|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/2/26: امير محبيان در گفت و گو با «اعتماد»: ايجاد مانع برابر نياز مردم نه ممكن است نه مفيد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4089 26/2/97 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
امير محبيان در گفت و گو با «اعتماد»: ايجاد مانع برابر نياز مردم نه ممكن است نه مفيد
    
    خروج امريكا از برجام، فيلترينگ تلگرام، بروز اعتراضات در چند ماه اخير و مشكلاتي حول قيمت ارز و مسائلي چون بيكاري و ركود، از جمله تحولات مهم اين روزها ست: تحولاتي كه وجهه دولت مستقر تا نهادهاي مختلف كشور را تحت تاثير قرار مي دهد. پرسش هاي زيادي در اين باره مي توان طرح كرد. اينكه آزمون سخت روحاني در اثناي اين تحولات چيست و او به سمت اعتمادسازي رفته يا اعتماد سوزي؟ موفقيت و شكست روحاني تا چه ميزان با وجهه نظام در هم آميخته است؟ عملكرد اصولگرايان در اين بين چه بوده است؟ امير محبيان، تحليلگر اصولگرا و استاد دانشگاه معتقد است كه «دولت هم هزينه «فتح الفتوح» نشان دادن برجام را داد. » او همچنين بيان مي كند كه « برجام در واقع انتخاب بين بد و بدتر براي ايران بود. » اين استاد دانشگاه تاكيد كرد كه «نبايد در برجام به عنوان يك راه حل موقت ماند: دلواپسان بعضا دغدغه هاي قابل فهمي دارند اما اصرار بر سودگيري از اين برداشت براي برخورد سياسي با يك جريان عملا دغدغه هاي آنها را فاقد حسن نيت مي نماياند، در حالي كه شايد به واقع چنين نباشد.»
    
    استراتژي نظام در قبال برجام چه بايد باشد؟
    برجام يك روند طبيعي در تعاملات سياسي ما نبود، برجام يك اقدام ضروري براي گذار از يك دوره تنگناي اقتصادي- سياسي جدي بود كه با مديريت دولت امريكا در زمان اوباما و با همكاري ساير كشورهاي اروپايي در بستر تبليغات ضدايراني رسوب يافته در اذهان، به وجود آمده بود. فشارهاي تحريم عملا اقتصاد ما را با چالش مواجه كرده بود: لازم بود در برجام فشارها كاهش داده شود و در عين حال، فضاي سنگين تبليغات ضد ايراني كه «نيت صادقانه» ما را زيرسوال مي برد، دگرگون شود. برخلاف آنچه «مذاكرات برد- برد» ناميده شده است، به گمان من اين اصطلاح به غلط نوعي مشروعيت به فشارهاي غرب و توقع فزاينده در داخل به وجود آورد. قبلا هم گفته ام، برجام در واقع انتخاب بين بد و بدتر براي ايران بود. در همين راستا، با وجود شعارهاي دلواپسان كه با شاخص آرماني به برجام نگريسته و فاصله واقعيت تا آرمان (ايده آل) آنها را نگران مي كرد، من فاصله برجام با واقعيت نامطلوب جا افتاده توسط غرب را در نظر مي گيرم به همين دليل به گمان من، براساس واقعيت ها، تلاش مذاكره كنندگان ما و انعطاف نظام در گذار از تنگناها قابل توجيه عقلاني و ارزشمند و مبتني بر واقع بيني بود. اما در مجموع به گمان من نبايد در برجام به عنوان يك راه حل موقت ماند: دلواپسان بعضا دغدغه هاي قابل فهمي دارند اما اصرار بر سودگيري از اين برداشت براي برخورد سياسي با يك جريان عملا دغدغه هاي آنها را فاقد حسن نيت مي نماياند، در حالي كه شايد به واقع چنين نباشد. دولت هم هزينه «فتح الفتوح» نشان دادن برجام را داد. برجام يك راه حل موقت ولي ضروري بود. فعلا نيز ما وارد پرده دوم برجام شده ايم.
    
