|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/26: چاره انديشي غيردولتي براي اعتبار موزه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4613
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4329 26/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


چاره انديشي غيردولتي براي اعتبار موزه ها
«دنياي اقتصاد» در آستانه روز جهاني موزه ها، چالش هاي موزه داري را بررسي مي كند

نويسنده: آزاده باقري


    دنياي اقتصاد : روز جهاني موزه، فرصت مناسبي است تا به اصلي ترين چالش هاي آن به شکل جدي تري پرداخته شود؛ چالش هايي که مهم ترين آن مربوط به بخش اعتبارات و بودجه است و تنها محدود به موزه هاي خصوصي يا دولتي يا حتي موزه هاي کوچک و بزرگ نمي شود. علاوه بر اين چالش، چالش هاي ديگري نيز وجود دارد که موزه داران و... با آن دست و پنجه نرم مي کنند. از عدم تجهيز موزه ها به سيستم تجهيزات الکترونيکي، کمبود اعتبارات، کمبود نيروي حفاظتي، کمبود خلاقيت گرفته تا نبود راهنما، نحوه چيدمان و ضعف نمايشي، فضا و معماري نامناسب داخلي موزه هاي ايران و... موزه ها را با مشکلات فراواني روبه رو کرده که همچنان با وجود رشد کمي روز افزون آنها، راهکاري براي حل معضل در نظر گرفته نشده است؛ به طوري که حتي روز گذشته در مراسم بزرگداشت روز جهاني موزه ها نيز رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و معاون ميراث فرهنگي کمبودهاي موجود در اين زمينه را برشمردند.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، معاون رئيس جمهوري درباره کمبود منابع مالي گفت: «ما نسبت به حفاظت، مرمت و بازسازي ميراث فرهنگي بي توجه نيستيم، بلکه ابزارها و منابع مالي مان در اين بخش محدود است. کشورهاي توسعه يافته، سالانه از طريق معرفي داشته هاي تاريخي و فرهنگي شان ميليون ها گردشگر به کشور جذب و براي کشور درآمد کسب مي کنند.» علي اصغر مونسان يکي از مهم ترين راهکارها در زمينه کسب درآمد را جذب گردشگر دانست و ادامه داد: «موزه ها يکي از المان هاي مهم در بخش جذب گردشگر و کسب درآمد هستند. اگر از محل داشته هاي تاريخي مان ايجاد درآمد کنيم توجه دولت و مجلس به اين بخش افزايش مي يابد.» او تاکيد کرد: «موزه صرفا محلي براي نمايش نيست، بلکه بايد ارتباطات بين المللي کشورها را ارتقا دهد و ديپلماسي کشور را پشتيباني کند و در تعامل سازنده کشور با ساير کشورها نقش آفرين باشد که خوشبختانه اين روند در ايران آغاز شده است.» با اين همه او يادآور شد که پيش از روي کار آمدن دولت تدبير و اميد ۴۰۰ موزه در کشور فعاليت داشته اند و هم اکنون تعداد آنها به ۶۵۰ موزه رسيده است. اين درحالي است که مدير کل امور موزه هاي کشور ابراز اميداري کرده در ۴ سال آينده هزارمين موزه کشور نيز افتتاح شود.
    
    کمبود اعتبار؛ چالش اصلي
    اما پاي صحبت تمام مسوولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري که بنشينيم، تمام گلايه ها از کمبود اعتبار است؛ کمبود بودجه اي که اکثر موزه ها را در وضعيت نامطلوبي نگه داشته است. مونسان هم به عنوان رئيس اين سازمان در مراسم بزرگداشت روز جهاني موزه به اين نکته اشاره کرد که با وضعيت کنوني بودجه اي دولت، نمي توان به خوبي از آثار تاريخي نگهداري کرد و گفت: «نياز داريم براي حفاظت، بازسازي و مرمت از آثار تاريخي از بخش دولتي عبور کنيم و بخش غيردولتي کمک بگيريم.» به همين جهت ضرورت افزايش مشارکت مردم از جمله اقداماتي است که بايد در اولويت کار قرار گيرد و معاون رئيس جمهوري نيز به اين موضوع تاکيد کرد و گفت: «بناها و سايت هاي متعدد تاريخي که به دليل محدوديت هاي بودجه اي ساکن شده اند مي توانند با مشارکت مردم و بخش غيردولتي احيا شوند.»
    
