الحسنه مهر است؛ بانک هايي که سهام داران آنها عمدتا غيردولتي و شبه دولتي هستند. بيش از 20 بانک ديگر کشور به دليل مشکلات مالي از قبيل مطالبات معوق و ضرردهي و کمبود سرمايه هيچ تمايلي به ايجاد شفافيت ندارند و صورت هاي مالي خود را بر مبناي استانداردهاي بين المللي ارائه نمي کنند. از جمله اين بانک ها، بانک تجارت و صادرات است که هنوز به يک توافق مشترک با بانک مرکزي نرسيده اند. اين بانک ها که سهام دارانشان خصولتي شمرده مي شوند، مدعي هستند حجم مطالبات معوق آنها از دولت بسيار بالاست و همين امر باعث شده که اين بانک ها متضرر باشند و کفايت سرمايه آنها زير استانداردهاي بين المللي باشد؛ استانداردهايي که نشان مي دهد اگر ميزان سرمايه زير خط معيار داشته باشند، نمي توان آنها را بانک ناميد.
    20 بانک بدون استاندارد مالي / معاون نظارتي بانک مرکزي در گفت و گو با «شرق» از برگزاري به موقع مجامع بانک ها خبر داد
    


 روزنامه شرق، شماره 3149 به تاريخ 26/2/97، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    آثار ديگري از "مرضيه اميري"

  متهمان «خاص» يك پرونده تخلف مالي / گزارش «شرق» از به تاراج رفتن يك شركت توليدي 50 ساله
مرضيه اميري، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  ردپاي برخي سلبريتي ها و مسئولان در پرونده ثامن الحجج / «شرق» از تخلفات يكي از موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز گزارش مي دهد
مرضيه اميري، شرق 27/4/97
مشاهده متن    
  دامپروري؛ شغل جديد صدا و سيما / گزارش «شرق» از يك ميليون و 200 هزار يورو ارز دولتي كه شركت هاي زيرمجموعه رسانه ملي دريافت كردند
مرضيه اميري، شرق 19/4/97
مشاهده متن    
  عملكرد وارداتي مجهول وزارت بهداشت / آمبولانس ها با تعرفه سواري وارد شدند؟
مرضيه اميري، شرق 13/4/97
مشاهده متن    
  سايه دلار بر سبد غذا / «شرق» امكان نزديكي نرخ ارز بازار آزاد و دولتي را بررسي مي كند
مرضيه اميري، شرق 6/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم و فناوري كامپوزيت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است