    شكست برجام و تلگرام، دولت روحاني را زمين مي زند يا خير؟
    اين پاسخ را بايد دولت آقاي روحاني ارايه كند. امّا بحث برجام و تلگرام از جنس واحد نيستند. وجه مشترك آنها «وعده» است، به عبارتي پرسش شما را اينگونه مي توان اصلاح كرد كه آيا ناتواني دولت در عمل به وعده ها قادر است دولت را به شكست بكشاند يا خير؟ پاسخ من در اين مورد اين است كه حتماً عدم تحقق وعده ها اعتبار دولت را مخدوش مي كند، روحاني طبعا راي لازم را براي دو دوره رياست جمهوري گرفته است امّا فقط بالارفتن از نردبان قدرت مهم نيست، پايين آمدن از نردبان قدرت با اعتبار و احترام هم مهم است. قطعا شخص آقاي روحاني اعتبار خود را به تعدادي شعار يا وعده مهم گره زده است كه در پايان دولت در كارنامه اش منعكس خواهد شد امّا آيا اينها دولت او را زمين خواهد زد يا نه، امر جداگانه اي است، كه به معناي زمين خوردن بر مي گردد.
    
    برجام و تلگرام چه نقشي در زندگي مردم داشته اند؟
    برجام و تلگرام دو پديده ديپلماتيك و فناورانه- ارتباطي هستند، طبعاً در شرايط جديد زيست جديد صورت مي گيرد. نبايد پديده هاي موقت را چنان اهميتي بخشيد كه زيستن بدون آنها ناممكن باشد و در صورت فقدان آنها ياس زندگي را فراگيرد. ضمن آنكه مردم ما مثل آب سيال هستند و در برابر هيچ سدي متوقف نمي شوند، در برابر هر مانعي راهي براي عبور مي يابند. نظام بايد منطق حركت و نياز مردم را خوب بشناسد و براي آن برنامه ريزي كند و الا صرفا ايجاد مانع در برابر نياز نه ممكن است: نه مفيد.
    
    سرنوشت دولت ها چقد ر به موفقيت هاي شان وابسته است؟
    در يك نظام دموكراتيك كه دولت ها با راي مردم به قدرت مي رسند يا از قدرت كنار مي روند، بقاي نظام وابسته به دولت ها نيست، امّا سرنوشت دولت ها وابسته به موفقيت خود آنهاست. جمهوري اسلامي يك جريان مستمر چهل ساله است كه دولت ها و گرايش هاي مختلف را در حاكميت ديده است: اين دولت ها آمده اند و رفته اند و نظام بر سر جاي خود قرار دارد. امّا طبعاً موفقيت دولت ها بر اعتبار نظام افزوده و ضعف دولت ها به اعتبار نظام ضربه مي زند.
    
    بدنه اجتماعي و افكار عمومي فارغ از هوادار روحاني بودن يا نبودن چه مطالبات و توقعاتي از سيستم دارند؟
    ارزيابي هاي علمي و دقيقي در اين مورد صورت گرفته اند. امّا به صورت روشن بايد دانست اولاً و بالذات فلسفه وجودي نظام هاي حاكم، حل مساله است: حل مساله مردم در وجوه مختلف. مردم از نظام خواستار حل معضلات خود هستند، معضلاتي كه در ابتدايي ترين ولي جدي ترين شكل آن صورت اقتصادي دارد. مردم مي خواهند حكومت زندگي را براي آنها راحت تر كند، آينده آنها را در نظر بگيرد و موانع پيش پاي آنها را از برابرشان بردارد. حكومت ديني بايد علاوه بر محيط زندگي آرام و آسوده كه وظيفه هر حكومتي است، تعالي و پاكي زندگي مردم را هم تامين كند. روشن بگويم مردم توقع دارند حكومت در كنار آنها گره گشاي زندگي آنها باشد و نه در مقابل آنها. مردم از حكومت احترام مي خواهند و بديهي است كه در مقابل بايد احترام بگذارند. مردم ياري مي خواهند و در مقابل در مواقع سخت به دولت ها ياري مي دهند. همه اينها منوط به حفظ رابطه مبتني بر اعتماد ميان مردم و حكومت است.
    
