|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/2/26: آمريكا براي فشار به ايران از اروپا تضمين گرفت سپس از برجام خارج شد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22102
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21907 26/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


آمريكا براي فشار به ايران از اروپا تضمين گرفت سپس از برجام خارج شد
رسانه هاي منطقه فاش كردند    رسانه هاي منطقه اي محتواي مذاکرات اخير دولت آمريکا با اروپا را فاش کردند که نشان مي دهد آمريکا قبل از خروج از برجام از اروپا براي ادامه فشار به ايران تضمين گرفته است.
    يک روزنامه لبناني در گزارشي نوشت: آمريکا قبل از خروج از برجام، از سه کشور اروپايي براي مقابله با برنامه موشکي و منطقه اي ايران ضمانت گرفته است.
    روزنامه «الجمهوريه» لبنان در اين گزارش نوشته است: منابع مطلع بخشي از محتواي مذاکرات اخير دولت آمريکا با اروپا- در دو هفته منتهي به خروج آمريکا از برجام- درباره توافق هسته اي (برجام) را فاش کردند و گفتند که واشنگتن از سه کشور اروپايي خواستار تعهد و ضمانت شده است.
    طبق اين گزارش، آمريکا سه پرونده براي سه کشور انگليس، فرانسه و آلمان مطرح کرده و از سه کشور اروپايي خواسته تضمين بدهند که با نقش داخلي و منطقه اي حزب الله لبنان مقابله خواهند کرد. سند نخست، سند اصلي است که با اصل توافق هسته اي مرتبط است. سند دوم عنوان «سند جانبي» (فرعي) دارد و به موضوع موشک هاي بالستيک ايران و مکانيزم نظارت بر آن مرتبط است. عنوان سند سوم، «سند جانبي شماره دو» است که درباره لزوم مقابله با نقش منطقه اي ايران است.
    زماني که سران سه کشور اروپايي به آمريکا رفتند، سند سوم، در ليست مسائل مورد بحث آنان با آمريکا نبود؛ بلکه اين سند از دل مذاکراتشان با آمريکا بيرون آمد و به سند اول و دوم اضافه شد. آنها پذيرفتند که اين مسئله (مقابله با نقش منطقه اي ايران) نيز به عنوان موضوعي جهت مذاکره، مطرح شود، مشروط بر آنکه در اين مرحله، در چارچوب مسائل عمومي طرح شود.
    به گزارش فارس، طرف آمريکايي در مذاکرات منتهي به خروج آمريکا از برجام، طبق سند دوم، دو مطلب اصلي از طرف اروپايي خواسته است: يک: سه دولت اروپايي (فرانسه، آلمان و انگليس) متعهد شوند که با نقش سپاه پاسداران ايران در منطقه مقابله کنند. دو: سه کشور اروپايي متعهد شوند تا با نقشي که حزب الله در لبنان دارد مقابله کنند.
    آگاهان سياسي معتقد هستند که اروپا در فشار به جمهوري اسلامي و سياست هاي ضدايراني با ترامپ اختلافي نداشته و خروج رئيس جمهور آمريکا از برجام پيش از انجام با سه کشور اروپايي هماهنگ شده بود.
    رهبر معظم انقلاب در ديدار هفته گذشته با هزاران نفر از معلمان و دانشجويان به برخي حرف ها درباره ادامه دادن برجام با سه کشور اروپايي اشاره و تصريح کرده بودند: « من به اين سه کشور هم اعتماد ندارم و مي گويم به اين ها هم اعتماد نکنيد. اگر مي خواهيد قراردادي ببنديد، تضمين واقعي و عملي بگيريد والّا فردا اين ها هم همان کار امروز آمريکا را به شيوه ديگري خواهند کرد.» ايشان خاطرنشان کردند: اين ها گاهي در حال لبخند، خنجر را در سينه طرف مقابل فرو مي برند و با تعريف و تمجيد ظاهري و اينکه ما مي دانيم شما قرارداد را به هم نمي زنيد، اهداف خود را دنبال مي کنند.
    رهبر انقلاب اسلامي درباره کار با اروپايي ها افزودند: «اين مسئله بسيار حساس است، اگر توانستيد تضمين قطعي و قابل اعتماد بگيريد که البته بسيار بعيد است، اشکالي ندارد و حرکت را ادامه دهيد، وگرنه نمي شود به اين شکل حرکت را ادامه داد.»
    اسناد فاش شده از سوي رسانه هاي منطقه اي بار ديگر عمق نگاه رهبر معظم انقلاب را نشان داد چرا که اروپا همزمان با نشان دادن همراهي خود با ايران در حفظ برجام به آمريکا در ادامه سياست هاي ضدايراني براي مقابله با برنامه هاي موشکي و منطقه اي ايران تضمين داده بود.
    