    چالش هاي ناشي از کمبود بودجه
    در همين حال، بسياري از مديران موزه هاي دولتي در شهرهاي مختلف کشور نيز از چالش نبود بودجه گلايه مي کنند. صفورا کلانتري، مدير موزه منطقه اي جنوب شرق ايران يکي از آنهاست که در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «موزه هاي بسياري به دليل کمبود بودجه و نبود متخصص ضربه خورده اند.» به گفته کلانتري، با توجه به اينکه درآمد موزه ها مستقيم به خزانه دولت واريز مي شود و مدت زمان زيادي طول مي کشد تا به موزه برگردد، اين سرمايه هاي فرهنگي و تاريخي تا مدت ها با مشکلات مالي فراواني دست و پنجه نرم مي کنند. علاوه بر اينها بازديد از موزه ها موجب استهلاک آنها مي شود و اين امر يک موضوع جدايي ناپذير درمورد موزه هاست که بخشي از اعتبارات صرف مرمت و بازسازي اين استهلاک ها مي شود. رحمت الله رئوف، مدير مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران نيز در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» تصريح مي کند: «موزه ها بر اثر قرار گرفتن در بازديد عموم، به مرور زمان مستهلک مي شوند.
    مجموعه نياوران هم از اين قاعده مستثنا نيست؛ مخصوصا اين فضا که اصلا براي رفت و آمد عموم ساخته نشده بود؛ اما بيش از سه دهه مي شود که عموم از اين منطقه بازديد مي کنند.» او با اشاره به بازديد روزانه ۸ تا ۹ هزار نفر در ايام نوروز و هزار نفر در روزهاي عادي مي گويد: «بازديدکننده ناآگاه باعث تخريب فضا مي شود. ايجاد فرهنگ نحوه استفاده از موزه کمک مي کند تا بخش زيادي از اعتبارات که صرف مرمت و بازسازي به دليل ناآگاهي بازديدکننده مي شود باقي بماند.» به گفته رئوف، مرمت نياز به اعتبار و توجه ويژه دارد: «همه کساني که به نوعي وارد اين سازمان شده اند مي دانند که بايد چه کارهايي براي بهبود اوضاع انجام دهند؛ اما به اندازه کافي اعتبار و تخصص لازم در اختيارشان قرار نگرفته است.» او با ذکر مثال درباره وضعيت نگهداري از فضاي سبز مجموعه نياوران مي گويد: «اعتبارات و درآمدي که نياوران دارد حتي براي نگهداري فضاي سبز آن هم کافي نيست. کساني که به عنوان پيمانکار وارد اين مجموعه مي شوند هيچ گونه آشنايي با گونه هاي گياهي متنوع اين باغ ندارند و براي همين با وجود صرف وقت و هزينه شاهد ديدن آسيب هاي جبران ناپذيري هستيم.»
    با اين حال او شرايط موزه نياوران را نسبت به ۵ سال گذشته بهتر مي داند و مي گويد بخش هايي که به تازگي مرمت شده بايد ديده شود و مسوولان را از اين طريق ترغيب کرد که هواي اين آثار ملي را بيشتر داشته باشند.او با اشاره به وظايف سنگين سازمان مي گويد: «از يک طرف حجم کار نسبت به بودجه زياد است و از طرف ديگر سازمان هاي برنامه ريز نسبت به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ضعيف عمل مي کنند.» رئوف در نهايت يادآور مي شود که اگر تمام درآمد بليت فروشي کاخ نياوران به خودش هم برگردد هزينه هاي نگهداري از اين مجموعه آنقدر بالاست که باز هم کفاف نمي دهد و بايد فعاليت هاي اقتصادي که مي شود در اين مجموعه انجام گيرد افزايش پيدا کند.
    