    چه شد كه تا ديروز كه ناكارآمدي و گلايه هاي افكار عمومي كه فقط به جناح هاي سياسي نسبت داده مي شد، متوجه كل سيستم شد؟
    روشن است در ذهن مردم تفكيكي ميان نظام و دولت يا ساير قوا نيست، مردم مساله خود را دارند و از حاكمان مي خواهند كه مشكل آنها را حل كند، نمي توان در هنگام بروز اختلال، دولت را مقصر دانست و در هنگام رسيدن به دستاوردها آن را به نظام نسبت داد يا بالعكس. اين تفكيك خيلي در ذهن مردم شفاف نيست. بنابراين اگر كساني فكر مي كنند مي شود دولت ها ناكارآمد ديده شود ولي نظام كارآمد، بسيار ساده به مساله نگاه مي كنند. يا اگر تصور شود كه مي توان يك قوه را ناكارآمد يا قوه ديگري را كارآمد نشان داد و در مجموع مردم فقط حسنات را در كارنامه نظام بنويسند، اشتباه است. نظام در ذهن مردم يكپارچه است. اين نظام است كه بايد دغدغه مردم را داشته باشد و گره از كار آنها بگشايد، مردم در صورت مفيد ديدن نظام و دولت از آن حمايت مي كنند. منافع يك سويه جريان ندارد. مردم هم صادقانه، به فعاليت ها نمره مي دهند. بايد با مردم راه آمد مردم ما ثابت كرده اند، فهيم هستند و درك بالايي دارند. انقلاب مردم را صاحب درك بالايي در تجزيه و تحليل رفتارها كرده است. هركس روي فهم مردم سرمايه گذاري كند، حتما سود خواهد برد.
    
    آيا جريان هايي كه به دنبال فروپاشي دولت روحاني هستند مفروض به استعفاي روحاني و شكست دولتش مي توانند كشور را اداره كنند؟
    من اين مغروض را بدبينانه يا حداقل فاقد مستندات جدي مي دانم. محاسبه اينكه شكست دولت به تصوير كارآمدي نظام ضربه مي زند، كار دشواري نيست و به گمان من با حداقل درك سياسي و اجتماعي مي توان اين معادله را حل كرد. اما اگر بپرسيم كه آيا منتقدان روحاني قادر به اداره كشور هستند يا خير؟ طبعا پاسخ اين است كه مطمئنا آنها براي خود چنين ظرفيتي قايل هستند، دولت روحاني آخر دنيا نيست، سال ١٤٠٠ بايد دولت ديگري روي كار بيايد. هيچكس نمي تواند دولت روحاني را فاقد اشكال بداند، پاره اي از اشكالات به دولت روحاني و كاركردهاي آن بر مي گردد و بخشي مشكلات زيربنايي و فرادولتي است كه هر دولتي بيايد، گرفتار آن است. وضعيت ما در نظام جهاني كه محدوديت هايي را ايجاد مي كند، از آن جمله است. دولت پذيراي تعامل روحاني نتوانست گره ها را كاملا باز كند، وضعيت رقبا معلوم است.
    