    ديدار ظريف و موگريني
    وزير امور خارجه کشورمان پس از ديدار با مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: ضرورت اجراي کامل برجام توسط طرف هاي باقيمانده و تضمين بهره مندي ايران از منافع آن محور گفت وگو با موگريني بود.
    محمدجواد ظريف وزير امور خارجه پس از ديدار همتايان خود در پکن و مسکو، دوشنبه شب وارد بروکسل مقر اتحاديه اروپا شد تا با وزراي خارجه انگليس، آلمان و فرانسه و فدريکا موگريني دور جديدي از مذاکرات برجامي را آغاز کند.
    ظريف صبح سه شنبه با فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ديدار کرد.
    وي پس از ديدارش با موگريني در جمع خبرنگاران گفت: بحث هاي خوبي با خانم موگريني براي آمادگي نشست مشترک با وي و سه وزير اروپايي داشتيم.
    وزير امور خارجه افزود: تاکيد بر ضرورت اجراي کامل برجام توسط همه طرف هاي باقيمانده و بهره مندي ايران از منافع برجام و اينکه اين بهره مندي ها تضمين شود، نظر مشترک ماست.
    وي خاطرنشان کرد: درباره نحوه اقدام و چگونگي رسيدن به آن تضمين ها کار را شروع کرديم.
    به گزارش فارس، در ديدار ظريف و موگريني در بروکسل سيد عباس عراقچي معاون سياسي وزير خارجه و مجيد تخت روانچي معاون سياسي دفتر رئيس جمهور حضور داشتند.
    به گزارش مهر، وزير امور خارجه کشورمان که به منظور رايزني با وزيران امور خارجه انگليس، آلمان و فرانسه تحت سرپرستي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در ارتباط با آينده برجام، در بلژيک به سر مي برد، پيش از عزيمت به بروکسل در نامه اي به فدريکا موگريني مواضع کشورمان درباره برجام بعد از خروج آمريکا را تشريح کرد.
    ديدار سازنده بود!
    «سابرينا بلوسي»، سخنگوي «فدريکا موگريني»، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز گفت وگوي ديروز «موگريني» با «محمدجواد ظريف»، وزير خارجه ايران در بروکسل را «بسيار سازنده» توصيف کرد.
    «بلوسي» با انتشار عکسي از ديدار «موگريني» و «ظريف» در توئيتر خود نوشت: «نشستي بسيار سازنده با وزير خارجه ايران، محمدجواد ظريف. ما با همکاري فرانسه، آلمان، انگليس و اعضاي اتحاديه اروپا در تلاش براي يافتن راه هايي جهت محافظت از سرمايه هاي اتحاديه اروپا هستيم. نشست امروز را براي اولين گفت وگو درباره تدابير لازم برگزار کرديم.»
    
    فشار آمريکا
    «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه گفت: آمريکا به شدت طرف هاي باقيمانده در توافق هسته اي ايران را براي از بين بردن اين توافق تحت فشار گذاشته است.
    به گزارش خبرگزاري ها، «استيون منوشين» وزير خزانه داري آمريکا و «موشه کهلون» وزير دارايي
    رژيم صهيونيستي روز دوشنبه بر لزوم همکاري و هماهنگي براي اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران تاکيد کردند.
    سخنگوي شرکت زيمنس در مصاحبه با سي ان ان اعلام کرد که در پي خروج آمريکا از برجام اين شرکت ديگر با ايران قرارداد جديدي امضا نخواهد کرد.
    
    آخرين خبر؛ رييس بانک مرکزي تحريم شد
    به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، وزارت خزانه داري آمريکا، ولي الله سيف رئيس بانک مرکزي ايران را تحت تحريم هاي جديد قرار داد.
    آمريکا همچنين بانک البلاد الاسلامي را نيز تحريم کرده است.
    آمريکا براي فشار به ايران از اروپا تضمين گرفت سپس از برجام خارج شد / رسانه هاي منطقه فاش کردند
    


 روزنامه كيهان، شماره 21907 به تاريخ 26/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 179 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي مطالعات اقتصاد و مديريت
شماره 3
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است