    چالش ديجيتالي نبودن
    اما معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در ادامه مراسم روز جهاني موزه ها خبر از الکترونيکي شدن اکثر موزه ها داد و گفت: «در سال ۹۷ کمتر موزه اي را خواهيد ديد که صاحب وب سايت و ارتباطات مجازي نباشد. البته اين مسائل جدا از بليت الکترونيکي و حفاظت فيزيکي موزه ها نيست و باهم اتفاق مي افتند.» طالبيان با اشاره به شعار سال ايکوم ادامه داد: «شعار سالانه موزه ها امسال به ديجيتالي شدن و استفاده از ارتباطات خلاق براي جذب مخاطبان جديد تعلق گرفته است.با توجه به اين شعار و تاکيد رئيس سازمان تصميم داريم بخش نرم افزاري موزه ها را فعال کنيم. بنابراين در سال ۹۷ بايد همه موزه هاي ما صاحب وب سايت و شناسنامه نرم افزاري اشيا شوند.» مونسان نيز با اشاره به ضرورت استفاده از مشارکت بخش غيردولتي درباره الکترونيک شدن موزه ها گفت: «راه اندازي بليت الکترونيکي در موزه ها توسط بخش غيردولتي يکي از اقداماتي است که در راستاي مشارکت بخش غيردولتي انجام داده ايم.»
    اين اظهارات درحالي است که کلانتري درباره الکترونيک شدن موزه زاهدان مي گويد: «براي استفاده از تکنولوژي در موزه زاهدان، تلاش هايي صورت گرفته است اما نياز به پايه اي از اطلاعات است؛ اما اطلاعات کافي نيست.» رئوف نيز درباره الکترونيک شدن مجموعه نياوران مي گويد: «موزه نياوران هنوز به راهنما مجهز نشده است. معمولا بازديدکننده هاي خارجي با تور مي آيند که مترجم دارند. بازديدکننده هايي که به تنهايي مي آيند نيز مترجم هايي داريم که در صورت درخواست مي توانند به کمک آنها بروند. از طرف ديگر فروش الکترونيکي نيز به تازگي راه اندازي شده است. اپليکيشني نيز راه افتاده که بازديدکننده ها مي توانند از آن استفاده کنند. اما هنوز سيستمي که بتواند براي بازديدکننده توضيحات لازم را ارائه دهد شکل نگرفته است.»
    
    چالش نبود خلاقيت
    يکي از ضعف ها و چالش هاي حال حاضر موزه ها عدم خلاقيت در آنهاست؛ به طوري که بسياري از موزه ها به عنوان يک محيط کسالت آور ياد مي کنند. کلانتري نيز با تاکيد بر اين موضوع مي گويد: «موزه ها نتوانسته اند مخاطب ها را جذب کنند. از يک طرف مشکل فرهنگ جامعه است که مردم با موزه رفتن خو نگرفته اند و از طرف ديگر موزه داري به شکل خلاق پيش نمي رود. نورپردازي، چيدمان ها، ويترين سازي و... اصولي نيست. بايد کاري کرد تا مخاطب با لبخند و ايجاد طرح يک سوال در ذهن اش از موزه خارج شود نه با خميازه.» مدير مجموعه نياوران نيز در اين زمينه معتقد است: «موزه بايد داستان داشته باشد؛ بايد هر چند وقت يک بار در خود تغيير ايجاد کند و آثار آن به روز نگهداري شوند. براي آنها محتوا تعريف شود. خسارت هايي که به دليل اين بي توجهي ها پيش مي آيد جبران ناپذير است.» مديرکل موزه ها مي گويد تعداد موزه هاي خصوصي در کشور ۱۲۰ درصد رشد داشته است. رئيس سازمان اعلام مي کند ۴۰۰ موزه تا قبل از دولت تدبير و اميد به ۶۵۰ موزه رسيده است و تا ۴ سال آينده به هزار موزه مي رسيم. اما اين آمارها در حالي هر روز فراتر از ديروز اعلام مي شود که خبري از بهبود کيفيت موزه هاي حال حاضر کشور نيست. آيا قرار است روزي هزار موزه اي شدن ايران را جشن بگيريم که با ۱۰ هزار مشکل کيفي موزه ها روبه رو هستيم؟
    
    چاره انديشي غيردولتي براي اعتبار موزه ها / «دنياي اقتصاد» در آستانه روز جهاني موزه ها، چالش هاي موزه داري را بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4329 به تاريخ 26/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از "آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت زنجيره تامين
متن مطالب شماره 60، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است