    نياز كشور با توجه به شرايط فعلي در حوزه هاي سياست خارجي، داخلي، اجتماعي و اقتصادي چيست؟
    فهرست اين نيازها بسيار طولاني خواهد شد، اما من در حوزه اقتصادي حل مشكل كارآمدي را كه به مديريت برمي گردد در راس مشكلات مي دانم. نظام اجرايي ما كارآمد نيست، تشخيص آن هم كار دشواري نيست در هر لحظه شاهد آن هستيم، اگر نظام مديريت كارآمد باشد، حل مشكلات اقتصادي و اجتماعي مردم كار دشواري نيست يا حداقل ناممكن نيست. در حوزه سياست داخلي و عمدتا اجتماعي به نظرم سرمايه اجتماعي يعني اعتماد فيمابين كاهش يافته است. مي توانيم به جمعي از هواداران وفادار نظام اشاره كنيم و بگوييم الحمدالله اين رابطه هيچ مشكلي ندارد ولي اين نوعي خودفريبي است. حكومت با شهروندان طرف است، نه فقط هواداران وفادار خودش، بايد رابطه با شهروندان اصلاح شود. بايد بر اعتماد افزوده شود. افرادي در كشور قربتا الي الله تلاش دارند هر كجا مردم علاقه اي دارند، در برابر آن بايستند. سيلي به صورت مردم زدن با هر نيتي خدمت به نظام نيست. بايد حرمت گذاشت تا حرمت ديد. مردم ما احترام را تشخيص مي دهند، بي احترامي را هم همين طور. بايد ادبيات تعاملي بخش هايي از حاكميت با مردم اصلاح شود. مردم بيشترين هزينه ها را براي دفاع از انقلاب داده اند و كمترين منافع را برده اند، اما عقب نكشيده اند، در سخت ترين شرايط اين مردم بوده اند كه با مديريت نيازهاي شان و پذيرش كمبودها براي نظام جاي مانور در برابر دشمنان ايجاد كرده و امكان ايستادگي به وجود آورده اند. به گمان من بايد بخش هاي سخت نظام، در قبال عامه مردم يعني عموم شهروندان نرمشي بيشتر نشان دهند. بايد اولويت ها را مجددا بازنگري كرد. مردم موتور محركه اين انقلاب هستند هر كس كه كاري كند اين موتور خاموش يا دلسرد شود، اشتباه نكرده است: خيانت كرده است.
    
    مطالبات اجتماعي در حوزه طبقات فرادست، طبقه متوسط و طبقه فرودست چيست؟ مطالبات اقتصادي چرا در دولت هاي گذشته اصولگرا و اصلاح طلب به صورت پر رنگ مطرح بوده است؟
    مطالبه اقتصادي با نيازهاي حياتي مردم سروكار دارد و اولين و مهم ترين مطالبه مردم از حكومت هاست. اگراين مطالبه پاسخ داده شد نيازهاي منزلتي جايگاه عرضه بيشتر پيدا مي كند. طبقات فرادست و بخشي از طبقه متوسط طبعا به دليل آنكه مطالبات اقتصادي حادي ندارند، بيشتر مطالبات اجتماعي مبتني بر آزادي هاي فردي و اجتماعي را مطرح مي كنند ولي طبقات فرودست در صف نخست مطالبات خود، نيازهاي مادي را مي بينند، امنيت ذهني آنها تابعي از وضعيت اقتصادي آنها مي شود. اخيرا نيز با جهش در قيمت ها مخصوصا ارز كه به صورت شاخص ديده مي شود، هراس از آينده نامعلوم باعث سقوط ذهني طبقات متوسط به پرتگاه اضطراب مي شود. اميدها به سوي نااميدي مي رود و اين بسيار خطرناك است. مطالبات اقتصادي، نيروهاي پيگير جدي را به ميدان خواهد آورد و خصلت محافظه كارانه ندارد. برخلاف مطالبات اجتماعي كه عموما محافظه كارانه است. براين گمانم كه تصميم گيرندگان نظام بايد در شرايط كنوني بعضي از تعريف ها را مجددا انجام داده و روابط و اولويت ها را مجددا تنظيم كنند. رابطه بين مردم و حكومت بايد نرم و مبتني بر اعتماد باشد: اعتماد فزاينده اي كه بيشتر به رفتار حكومت برمي گردد. پيشبرد ايده ها و آرمان ها در جامعه منوط به پذيرش اجتماعي است و پذيرش اجتماعي منوط به كار فرهنگي، وقتي در اين زمينه كوتاهي شد، پيشبرد آرمان ها به هر قيمتي منجر به واكنش هاي نامطلوب خواهد انجاميد. بايد آرمانگرا باشيم اما واقع بين.
    گفت و گوي روز: امير محبيان در گفت و گو با «اعتماد»: ايجاد مانع برابر نياز مردم نه ممكن است نه مفيد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4089 به تاريخ 26/2/97، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اسلام و پژوهش هاي روان شناختي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 8)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است